Röleli ON-OFF (Start-Stop) Anahtar

Başlatan seron, 24 Mayıs 2020, 04:25:16

seron

Bazen son derece basit olduğu için önemsemediğimiz birşey, lazım olduğu anda da bulunamayabiliyor. Basit bir on-off swici ne işime yarayacak dersin, ama cidden lazım olduğunda bakakalırsın. Bir kenarda yapılmış böyle bir devren olsa, anında alır takarsın.

İnternette son derece basit yapılabilen şöyle bir devre gördüm:

[attach type=image]13529[/attach]

Devrede iki adet iki kontaklı push buton var. Birine basınca çıkışa güç veriyor, diğerine basınca kesiyor. Bu kadar.

Fakat gördüğüm kadarıyla devre sadece DC ve hafif yükler için tasarlanmış. Ben de daha ağır yüklere uygun hale getirebilir miyim diye düşünürken ortaya bu çıktı:

[attach type=image]13531[/attach]

Yukarıdaki devreden farklı olarak röle bobini kaynağa direkt bağlanmıyor. Bir adet transformatörsüz güç kaynağı ile, daha kuvvetli kılmak için kontakları paralel bağlanmış iki röleyi seri besliyorum. 680nF kondansatörden maksimum 48mA akım çekilebilir, o halde 220V gerilim altında ikisine de paşa paşa yeter diye planladım.

NASIL ÇALIŞIR:

Devre ilk anda boştadır ve çıkışa güç vermemektedir. ON butonuna basıldığında çıkışa güç verilirken röle bobini de enerjilenir, ve NO ile COMMON kontakları aktif olur. Düğmeden elinizi çektiğinizde hala yükü beslemeye devam eder. Bu esnada röle bobini de yüke giden güçten kendini beslemektedir. OFF butonuna basıldığında çıkışın gücü ile beraber röle de enerjisiz kaldığından hem devre hem de yük stop eder.

İstenirse tek röle de kullanabilirsiniz tek yapacağınız röle pinlerinden birini boş bırakmak yani takmamak. Şayet daha büyük yükler bağlayacaksanız rölelerin kontak akımlarını yüksek seçmelisiniz.

Röleleri olsun diğer parçaları olsun kolay bulup ucuza yapabilmeniz için daha standart parçalardan seçtim. Mesela hazır köprü de kullanabilirdim. Ama değmez, daha kaliteli devrelerde kullanırsınız.

Devreyi rakorlu plastik kutuya monte ederseniz, toz ve neme karşı daha dayanıklı olur. Bakır yolları zaten elden geldiğince kalın bakır dolgu ile yaptım ki, sıkıntı yaşamayın. Yalnız toprak çekmedim. Toprağı tblokla değil bir klemensle ya da kabloyu hiç kesmeden de iletebilirsiniz.

PCB boyutu 141mmx61mm 'dir. Kutulamayı ona göre yaparsınız.

Aklınıza olayı rahat kurabilmeniz için:
[attach type=image]13533[/attach]

Devreyi PCBye çizdim bitirdim ama alelacele kontrol ettim. Bir hata yok gibi geldi. Yine de kontrol edin. Haber verirseniz düzeltir paylaşırım:

[attach type=image]13535[/attach]

Baskı zipini ekliyorum.

Yapan güle güle kullansın.

Söylemeyi unuttum push butonlar NC-NO'lu olacak. İkili yani.

ozgurece

Çok güzel gerçekten beğendim @seron. Bu anahtarlamayı Einhell TC-BD 350 için uygulayabilirmiyiz. ? Aç kapa oldukça sert basmak gerekiyor (şimdi denedim :) )Daha önceden satın almıştım uygun yer bulamadığım için montaj yapmadım. Görülen yere PCB kartı sığdırabiliriz dersen PCB için 10 adet sipariş geçeyim. Fiyat uygunmuş 5$  PCB modülü başka yerlerdede değerlendirebiliriz.

seron

Özgür sipariş vermek için acele etme.

O motor kaç watt ya da amper?

Röleleri ona göre alıp takıcaksın. Yetmiyolarsa boşa kürek çekersin. Sonra orjinal anahtarı daha güzel sanki. Rahat değil mi aşırı mı sert?

Oranın bana ölçülerini milim milim ver, oraya göre ya PCB yi güncelliyeyim, ya da düğmeler değişebiliyorsa daha yumuşak düğme takarız.

Bu arada PCB 14cm x 6 cm oraya sığacağını sanmam.

Yav şu çine sipariş olayını da boşverin abicim yav. Hadi yanlış çizdiysem?

Son bir not. Arkadaşlar PCB'yi biraz daha güzel olsun diye değiştiriyorum şu anda. Bitince uygun zaman eklerim. Hem yeni versiyon hem eski versiyon elinizde durur. İsteyen kullanır. Ben özgürün tezgah tip matkabı görünce aklım bir anda her türlü yüke gider mi gitmez miye gitti, şu anda yolları falan kalınlaştırıp değiştiriyorum. Genel amaçlı ve ölçüsüz çizdiğim için standart proje kutularına sığmayabilir. İSteyen olursa belli bir kutu tipi için de çizebilirim. Altınkaya elektronik kutuları firmasının muhtelif kutuları var.

Klavyem bozuk, sinir hastası oldum şimdilik hoçşçakalın.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: ozgurece - 25 Mayıs 2020, 14:25:11Çok güzel gerçekten beğendim @seron. Bu anahtarlamayı Einhell TC-BD 350 için uygulayabilirmiyiz. ? Aç kapa oldukça sert basmak gerekiyor (şimdi denedim :) )Daha önceden satın almıştım uygun yer bulamadığım için montaj yapmadım. Görülen yere PCB kartı sığdırabiliriz dersen PCB için 10 adet sipariş geçeyim. Fiyat uygunmuş 5$  PCB modülü başka yerlerdede değerlendirebiliriz.

Bende böyle bir şey almayı düşünüuyorum yakın zamanda , nasıl memnunmuusn bundan  ? gerçi pek kullanmışa benzemiyorsun :D
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

ozgurece

Alıntı yapılan: seron - 26 Mayıs 2020, 00:02:14Özgür sipariş vermek için acele etme.
O motor kaç watt ya da amper?
Röleleri ona göre alıp takıcaksın. Yetmiyolarsa boşa kürek çekersin. Sonra orjinal anahtarı daha güzel sanki. Rahat değil mi aşırı mı sert?
Oranın bana ölçülerini milim milim ver, oraya göre ya PCB yi güncelliyeyim, ya da düğmeler değişebiliyorsa daha yumuşak düğme takarız.
Bu arada PCB 14cm x 6 cm oraya sığacağını sanmam.
Yav şu çine sipariş olayını da boşverin abicim yav. Hadi yanlış çizdiysem?
Son bir not. Arkadaşlar PCB'yi biraz daha güzel olsun diye değiştiriyorum şu anda. Bitince uygun zaman eklerim. Hem yeni versiyon hem eski versiyon elinizde durur. İsteyen kullanır. Ben özgürün tezgah tip matkabı görünce aklım bir anda her türlü yüke gider mi gitmez miye gitti, şu anda yolları falan kalınlaştırıp değiştiriyorum. Genel amaçlı ve ölçüsüz çizdiğim için standart proje kutularına sığmayabilir. İSteyen olursa belli bir kutu tipi için de çizebilirim. Altınkaya elektronik kutuları firmasının muhtelif kutuları var.
Emek vermiş o kadar uğraşmış ve paylaşım yapmıssın. Eline sağlık. Benim görüşüm Kesinlikle sorunsuz çalışır.
Maalesef verdiğin ölçüler büyük. Kartın ölçüleri sanıyorum biraz geniş kalıyor.  Power Anahtarın olduğu bölüm yaklaşık 7cm.
Evet bu anahtarlar sanki özel yapılmış açması zor sağlam baskı istiyor , kapamak daha kolay güvenlik nedeniyle bu şekilde yapılmış olabilir.

Alıntı yapılan: Furkan KELEŞOĞLU - 26 Mayıs 2020, 11:13:34Bende böyle bir şey almayı düşünüuyorum yakın zamanda , nasıl memnunmuusn bundan  ? gerçi pek kullanmışa benzemiyorsun :D

Değerli forum arkadaşım uygun bir yer bulamadığım için henüz montaj yapamadım. Geniş bir alanda kullanımın daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Montaj yapınca paylaşım yapmaya çalışırım.

seron

@ozgurece acele etme ben pcbyi güncelledim daha iyi oldu. Bakır yolları da kalınlaştırdım.  Gereksiz yerleri kestim artok o çıkıntılar yok:

[attach type=image]13556[/attach]

106mm'ye 61 mm. Bir daha bak bakalım.

Bana soracak olursan sen yine de onu bozma derim ben. Kapanması yumuşak açması sertse çoluk çocuk emniyetidir o. Bir de onu kullanırken eldiven takma. Eldiven kolayca takılıp dolanıyomuş, düğmeye basana kadar elinide alıp döndüre döndüre koparıyomuş iş güvenliği videolarında gösteriyolar..

Yeni PCByi ekledim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın