Lcd Monitör Arızası

Başlatan 07 Osman, 16 Nisan 2020, 17:04:04

07 Osman

Merhabalar,

15 yıllık emektar Samsung 19" LCD monitörümün standby ışığı SÜREKLİ yanıyor ama görüntü hiç bir şekilde gelmiyor. Arıza kasa, monitör kablosu yada güç kablosunda  değil öncelikle, kasa başka monitörle çalışıyor. 

Bundan yaklaşık 4-5 yıl önce yine böyle olmuştu, ama o zaman bilgisayar açıldıktan 10-15 dakika sonra görüntü geliyordu. O zaman besleme katında 4 tane kondansatör değiştirmiştim ve düzelmişti.  Şimdi de aynı sıkıntı olabilir diyerek o aynı 4 kondansatörü yenileri ile değiştirdim, ama tık yok.

Fikri, bilgisi olan ?

tayfun601

Besleme katindaki transistorler olabilir yada standby tetikleyen herhangibi bir parca yahutta smps katini kontrol eden entegreliyse tabi smps devresi o bile bozulmus olabilir olcum yapmadan devreyi gormeden birsey soylemek zor benim smps ler konusunda pek bilgim yok ama ustalar konuyu gorunce cevap vereceklerdir tahminde buluna bilirler
Hayal Edebildiğin Hayal Etmek İstediğin Kadardır

Adnancoskun

Alıntı yapılan: 07 Osman - 16 Nisan 2020, 17:04:04Merhabalar,

15 yıllık emektar Samsung 19" LCD monitörümün standby ışığı SÜREKLİ yanıyor ama görüntü hiç bir şekilde gelmiyor. Arıza kasa, monitör kablosu yada güç kablosunda  değil öncelikle, kasa başka monitörle çalışıyor. 

Bundan yaklaşık 4-5 yıl önce yine böyle olmuştu, ama o zaman bilgisayar açıldıktan 10-15 dakika sonra görüntü geliyordu. O zaman besleme katında 4 tane kondansatör değiştirmiştim ve düzelmişti.  Şimdi de aynı sıkıntı olabilir diyerek o aynı 4 kondansatörü yenileri ile değiştirdim, ama tık yok.

Fikri, bilgisi olan ?

Bence monitörün beslemesinin çıkışındaki gerilimleri bir ölçün
Örneğin
3.3 volt var veya yok
5 volt var veya yok
+12 volt var veya yok
-12 volt var veya yok.....
Bir de yakın çekilmiş foto koyarsanız işi(n)miz epeyce kolay olur
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

07 Osman

Ustam haklısın acemiliğime geldi. Resim olmadan insanlar ne yapsın.  Ben bu gün bahsettiğiniz voltajları ölçeyim, hem onların sonuçlarını, hemde resmi eklerim.

07 Osman

Besleme kartını monitörden tamamen ayırdım, sadece güç kablosunu taktım ve ölçümler sonucu:

1- 5 volt çıkışından,  5,10 Volt
2- 13 volt çıkışından 11,88 Volt  ölçtüm.

Sonra besleme kartını normal olarak monitördeki diğer bağlantılarını yaptım ve gücü verdim;

1- 5 volt çıkışından,  5,08 Volt
2- 13 volt çıkışından 15,85 Volt  ölçtüm.

Birde ustam  ben oralarda 3,3 volt çıkışı göremedim. Ben mi göremedim, yoksa yok mu bilmiyorum.

Kırmızı işaretli kondansatörleri değiştirdim.  Toplu olan dördünü bahsettiğim gibi önceden değiştirmiştim, herhangi bir şişme bozuk olma ibaresi göstermiyorlardı ama altta tek olan şişmişti. Bu nedenle  beşini de değiştirdim.

cevat1

Blok kondansatörü değiştirin.

https://yadi.sk/i/r67Y0wHuhpwY-g

Adnancoskun

Öncelikle şunu belirteyim
Bir smps de gerilimin biri olması gerekenden yüksek ise başka bir gerilim çıkışı kısadevre veya fazla akım çekiliyor dur
Bu nedenle ben resmi inceleyip cevap yazacağım

Cevat1 Bey'in söylediği blok kondansatör üzerindeki gerilimi ölçün
310 volt dc veya biraz daha yüksek olmalı
Eğer özellikle. 300volt dan daha az ise blok kondansatörü kesinlikle değiştirin

07 Osman

Teşekkür ederim ilginiz için.  Akşam ölçerim. Bu arada internette yaptığım araştırmalarda acaba  dedim, floresanları mı gitti ?   Onu da kontrol edeceğim akşam.

cevat1

Alıntı yapılan: 07 Osman - 17 Nisan 2020, 15:53:13Teşekkür ederim ilginiz için.  Akşam ölçerim. Bu arada internette yaptığım araştırmalarda acaba  dedim, floresanları mı gitti ?   Onu da kontrol edeceğim akşam.
Blok kondansatorü ölçmeyin. değiştirin. Kurumuş kondansatörü ölçseniz ne olacak? Uzerinde yazan değere yakın değer verir. Ancak kurumuştur. Voltaj tutamaz, görev yapamaz..Bu nedenle değiştirilmeli...
Fluoresantın arızalandığını  düşünüyorsanız.
Monitörü açın. El fenerini ön cama yakınlaştırın. Monitörün içinde görüntü varsa ekranda ışıklandırma yoksa fluoresant  arızalanmıştır. Değiştirlimesi gerekir.

07 Osman

Arkadaşlar ilginiz için hepinize teşekkür ederim     öncelikle. Sorun belli oldu, fluoresanlar arızalanmış. Çıkardım onları, elimde yeni fluoresan yok, led yapmaya karar verdim.  İnce fluoresan tüpleri alüminyum kasasından çıkardım, benim şerit ledin eni o fluoresan kanalına tam geldi,  güzelce yapıştırdım ledleri, yani tam gömüldüler    o kanalın içine.  Sonra topladım    monitörü, ledlere dışardan 12 voltu verdim, Mükemmel görüntü var, yani yukarıdan sızma falan yok.

Şimdi malum ledlere 12 voltu dışardan verdik deneme için ama bu böyle olmaz. İçerden versek de oradaki 13 volt çıkışı sürekli voltaj veriyor. Monitörün on/off tuşu  2.3 voltluk bir tetik veriyor. Ve bilgisayar kapandığında da  monitör standby moduna geçince de aynı off durumunda olduğu gibi bu tetiklemeyi kesiyor.

Burada yardıma ihtiyacım var işte. On/off tetiği (+) 2,3 volt. Alt ve üste takılan toplam ledlerin çektiği akım 145 mA. Röle kullanmadan  o akıma dayanacak mesela BD serisi bir transistörle    13  voltu bu ledlere sürebilirmiyiz ? Bilmem anlatabildim mi ?  Resimdeki gibi örneğin.

asma

Elbette olur.
BC337 ya da BC639 varsa onlar bile olur.
Ama elde BD139 var ise üzerinde - 10 veya - 16 yazısı yok ise Betasını 40 kabul edelim.
(Vtetik-Vbe) / Ib = R den beyz direncini hesaplayalım.
(2,3V-0,7V) / 3,6mA = 440 ohm. (düşük olan yakın değer kullanılır 390 ohm)
Bir de transistörün B-E arasına 10Kohm direnç ekleyin.
Kolay gelsin.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: 07 Osman - 18 Nisan 2020, 01:08:19Arkadaşlar ilginiz için hepinize teşekkür ederim     öncelikle. Sorun belli oldu, fluoresanlar arızalanmış. Çıkardım onları, elimde yeni fluoresan yok, led yapmaya karar verdim.  İnce fluoresan tüpleri alüminyum kasasından çıkardım, benim şerit ledin eni o fluoresan kanalına tam geldi,  güzelce yapıştırdım ledleri, yani tam gömüldüler    o kanalın içine.  Sonra topladım    monitörü, ledlere dışardan 12 voltu verdim, Mükemmel görüntü var, yani yukarıdan sızma falan yok.

Şimdi malum ledlere 12 voltu dışardan verdik deneme için ama bu böyle olmaz. İçerden versek de oradaki 13 volt çıkışı sürekli voltaj veriyor. Monitörün on/off tuşu  2.3 voltluk bir tetik veriyor. Ve bilgisayar kapandığında da  monitör standby moduna geçince de aynı off durumunda olduğu gibi bu tetiklemeyi kesiyor.

Burada yardıma ihtiyacım var işte. On/off tetiği (+) 2,3 volt. Alt ve üste takılan toplam ledlerin çektiği akım 145 mA. Röle kullanmadan  o akıma dayanacak mesela BD serisi bir transistörle    13  voltu bu ledlere sürebilirmiyiz ? Bilmem anlatabildim mi ?  Resimdeki gibi örneğin.
peki 16 volta yükselen 13 volt düzeldi mi?

07 Osman

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 18 Nisan 2020, 09:08:10peki 16 volta yükselen 13 volt düzeldi mi?

Hayır sayın @Adnancoskun düzelmedi. Monitörün tüm fişler takılı, (fluoresanlar yok tabiiki)  on/off düğmesinden kapalı iken 12,10 volt,  on/off düğmesinden açtığımda 15,10 volt görüyorum şu an.  Bu sorun teşkil edermi bilmiyorum. Ayrıca bildiğiniz üzere bu 13 volt çıkışına ben ledleri de bağlayacağım. Bir sıkıntı olur mu ki ?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: 07 Osman - 18 Nisan 2020, 13:50:56Hayır sayın @Adnancoskun düzelmedi. Monitörün tüm fişler takılı, (fluoresanlar yok tabiiki)  on/off düğmesinden kapalı iken 12,10 volt,  on/off düğmesinden açtığımda 15,10 volt görüyorum şu an.  Bu sorun teşkil edermi bilmiyorum. Ayrıca bildiğiniz üzere bu 13 volt çıkışına ben ledleri de bağlayacağım. Bir sıkıntı olur mu ki ?
Ledler düşük akım çekeceği için sıkıntı olmaz
Ancak ben sizin yerinizde olsam ledleri sabit akım kaynağı ile çalıştırırım
Çünkü ledler çalıştıkça ısınır
Isındıkça direnci düşer
Direnci düştükçe çektiği akım artar, akım arttıkça ısı artmaya devam eder bir süre sonra bazı ledler kısadevre olur...
Devre çok basit iki transistörle yapılır...
16 volt olması enteresan
Belki de floresantlari süren inverter çalışmadığı için yükseliyordur...
Sonuç: smps üzerinde feedback kısmı ile çıkış gerilim değeri ayarlanabilir.
IC603 nedir??????? Bakabilirmisiniz?
TL431 olabilir mi?
Veya bir süre çalıştırın eğer anormal bir ısı yoksa sanırım problem olmaz...
Ancak ledler için sabit akım kaynağı önerimi tekrarlıyorum....

07 Osman

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 18 Nisan 2020, 14:27:53IC603 nedir??????? Bakabilirmisiniz?
TL431 olabilir mi?
Veya bir süre çalıştırın eğer anormal bir ısı yoksa sanırım problem olmaz...
Ancak ledler için sabit akım kaynağı önerimi tekrarlıyorum....

Sayın @Adnancoskun    Özür dilerim, IC 603  devrede hangi eleman bilemedim. 

1- Bu arada, ledler için sabit akım kaynağı yerine  10 ohm 5 wattlık direncim var  onu seri bağlasam olur mu ?

2-Yukarıdaki transistörlü sürme devresi için elimde güç transistörü anlamında BD135, D882  ve C2078  var.  Sayın @asma  nın direnç önerilerini de dikkate alarak  bunlardan hangisi olur ?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: 07 Osman - 18 Nisan 2020, 16:17:12Sayın @Adnancoskun    Özür dilerim, IC 603  devrede hangi eleman bilemedim. 

1- Bu arada, ledler için sabit akım kaynağı yerine  10 ohm 5 wattlık direncim var  onu seri bağlasam olur mu ?

2-Yukarıdaki transistörlü sürme devresi için elimde güç transistörü anlamında BD135, D882  ve C2078  var.  Sayın @asma  nın direnç önerilerini de dikkate alarak  bunlardan hangisi olur ?
Estağfirullah
1- IC603 plaketin üzerinde yazıyor muhtemelen TL431 ( BC237 kılıfında yani benzer)
2- sayın asmanın hesapladığı direnç beyz'e bağlayacağınız direncin değeri ( orada 390 ohm olarak hesaplanmış zaten).Bu direncin wattli olması gerekmez 1/4 watt (çeyrek watt) bile yeter.Yani sizin kastettiginiz sanırım ledlere seri bağlanacak bir direnç,
Benim kastettigim devreyi internette aratırsanız çok çok basit bir devre olduğunu görürsünüz

07 Osman

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 18 Nisan 2020, 16:57:33Estağfirullah
1- IC603 plaketin üzerinde yazıyor muhtemelen TL431 ( BC237 kılıfında yani benzer)
2- sayın asmanın hesapladığı direnç beyz'e bağlayacağınız direncin değeri ( orada 390 ohm olarak hesaplanmış zaten).Bu direncin wattli olması gerekmez 1/4 watt (çeyrek watt) bile yeter.Yani sizin kastettiginiz sanırım ledlere seri bağlanacak bir direnç,
Benim kastettigim devreyi internette aratırsanız çok çok basit bir devre olduğunu görürsünüz

Evet IC603 de  KİA 431  A  yazıyor.   

Devreniz oldukça basit evet, ledleri R yazan  yere bağlanacak galiba değil mi ?     Problem şu, küçük bir ilçede yaşıyorum. Elektronik malzeme gerekince elimdeki bir kaç hurdada yoksa eğer, internetten sipariş etmem, burası kargolar için mobil bölge olduğundan haftada bir kez gelmelerini de hesaba katarsak en az bir hafta 10 günü buluyor.   Tamam her türlü direnç var (aliexpressten bir paket almıştım),  ama iş transistör, kondansatör ve diğer kompenentlere gelince zorlanıyorum.

-Sayın @asma   nın devresinde, bende olan   BD135, D882  ve C2078   bu transistörlerden hangisini kullanabilirim ?   
-Ayrıca aynen sizin dediğiniz gibi  sabit akım kaynağı yerine  şerit ledlere seri olarak o wattlı direnci kullansam olmaz mı ?

Eğer olmaz diyorsanız,  şu iki transistörü alıp verdiğiniz devreyi yapacağım.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: 07 Osman - 18 Nisan 2020, 19:35:07Evet IC603 de  KİA 431  A  yazıyor.   

Devreniz oldukça basit evet, ledleri R yazan  yere bağlanacak galiba değil mi ?     Problem şu, küçük bir ilçede yaşıyorum. Elektronik malzeme gerekince elimdeki bir kaç hurdada yoksa eğer, internetten sipariş etmem, burası kargolar için mobil bölge olduğundan haftada bir kez gelmelerini de hesaba katarsak en az bir hafta 10 günü buluyor.   Tamam her türlü direnç var (aliexpressten bir paket almıştım),  ama iş transistör, kondansatör ve diğer kompenentlere gelince zorlanıyorum.

-Sayın @asma   nın devresinde, bende olan   BD135, D882  ve C2078   bu transistörlerden hangisini kullanabilirim ?   
-Ayrıca aynen sizin dediğiniz gibi  sabit akım kaynağı yerine  şerit ledlere seri olarak o wattlı direnci kullansam olmaz mı ?

Eğer olmaz diyorsanız,  şu iki transistörü alıp verdiğiniz devreyi yapacağım.

O entegre yani TL431 referans gerilimi belirleyen entegredir ona bağlı dirençler ile çıkış gerilimi belirlenir. O kısım sonra konuşuruz
Gelelim diğer kısma yani sabit akım devresine
1- Hayır R yazan yere led bağlanmayacak... Oraya hesap edeceğimiz bir direnç bağlayacağız..
Ledi bağlayacağınız yerde zaten led var.diyot gibi gösterilmiş.....  :-) :)
Transistöre gelince BD139 ile BD135 aynı yani her ikisi de NPN küçük farkları var ama bu devre için hiç bir farkı yok , yani rahatlıkla kullanabilirsiniz
Diger BC transistörün yerine de bacak bağlantılarına dikkat ederek herhangi bir NPN transistör kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki devreyi ben internetten hazır buldum, çizebilirdim de, ancak telefondan bağlanıyorum
Oradaki R direncinin formülü yukarıda verilmiş, oradan hesap edeceğiz.

07 Osman

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 18 Nisan 2020, 19:53:27O entegre yani TL431 referans gerilimi belirleyen entegredir ona bağlı dirençler ile çıkış gerilimi belirlenir. O kısım sonra konuşuruz
Gelelim diğer kısma yani sabit akım devresine
1- Hayır R yazan yere led bağlanmayacak... Oraya hesap edeceğimiz bir direnç bağlayacağız..
Ledi bağlayacağınız yerde zaten led var.diyot gibi gösterilmiş.....  :-) :)
Transistöre gelince BD139 ile BD135 aynı yani her ikisi de NPN küçük farkları var ama bu devre için hiç bir farkı yok , yani rahatlıkla kullanabilirsiniz
Diger BC transistörün yerine de bacak bağlantılarına dikkat ederek herhangi bir NPN transistör kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki devreyi ben internetten hazır buldum, çizebilirdim de, ancak telefondan bağlanıyorum
Oradaki R direncinin formülü yukarıda verilmiş, oradan hesap edeceğiz.

Tamam, o zaman o devreyi yapabilirim. Peki R direncini nasıl hesaplayacağız ?  Tamam pardon formülü şimdi gördüm.

Bu arada evde daha önce arabaya takmış  olduğum power ledler için  alınan hazır sabit akım kaynağım varmış elimde. Onu buldum, etrafı karıştırırken.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: 07 Osman - 18 Nisan 2020, 19:56:40Tamam, o zaman o devreyi yapabilirim. Peki R direncini nasıl hesaplayacağız ?  Tamam pardon formülü şimdi gördüm.

Bu arada evde daha önce arabaya takmış  olduğum power ledler için  alınan hazır sabit akım kaynağım varmış elimde. Onu buldum, etrafı karıştırırken.
Kullan gitsin hiç uğraşma:)

07 Osman

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın