limiter

Başlatan karachay, 30 Ocak 2020, 11:10:28

karachay

selam arkadaşlar.

bir kendin yap sitesinde bulduğum ses amplisinin girişinde limiter olarak nsl32 kullanılmış çok mantıklı bir  kullanım ama ben bu şemanın çalışma prensibini tam olarak anlamak istiyorum ve devredeki zener diyot kafamı karıştırdı. bu zenerin orda olma nedenini anlayamadım.

out dan gelen ac voltajı 4007 dc ye çeviriyor ve nsl32nin diyotunu aktif hale getiriyor ve ne kadar parlak yanarsa optokuplor direnci o kadar düşüyor. fakat orda 15v zener ne görev üstleniyor.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: karachay - 30 Ocak 2020, 11:10:28selam arkadaşlar.

bir kendin yap sitesinde bulduğum ses amplisinin girişinde limiter olarak nsl32 kullanılmış çok mantıklı bir  kullanım ama ben bu şemanın çalışma prensibini tam olarak anlamak istiyorum ve devredeki zener diyot kafamı karıştırdı. bu zenerin orda olma nedenini anlayamadım.

out dan gelen ac voltajı 4007 dc ye çeviriyor ve nsl32nin diyotunu aktif hale getiriyor ve ne kadar parlak yanarsa optokuplor direnci o kadar düşüyor. fakat orda 15v zener ne görev üstleniyor.

şemayı kesmeden paylaşır mısın bütün olarak.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

karachay

tabiki.
Alıntı yapılan: Yusuf usta - 30 Ocak 2020, 14:51:37şemayı kesmeden paylaşır mısın bütün olarak.
tabiki

seron

Açıkçası ben de anlamadım ney ki o öyle? Regüle desem görmeye alıştığım regülasyon yöntemi değil... :du:  Keşke biri açıklasa da ben de öğrensem.

Bu arada o limiter elemanı çok hoşuma gitti. Daha geçen gün ben de bununla ilgili birşeyler yapmaya çalışıyordum gördüğüm iyi oldu

karachay

aynen çok mantıklı bi sistem. bu ampliyi yaptım ben çalışıyor çok sağlıklı bi şekilde ama mantığını çözemedim bi türlü o limiter kısmının. anlayan bilen birisi çıkar açıklarsa büyük hayıra geçicek.

bu arada nsl32 yi bulamadım ben ve  ldr+kırmızı led birleştirerek yaptım internetten bulduğum özellikleriyle birebir uydu max ve min direnç değerleri.

seron

Alıntı yapılan: karachay - 30 Ocak 2020, 23:22:53aynen çok mantıklı bi sistem. bu ampliyi yaptım ben çalışıyor çok sağlıklı bi şekilde ama mantığını çözemedim bi türlü o limiter kısmının. anlayan bilen birisi çıkar açıklarsa büyük hayıra geçicek.

bu arada nsl32 yi bulamadım ben ve  ldr+kırmızı led birleştirerek yaptım internetten bulduğum özellikleriyle birebir uydu max ve min direnç değerleri.
Hah! Bana da bu lazımdı ;D  ;)

asma

Merhaba
Kırmızı led ve 1N4007 nin iletime geçmesi için 2,5volttan fazlası yeterli.
Eğer besleme geriliminden elde edilen referans gerilimi kullanılır ise , bu değer ile 2,5V un toplamı kadar gerilim gerekir.
Besleme geriliminden 15V çıkartılmış , kalan değer LED için referans voltajı olarak kullanılmış.
Yani çıkış yükseldikçe girişi kısmaya çalışmıyor. Çıkış voltajı , besleme voltajına yaklaşana kadar kısma yapmıyor.
Giriş çok arttırılır ise çıkışta sinyalin tepeleri kesilerek distorsyona uğrar. Bu etki kulakla hissedilir.
Bu etki besleme voltajının üzerinde çıkış istendiğinde olur. Vo = Vi x Kazanç
Limiter , tepelerde kırpılmayı engeller veya kırpma yerine kıvrılma ile kulağın fark edemiyeceği distorsyona çevirir.
Kolay gelsin.

karachay

teşekkür ederim yanıtınız için o zaman şöyle diyebilirmiyiz, 50vdc ile beslediğimi düşünürsek

50-15= 35vdc
35+2,5=37,5Vdc ye geldiğinde girişteki ses sinyalini kırpmaya başlıyacak ve bu voltajı ne kadar geçerse led üzerine daha fazla voltaj düşecek dolayısıyla parlaklığı artıcak. ve oda ldr yi açmaya başlayacak.

ama anlamadığım birşey daha var. ledin + kutbuna + değer geliyor ve - kutbundada + referans voltajı var. o zaman şöyle düşünebilirmiyiz. referans voltajı + led voltajı toplamını aşan bir gerilim gelmedikçe led  üzerinden akım geçmez ve iletime geçmez.

doğrumu anlamışım? of keşke okula devam etseymişim diyorum bazen  ::)  :(

seron

Ben biraz anladım sanırım... Ama kelimelere dökece kadar değil. Yatmadan önce bi bakayım diye telefondan girdim, çıkmak zorundayım. Müsait olunca ben de takip ederim.

asma

Şartlar oluşmadığı sürece devre , sese müdahale etmeyecek.
Her müdahale distorsyon demektir. Bunu unutmayın.
Bir de bu devre için 50V az gibi geldi. 70V ile 90V arası olmalı.
Zener diyotun voltajı da besleme gerilimine orantılı olmalı. (50V için 9-12V zener olabilir)

karachay

sadece örnek için yazmıştım 60vdc ile beslemiştim ben. mantığı benim anladığım gibimi yoksa yine yanlış mı anlamışım :D

karachay

Alıntı yapılan: asma - 31 Ocak 2020, 13:49:06Şartlar oluşmadığı sürece devre , sese müdahale etmeyecek.
Her müdahale distorsyon demektir. Bunu unutmayın.
Bir de bu devre için 50V az gibi geldi. 70V ile 90V arası olmalı.
Zener diyotun voltajı da besleme gerilimine orantılı olmalı. (50V için 9-12V zener olabilir)
selamlar dediğinizi doğru anlayabilmişmiyim acaba?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın