Ana içeriğe git
pcbway
Konu: mosfet sürme (187 Kez okunmuş)

mosfet sürme

hayrlı çalışmalar forum sankinleri
lintyum lion piller ile çeşitli motorlu alıcısı olan güç  devreleri yapıyorum. genelde bu ikiliyi kullanıyorum   DW01-8205A kontrolcüsü ve mosfet ikilisi çok verimli çalışıyorlar. 8205A tek kılıf içinde 2 mosfet şarj ve deşarj yapaliyor.   4 amper çıkış verebiliyor. fakat bana demeraja biniginde daha fazla akım verebiliecek mosfet lazım.

demem o ki dw01 kontrolcusü ile mosfet sürmem lazım. nasıl bir yol izlemem lazım. 

8205A datası
https://www.ic-fortune.com/upload/Download/FS8205A-DS-12_EN.pdf
dw01 datası
https://www.best-microcontroller-projects.com/support-files/dw01a.pdf

@asma hocam ben deneme amaçlı  bir çizim yaptım. bu sekilde olurmu acaba. olursa  smd olarak çizecegim.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Ynt: mosfet sürme

Yanıt #1
hayrlı çalışmalar forum sankinleri
lintyum lion piller ile çeşitli motorlu alıcısı olan güç  devreleri yapıyorum. genelde bu ikiliyi kullanıyorum   DW01-8205A kontrolcüsü ve mosfet ikilisi çok verimli çalışıyorlar. 8205A tek kılıf içinde 2 mosfet şarj ve deşarj yapaliyor.   4 amper çıkış verebiliyor. fakat bana demeraja biniginde daha fazla akım verebiliecek mosfet lazım.

demem o ki dw01 kontrolcusü ile mosfet sürmem lazım. nasıl bir yol izlemem lazım. 

8205A datası
https://www.ic-fortune.com/upload/Download/FS8205A-DS-12_EN.pdf
dw01 datası
https://www.best-microcontroller-projects.com/support-files/dw01a.pdf

@asma hocam ben deneme amaçlı  bir çizim yaptım. bu sekilde olurmu acaba. olursa  smd olarak çizecegim.

paralel şekilde sırt sırta ekleyebilirsin. aslında burdaki sıkıntı ırfz44 piyasada birtane bile orjınali yok. orjınal olarak ırfz48 var. sadece bir mağaza buldum. 150w güç çekebiliyorum. ama ırfz44 ile 50watta ısınıyor. patates baskılar soluk oluyor. orjınaller parlıyor.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #2
üstad bu cizimde herhangi bir hata varmı.  demeraja bindiginde 30 amp cekebilir.

aslında bu lityum şarjlı matkapların içini inceliyorum içinde 16 bacaklı entegre ile 2 tane mosfet sürerek şarj desarj işini yapabiliyor. aslında benim niyetimde böyle idi. 4 -5 18650 pili sarj edip deşarj etmek.

peki bir tane dw01 kontrolcü ile kaçtane mosfet sürülebilir.

Yanıt #3
üstad bu cizimde herhangi bir hata varmı.  demeraja bindiginde 30 amp cekebilir.

aslında bu lityum şarjlı matkapların içini inceliyorum içinde 16 bacaklı entegre ile 2 tane mosfet sürerek şarj desarj işini yapabiliyor. aslında benim niyetimde böyle idi. 4 -5 18650 pili sarj edip deşarj etmek.

peki bir tane dw01 kontrolcü ile kaçtane mosfet sürülebilir.

Devren gayet güzel.. tabi 30 amperler yüksek bir güç 3er tane kullanarak bu güçe çıkabilirsin(ama orjinalle) ben genelde 48 kullanırım, devrede artı ve eksi baglantıyı kalınlaştır. ekside atlama yapmışın onada uygun kablo kullan.. açıkcası kullandığım bir parça değil, kaçtane tetikler deneyerek yapabilirsin. sorun olmaz.  bulabilirsen orjinal ırfz 44 ile ırfz 48 bul.. zaten fiyatından farkı anlarsın.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #4
Kullanacağın mosfeti iyi seçmelisin.
Sürücü iki adet 8205 sürebiliyor. (uygulaması var , demek ki oluyor)
irf3708 önerisi gördüm bir yerde ama kolay bulunan bir mosfet değil.
Rds(on) değeri yakın veya biraz daha düşük olmalı.
Vgs(th) değeri , lojik mosfetlerde de olduğu gibi düşük olmalı. Normal seride ,tek pil için kullanamazsınız. 4V ile iletime geçmeye bağlayan mosfeti kullanmamalıyız.
Ben smd olarak çok pahalı olmayan bir mosfet bulabildim. P60B4EL olarak arayın bulursunuz.

Benim konu hakkında pratiğim olmadığı için araştırıp ürün önerisi için yorumladım.
Kolay gelsin.

Yanıt #5
@asma hocam dw01 kontrolcüsüne 6 adet 8205 baglandıgını gördüm. demekki destekliyor. ilgin için teşekkürler hocam. 

Yanıt #6
@i3uz  üstad şarjlı matkaplar yük halinde 30 amp demeraj akımına kadar cıkıyor. ama normal akım 3 amp falan tüke bindiginde 15amp gibi zorlanmada 30 amp buluyor. 
  piyada kullanılan lityum lion şarjlı bataryalar da 2 adet mosfet var. bir tane kontrolcü var   8254A bu piilerin durumunu kontrol ediyor. ve şarj veya deşarj ediyor.  bms modül kullanmak yerine bu tip kart yapıp kullanma derdindeyim. çok sayıda 18650  var elimde.
 yabancı sitelerde böyle bir şema buldum ama tam güvenemedim datashetinde sadece tipini gösteriyor devre elemanlarından bahsetmiyor.