pic16f877a ile yapmış olduğum projede kod düzgün çalışmıyor

Başlatan lordy09, 21 Aralık 2019, 11:48:49

lordy09

yazdığım kod proteusta düzgün çalışıyor fakat pic'e yüklediğim zaman çalışmıyor. Yapmak istediğim projede sensörlerden sinyal aldığımda led ve buzzerın yanması ve doceder sayesinde 3 tuşlu alarm devresi . Problem portd ye doğru sinyali vermeme rağmen buzzer ve led çalışmaya devam ediyor fakat tuşa bastığım zaman buzzer susuyor led'in parlaklığı düşüyor fakat çalışmaya devam ediyor.

Hattuşa

kodu nerde yazdığınızı anlayamadım ama bu tip problemin kaynağı sigorta ayarları olması muhtemel, isis de kristal gerekmez mesela ama gerçekte kristalsiz 877 çalışmaz
benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

lordy09

Alıntı yapılan: pro-TR - 21 Aralık 2019, 12:00:15kodu nerde yazdığınızı anlayamadım ama bu tip problemin kaynağı sigorta ayarları olması muhtemel, isis de kristal gerekmez mesela ama gerçekte kristalsiz 877 çalışmaz

Config olarak __CONFIG _FOSC_HS & _WDTE_ON & _PWRTE_ON & _BOREN_ON & _LVP_OFF & _CPD_OFF & _WRT_OFF & _CP_OFF
kullandık kristal 20mhz
sorun butona bastığımda led ve buzzerın susması gerekirken susmuyor. Programı mplab-x 5.20 de assembly olarak yazdım.

Hattuşa

sanırım onlar portd de konfigre edilmiş, işlemcilerde kaba bir tabir vardır, genellikle yazılımcılar bu şekilde kullanır.
porta =analog girişler
portb =butonlar
portc =cevresel üniteler
portd =lcd-glcd gibi digital çıkışlar
porte =extra giriş ve çıkışlar

bunların dışında farklı bağlantılar kullanılırsa ilgili port ve pinleri datasheetine göre iyi configre edilmelidir. sanırım sizin sorununuz portd portunu iyi configre edemediniz. önerim şu; buton ve buzzeri portc ve portb ye alın, ya da portd yi iyi configre etmeye çalışın.

bu arada OSC ayarlarınızda WDTE yi, PWRTE yi ve BOREN i aktif etmişsiniz neden? onları kapatıp denermisiniz?
benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın