Analog ölçü aleti tavsiyesi

Başlatan elektronikadam, 28 Şubat 2020, 01:41:26

elektronikadam

Herkese merhaba değerli ustalarım abilerim ve kardeşlerim. Analog ve dijital ölçü aletlerinin harbinde analog ölçü aletlerinin safındayım

cevat1

Alıntı yapılan: elektronikadam - 28 Şubat 2020, 01:41:26Transistör diyot ve kondansatör ölçümlerindeki güzellikleri yüzünden almak istiyorum.
Ne gibi güzellikler, yazarsanız bilgilenmiş oluruz?

elektronikadam

Alıntı yapılan: cevat1 - 29 Şubat 2020, 18:51:28Ne gibi güzellikler, yazarsanız bilgilenmiş oluruz?
Dijital ölçü aletleri transistör gibi malzemeleri ölçerken bazen yanılabiliyor.Kondansatör ölçerkende  lcr metre sadece kapasite değerini gösteriyor,bazı kondansatörler sızdırmaya başlamış oluyor mesela,sızdıran kondansatörleri ibre hareketinden analog ölçü aleti ile anlayabiliyoruz.Birde voltaj ölçümlerinde eğer voltaj salınım yapıyorsa yani sabit kalmıyorsa bunuda ibrenin hareketi ile kolayca anlayabiliyoruz analog ölçü aletlerinde.

seron

Alıntı yapılan: elektronikadam - 01 Mart 2020, 21:59:01Dijital ölçü aletleri transistör gibi malzemeleri ölçerken bazen yanılabiliyor.Kondansatör ölçerkende  lcr metre sadece kapasite değerini gösteriyor,bazı kondansatörler sızdırmaya başlamış oluyor mesela,sızdıran kondansatörleri ibre hareketinden analog ölçü aleti ile anlayabiliyoruz.Birde voltaj ölçümlerinde eğer voltaj salınım yapıyorsa yani sabit kalmıyorsa bunuda ibrenin hareketi ile kolayca anlayabiliyoruz analog ölçü aletlerinde.
Tamam da siz yine de her ikisinden de edinin bence.

Birinin avantajı diğerinde yok,
Diğerininki bunda yok.

Dijitallerde v ölçümü yaparken örneğin hassasiyet çok önemliyse, 14,334 voltu okumam gerektiğinde analog bana yardım edemez. Ama dijitalde devreyi öyle hassas ayarlarım ki tam14,40volt oldu mu akü şar akımını keserim.

elektronikadam

Dijital olanıda var tabikide ama bazen işte analog daha avantajlı oluyor.Sizin söylediğinizde çok doğru tabiki  :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın