Kopuk Kablo Tesbit Cihazı Devre - Soru

Başlatan seron, 01 Mayıs 2020, 16:32:37

seron

Aşağıdaki devreleri kabloların kopuk yerlerini tesbit eden basit transistör devresinden faydalanarak çizdim. ilk devrede faz ve nötr'den iki tel çekip bobin gibi kıvırarak PCB üzerine yol yaptığımızı varsayalım. Transistör katı buradan güya çok hafif referans alarak röleyi sürecek. İkinci devrede de eğer olmazsa fazla nötr arasında direnç köprüsü oluşturarak transistöre verdim.

Soru şu ilk devre mi daha iyi, ikincisi mi? Bir cihaz çizeceğim ama hangisi daha doğru olur bilmiyorum.

[attach type=image]13348[/attach]

Bir bakabilir misiniz size zahmet birinciyi mi ikinciyi mi kurayım? Aranızda yapan deneyen var mı? Bu devrede FAZI kesersek ne olur?

Furkan KELEŞOĞLU

Öncelikle bu devrelerin calışma mantığı Faz kablosunun ( canlı ucun ) yarattığı elektromanyetik alanı algılayıp bu sinyalii yükselterek cıkışa yansıtmaktır. bu şekilde kabloda nerede kesik var veya yok anlayabiliyoruz. 

Üst ve alltaki devre arasındaki en temel fark İZOLE olayı. o yüzden üst devreyi kullanırım her şekilde izole olduğu için.  ayrıca nötr hattı katmaya gerek yok. dediğim gibi sadece faz hattının yani kablonun etrafındaki manyetik alanı algılayarak calışıyor bu devreler.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

seron

Alıntı yapılan: Furkan KELEŞOĞLU - 01 Mayıs 2020, 17:13:51Öncelikle bu devrelerin calışma mantığı Faz kablosunun ( canlı ucun ) yarattığı elektromanyetik alanı algılayıp bu sinyalii yükselterek cıkışa yansıtmaktır. bu şekilde kabloda nerede kesik var veya yok anlayabiliyoruz. 

Üst ve alltaki devre arasındaki en temel fark İZOLE olayı. o yüzden üst devreyi kullanırım her şekilde izole olduğu için.  ayrıca nötr hattı katmaya gerek yok. dediğim gibi sadece faz hattının yani kablonun etrafındaki manyetik alanı algılayarak calışıyor bu devreler.
Peki Furkan, nötrü algılamıyor anladığım kadarıyla doğru mu? Elektriği TEDAŞ keserse, yani hem NÖTR hem FAZ kesilirse çalışmaz mı diyorsun? Şöyle anlatayım. Ben bu devreyi öyle kurucam ki, duvardaki düğmeyi açtığım zaman röle çekmeye devam edecek. Ama elektrikler temelli giderse bırakacak.

thekme

Derin olan kuyu değil, kısa olan iptir.

seron

Alıntı yapılan: thekme - 02 Mayıs 2020, 00:06:55Şu linkte senin istediğin gibi bir devre üzerinde konuşuyor umarım yardımcı olur.
https://www.youtube.com/watch?v=D2ekBjrHzYo

Teşekkür ederim ama sorumu tam olarak açıklamıyor. Bir rus kanalındaki videoyu eleştirel dille anlatmış. Tam hah olacak derken şaka olsun diye kısadevre yapıp sigortayı attırıyor.

Soru ise basit: Nötre yaklaştırsam da LEDi yakar mıyım?
Aslında ben bu devrenin benzerinden daha önce yapmıştım başlığı da mevcut. Bildiğimiz tasarruflu lamba devresi idi. Elektrik varken normal lamba, gittiğinde kendi yanıyordu. Devreyi yapmıştım. Şu anda burada değil, devre şeması da burda değil. Bu ayrı bir devre olacak mutlaka kesin yanıt almalıyım. Nötr hattı trafoda topraklanıyor bu durum devrenin ACyi algılamasına engel midir? bir anahtarla fazı kesince nötrde de yanmaya devam etmesi lazım.

thekme

Bidiğim kadarıyla nötr hattı trafoda yıldız bağlantının ortasına bağlanıyor.Yıldız bağlantının orta noktasıda potansiyel olarak sıfırdır.Yani nötr üzerinden bir akım akmadığı sürece o kabloda akım olmaz.Buda devrenin çalışmaması demek.

Videodaki mantıkla bir bobin benzeri bir yapı sarsan ve devre kursan zaten elektrik gidince o devre çalışacaktır.
Derin olan kuyu değil, kısa olan iptir.

stk4221

bir ara o tip led ampül aldım. nötr gittiginde  anahtar acık ise lamba yanıyordu. artık nasıl bir mantık kullanıyor anlamadım.

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

asma

Alıntı yapılan: stk4221 - 02 Mayıs 2020, 04:36:30bir ara o tip led ampül aldım. nötr gittiginde  anahtar acık ise lamba yanıyordu. artık nasıl bir mantık kullanıyor anlamadım.

Öyle değildi o ama sistemin tamamı için çözüm bende de yok.
Lambayı faza seri anahtar ile düşünme , çift anahtar ile F ve N birlikte gitsin , duy u kablo ve fiş ile pirize taç ve çıkart. Fark nedir?
O devre hatta enerji var mı yok mu kontrol ediyor, hattın empedansını kontrol ediyor.
Anahtar açık ise açık devre olacağı aşikar , anahtar kapalıysa aynı faza bağlı tüm almaçlar ve trafo sekonderi paralel bağlıdır. Yani çok düşük omaj ile kısa devre kabul edebiliriz.
Hattın empedansını kabaca ölçmek için bile bir çok sıkıntılı yöntem geliyor aklıma ama basit , güvenli bulamadım.
- Kablonun bir ucunandan sinyal gönderirsin, diğerinden dinlersin. Dönerse senindir.  :D

Adnancoskun

Alıntı yapılan: stk4221 - 02 Mayıs 2020, 04:36:30bir ara o tip led ampül aldım. nötr gittiginde  anahtar acık ise lamba yanıyordu. artık nasıl bir mantık kullanıyor anlamadım.

O lambanın duy kısmında batarya var
Elektrik varken sarj oluyor. Elektrik gidince oradan devam ediyor...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Şurada o dediğiniz şeylerden bahsediliyor nasıl çalıştığını bilmiyorum:

https://www.youtube.com/watch?v=rcKbLnUz1bI

https://www.youtube.com/watch?v=nnXkQmswNJ4

Akülüsü:

https://www.youtube.com/watch?v=sax9unx76Kg

Anladığım kadarıyla kopuk kablo dedektörü NÖTR'de çalışmıyor beğene basarak onaylayabilir misiniz?

stk4221

işin garibi elektrik gitti anahtarı kapalı hale getirmedikce çalışmıyor. muhtemel asma hocanın dediği gibi faz hattının uzunlugu omaj oluşturuyor ve devreyi tamamlıyor.  çok uzun süre çalışmadan bozuldu. ama çok güzel bir icad. kaliteli olsa müşteriye öneririm. 

Adnancoskun

Alıntı yapılan: stk4221 - 03 Mayıs 2020, 02:36:27işin garibi elektrik gitti anahtarı kapalı hale getirmedikce çalışmıyor. muhtemel asma hocanın dediği gibi faz hattının uzunlugu omaj oluşturuyor ve devreyi tamamlıyor.  çok uzun süre çalışmadan bozuldu. ama çok güzel bir icad. kaliteli olsa müşteriye öneririm.
Uzunlukla ilgili değil
Tamamen kapalı devre olmasıyla alakalı....
O lambanın aktif olabilmesi için duya temas eden iki uç kısadevre ( belli değerde direnç de olabilir)olmalı.
Diyelimki anahtar kapalı sistemde enerji var.dolayısı ile sistemin enerjisi lambayı yakıyor, ve birden enerji gidiyor,
Peki ne oluyor? Batarya devreye giriyor, peki ne olması gerekiyordu? Duya temas eden iki uç kısadevre olmalı? Peki bu nasıl oluyor?
Sistemin ucu ( faz nötr ucu) nereye bağlı?
Tabiki de mahalle trafosuna, peki trafo nedir? Bobin yani iletken, hah işte o trafo uzerinden kısadevre oldugundan lamba devreye giriyor.
Eğer elinizde o lamba mevcut ise deneyebilirsiniz...
Lambanın iki ucunu tel ile kısadevre edin lamba yanacaktır ve hatta elinizi nemlendirip iki uca birlikte dokundugunuzda bile ışık verecektir.

seron

Adnan hoca Allahına gurban. Yazsana arkadaş yazmazsan nerden bilcez. İnternetim bitti. Ayın 22sine kadar falan benden kurtuluyorsunuz. Sonra paylaşımlarıma sorularıma falan devam.

stk4221

Adnan abi trafoya olan uzaklık trafoya sarılan bakırdan daha uzundur.

seron

Adnancoskun

seron

@Adnancoskun
@stk4221

Meselenin daha anlaşılabilir olması açısından devreyi büyütüp ekledim.

[attach type=image]13376[/attach]

Anahtar kapalı (ON) elektrikler kesiktir.
Devredeki yarı-iletken, taaa mahalle trafosuna kadar olan hat üzerinden tetik almaktadır. Böylece pil üzerinden LEDlere yol verir. Elektrikler geldiğinde ise bu defa trafosuz adaptör devresinden gelen besleme > Pil devresi olacağından tüm LEDler yanacaktır.

Her iki durumda (gerek elektrik varken gerek yokken) Anahtar açılırsa (OFF) bu defa hem şebeke akımı olmadığından hem de tetik kesildiğinden (Duy uçları kısa devre olmadığı için) lamba söner.

Stk biz bundan yaparız len ???  :)
Bu transistör ile olmaz mı acaba...

stk4221

Seron acil ayd sistemlerde nötr ortak anahtarlamasiz faz çekilir yada doğrudan harici faz nötr hattı çekilir. Bu devreyi paket haline getirsen doğrudan  besleme hattı ilave ederek suya sabuna karışmadan acil ayd hattı çekmiş olursun. Bende reklamı yapılsa tutar.
 Keza bana birakirsan bu psikoloji ile 3 aya anca biter..

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 06 Mayıs 2020, 17:41:11Seron acil ayd sistemlerde nötr ortak anahtarlamasiz faz çekilir yada doğrudan harici faz nötr hattı çekilir. Bu devreyi paket haline getirsen doğrudan  besleme hattı ilave ederek suya sabuna karışmadan acil ayd hattı çekmiş olursun. Bende reklamı yapılsa tutar.
 Keza bana birakirsan bu psikoloji ile 3 aya anca biter..

Hahhay! ;D
Dert ettiğin şeye bak. Sen bana sistemin nası çalıştığını iyice açıklayıp PCB boyutu ver, ben sana birkaç günde çizer gönderirim. 8)

Yukarıdaki lambanın çakmasından bir tane yaptım bilem:

[attach type=thumb]13378[/attach]

[attach type=thumb]13380[/attach]

Eğer aşırı teknik değilse, kanuni standartlar mecbur değilse, yapabileceğim kadar basitse, bir prototip çizer veririm, basar denersin. Değiştire değiştire sonuca gidersin.

stk4221

Gardaş güzel olmus. Eline sağlık.  Şimdi komplike biseyler düşünmek lazim.m mesela devre üzerine dw01-8205 mosfetini. Ekleyip  lityum ile şarj desarj yaptırabiliriz.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın