Ana içeriğe git
pcbway
Konu: Ben Böyle Entegreyi de Yapanı da...(!) Böyle standartları da... (209 Kez okunmuş)

Ben Böyle Entegreyi de Yapanı da...(!) Böyle standartları da...

Yıllardır kullıyorsunuz. Ne düşündüğünüzü bilmiyorum ama ben hayatımda bu kadar kötü tasarlanmış bir entegre görmedim.

Elektroniğe bir açıdan yeni başlamış sayılırım. Birçok komponenti yeni yeni EDA'da çiziyor ve tanıyorum. Tabi ki acemlik dolayısıyla da birçok sıkıntı yaşadığım oluyor. Ama böyle rezillik görmedim ben.

Bir "köpek barkır devresi" çiziyorum. Hangi salak, evet

SALAK!!!

8 ile 4'ü birleştirecek bir entegre tasarlar ki? Hadi birleştirdin, 6 ile 2'yi niye birleştiriyon olum? 3 numara çıkış bu entegrede. 3'ü nerden çıkarıcam? Götümden mi dolandırıcam ..... mun çocuğu!!!

X

Tamam 8 ve 4 ü dışardan dolandırabilirdim falan gibi öneriler de var ama bu kadar değil işte. Mesela iki tanesini birden kullanıp 4 tane transistörle H köprüsü yapılması gerekiyor. Bir tanesini bitirdim de ikincisi galdı hıammmmşjaşksdjg.alkjlkfgj...

Herhalde hangi entegreden bahsettiğimi anladınız, 555.

Yoldan geçen birini mühendis diye tutmuşlar gel lan şuraya bir entegre çiz demişler bu da bu entegreyi kullancak olan insan değil nası olsa diye saçmalamış.

Ha sen daha iyisini yap diceksiniz. Yaparım? Yani mesele benim yapmam senin yapman değil. Bu güne kadar hiçbirinizden bu entegrede ciddi bir fiziksel tasarım hatası olduğunu dile getireni görmedim. Ona şaşırıyorum. Ulan ben bununla uğraşacağıma gider paşa paşa iki transistör flip flop yaparım bu nedir Allah aşkına? Ya sen bi baştaki bacakla diğer baştakini niye birleştiriyon ki? Hayır bir de artıya eksiye gidecek bacaklar da tam ters yerde. Herşeyi tamamlıyorsun, ya çıkış alamıyorsun ya başka bir saçmalık. Geçen gün de uğraştım ben bununla iki tane campırla devreyi anca adam edebildim. Sağa çeviriyorum olmuyo. Sola çeviriyorum olmuyo. Aynı kendi gibi çizmiş hangi tipini sçıkhgjaklejgldkg salağı çizdiyse.

X
Asıl böyle olmalıydı.

Hele hele o TO126, TO220 Transistörler? Arkadaşlar bakın! Transistörün beyzi ortada olur kenarda değil! Çünkü şemada da öyle. Hadi onu da geçtim, her transistörün beyzi kollektörü farklı farklı. Dalga mı geçiyonuz adamla ! Gece gece cinlerim tepeme çıkarıyolar. Siz zorlanmıyo musunuz arkadaşlar bu şekilde çizerken? Hayır kolaylaştırmak için değil de zorlaştırmak için özel olarak uğraşmışlar gibi. Niceee devre arşivi var elimde. Hepsinin PCB'si çizilecek bekliyor. Kimisi benim tasarımım kimisi başka yerden alınma. Ama kara kara düşünüyorum hep bu saçma tasarımlar yüzünden işte. Ya......................................k gibi imalat yapıyolar ceremesini ben çekiyorum. Aynı kendileri gibi yaptıkları şey de.

Gece gece sinirlerim bozuldu arkadaşlar kusura bakmayın. Ama haklıyım da yani. Rahatsız ettiysem özür. Silerseniz de silin mühim değil.

Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Ynt: Ben Böyle Entegreyi de Yapanı da...(!) Böyle standartları da...

Yanıt #1
555 de değişik tasarımlar yapıyorlar onun için o bacakları dışardan birleştiriyorlar en standar kullanımda mesala 4 yanlış hatırlamıyorsam reset bacağıydı. reset ile ilgili bir devrede onu 8e bağlamıyorsun ,6 2 bir iki kişide farklı tasarladıklarını gördüm.Ama genelde en çok kullanılan 8 4 , 6 2 kısa devre .Transsitörler de ise üretim kolaylığı açısından öyle yapıyorlar diye biliyorum.Birde şöyle bir mevzu var elektronik tasarımı yapan çoğu mühendis çift kat yada daha fazla kat(anakart gibi)' lı kartlar kullandıkları için hiçde zorlanmıyorlar tek kat çizerken ki önemi göstermiyor.Hatta programa veriyor program hepsini bağlıyor. Bağlayamadıklarını mühendis düzeltiyor . Yani çift kat çizmeyi dene çok daha rahat ve kısa sürede çizersin. :)
Derin olan kuyu değil, kısa olan iptir.

Yanıt #2
İki üç tane yol için çift taraflı bakır kullanmak... Ne bileyim... :du:

Yanıt #3
İki üç tane yol için çift taraflı bakır kullanmak... Ne bileyim... :du:
555 i çok severim. Genel baskı devre kullanmam.  6 2 yi kıvır yukarıdan bağla hem böylelikle devrende farkli tarz olsun orayada seron yaz rozet gibi 2 ile 6ya tuttur.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #4
jumper yapamıyor musun?

Yanıt #5
jumper yapamıyor musun?
Yapıyorum da, campır atmak için de ayrı hol ve uygun yere taşıma gerekir. Aşağıdaki devrede herşey biraz da bu yüzden birbirine girmiş durumda:

X

O bölgeye bir sürü eleman sığabilirdi.

@i3uz sen bugünlerde buralara sık uğra. 555le ilgili hoşuna gidebilecek birşey sunacağım. daha önce sorduğun iki 555'in birbirini tetiklemesiyle ilgili.