Endüstri 4.0 nedir kısaca tanımı

Başlatan festo, 04 Mayıs 2020, 02:53:01

festo

Endüstri 4.0 diğer adıyla 4. Sanayi devrimi bilişim teknolojileri ile tüm yaşamsal mekanizmaları bir araya getirmek isteyen bir hedeftir. Endüstri 4.0 projesi  3 aşamadan oluşur. Bunlar;
Siber-fiziksel Sistemler: Kendi kendini idare eden sensörleri vasıtasıyla işlemlerini yapan sistemlerin genel adıdır.
Nesnelerin İnterneti: Kablosuz olarak makinelerin birbirlerine ile iletişimini ifade eden sistemlerdir. Her robotun kendine ait iletişim adresi vardır. Birbirleri ile çok hızlı iletişim kurarak bu üretim stratejisine ayak uydurabilirler.
İnternetin Hizmetleri: İnternet üzerinden hizmet verecek olan kişiler, hizmet alacak kişileri ve bunların arasındaki ilişkiyi sağlayacak yazılımı ve hizmetlerin kendisini içerir. (e posta hizmeti, bulut sistemi vb.)

Bu sistemler birbiriyle bir bütün olarak çalışacaktır. Yani makineler birbiri ile iletişime geçebilecek, veri analizi yapabilecek ve gerektiğinde insanlara haber verebilecektir. Bu sektörde dünya çapında lider Festo markasıdır. Festo otomasyon teknolojisi tedarikçisi ve endüstriyel eğitim ve öğretim programlarında performans lideridir. Festo dünyadaki 176 ülkede yenilik ve teknoloji anlamına gelen şirkettir.

Endüstri 4.0 Terimi Ne Zaman Gündeme Geldi?

2011 yılında Almanya'da düzenlenen teknoloji Fuarında 4. Sanayi devrimi olarak kullanıldı. Endüstri 4.0 projesi bir Alman projesidir. Alman hükümetini bu projeyi iten sebep Avrupa Devletlerini ekonomik anlamda sarsan Çin Devletinin son zamanlarda Dünya piyasasında üretim imkânlarıyla öne çıkmasıdır. Almanya, Japonya ve Amerika gibi gelişmiş ülkeler Endüstri 4.0 hedefine yönelmiştir.

Kısacası   Endüstri 4.0 projesi İnternet, yapay zekâ, robotların üretimi ile daha ucuza, daha seri, daha kusursuz üretimi hedefleyen bir sistemin adıdır. Bu projedeki akıllarda takılan en büyük sorun çok daha az insanla üretimin yapılmasıdır. Bundan kaynaklı dünya çapında bir işsizlik sorunu ortaya çıkacağı düşünülmektedir. Fakat ülkeler arasındaki bu rekabet bu projeyi her geçen gün daha çok geliştirmektedir. FESTO markası dünya çapında geniş ürün yelpazesi ve deneyimi, dünyanın her yerinde bulunan kaliteli çalışanlarıyla sektöre öncülük etmektedir.
Festo dünya geneli en çok tercih edilen markadır : https://www.festo.com/cms/tr_tr/56644.htm

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın