Süreli Gece Lambalı LED Tasarruf Devresi

Başlatan seron, 13 Mayıs 2020, 17:44:48

seron

Bu devreyi bilindik yöntemlerle "yatak odaları" için tasarladım. Eskiden bilenler bilir, gece lambaları vardı. Duvarda, odaya girilen kapının yakınlarında olurdu ve gece yakılır, gözü rahatsız etmeden hafif loş bir aydınlatma sağlardı. Karşılıklı oturmuş çinli kız temalı, hac temalı, aşk temalı çeşit çeşit de önünde cam veya mikalitten plakası olurdu ki fazla göz almasın, hoş dursun.

Bugün artık gece lambalarını bebeği olan hanımlar hariç nerdeyse kimse kullanmıyor. Ancak yine de gece karanlığında, gerektiği zaman çok az da olsa bir ışığın olması iyidir.

Aşağıdaki devrede söndürüldükten sonra son derece kör bir ayarda bir-iki saat daha yanabilecek bir lamba görüyorsunuz. Yüksek kapasiteli bir kondansatör, normal kullanım esnasında pil gibi şarj olmaktadır. Lamba duvardan söndürüldüğünde ise, bu kez yüksek dirençlerle akımı son derece sınırlanmış LED devresi üzerinden geçerek yavaş yavaş deşarj olur. Bu da yattıktan sonra bir süre daha hafif ışık demektir. Bu ışık aydınlatma için yeterli değildir. İnsan gözünün hafif ışıkta karanlığa alışması prensibinden yola çıkarak,  gece karanlığında mutfağa, banyoya giderken takılmaması içindir. LEDler o kadar kör yanar ki, bu mu aydınlatacak? diyebilirsiniz. Maksadımız gerçek anlamda bir aydınlatma olmayıp, loş bir ambians oluşturmaktır.

[attach type=image]13433[/attach]

Evde yeşil ultrabrayt LED ile yaptığım testte çok şaşırtıcı bir sonuç ile karşılaştım. 12V ile şarj ettiğim kondansatör, daha önce başlığını açtığım tek transistörlü led flaş devresine bağlı idi ve yanlışlıkla parmağım bir yere değdi. LED çok güzel parlamaya başladı. Sanırım devreyi yüksek direnç ile aktif etmiştim. Fakat gariplik, 470uF-16V kondansatör, LEDi besle besle bitmiyordu. Elimin direncinin kaç ohm olduğunu bilmiyordum ama utrabrayt parlak bir LED, 470u kondansatör üzerinden 1dk. ya yakın ışık verdi. Işık şiddeti kör idi ama zorlu durumlarda kullanılacak "cırcır böcek mod"  bir fener devresi yapılabilirdi.

Yukarıda kullandığım kondansatör 4700uF. Kör yanmakta olan yeşil ya da gözü rahatsız etmeyecek "gün ışığı sarısı" beyaz ledleri kör bir şekilde uzun süre yakabilir diye düşünüyorum. Elbette pillisi de yapılabilir.

[attach type=image]13435[/attach]

[attach type=image]13437[/attach]

Devrede normal LED kullandım. Çip LEDlerle daha iyisi de yapılabilir mi? Yapılabilir. Bu devre sadece örnek arkadaşlar. Geliştirmeye müsait. PCB iki parçadan oluşuyor ve LED tasarruf ampul kutusunun içine sığabilir ebatlarda...

[attach type=image]13439[/attach]

PCB 4,5cm çapta. üstündeki yarım daire de daha dar (ne olur ne olmaz diye).

Denemek isterseniz diye baskı şemalarını da vereyim beni azadedin.

İyi çalışmalar.

seron

Bir hata sonucu konu gönderilemedi ve yüklediğim resimler uçtu. Düzeltiyorum...
DÜZELTTİM. Yaparsanız iyi denemeler, iyi kullanımlar.
Dizgi planına bakıp yanlışlık varmı diye haber ederseniz de olabilir yani.

[attach type=image]13442[/attach]

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın