Ben Böyle Entegreyi de Yapanı da...(!) Böyle standartları da...

Başlatan seron, 26 Mayıs 2020, 04:12:03

seron

Yıllardır kullıyorsunuz. Ne düşündüğünüzü bilmiyorum ama ben hayatımda bu kadar kötü tasarlanmış bir entegre görmedim.

Elektroniğe bir açıdan yeni başlamış sayılırım. Birçok komponenti yeni yeni EDA'da çiziyor ve tanıyorum. Tabi ki acemlik dolayısıyla da birçok sıkıntı yaşadığım oluyor. Ama böyle rezillik görmedim ben.

Bir "köpek barkır devresi" çiziyorum. Hangi salak, evet

SALAK!!!

8 ile 4'ü birleştirecek bir entegre tasarlar ki? Hadi birleştirdin, 6 ile 2'yi niye birleştiriyon olum? 3 numara çıkış bu entegrede. 3'ü nerden çıkarıcam? Götümden mi dolandırıcam ..... mun çocuğu!!!

[attach type=image]13547[/attach]

Tamam 8 ve 4 ü dışardan dolandırabilirdim falan gibi öneriler de var ama bu kadar değil işte. Mesela iki tanesini birden kullanıp 4 tane transistörle H köprüsü yapılması gerekiyor. Bir tanesini bitirdim de ikincisi galdı hıammmmşjaşksdjg.alkjlkfgj...

Herhalde hangi entegreden bahsettiğimi anladınız, 555.

Yoldan geçen birini mühendis diye tutmuşlar gel lan şuraya bir entegre çiz demişler bu da bu entegreyi kullancak olan insan değil nası olsa diye saçmalamış.

Ha sen daha iyisini yap diceksiniz. Yaparım? Yani mesele benim yapmam senin yapman değil. Bu güne kadar hiçbirinizden bu entegrede ciddi bir fiziksel tasarım hatası olduğunu dile getireni görmedim. Ona şaşırıyorum. Ulan ben bununla uğraşacağıma gider paşa paşa iki transistör flip flop yaparım bu nedir Allah aşkına? Ya sen bi baştaki bacakla diğer baştakini niye birleştiriyon ki? Hayır bir de artıya eksiye gidecek bacaklar da tam ters yerde. Herşeyi tamamlıyorsun, ya çıkış alamıyorsun ya başka bir saçmalık. Geçen gün de uğraştım ben bununla iki tane campırla devreyi anca adam edebildim. Sağa çeviriyorum olmuyo. Sola çeviriyorum olmuyo. Aynı kendi gibi çizmiş hangi tipini sçıkhgjaklejgldkg salağı çizdiyse.

[attach type=image]13549[/attach]
Asıl böyle olmalıydı.

Hele hele o TO126, TO220 Transistörler? Arkadaşlar bakın! Transistörün beyzi ortada olur kenarda değil! Çünkü şemada da öyle. Hadi onu da geçtim, her transistörün beyzi kollektörü farklı farklı. Dalga mı geçiyonuz adamla ! Gece gece cinlerim tepeme çıkarıyolar. Siz zorlanmıyo musunuz arkadaşlar bu şekilde çizerken? Hayır kolaylaştırmak için değil de zorlaştırmak için özel olarak uğraşmışlar gibi. Niceee devre arşivi var elimde. Hepsinin PCB'si çizilecek bekliyor. Kimisi benim tasarımım kimisi başka yerden alınma. Ama kara kara düşünüyorum hep bu saçma tasarımlar yüzünden işte. Ya......................................k gibi imalat yapıyolar ceremesini ben çekiyorum. Aynı kendileri gibi yaptıkları şey de.

Gece gece sinirlerim bozuldu arkadaşlar kusura bakmayın. Ama haklıyım da yani. Rahatsız ettiysem özür. Silerseniz de silin mühim değil.

thekme

555 de değişik tasarımlar yapıyorlar onun için o bacakları dışardan birleştiriyorlar en standar kullanımda mesala 4 yanlış hatırlamıyorsam reset bacağıydı. reset ile ilgili bir devrede onu 8e bağlamıyorsun ,6 2 bir iki kişide farklı tasarladıklarını gördüm.Ama genelde en çok kullanılan 8 4 , 6 2 kısa devre .Transsitörler de ise üretim kolaylığı açısından öyle yapıyorlar diye biliyorum.Birde şöyle bir mevzu var elektronik tasarımı yapan çoğu mühendis çift kat yada daha fazla kat(anakart gibi)' lı kartlar kullandıkları için hiçde zorlanmıyorlar tek kat çizerken ki önemi göstermiyor.Hatta programa veriyor program hepsini bağlıyor. Bağlayamadıklarını mühendis düzeltiyor . Yani çift kat çizmeyi dene çok daha rahat ve kısa sürede çizersin. :)
Derin olan kuyu değil, kısa olan iptir.

seron

i3uz

Alıntı yapılan: seron - 26 Mayıs 2020, 14:19:58İki üç tane yol için çift taraflı bakır kullanmak... Ne bileyim... :du:
555 i çok severim. Genel baskı devre kullanmam.  6 2 yi kıvır yukarıdan bağla hem böylelikle devrende farkli tarz olsun orayada seron yaz rozet gibi 2 ile 6ya tuttur.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Alıntı yapılan: run - 26 Mayıs 2020, 16:03:35jumper yapamıyor musun?
Yapıyorum da, campır atmak için de ayrı hol ve uygun yere taşıma gerekir. Aşağıdaki devrede herşey biraz da bu yüzden birbirine girmiş durumda:

[attach type=image]13560[/attach]

O bölgeye bir sürü eleman sığabilirdi.

@i3uz sen bugünlerde buralara sık uğra. 555le ilgili hoşuna gidebilecek birşey sunacağım. daha önce sorduğun iki 555'in birbirini tetiklemesiyle ilgili.

mustafaaxu

hocam 555 sen doğmadan önce tasarlanmış bir enteğreden bahsediyorsun
bir jumper bence işi çözer ayrıca 555 çok kapsamlı bir enteğre şarz aletinden anfiye kadar flip filoptan tutunda her tasarıma uygun
yani sizin bu enteğrenin bacaklarına kızmanız bence saçma bir düşünün eğer yenisini yapma yeteneğiniz varsa 12f675 proglamlayarak istediğiniz bacagı istediğiniz yerden çıkarabilirsiniz kolay gelsin

seron

Alıntı yapılan: mustafaaxu - 10 Eylül 2020, 11:59:57hocam 555 sen doğmadan önce tasarlanmış bir enteğreden bahsediyorsun
bir jumper bence işi çözer ayrıca 555 çok kapsamlı bir enteğre şarz aletinden anfiye kadar flip filoptan tutunda her tasarıma uygun
yani sizin bu enteğrenin bacaklarına kızmanız bence saçma bir düşünün eğer yenisini yapma yeteneğiniz varsa 12f675 proglamlayarak istediğiniz bacagı istediğiniz yerden çıkarabilirsiniz kolay gelsin
Evet hatta İsviçreli bir mühendis yapmış araştırmıştım. Ama yine de bacak yapısı kullanımını zorlaştırıyor.  Yer kısıtı olan yerlerde ise daha bir ölüm.

Alıntı yapılan: cevat1 - 10 Eylül 2020, 13:42:17Diptrace kullanın. ÜCRETSİZ TÜRKÇE zengin kütüphane

https://diptrace.com/tr/download/download-diptrace/
https://diptrace.com/tr/download/libraries-and-3d-models/

https://diptrace.com/tr/download/language-packs/
Hocam konuyla ne alaka hiç anlamadım. :-\

Diptrace 1 yıl kullandım ben. Hatta burda da defalarca bahsettim kimse umursamadı. Bir taraftan da istediğim herşeyi onunla yapamıyorum. Kısıtlıyor.

cevat1

Çok yazılım değiştirdiniz. Kicad, Eda vs.. PCB Çizime meraklısınız, Bir de Diptrace 'i deneyin diye yazdım.
Adamlar iğne deliğinden fizanı görüyor. 8 bacak entegreden otoyol olur. 1-2-3 katman kullanın bu özellikleri. 6 cı pin den jumper, sıfır direnç vs. vs.. atlama yapıp geçin. Entegre tasarımında sorun yok. 50 yıllık bildiğimiz  555. Çokta sorun değil.

Alaka kuramadıysanız, EDA yazılıma devam...

seron

Alıntı yapılan: cevat1 - 10 Eylül 2020, 17:55:25Çok yazılım değiştirdiniz. Kicad, Eda vs.. PCB Çizime meraklısınız, Bir de Diptrace 'i deneyin diye yazdım.
Adamlar iğne deliğinden fizanı görüyor. 8 bacak entegreden otoyol olur. 1-2-3 katman kullanın bu özellikleri. 6 cı pin den jumper, sıfır direnç vs. vs.. atlama yapıp geçin. Entegre tasarımında sorun yok. 50 yıllık bildiğimiz  555. Çokta sorun değil.

Alaka kuramadıysanız, EDA yazılıma devam...
Diptrace harika bir program. Kullandığım süre boyunca baya ilerletmiştim. Ama bir süre sonra bazı eksiklikler farkettim.

555 konusunda da acemi olarak yorum yapıyorum, en başta devre şemalarında sorun yok. Daha sonra zorlamaya başladı. Zaten alıştım sayılır birazdan başlık açıcam 555-IRFZ led sürücü diye.

Konu da çok eski boş boşuna üste taşımayalım gerek yok.

mustafaaxu

tamam seron hocam 555 ve mosfet sürücüler benimde hobim hele dimmer ler konu yu bekliyoruz
ukalalık değil: bilgi
555 zamanlayıcı entegre devresi ilk olarak 1970 yılında İsviçreli elektronik mühendisi Hans R. Camenzind tarafından tasarlanmıştır. Camenzind, 1971 yılında şuan Philips'in bünyesine kattığı ve elektronik devreler üreten Signetics firmasıyla anlaşarak o zamanlar "Tümleşik Zaman Makinesi" adıyla sunulmuştur.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın