Elektrikten Anlayan Var mı? (7kW Şofben)

Başlatan seron, 12 Nisan 2020, 11:58:32

seron

Bu şofben ve sigortası:

[attach type=image]13286[/attach]

[attach type=image]13288[/attach]

Sigortanın resimdeki büyüklüğüyle karşılaştırıp bakarak kablo kalınlığını uzaktan tesbit edebilir misiniz bilmiyorum.

Bu ev bizim değil.

Elektrik tesisatı yeni. 2 yıllık falan.

Topraklama çekilmiş, 30mA KAR var.

Banyoya yakın bir sigorta kutusu var:

[attach type=image]13290[/attach]

En sağdaki sigorta B32A.  Sadece şofbeni kesiyor. Başka bir almaca bağlanmamış.

Şofbenin yanındaki B20A.

Kullanırken sık sık atıyor. Sorun oluyor. Hesaba göre B32 takılması gerekiyor.

Evin odunluğundan bir sürü elektrik malzemesi çıktı ama B32 çıkmadı. Onun yerine C40 var. Olmaz deniyor. Olmayacağını anladım evet ama, şofben için zaten sigorta kutusunda ayrılmış bir B32 var. Bu sigorta kutusu banyoya çok yakın. Tel uzunluğu 5 ya da 6 metre ancadır.
[attach type=image]13292[/attach]

Ne yapmamı öneriyorsunuz?

A) Hiçbirşey.
B) B20'yi C40 ile değiştir ama ancak güç anahtarı olarak kullanabilirsin. Çünkü edüktif yükler için kullanılır, gecikmeli bir sigortadır.
C) Şofben yanındaki 20 A'yı iptal edip kullan, sigorta kutusundaki neyine yetmiyor?
D) Hepsi
E) Hiçbiri. Corona sıkıntıları geçince elektrikçi çağır.

ndemir

Sigorta kutusundaki 32 amper sigorta diğer 16 amper lik sigortalara köprü mü atılmış ona bak. Eğer köprüyse 40 lık oraya tak. 32 yide 20 nin yerine tak derim. Eğer 32 lik sadece şofben ise kablo kalınlığı 3x2,5 ise yeterli olur. 20 lik iptal et.

seron

Alıntı yapılan: ndemir - 12 Nisan 2020, 14:13:25Sigorta kutusundaki 32 amper sigorta diğer 16 amper lik sigortalara köprü mü atılmış ona bak. Eğer köprüyse 40 lık oraya tak. 32 yide 20 nin yerine tak derim. Eğer 32 lik sadece şofben ise kablo kalınlığı 3x2,5 ise yeterli olur. 20 lik iptal et.
Hocam merhaba,

Sizden birşey rica ediyorum.

Ben bugüne kadar kimseye teknik konularda üstün olduğumu söylemedim. Sadece sorular sordum, ve anladığım yerler varsa soranlara yardım ettim. Hata yaptım, doğru yaptım. Ama asla ve kat'a kimseye ukalalık yapma amacı taşımadım. ASLA!

Bir başka forumda da bu konuyu sordum. Konunun gidişatı bu şekilde değildi sadece 20 yerine 40 takayım mı demiştim. Birisi yardım etmeye çalıştı. Mutlaka 32A takmam gerektiğiyle beraber topraklamadır KAR'dır hepsini izah etti. Fakat ben soruyu sorduğumda bu sigorta kutusundaki 32A'yı görmemiş, sadece şofbenin yanına kurulu 20 Amperi görmüştüm. Kontrol ederek bu 32Amperin sadece şofbeni idare ettiğini farkederek, durumu bildirdim ve ikinci kez "şimdi ne yapmam gerektiğini", 40A sigortayı koruma önlemi olarak değil de, şofbenin yanında boş ve açık kablolar kalmaması açısından güç anahtarı olarak takıp takmayacağımı sordum. Bu adını bize yazamayacak denli imlası kötü şahıs, acayip tavırlar takınarak yardım etmekten pişman olduğunu ve bundan sonra birşey demeyeceğini söyledi. Nedenini anlamadığımı (aslında hiçbirşey anlamadığımı) belirterek açıklama bekledim. Bir diğer şahıs da bu imlası bozuk ve muhtemelen ilkokul terk şahsın her dediğinin altına imza atacağını buyurdu... İkisi de konuyla hiç alakası olmayan birer ilkokul fıkrası gibi birşey anlatıp akıllarınca laf soktular.

Burada dert yanmıyorum zaten forum ortamlarının durumları hakkında az çok tecrübe sahibiyiz. Fakat aynı durumların yaşanmaması adına bu açıklamayı yapmak zorunda kaldım ki, siz de beni yanlış anlamayın. Tamamiyle bilmediğim için sorduğumu, çözüm bulmak zorunda olduğumu baştan belirtmem lazım. Burası bir yayla köyü. Suyu çok soğuk. Suyu banyo için ısıtacak başka kap kacak yok. Elektrikçi çağıramıyoruz malum. Bu nedenle alternatif üretmeye çalışıyorum ama insanlar garezine yapıyorum sanıyor.

Tavsiyeniz üzerine sigorta kutusunu açıp içine baktım. B32 sadece şofbeni kontrol ediyor ve başka hiçbir yerden köprü atılmamış. Yani sigortaya bir alttan bir üstten iki kahverengi vidalanmış. Kablo kalınlığını bilmiyorum. Ama kalın kablo, yani nasıl desem, pirizlerin içindeki kablodan daha kalın. Resimde görüyorsunuz, sigortanın büyüklüğüne göre gözünüzle oranlayın, gayet kalın kablo. Kaç mm çapında olduğunu bilemyorum. Bu sigortayı indirirsem, evin içindeki tüm aletler çalışıyor, => Şofben çalışmıyor.

Bu 32A sigorta ile yanlış sigorta takılmış şofben arasındaki tahmini kablo uzunluğu taş çatlasın 6metre. Kutunun şofbene direkt uzaklığı  4 metreden biraz fazla.

Soru basit: Bu 32A sigorta yeterli görünüyor, evimizde de böyle bağlı, şofbenimizin yanında sigorta yok. Ama bu evde var ve gereksinimin çok altında.

Konuya daha fazla arkadaşın katılmasını rica ediyorum.

Buyrun @ndemir , ne yapalım?

DÜZELTME: sigortaya köprü derken, başka hatlarla paylaşılmıyor anlamında mı sordunuz? Zira öyleyse paylaşılmıyor. Ancak sorunuz bu değildiyse köprü var. Şöyle var. Girişten kalın bir faz teli geliyor. Bu faz teli tüm sigortalara köprüleme basıtasıyla dağıtılmış. 32Ada dahil buna. Ama çıkışta köprü yok, çıkış şofbene gidiyor.

Furkan KELEŞOĞLU

Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

manipulator

2.5mm^2 kablo kullanılmış. Oradaki 20A sigorta kabloya göre doğru seçilmiş. Fakat bu kablo 3. kademe için yeterli değildir.
Bunun standartı 4mm^2'dir.

Hali hazırdaki kablo ile 3. kademede kullanım tavsiye edilmez. Kablonun ısınmasına ve yangın çıkmasına neden olabilir.
Kablo 4mm^2 ile değiştirilmeli ve 20A sigorta iptal edilmelidir. Kabloyu değiştirmeye imkan yoksa cihaz en fazla 2. kademede çalıştırılmalıdır. 

stk4221

Bu sofbenler muhtemel 7 kw. Eyerki 2 kademede kullanılırsa sigorta atmaz. Yinede atıyorsa duruma bağlı ya arıza var yada sigorta ömrü bitmiş.
 Burada 40 AMP kullanılabilir sorun olmaz. Amaç sofbende oluşacak arızada gerilimi kesmesi. 
Asıl sorulması gereken sorti uzakligi. Sigorta kutusu ile şofben arası.
 Gerilim düşümü hesabında 0.074x6x7000/2.5 : 1.2 yapar.  1.5 dan küçük olduğu için  3x2.5 mm kurtarır.
40 AMP tak dene atmassa muhtemel sigorta arizalidir.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

Peki arkadaşlar teşekkürler.

Şofben 2. kademede hiçbir işe yaramıyor. Su soğuk olduğundan ve marka biraz ne desem kötü olduğundan ihlas şofbenler için değil ve 3. kademede dahi ısıtamıyor. O halde biz kullanmayalım bu şofbeni. Şu anda kablo yenileyecek imkan yok. 2. kademenin de kendine hayrı yok.

Her ikinize de teşekkür ediyorum. Konu çözüldü benim açımdan.

ndemir

Köprüden kasıt faz 32 lik sigortaya girip bu sigortadan çıkıp dağıtılmış olabilir. Ama sadece sigorta kapandığında şofben devre dışı kalıyorsa 32 lik sigorta kullanılabilir 20 lik iptal edilebilir ama tabi yine söylüyorum sigorta kutusundan şofbene giden 2,5 mm kesitinde faz nötr toprak hattı olması gerek. Teorik olarak hesaplarsak 4 mm kablolar çıkar ama mevcut durumda 4 mm kablo kullanma olanağın yok diye düşünerek söylüyorum eğer 32 amper sigortadan şofbene 3x2,5 mm kablo çekilmiş ise kullanabilirsin bence.

seron

Alıntı yapılan: ndemir - 12 Nisan 2020, 16:43:18Köprüden kasıt faz 32 lik sigortaya girip bu sigortadan çıkıp dağıtılmış olabilir. Ama sadece sigorta kapandığında şofben devre dışı kalıyorsa 32 lik sigorta kullanılabilir 20 lik iptal edilebilir ama tabi yine söylüyorum sigorta kutusundan şofbene giden 2,5 mm kesitinde faz nötr toprak hattı olması gerek. Teorik olarak hesaplarsak 4 mm kablolar çıkar ama mevcut durumda 4 mm kablo kullanma olanağın yok diye düşünerek söylüyorum eğer 32 amper sigortadan şofbene 3x2,5 mm kablo çekilmiş ise kullanabilirsin bence.
Kablo kesitini bilemiyorum kalın kalı teller. Elektrik tesisatı konusunda hiç tecrübem yok. Ama şunlar garanti gaz rölanti:
-Üç ayrı tel var, Faz Nötr Toprak.
-Toprak ile nötrü birleştirmek hatasına düşülmemiş.
-Sigorta kesinlikle sadece şofbeni kesiyor.

Sağolun hocam.

Birkaç dakika buralarda olacağım. Yazan olursa görürüm.

stk4221

Gardaş karar senindir. Fakat mevcut veriler doğrultusunda 6 metre sorti uzunlugunda 40 AMP sigorta ile kullanılabilir. Sorun teşkil etmez.  Kablo değişimi extra bir önlem olmuş olur. Karar senin kolaygelsun

stk4221

Alıntı yapılan: seron - 12 Nisan 2020, 16:45:56Kablo kesitini bilemiyorum kalın kalı teller. Elektrik tesisatı konusunda hiç tecrübem yok. Ama şunlar garanti gaz rölanti:
-Üç ayrı tel var, Faz Nötr Toprak.
-Toprak ile nötrü birleştirmek hatasına düşülmemiş.
-Sigorta kesinlikle sadece şofbeni kesiyor.

Sağolun hocam.

Birkaç dakika buralarda olacağım. Yazan olursa görürüm.
Kar varken 0 lama yapılamaz zaten oyar adamı kar.

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 12 Nisan 2020, 16:47:58Kar varken 0 lama yapılamaz zaten oyar adamı kar.
Harbi doğru oyar.

Az evvel 40A yı taktım. Ev ahalisinden birisi girdi 15 dakika kullandı çıktı. Ekmek pişirdik de... Üstümüz başımız unlu diye... Bişey olmadı diye de şimdi teknik bir açıklamayı hiçe sayamam. Senin dediğinde güzel diğerleri de güzel.  ;) Sıkıntılar geçerse gidip kasabadan elektrikçi getirecem. Arabanın da aküsü zayıf napıcaz bilmiyorum kaldık dağ başında.

stk4221

Ben bir işi yapmadan önce teoride işi çözmeye çalışırim. Hesaplarım olasılıkları düşünürüm. Matigima yatarsa tamam der başlarım. He işi yapacam diye de 5 m yere 10 m kablo aldırmam. Çekilen akımı hesaplayip sonrasını da düşünürek hesabımı yaparım.
  Kabloların çekilen akımlari toprak altı üstü havai hatlarda değişir sıcaklık nem mesafe yük kablo çapı seçimin de etken unsurdur.
  Senin konuna gelirsek Kısa mesafede çekilen kablo bakırın kalitesine bağlı olarak yeter. Mesafe çok kısa çünkü. 4 Luk kablo olur çok da güzel olur. Fakat boşa masraf olur.
   Burada yapılacak iş kullanım sırasında sigorta kablo isiniyormu ona bak aşırı ısınma yoksa hiç bir sorun olmaz. 

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 12 Nisan 2020, 17:12:09Ben bir işi yapmadan önce teoride işi çözmeye çalışırim. Hesaplarım olasılıkları düşünürüm. Matigima yatarsa tamam der başlarım. He işi yapacam diye de 5 m yere 10 m kablo aldırmam. Çekilen akımı hesaplayip sonrasını da düşünürek hesabımı yaparım.
  Kabloların çekilen akımlari toprak altı üstü havai hatlarda değişir sıcaklık nem mesafe yük kablo çapı seçimin de etken unsurdur.
  Senin konuna gelirsek Kısa mesafede çekilen kablo bakırın kalitesine bağlı olarak yeter. Mesafe çok kısa çünkü. 4 Luk kablo olur çok da güzel olur. Fakat boşa masraf olur.
   Burada yapılacak iş kullanım sırasında sigorta kablo isiniyormu ona bak aşırı ısınma yoksa hiç bir sorun olmaz. 
Hah güzel sordun.
iki de bir atan 20A sigorta ısınıyor ve banyoda soğumasını bekliyordum ki tekrar kaldırayım(3. kademe).
Kabloları ellemek gibi bir hataya düşemem, korkuyorum da ;D Ama kullanım sonrasında gurup sigorta kutusundaki sigortaya elledim en ufak bir ısı yoktu buz gibiydi. İçeri girip içerdekine bakmadım unuttum.

Yav o değilde, anlatılanlar beni düşündürdü.
Asıl evimizde de 32A sigorta var bu sigorta daire için gurup sigorta kutusunda. Bu sigorta sadece şofbeni değil birçok hattı besliyor bu yüzden banyoya girerken klimayı falan kapatıyoruz. Olaya gel...
Bu asıl evimizin banyosunun içinde buvattan şofbene nerden baksan 3 metre Antikron kablo var. Hani biliyorsundur sert, yağmurdan neyden etkilenmeyen rutubetli ortam sıvaüstü kablosu. Biz yıllarca ihlas 7kw şofbenimizi bu kabloyla kullanıyoruz, bi ..ok olmuyo anasını satayım ne diye bu kadar cav cav ediyorum bilmiyorum ;D  ;D  ;D

Aha bak, üstelik de konuyu ben açmışım iyi mi (hemen bu başlığın bir üstü)
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5246.0.html

Bu başlığı sayısız kişi okumuş efferüm demiş. Şimdi farkediyorum ki aslında çocuk oyuncağı olmayan bir konu.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın