Osiloskop İle Kontrol Edilecek Ufak Bir İş (Yardım İstiyorum)

Başlatan seron, 01 Ocak 2020, 19:03:36

seron

Elimde osiloskop yok arkadaşlar.

İnternet üzerindeki devre simülatörleri beni deli etti.

Bilgisayara kurulan ücretsiz ltspice gibi yazılımlar, kullandığım linux'a wine kuramadığım için deneyemiyorum, işe de yaramıyor.

Elinde osiloskop olup da bana yardım etmek isteyen arkadaşlar aşağıdaki devreyi kurup bana dalga şeklinin resimdekine benzer, voltajların da resimdeki gibi olup olmadığını bana bildirebilir mi?

[attach type=image]12902[/attach]

Soru işareti ile işaretlediğim noktalar ölçülecek. Toprak ucunu en aşağıdan geçen hatta, ölçüm ucunu yukarıdaki (4007lerin anot ucundaki) hatta aynen resimdeki gibi değdireceksiniz. 1,4Volt ila -0,4 -0,45V aralığı görmeniz gerekiyor.

220VAC giriş şart değil. C'leri iptal edip 12VAC trafo ile de besleyebilirsiniz. Böyle yapacaksanız direnci 1k yapın.

Bir iki arkadaştan yardım istedim ama dönüş yapmaları gecikecek gibi duruyor. Çözebilirsem faydalı olduğunu düşündüğüm küçük bir paylaşım için gereklidir.

Rica edecektim, size zahmet...

taydin

MicroCap simulatör ile çalıştırınca aşağı yukarı öyle bir grafik çıkıyor.

[attach type=image]12904[/attach]
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

seron

Abi hay Allah razı olsun senden.

Simülatörde giriş işaretinin voltajı yanlış görünüyor. 220V yapabilirmisin?

Bir de iki tane seri 4007'ye bir tane daha ekler misin?

taydin

MicroCap çok iyi bir simulasyon yazılımı. Zamanında 4500 dolara satılan bu yazılım artık bedava. İndirip aynı devre üzerinde deneyebilirsin  8)

taydin

Alıntı yapılan: seron - 01 Ocak 2020, 20:30:35Abi hay Allah razı olsun senden.

Simülatörde giriş işaretinin voltajı yanlış görünüyor. 220V yapabilirmisin?

Bir de iki tane seri 4007'ye bir tane daha ekler misin?

Şu anda zaten 220VAC veriyorum.

seron

taydin

Minimum değer -0.63V maksimum değer de 1.24V

Eğer 1N4007 ilave edersen, her bir diyot için, 1.24 olan değer 0.65V gibi artar

taydin

seron

Ben hiçbirşey anlamadım. :du:

1,24V son çizdiğin 4 diyotlu hali için mi geçerli, 2 li hali için mi? Tamam 2,48 miş şimdi gördüm.

Bir diyot eksiltsem,
0,65 x 3 = 1,95V teorik.

3 adet seri 1N4007 ile denenecek 4 değil. Tamam bu da iptal.

Tamam Bat41'den dolayı -Voltajı anladım. Benim tahminim -0,3 ila -0,5 gibiydi. Ama -0,6kusur işi bozdu.

1,4V ila -0,5Vyi yakalamam lazım. Sen diyotlara düşen drop voltage'ı hesaplama sadece sonucu söyle abi bana.
Bu da iptal.

O simülasyona ne kadar güvenebiliriz -0,45 benim için çok önemli. BAT41 olmaz da başka ne olur? :du:  Yav germanyum diyot da zor bulunuyo piyasada üstelik kaçak akım seviyeleri de yüksek OFFF! >:(

Zahmet olacak...

taydin

taydin

Alıntı yapılan: seron - 01 Ocak 2020, 22:13:37O simülasyona ne kadar güvenebiliriz -0,45 benim için çok önemli. BAT41 olmaz da başka ne olur? :du:  Yav germanyum diyot da zor bulunuyo piyasada üstelik kaçak akım seviyeleri de yüksek OFFF! >:(

Böyle basit bir devre sözkonusu ise, ve voltajlar akımlar komponentlerin limitlerinin dahilinde ise, sonuç gerçeğe yakın olacaktır. Ama komponent imalat toleransları var, bazı diyot 0.65V düşürür, diğeri 0.60V, diğeri 0.70V. Tasarımın çalışması net bir voltaj değerine bağlı ise zaten baştan yanlıştır.

seron

Amacı söylersem "ulan beni bunun için mi uğraştırdın" diye bana söversin ;D

Çinko-Karbon Pilleri şarj etmek için "Dirty-DC" elde etmeye çalışıyorum. Bundan yıllar evvel sizlerin döneminize denk gelen ELEKTOR tarzı bir dergide, bir biliminsanı, bir araştırma laboratuvarında bir deney yapmış, ve başarılı olmuş. O yıllarda daha nikel piller yaygın değilken insanlar pillerini fırına sürüp ısıtarak falan canlandırıp kullanmaya devam ediyormuş. Ancak bu gibi uygulamalar verimli değilmiş. Ki ben de çocukken denemiş ve bazı sonuçlara erişmiştim. Yıllar sonra kasetçalar walkmanım pilleri çabuk tükettiğinden bir adaptörü pile "dayayarak" şarj çabalarım hep başarısızlıkla sonuçlandı. Pil, dolacağı yerde daha da zayıflıyor, ayrıca bir köşesinden patlayıp sızdırıyordu. Yakın zamanda ise bu tür pilleri atmaya kıyamayıp, bri şekilde değerlendirmenin yollarını kendimce buldum. Henüz bitmiş ve hasarsız sızıntısız bir pil ise, son derece zayıf akım ile şarj edebiliyorum.

Bu dergideki makalede de profesörümüz, pile iki ileri bir geri taktiği ile çapaklı akım (dirty-DC) uygulayarak çinko karbon pilleri başarılı şekilde doldurduğunu, 50Hz ve 100Hz gibi değerlerde daha verimli sonuçlar aldığını; ve fakat 1kHz'lere yaklaştıkça verimli olmadığını keşfettiğiniz röportaj vermiş.

Çinko karbon piller şarj edilmez diye bilinir. Aslında edilir. Ama bu uğraş ekonomik değildir. Çünkü bir çinko karbon pili kullanım dışı yapan şey, çinko katmanın içerden sülfatlaşmaya benzer bir kimyevi tepkime ile karşılaşarak zamanla delinmesi ve sızdırmasıdır. Sülfata benzer madde de elektron-iyon akışını engeller. Böylece pil bitti deriz ve atarız. Ayrıca şarj edilen bir çinko karbon pil, şarj bittikten sonra boşta beklerken hızla zayıflıyor(kendi tecrübelerim.)

Yukarıda sana yaptırmaya çalıştığım dirty-DC devresi, çinko-karbon piller için bir tür desülfatör devresi olarak görev yaparken bir yandan da pili şarj etmeyi amaçlıyor. Adam denemiş, başarılı sonuç almış. Makaleyi konu alan ELEKTOR dergisi tarzında bilimsel bir elektronik dergisi. Unutmazsam makalenin PDF'sini eklerim.

Anladın demi?

seron

İlave,

Eğer bir Zn-C pili şarj edecekseniz, standart bir şarj cihazında şarj etmemelisiniz. Çünkü çinko karbon pillerin kimyasal yapıları ve şarj-deşarj tepkimeleri şarjlı diğer piller gibi değildir.

Bu nedenle pili patlatmadan ve rahatsız etmeden çok zayıf akım ile şarj etmelisiniz. Aşağıya örnek değerler yazıyorum.

AAA = 1,5 ila 2Volt 5mA. Daha fazla vermeyin, bozulur/sızdırır.
AA =    "                "        10mA ya da 15mA.
C ve B Tip piller =  1,5 ila 2Volt 20-25mA
6F22 Yassı pil = 9 Volt - 8mA / 10 Volt - 5mA / 12V - 3-4mA

Bunun gibi.

NOTLAR:

1-ALKALİNE PİLLERİNİZİ ŞARJ ETMEYİN KESİNLİKLE PATLAYIP SIZDIRIYOR. SÜREKLİ DENETLEMEK ŞARTIYLA BEN BUNLARI ŞARJ EDİP KULLANIYORUM AMA ÜÇÜNCÜ KULLANIMDAN SONRA ATIYORUM YOKSA SIZDIRIYOR.
2-PANASONİC SONY GİBİ DIŞI ÇELİK KAPLI PİLLER ŞARJ OLMAZLAR. BUNLAR YERİNE BİRMİLYONCU MALI ADİ PİLLER TERCİH EDİLMELİDİR.

------------SERON-----------------
"Uğraşmak bizim işimiz..."
;D

taydin

Anladım :)

O zaman şöyle birşey yapılabilir: 4 tane 1N4007 olur gene, ama çıkışa 2/3 lük voltaj veren bir gerilim bölücü koyarsın. 10 mA akım çekilince bölüm oranları biraz değişir tabi, ama gene de bölücüsüz değerlere göre azalmış olur.

seron

Benim için zahmet çektin uğraştın, sağol.

Ben de devreyi çizdim bitirdim. Şimdi yükleyeceğim buraya link koyacağım...

Teşekkürler tekrardan. Sevaba girdin. ::ok

taydin

Ama eğer pillerin çektiği akımlar sabit değilse, kimyasal yapısına göre veya şarjın aşamalarına göre değişiyorsa o zaman bu metot iyi sonuç vermez, çünkü çekilen akıma göre gerilim bölücünün çıkış voltajı hep oynayacak. Bu durumda power OPAMP li bir çözüm kullanılabilir. Böyle yapılınca belli bir akım aralığında çok net bir şekilde hem negatif hem de pozitif voltajı belirleyebilirsin.

seron

Bu konu ile ilgili şurada başlık açıldı:
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8519.msg77370/topicseen.html#msg77370

---
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim abi. Lakin Opamp ile bu kadar karışık bir işlevi nasıl çözeceğimi bilmiyorum.

Konuyu merak eden arkadaşlar olduysa o biliminsanının uyguladığı devre buydu:

[attach type=image]12917[/attach]

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın