Ana içeriğe git
pcbway
Konu: 0-24V Kısadevre Korumalı Ayarlı Güç Kaynağı (244 Kez okunmuş)

0-24V Kısadevre Korumalı Ayarlı Güç Kaynağı

DAAAN! Kısadevre korumalı!

DAAAN! Ayarlı!

DAAAN! Ucuz!

DAAAN! Kolay!

DAAAN! Çoluk çocuğa, öğrenciye talebeye, uzmana acemiye, mühendise doktora!

:P

Değerli okurlarımız, en baştan ikaz ediyoruz: BU DEVREYİ YAPMADIK, DENEMEDİK. Denemek isteyenler için sunuyoruz.

Merhaba arkadaşlar.

Geçen gün bir ağabeyimiz, güç kaynağı devresi sorunca araştırmalarım sonucunda bu çok basit devreyi de bulup, kendisine göstermiştim fakat sebebi odur ki devre aşırı basit bir yapıya sahip, akım kontrol ayarı olmayıp, uzaktan bakana pek cazip gelmeyeceği için istmemişti. Fakat ne yalan söyleyeyim, devrede gözüm kaldı. Herşeyi verilmiş. Üstelik bu basit hali ile kısadevre koruması dahi var.

X

İnternetten bulmuş olduğum (kaynağı hatırlamıyorum, sahibinden özür dilerim) bu devreyi yapmamış olmama rağmen şöyle baktığım zaman zaten basit olmasından mütevellit, çalışmaması için bir neden göremedim. Herşey gayet güzel yerleştirilmiş, mantıklı bir devre. Parçalar ise kolay bulunuyor ve 2N3055 hariç çok ucuz. Tabii 3055 yerine bir başka muadil parça ile de işinizi görebiliyorsanız kullanabilirsiniz. Zira zaten çizimde de göreceksiniz, T-Blok ile bağlandığından hem test edilmesi hem de değiştirilmesi çok kolay olacak.

X

X

Dikkat ettiyseniz devrede iki tane doğrultmaç takılı. Birisi 540X serisi diyot köprüsü diğeri de KBL serisi hazır köprü diyot. BUNLARIN İKİSİNİ BİRDEN TAKMAYACAKSINIZ! Devreye yapım kolaylığı ve kullanıcıya tercih şansı bırakmak amacıyla böyle çizdim ister dört tane diyot takın ister bacak yapısı uymak şartıyla hazır rectifier bridge satın alın. Kartta görünsün diye ikisini de oraya koydum.

Devreyle ilgili önemli bir not, dikkatinizi çekmiştir mutlaka, orjinal devre şemasında 0-30V yazıyor ama ben başlığı 0-24V açmışım. Arkadaşlar bu devre ölçümde 30Vler seviyesinde verse de yüke bindiği anda çökecektir. Zaten 24V trafo ile 30V çıkış alabilmeniz için bu devrenin PWM tabanlı olması gerekiyordu. Böyle lineer bir regülatör ile 24 to 30 alma şansınız yok.

İkinci önemli nokta orjinal şemada zener diyodu 20V seçilmiş ben 24V koydum şayet usta abiler yok öyle olmaz 20V koy derlerse hayhay.

Üçüncü not, devreyi sunduğum abimiz için USB çıkışı, Fan için ntc'li devre ve ayrıca Panelmetre için güç sağlayan bir güç kartı da vardı onu da ekledim, ondan da istifade ederek birçok devrenizi beslemek için güzel bir güç kaynağı yapmış olacaksınız.

Trafo gücü 15W 'tan aşağı olmazsa iyi olur.

3055 ya da muadil kullanacağınız parçayı soğutmanız çok önemli. Heatsink olayına karışmıyorum, uygun seçersiniz. Fan ise mutlaka kullanın derim hem devreye hem trafoya ilaç gibi gelir.

Gerek devrenin gerekse USB-NTC-PANELMETRE'nin baskılarını zipe ekledim. Ekleri ve resimleri giriş yapmadan göremezsiniz.

Saat oldu 05:12,
seron'un gözler oldu eşşeğin ..... neyse.

İyi çalışmalar dilerim.

Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Ynt: 0-24V Kısadevre Korumalı Ayarlı Güç Kaynağı

Yanıt #1
Devre Şemasında sembol hatası var şase hattının olduğu hat köprü kısmında pozitif olarak sembol edilmiş.
Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Yanıt #2
Devre Şemasında sembol hatası var şase hattının olduğu hat köprü kısmında pozitif olarak sembol edilmiş.
Emin olmak için yazıyorum.
Bu devrenin artısı şase. Ana güç transistörüne bakarsan emiteri eksiye gidiyor. Çıkışı ise akım kazancını yüksekvtutmak içim kollektöre verilmiş. Biraz ters bir devre. Bunun bir benzerini yıllar evvel bir teknik kitapta da görmüştüm.
Emin misin ya da söylemek istediğin bu muydu?

Yanıt #3
yani bilmiyorum sembole göre kondansatörün yönüde yanlış ozaman  ana güç transistörünün emitörü olan kısıma kondansatörün + kutbu geliyor. ya böyle bir tasarım var ben bilmiyorum yada bu devrede yanlış bir şey var yani. :D eğer ben yanlış düşünüüyorsam aydınlatın ben
Mekatronik Teknikeri.

Yanıt #4
yani bilmiyorum sembole göre kondansatörün yönüde yanlış ozaman  ana güç transistörünün emitörü olan kısıma kondansatörün + kutbu geliyor. ya böyle bir tasarım var ben bilmiyorum yada bu devrede yanlış bir şey var yani. :D eğer ben yanlış düşünüüyorsam aydınlatın ben
Sen programlamayla uğraşmaktan elektroniği unutmuşun :D
Kondansatörlerin artıları şaseye yani artıya bakıyor. Kısa olan kesik çizgi artıdır sembolde. Adam oraya artı işareti koymaya üşenmiş dur ben onu düzelteyim ;)

Yanıt #5
Değerli arkadaşımız Furkan ve anlama güçlüğü çekebilecek okurlarımız için açıklama ekliyorum.

X

Her devrede şase (-) olmayabilir. Nadir de olsa bazı devrelerde artı'nın şase olarak çizildiği olmuştur. Bu tasarımcının devrenin özelliklerini belirlerken tercih ettiği bir yöntemdir.

Her devrede artı hattı'nın üstte eksinin altta olduğu düşüncesine kapılmayınız. Bazı devrelerde artı hat aşağıda da olabilir. Yukarıdaki açıklamayı tekrar okuyun.

X

Yanıt #6
Yahu Ground işaretinin + hat üzerinde ne işi var o var ise kondansatörler ters o yok ise normal resimde gösterdim.
Mekatronik Teknikeri.

Yanıt #7
Yahu Ground işaretinin + hat üzerinde ne işi var o var ise kondansatörler ters o yok ise normal resimde gösterdim.
O kadar bilemem. Ama bildiğim birşey varsa artının da ground olabildiğidir. Ben de aynı şeyi söylüyorum. Ground işareti artıya konmuş. Evet, çünkü artı da ground olabilir. Artı şaseye verilebilir. Artı sistem sıfır noktası olabilir. İstersen diğer sitede de sorabilirsin.

Yanıt #8
Dur ek yapıyorum.
"Bu devre negatif çıkış veriyor" deniyor sanırım teknikte.

Simetrik güç kaynağını düşün. Ortadaki hat Sıfırdır ve ground oraya verilir.

Fakat en alttaki hat, - dir ve toprağın bağlandığı 0(sıfır hattı) bu hatta göre artıdır. Yani bu teoreme göre sen artıyı şasilemiş oluyorsun

X

Yanıt #9
Evet tamam şimdi anladım kusura bakma ,anlam karmaşası yüzünden :) kafamızda yer etmiş ground hep beslemenin negatifine gider diye.

Dur ek yapıyorum.
"Bu devre negatif çıkış veriyor" deniyor sanırım teknikte.

Simetrik güç kaynağını düşün. Ortadaki hat Sıfırdır ve ground oraya verilir.

Fakat en alttaki hat, - dir ve toprağın bağlandığı 0(sıfır hattı) bu hatta göre artıdır. Yani bu teoreme göre sen artıyı şasilemiş oluyorsun

X

Burayı okuyunca jeton düştü.  ::ok
Mekatronik Teknikeri.

Yanıt #10
Evet tamam şimdi anladım kusura bakma ,anlam karmaşası yüzünden :) kafamızda yer etmiş ground hep beslemenin negatifine gider diye.

Burayı okuyunca jeton düştü.  ::ok

İlk başta anlaması güç gelir. Sonra örnekleri gördükçe giderek tecrübe sahibi olursun.

Yanıt #11
Bu devreyi biliyorum. Elektronik Devre Uygulamaları 1 2 3 kitaplarından alınmış.

Kitabın yazarlarından birisi üniversitede danışman hocam idi. Abdülkadir Çakır hocam burayı okuyorsa kendisine sevgi ve selamlar..

Devredeki 2N3055  popüler bir transistör olduğu için böyle bir uygulama yapılmış. Normalde negatif şaseli devrede  PNP güç transistörü kullanılması gerekirdi. PNP transistörler bulması zor ve nispeten daha pahalıdır. Ayrıca yük transistörde emitere bağlanabilse de doğru olan kollektöre bağlamaktır. Böylece beyz akımı yüke göre değişmez. Bu bakımdan fonksiyonel kullanışlı bir tasarım olmuş.

Devrede görüldüğü gibi şase negatif olmak zorunda değildir. Yanılmıyorsam bazı araçlarda pozitif şase olabiliyor. Devre analizinde şase referans anlamına gelir. Voltaj bu noktaya göre ölçülür.

20V zener kritik bir sınırda seçilmiş olabilir. Devre 24V zener ile çalışıyorsa 100uF kondansatörün voltajını 35V veya 50V kullanmak uygun olacaktır. Diyotların küçük akımlı olması ve girişte 2200uf kondansatör kullanılması, bana devrenin küçük güçler için tasarlandığını düşündürdü.  Sanırım kısa devre özelliği ön planda bir güç kaynağı olarak tasarlanmış. Bu nedenle çıkış gerilimi küçük yüklerde düşmeyebilir.

Yinede nihai değerler devrede denenerek seçilmelidir.

Yanıt #12
Bu devreyi biliyorum. Elektronik Devre Uygulamaları 1 2 3 kitaplarından alınmış.
Kitabın yazarlarından birisi üniversitede danışman hocam idi. Abdülkadir Çakır hocam burayı okuyorsa kendisine sevgi ve selamlar..

https://www.nadirkitap.com/elektronik-devre-uygulamalari-cilt-1-2-3-takim-ersan-sulun-muzaffer-aslan-abdulk-cakir-kitap10576721.html

Bedava... Keşke müsait olsam da alsam. Yazıyı takip eden öğrenci arkadaşlar hobistler varsa alsın daha bu devrelerden aynı baskı stili aynı çizim sitili olarak internette çok görüyorum oldukça güzel uygulamaları var, tavsiye ederim.