mosfet sürme

Başlatan stk4221, 30 Nisan 2020, 01:11:26

stk4221

hayrlı çalışmalar forum sankinleri
lintyum lion piller ile çeşitli motorlu alıcısı olan güç  devreleri yapıyorum. genelde bu ikiliyi kullanıyorum   DW01-8205A kontrolcüsü ve mosfet ikilisi çok verimli çalışıyorlar. 8205A tek kılıf içinde 2 mosfet şarj ve deşarj yapaliyor.   4 amper çıkış verebiliyor. fakat bana demeraja biniginde daha fazla akım verebiliecek mosfet lazım.

demem o ki dw01 kontrolcusü ile mosfet sürmem lazım. nasıl bir yol izlemem lazım. 

8205A datası
https://www.ic-fortune.com/upload/Download/FS8205A-DS-12_EN.pdf
dw01 datası
https://www.best-microcontroller-projects.com/support-files/dw01a.pdf

@asma hocam ben deneme amaçlı  bir çizim yaptım. bu sekilde olurmu acaba. olursa  smd olarak çizecegim.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

i3uz

Alıntı yapılan: stk4221 - 30 Nisan 2020, 01:11:26hayrlı çalışmalar forum sankinleri
lintyum lion piller ile çeşitli motorlu alıcısı olan güç  devreleri yapıyorum. genelde bu ikiliyi kullanıyorum   DW01-8205A kontrolcüsü ve mosfet ikilisi çok verimli çalışıyorlar. 8205A tek kılıf içinde 2 mosfet şarj ve deşarj yapaliyor.   4 amper çıkış verebiliyor. fakat bana demeraja biniginde daha fazla akım verebiliecek mosfet lazım.

demem o ki dw01 kontrolcusü ile mosfet sürmem lazım. nasıl bir yol izlemem lazım. 

8205A datası
https://www.ic-fortune.com/upload/Download/FS8205A-DS-12_EN.pdf
dw01 datası
https://www.best-microcontroller-projects.com/support-files/dw01a.pdf

@asma hocam ben deneme amaçlı  bir çizim yaptım. bu sekilde olurmu acaba. olursa  smd olarak çizecegim.

paralel şekilde sırt sırta ekleyebilirsin. aslında burdaki sıkıntı ırfz44 piyasada birtane bile orjınali yok. orjınal olarak ırfz48 var. sadece bir mağaza buldum. 150w güç çekebiliyorum. ama ırfz44 ile 50watta ısınıyor. patates baskılar soluk oluyor. orjınaller parlıyor.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

stk4221

üstad bu cizimde herhangi bir hata varmı.  demeraja bindiginde 30 amp cekebilir.

aslında bu lityum şarjlı matkapların içini inceliyorum içinde 16 bacaklı entegre ile 2 tane mosfet sürerek şarj desarj işini yapabiliyor. aslında benim niyetimde böyle idi. 4 -5 18650 pili sarj edip deşarj etmek.

peki bir tane dw01 kontrolcü ile kaçtane mosfet sürülebilir.

i3uz

Alıntı yapılan: stk4221 - 30 Nisan 2020, 04:28:39üstad bu cizimde herhangi bir hata varmı.  demeraja bindiginde 30 amp cekebilir.

aslında bu lityum şarjlı matkapların içini inceliyorum içinde 16 bacaklı entegre ile 2 tane mosfet sürerek şarj desarj işini yapabiliyor. aslında benim niyetimde böyle idi. 4 -5 18650 pili sarj edip deşarj etmek.

peki bir tane dw01 kontrolcü ile kaçtane mosfet sürülebilir.

Devren gayet güzel.. tabi 30 amperler yüksek bir güç 3er tane kullanarak bu güçe çıkabilirsin(ama orjinalle) ben genelde 48 kullanırım, devrede artı ve eksi baglantıyı kalınlaştır. ekside atlama yapmışın onada uygun kablo kullan.. açıkcası kullandığım bir parça değil, kaçtane tetikler deneyerek yapabilirsin. sorun olmaz.  bulabilirsen orjinal ırfz 44 ile ırfz 48 bul.. zaten fiyatından farkı anlarsın.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

asma

Kullanacağın mosfeti iyi seçmelisin.
Sürücü iki adet 8205 sürebiliyor. (uygulaması var , demek ki oluyor)
irf3708 önerisi gördüm bir yerde ama kolay bulunan bir mosfet değil.
Rds(on) değeri yakın veya biraz daha düşük olmalı.
Vgs(th) değeri , lojik mosfetlerde de olduğu gibi düşük olmalı. Normal seride ,tek pil için kullanamazsınız. 4V ile iletime geçmeye bağlayan mosfeti kullanmamalıyız.
Ben smd olarak çok pahalı olmayan bir mosfet bulabildim. P60B4EL olarak arayın bulursunuz.

Benim konu hakkında pratiğim olmadığı için araştırıp ürün önerisi için yorumladım.
Kolay gelsin.

stk4221

@asma hocam dw01 kontrolcüsüne 6 adet 8205 baglandıgını gördüm. demekki destekliyor. ilgin için teşekkürler hocam. 

stk4221

@i3uz  üstad şarjlı matkaplar yük halinde 30 amp demeraj akımına kadar cıkıyor. ama normal akım 3 amp falan tüke bindiginde 15amp gibi zorlanmada 30 amp buluyor. 
  piyada kullanılan lityum lion şarjlı bataryalar da 2 adet mosfet var. bir tane kontrolcü var   8254A bu piilerin durumunu kontrol ediyor. ve şarj veya deşarj ediyor.  bms modül kullanmak yerine bu tip kart yapıp kullanma derdindeyim. çok sayıda 18650  var elimde.
 yabancı sitelerde böyle bir şema buldum ama tam güvenemedim datashetinde sadece tipini gösteriyor devre elemanlarından bahsetmiyor.

stk4221

hayırlı çalışmalar forum sakinleri
dw01 kontrolcüsünden daha fazla akım çekmek için ırfr024 mosfeti ile  devre  kurdum.  fakat çıkışta voltaj okudugum halde yüke binince voltajı kesiyor. belki moslar sorunludur dedim ırfz44n montajladım yine aynı. acaba nerde hata yapıyor olabilirim.
  mosfetin source bacagında 4,10v gerilim okuyorum. fakat draın bacagında çıkış yok.

seron

Hiçbirşey anlamadım ben. Üstünkörü baktım, devren doğru görünüyor. Aklıma şu geldi:

Alıntı yapılan: asma - 02 Mayıs 2020, 15:30:25Kullanacağın mosfeti iyi seçmelisin.
Sürücü iki adet 8205 sürebiliyor. (uygulaması var , demek ki oluyor)
irf3708 önerisi gördüm bir yerde ama kolay bulunan bir mosfet değil.
Rds(on) değeri yakın veya biraz daha düşük olmalı.
Vgs(th) değeri , lojik mosfetlerde de olduğu gibi düşük olmalı. Normal seride ,tek pil için kullanamazsınız. 4V ile iletime geçmeye bağlayan mosfeti kullanmamalıyız.
Ben smd olarak çok pahalı olmayan bir mosfet bulabildim. P60B4EL olarak arayın bulursunuz.

Benim konu hakkında pratiğim olmadığı için araştırıp ürün önerisi için yorumladım.
Kolay gelsin.

Yine orjinalinde kullandığın mosfeti kullansan ama bir sürü paralel bağlasan olmaz mı? Sen matkap vb motor sürmeye çalışıyorsun sanırım. Anlık yüksek akımı kaldırabilmesi için birden fazla mosfet paralel bağlasan daha iyi olmaz mı?

Ben bunu bilerek yazmıyorum hani ben de bu devreden PCB çizmiştim ya? Onu düşün.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8864.0.html

stk4221

Seron demeraji yüksek olduğu için mosfet kullanayım dedim. Ama bir sıkıntı var. Birde bu mosfet 2.5 TL 8205 1 TL hani mos birazdaha uygun oluyor.

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 29 Ekim 2020, 11:59:34Seron demeraji yüksek olduğu için mosfet kullanayım dedim. Ama bir sıkıntı var. Birde bu mosfet 2.5 TL 8205 1 TL hani mos birazdaha uygun oluyor.
Demeraj sorununu aynen pilleri paralel bağlar gibi mosları paralel bağlayarak giderebileceğini düşünüyorum. Daha önce senin bana verdiğin linklerde aynen benim çizdiğim gibi 8205 mosları paralel bağlanarak üretilmiş modüller vardı. O entegre ile ısrarla hep 8205 kullanıyorlar demek ki bir bildikleri var. Sayıyı arttırarak demeraj gereksinimini karşılayabilir miyiz acaba diye düşünüyorum. Fiyat da çok aşırı uçuk değil yeter ki gereken gücü sağlasın. Motorun kalkınma akımını rahat karşılar ama yüke bindiğinde ne yapar bilemiyorum. O yüzden alternatif kullandığın mosfetin olup olmayacağını bilemiyorum. Neden çalışmadığını da bilmiyorum Rds on ve Vgs değerlerinden bahsedilmiş yukarıda. Belki yüke bindiğinde voltaj çöküyordur, mosfetler de uygun olmadığından kesime gidiyordur bilemiyorum :du: Yurtiçinde 8205 tedarik edebiliyorsan orjinalindeki gibi ama çoklu paralel ile denemeler yap bence...

stk4221

Seron bms devreleri inceledim üzerlerinde dw01 kontrolcusu var. Vede SMD  transistör acaba bu transistör mosfetleri sürmek içinmi kullanıyorlar.

asma

irfr ve irfz bu işe uygun değil ki.
2 ila 4voltta iletime başlayan mosfet ten akım çekebilmek için yeterli voltajını yok.
Daha önce verdiğim örneklere bakabilirsin.
Kolay gelsin.

stk4221

Evet asma hocam cahilce bir seçim ve amatör bir yaklaşım ile olmayacak mosfet seçmişim. Şimdi mantığını anladım konunun teşekkür ler. Arastirayim

seron

Hacı ne yaptın peki uygun mosfet bulabildin mi? Ben söylenenlerden mosfetin iletime geçme voltajının yanlış olduğunu anladım. Bir de transistör kullanılmış diye sormuşsun onu bilmiyorum. Uymuyorsa transistörle tetik gerilimini yükseltmek denenebilir... Takipteyim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın