Bu Dalga Şekli Elde Edilebilir mi, Nasıl?

Başlatan seron, 17 Ocak 2020, 16:26:20

seron

Üzerinde çalıştığım bir deney için aşağıdaki dalga biçemine ihtiyacım var:

https://www.youtube.com/watch?v=bz-nyNdmgHE

-Bu dalga şekli aynen dinlediğiniz gibi tekrarlamaktadır.
-Arkaplanda hum sesi duyulmaktadır. Şimdilik önemi yoktur ama ona da ileride ihtiyaç duyulabilir.
-Şimdilik frekans/genlik/görev döngüsü bilgisi yoktur.
-Dalga şeklinin sinüsoid ya da kare olup olmayacağını düşüneceğiz.
-Grafikte gördüğünüz voltajları önemsemeyebiliriz. Gerekirse Güç transistörleri ile yükseltme yaparak (amfi) O voltajları da elde edebiliriz sıkıntı değil. Ancak sıfır noktası ve dalganın asimetrik yapıda olmasına dikkat edilecektir.

Bu dalga şeklini oluşturabilir miyiz? Programlaması yapılabilir mi? Kolay mı zor mu olur, masraflı olur mu? hangi bileşenler kullanılmalıdır? Katılımlarınızı rica ediyor saygılarımı sunuyorum...

@Furkan KELEŞOĞLU sen yazılımdan anlarsın. Bütün arkadaşlar fikir belirtirse çeşitlilik olur.

Furkan KELEŞOĞLU

Ya bu şey değilmi harmonik osilatör. Sönümlenen bir dalga şekli zaten sesten belli oluyor o dalga şekli öylesine koyulmamış sesteki frekans ve genlikle aynı.

Bir DAC devresi ile yapılabilir veya bunu taklit eden bir osilatör yapılabilir. zaten büyük ihtimal de vardır. araştırmak lazım.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

seron

Alıntı yapılan: Furkan KELEŞOĞLU - 17 Ocak 2020, 19:03:01Ya bu şey değilmi harmonik osilatör. Sönümlenen bir dalga şekli zaten sesten belli oluyor o dalga şekli öylesine koyulmamış sesteki frekans ve genlikle aynı.

Bir DAC devresi ile yapılabilir veya bunu taklit eden bir osilatör yapılabilir. zaten büyük ihtimal de vardır. araştırmak lazım.
Sağolasın adamım.

O dalga şeklini örnek olsun diye paintte ben çizdim. Ses de internetten titreşen cetvel sesi olarak bulup ekledim. Yoksa nasıl anlatacağımı bilmiyordum.

Sen şu bahsettiğin durumlarla ilgili bana kaynak versene neymiş ben bir bakayım. Bir de yapabilir misin sen böyle birşey? Hazır yapılmış bitmiş PCB olmasa bile çizim lazım. Çizim de olmazsa birşekilde çözüp vermen gerek... :du:

Anladığım kadarıyla şmit-triger olayının tersi oluyor bu durum, eğer sinüsoid dalga üretilcekse.

DAC diye az evvel araştırma yaptım. Mantık kafama yattı sanki. NE555, LM741, bir de 4017 ile olucak gibi duruyor sanki. 555 ile 4017 yi sürerim, 4017 ile de DAC devresini sürerim.  Çıkışdaki dalganın da yükseltilmesi lazım...

seron

Baştan beridir aklımda mp3 çalar modülleri de var... Mesela arduino zart zurt ile değil kendi çalışan mp3 modüllerinden alırım. Bu mp3'e bir SD karta istediğim dalga atılmış mp3 dosyasını atar takarım. Ses çıkışını tekrar yükseltir, devrem için optimize ederim.

Lakin şöyle bir sıkıntı var: MP3 çalar gücü aldığı anda otomatik açılıp dosyayı oynatmaya başlamalı. Ayrıca dosya bittikçe başa alıp tekrar tekrar çalmalı.

Hangisi daha ekonomik olacaksa ona yönelmek istiyorum.

Furkan KELEŞOĞLU

Abi şuan aklıma DAC tan başka bir şey gelmiyor zaten felaket gribim beynim duruk.  Frekans değişiyor ve genlik değişiyor. AM ve FM modülasyonun bir arada kullanılması gibi bir şey bu. Biraz arraştırayım bir şeyler bulursam buraya dökerim.

Hattuşa

bu dalga şekli aynı zamanda rezonansa girmemiş bobinde oluşan sinyaldir. denemek istiyorsanız isisde bir bobine bir fet veya tranzistor üzerinden kare dalga verin sonrada bobine bir osilaskop bağlayıp gözlemleyin. buna benzer bir sinyali göreceksiniz
benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

Hattuşa

[attach type=thumb]13002[/attach]

mesela bu şekilde işini görürse 1 npn tr,1 capasitor bir tane bobin ve kare dalgaya ihtiyacın var

seron

Alıntı yapılan: pro-TR - 17 Ocak 2020, 22:13:55[attach type=thumb]13002[/attach]

mesela bu şekilde işini görürse 1 npn tr,1 capasitor bir tane bobin ve kare dalgaya ihtiyacın var

Olabilir neden olmasın. Kare dalga üretmek kolay.

Peki biraz daha bahseder misiniz, kare dalga jeneratörü olarak atıyorum bir adet 555 koydum. Duty-Cycle durumu yukarıdaki videodaki gibi ayarlanabilir mi rahatlıkla? (Tabi ki ayarlanabilir fikir soruyorum. )

Ayrıca dalga çıkışını yükseltip atıyorum 20V ila 10V civarında alternanslardan oluşan çıkış almam için nasıl bir bağlantı gerekir? Müsaitseniz görüşelim...

Hattuşa

dala çıkışı zaten yüksekten aşağı doğru oluşuyor. bir bobini rezonansa getirmek demek max. seviyede salınım elde etmek demektir. siz şu basit similasyonu isisde kuararsanız ne demek istediğimi anlarsınız. mesela 12v besleme ile 1mH lik bir bobini rezonansa getirdiiğinizde 28v dolaylarında bir sinüs elde etmiş olursunuz. rezonansa glmeyen bobin 18-20v tan aşağı doğru düşer.
yalnız bu sinyal bir dac çıkışı gibi sürekli vermez, kare dalganın peryoduna göre değişir. görüşmekten kastınız nedir bilmiyorum ama müsaitim görüşebiliriz

seron

Burada görüşmekten bahsediyorum. ;D

Siz bu devreyi yapabilir miydiniz? Mesela...

Şimdi ben şöyle söyleyeyim, ben elektronikte ileri seviye değilim. Bu nedenle devrenin çalışır hale getirilmesi benim için ciddi sorun. Ama asıl sorun bu değil. Devrenin yapmaya çalıştığım deneyde işe yarayıp yaramaması da sorun...

Bu nedenle "yapılabilirliği"nin ne kadar kolay/zor olduğu, gerekirse başkasına müracaat edebilme durumunu merak etmekteyim.

Hattuşa

Alıntı yapılan: seron - 17 Ocak 2020, 23:10:15Burada görüşmekten bahsediyorum. ;D

Siz bu devreyi yapabilir miydiniz? Mesela...

Şimdi ben şöyle söyleyeyim, ben elektronikte ileri seviye değilim. Bu nedenle devrenin çalışır hale getirilmesi benim için ciddi sorun. Ama asıl sorun bu değil. Devrenin yapmaya çalıştığım deneyde işe yarayıp yaramaması da sorun...

Bu nedenle "yapılabilirliği"nin ne kadar kolay/zor olduğu, gerekirse başkasına müracaat edebilme durumunu merak etmekteyim.

hocam (usta deyince kızıyorsunuz ya) yapmak istediğiniz tam olarak nedir? hani olur ya belki birilerinin tecrübeleri vardır da yardımcı olabilir, yada farklı bir çözüm önerir

seron

Hocam söyleyemem ;)

Benim aklıma geldi ilk. En azından internette rastlayamadım. Şimdi ona bakıyordum ben de, o yüzden geciktim özür.

seron

Şunu düşünün rezonans frekansı, sesle cam kırma, ultrasonik yıkayıcıya benzer konular bunlar. Ama ne olduğunu söyleyemeyeceğim için af buyrun.

Hattuşa

sesle bardak kırmayı hiç düşünmedim ama rezonans benimde çok ilgimi çeken bir konu ileri seviye bilgi araştırması yapmaya çalışıyorum ama dil sorunum yüzünden ilerleyemiyorum, diğer bahsettiğiniz piezzo ile tekne yosun kovucu (piezzo), gene piezzo metal temizleme kazanları ve varis tedavisi ve zayıflama maksatlı piezzo havuz devrelerini biraz araştırmışlığım var, pahalı piezzo transdüşerler yüzünden uygulama yapma fırsatım olmadı. ha bunları yazdım diye sizde beni usta sanmayın...

bir fıkra:

avrupada yahudinin birisi müslümanlığa özenip kurban kesmek istemiş, kurban bayramı zamanı bir koç almış ve ihtiyar bir müslüman ile kurbanı kesmeye başlamışlar, tam kurbanı kesip derisini yüzme zamanında ihtiyarın işi çıkmış ve demiş ki şu ileriki kahvehanede müslümanlar vardır git onlardan yardım iste şimdi benim acilen gitmem lazım. yahudi telaşla elinde bıcak üstü başı kanla ihtiyarın bahsettiği kahveye gelmiş ve demiş ki aranızda müslüman varmı? kahvedekiler bakmış yahudinin elinde bıçak eli yüzü kan, korkmuşlar herkes birbirisini işaret ederek aha bu müslüman demiş hiç kimse cesaret edip ben müslümanım diyememiş, o esnada kahvede o muhitin imamıda varmış kahvedekiler hocayı işaret ederek aha müslüman orda demişler, hoca korkmuş ve yaw 1-2 vakit namaz kıldırdık diye hemen müslüman diye niye beni gösteriyorsunuz ki...

seron

Alıntı yapılan: pro-TR - 17 Ocak 2020, 23:41:57sesle bardak kırmayı hiç düşünmedim ama rezonans benimde çok ilgimi çeken bir konu ileri seviye bilgi araştırması yapmaya çalışıyorum ama dil sorunum yüzünden ilerleyemiyorum, diğer bahsettiğiniz piezzo ile tekne yosun kovucu (piezzo), gene piezzo metal temizleme kazanları ve varis tedavisi ve zayıflama maksatlı piezzo havuz devrelerini biraz araştırmışlığım var, pahalı piezzo transdüşerler yüzünden uygulama yapma fırsatım olmadı. ha bunları yazdım diye sizde beni usta sanmayın...

bir fıkra:

avrupada yahudinin birisi müslümanlığa özenip kurban kesmek istemiş, kurban bayramı zamanı bir koç almış ve ihtiyar bir müslüman ile kurbanı kesmeye başlamışlar, tam kurbanı kesip derisini yüzme zamanında ihtiyarın işi çıkmış ve demiş ki şu ileriki kahvehanede müslümanlar vardır git onlardan yardım iste şimdi benim acilen gitmem lazım. yahudi telaşla elinde bıcak üstü başı kanla ihtiyarın bahsettiği kahveye gelmiş ve demiş ki aranızda müslüman varmı? kahvedekiler bakmış yahudinin elinde bıçak eli yüzü kan, korkmuşlar herkes birbirisini işaret ederek aha bu müslüman demiş hiç kimse cesaret edip ben müslümanım diyememiş, o esnada kahvede o muhitin imamıda varmış kahvedekiler hocayı işaret ederek aha müslüman orda demişler, hoca korkmuş ve yaw 1-2 vakit namaz kıldırdık diye hemen müslüman diye niye beni gösteriyorsunuz ki...

Fıkrayı beğendim. Sanki içinde "usta" konusuyla ilgili mesaj var gibi ;)

Yav hacı şimdi şöyle, söylesem olmuyor. Söylemesem de net yardım alamıyorum, ne yapıcaz? :-[

Mp3 çaların direkt güç yükselticisine verilmesi daha iyi olur sanırım :du:  Ses çıkışını bir voltaj regülatörü gibi birşeye veririm. Ama gerektiğinde eksi alternans da gerekebilir. En azından deneyimi test etmek için bir ortam oluşur, başarılı olursa aynı dalgayı taklit edecek bir devre tasarlamaya girişiriz.

İnternette defibrilatörleri inceleyeyim dedim, düzgün adam akıllı şema bulamadım. Ama onun bile bir tekniği var öyle kapasitörü şarj edip basamıyorsun hastaya. Bir deşarj grafiği var benim yüklediğim dalgayı andırıyor biraz...

seron

Ben konu üzerinde düşünedurayım, yardım etmek isteyen başka arkadaşlar olursa çekinmesinler.  Fikir için teşekkür ederim, kesinlikle değerlendirilecektir.

manipulator

İster analog ister dijital her türlü yapılır.
Ama ne olduğunu söylemiyorsun.
Maliyet ne kadar?

Furkan KELEŞOĞLU

@pro-TR  olayı çözmüş. osilaskopa aldığı uca opamplı  bir buffer atıp onun cıkışınıda güçlendirerek. istediğin şeyi elde ediyorsun. başka ne yapmak istiyorsun.

biraz daha aç konuyu belki bu kadar uğraşmaktansa daha kolay bir yolu vardır.

seron

Arkadaşlar, ilgilendiğiniz için teşekkür ediyorum.

İlk iletimde size dinlettiğim şekilde çıkışı olan, 2amperlik güç kaynağına ihtiyacım var. Bana gösterdiğim voltaj aralıklarında TORRRRR TORRRR TORRRR şeklinde "asimetrik" voltaj verecek. Ayrıca kulaklık takmadıysanız duyamamış olabilirsiniz arkaplanda 70hz hum var onu da ben yaptım onu da içermesi gerekebilir.

Telefondayım, anca akşama devam edebilirim. Rahat yazılmıyor.

Hattuşa

akşam derken hacı zaman zihninde farklı işliyor sanırım. genelde biz 18:00 ile 06:00 arasına akşam diyoruz da

[attach type=thumb]13006[/attach]

seron

Alıntı yapılan: pro-TR - 18 Ocak 2020, 10:27:56akşam derken hacı zaman zihninde farklı işliyor sanırım. genelde biz 18:00 ile 06:00 arasına akşam diyoruz da

[attach type=thumb]13006[/attach]
Yazıyı yazıp göndermiş olduğum saatte "düne göre" "yarın" olmuştu; yani bugün. Ben de bugünün(saat 02 kusur'un) akşamını kastettim.  Yazıyı yazdığım saatin gününün akşamı. Yani şimdi. :) Gerçi daha akşama var ama...  Yav ne uğraştırıyorsun işte o saat bir günün başlangıç saatleri doğru mu? işte o başlangıç saatlerinin ortası değil akşamını kastediyorum anlaşılmıcak ne var ;D

Elimde frekans jeneratörü adlı bir program var. Küçük bir program. Bununla logaritmik şekilde artacak şekilde 25Hz den başlayıp hızla 250Hz'ye gidip tekrar başa dönecek bir dalga oluşturdum. Bu sinyali yukarıda bahsettiğim TORRR TORRR sesine kaynaştıracağım, arkaplan sesi olarak. Orjinal sesteki 70Hz'i de kaldıracağım... Böylelikle ortaya bir sinerji çıkacak. Birol hoca bana... Neyse ;D  ;)

Bunu da en kolay ve pratik şekilde bir mp3 çalar ile yapabiliyorum. Tek sıkıntı güçlü bir regüle devresi yapmak; daha doğrusu amfi. Araştırmalarımı sürdürmeyi de ihmal etmiyorum tabiii. Elektrik darbeleri ile bu taşı patlatıp içindeki altını almanın başka yolu yok... Ayyy ağzımdan kaçırdım sanırım :D

Şu yeşil renkli sırıtık smileyi icadedenin ben... Şunu düzenlesem de gevve versem o da değiştirse...

seron

Merhaba arkadaşlar.

Yav tamam pes.

Bu bir akü desülfatör devresi için lazım.

Dalga şekli benim istediğim gibi olmalı.

Trrr... trrrr.. yaptırıp sülfatları kütür kütür kıracağım. 

Aküden beslenecek, yine aküye geri tepecek.

NE555 veya iki transistörle bunu çizsem bakıp yorum yapabilir misiniz?

Hayırlı iftarlar bu arada, Allah kabul etsin tuttuysanız.

manipulator

Pro-TR'nin devresi güzel.

Bunu 0-12V ayarlı bir dc gerilimle  toplarsan olur.

ISD1820 veya Wav playerda iş görür. Aküden beslenip aküye geri dönecekse (Bu ne demek?)  bunlar olmaz.
Akünün kendi kendini beslemesini kastediyorsan 20V'luk harici güç kaynağı kullanman gerek.

Pro-TR'nin devresinde bobin/kondansatör/frekans değerlerine göre gerilim yükselebilir.

Asıl önemlisi akımı istediğin düzeyde alabilmek. Bunun için tampon devre (buffer) kullanman gerek.

seron

Alıntı yapılan: manipulator - 16 Mayıs 2020, 22:47:36Pro-TR'nin devresi güzel.

Bunu 0-12V ayarlı bir dc gerilimle  toplarsan olur.

ISD1820 veya Wav playerda iş görür. Aküden beslenip aküye geri dönecekse (Bu ne demek?)  bunlar olmaz.
Akünün kendi kendini beslemesini kastediyorsan 20V'luk harici güç kaynağı kullanman gerek.

Pro-TR'nin devresinde bobin/kondansatör/frekans değerlerine göre gerilim yükselebilir.

Asıl önemlisi akımı istediğin düzeyde alabilmek. Bunun için tampon devre (buffer) kullanman gerek.
Çok teşekkür ederim.
Aküden beslenip geri dönecek derken şunu demek istedim Dr. Korhan Sökmezin devresinde harici besleme olmaksızın aküden DC alıp aküye darbe uyguluyor. Ben de o mantıkla yapabilir miyim diye söyledim.

20V'den de vazgeçtim. Uygulamalarda 70-80Volt darbeden bahsediliyor. Ben de araştırmalarımı biraz daha sürdürüp bir karar kılacağım.

Ve evet @pro-TR nin yöntemini iki transistörlü flip flop ya da 555 ile uygulayacağım. Burada önemli olan bobinin inüktansı ve kapasitenin değeri ne olmalı? Pro-TR ben acemiyim diyor ama alttan alttan çok şey biliyor sankimsi :) 

Bir başka yöntem de aynen pro-TR'ın TANK DEVRESİ'ni kullanıp, bir trafoyu sürmek... Tank devresinin çıkışını kuvvetlendirip, 220V-6V(atıyorum) bir trafoyu devreye ters bağlıcam. 6V girişine bu darbeyi uygulayıp çıkıştaki yüksek gerilimi aküye deh edesim var. Ama devreyi etkilememek için bir başka önlem düşündüm.

Bu arada bilginiz olsun diye yazıyorum...

İki tip desülfasyon işlemi var:
1- A:
Bir aküye darbeli akım uygulayarak şarj uyguluyorsun. Sülfatları kırarak çözüyorsun. İnternette Ali Usta diye birisi var. Teknikten zerre kadar anlamıyor. Yaptığı yöntem de uygun değil ama örnek olarak onun yaptığı çözüm bu kategoriye giriyor.

1-B: (koruyucu önlem)Aküyü devamlı dolu tutmak için, daha önce devresini vermiş olduğum tampon şarj uyguluyorsun. Devamlı tampon şarj akımını yiye yiye sülfatlaşma engelleniyor ve hafif düzeyde sülfatlaşma varsa çözülüyor. Devamlı olarak dolu tutulan ve şarj-deşarj döngüsüne hiç sokulmayan böyle bir aküyü, 5yıl ve daha fazla kullanabiliyorsun.

2-Deşarjlı desülfasyon.
Korhan Sökmez'in yıllar evvel çizdiği ve 320volt anasayfamızda da örneği bulunan desülfatör ve bunun türevleri, aküyü dejarj ederken desülfe eder. Yani, aküden çok az bir akım çekerek yüksek darbeler üreterek aküye zerk ediyor. Aküyü bitiriyor ama sülfatlaşmalara iyi geldiği, konunun muhattabı ve denemiş çoğu kişi tarafından onaylanıyor. Otomobilde sıkıntı yok motor çalışırken tekrar şarj edersin. Ama boştaki bir aküye uyguladığında şarj cihazına alıp tekrar doldurman gerekiyor. Desülfatörü bitene kadar takılı tutarsan, aküyü iyice eline alabiliyorsun.

Yapmaya çalıştığım şey bir ticari üründür.

Şu ana kadar yapılmış muadillerinden ayrılan özellikleri vardır. Bu da dalga şeklinin bir çekici esnek metale vuruyorsun da salınım devam ediyormuş gibi torrrr torrr diye sönümlenen dalga şekli ile desülfasyonla mücadele şeklinde... Bunu yapıp uygulamam şimdilik sadece hayal görünüyor. Ama işin tekniğinden anlayan birileri gelir yorum yazarsa, ya da hatalıysam düzeltirse/vazgeçirirse, en azından bir arpa boyu da olsa yol almış oluruz diye düşünüyorum.

seron

Şuna bir bakabilir misiniz mantık hatası var mı? (devreyi daha kurmadım bu kabataslak mantık planı)

[attach type=image]13482[/attach]

Birincisinde akü harici bir güç kaynağından darbeli akıma maruz kalıyor.

İkincisinde bir trafoyu ters bağlayıp iki tane multivibratör ile sürülüyor. Birincisi saniyede bir (atıyorum) kısa atımlar yapıyor. Tank devresi tarafından istediğim dalga oluşturulup trafoya gönderiliyor. İkincisi sabit 50hz üretiyor. Aküden beslenip aküye ters pulslar uygulanmakta.

seron

Şimdi de karşınızda Dağlara Düşünce Ayaz Türkü-Arabesk karışımı ile Fahrettin Karaardıç!...

https://www.youtube.com/watch?v=O_ooSQI1Q0Q

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın