Bu Ras-pi Ne İşe Yarıyor Agalar?

Başlatan seron, 24 Kasım 2019, 21:12:08

seron

Abi ilk çıktığı yıllardan beridir ucundan kıyısından takip ediyorum, hayırlı bir iş için kullanıldığına denk gelmedim daha. Hep antin kuntin işler. Madem bi b*ka yaramıyordu bunca üretim neden yapılıyo? Yazık değil mi bunca hammaddeye?

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: seron - 24 Kasım 2019, 21:12:08Abi ilk çıktığı yıllardan beridir ucundan kıyısından takip ediyorum, hayırlı bir iş için kullanıldığına denk gelmedim daha. Hep antin kuntin işler. Madem bi b*ka yaramıyordu bunca üretim neden yapılıyo? Yazık değil mi bunca hammaddeye?

Nasıl ki Arduino programlamayı öğretmek için cıksada programlamadan daha cok algoritma geliştirme kartı oldu. Bu Ras-pi lerde aslında programlamayı öğretmek için cıkarılmış fakat belli bilgi birikimi olan kişilere hitap eden bir kart. tabi günümüzde ilk okula giden bir cocukta şuan Ras-pi programlaya biliyorsa bunun nedeni acık kaynakların geliştirip son kullanıcıyı yormadan ( ki burada ilk okul cocuğunun bile kullanacağı kadar kolaylaştırıldığını söylüyorum) program yazmasını sağlıyor. asıl görevi Bilgisayar ve Elektronik mühendisliğine hitap etmekte. ve aslında asıl gömülü sistem programlamada verilen kaynak dosyaları üzerinden algoritma yazmak değil. Gömülü sistemin ve gömülü bir işletim sistemi anlamak bunu yapabilmek. ama bizim ülkede mühendislik öğrencilerinden daha cok daha liseye bile geçmemiş çocukların üstünde at koşturduğu bir platforma döndü. Tabi bu cok güzel bir şey gelecek nesil böyle şeyler ile büyürse gelecekte güzel şeyler olur.

Tabi şuan ras-pi olmasada gömülü sistemler hayatımızın her alanında var. örnek otobüse binip kart bastığın cihazın icinde de bir gömülü işletim sistemi yatıyor bu ras-pi olur benzeri bir kart olur. yani ( HA PIC HA ARDUINO ) istenilen işi yapabilecek kabiliyet varsa olay bitmiştir.

Yani aslında kullanacak bir problemin varsa bayağı işe yarıyor.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

seron

Alıntı yapılan: Furkan KELEŞOĞLU - 24 Kasım 2019, 22:04:18Nasıl ki Arduino programlamayı öğretmek için cıksada programlamadan daha cok algoritma geliştirme kartı oldu. Bu Ras-pi lerde aslında programlamayı öğretmek için cıkarılmış fakat belli bilgi birikimi olan kişilere hitap eden bir kart. tabi günümüzde ilk okula giden bir cocukta şuan Ras-pi programlaya biliyorsa bunun nedeni acık kaynakların geliştirip son kullanıcıyı yormadan ( ki burada ilk okul cocuğunun bile kullanacağı kadar kolaylaştırıldığını söylüyorum) program yazmasını sağlıyor. asıl görevi Bilgisayar ve Elektronik mühendisliğine hitap etmekte. ve aslında asıl gömülü sistem programlamada verilen kaynak dosyaları üzerinden algoritma yazmak değil. Gömülü sistemin ve gömülü bir işletim sistemi anlamak bunu yapabilmek. ama bizim ülkede mühendislik öğrencilerinden daha cok daha liseye bile geçmemiş çocukların üstünde at koşturduğu bir platforma döndü. Tabi bu cok güzel bir şey gelecek nesil böyle şeyler ile büyürse gelecekte güzel şeyler olur.

Tabi şuan ras-pi olmasada gömülü sistemler hayatımızın her alanında var. örnek otobüse binip kart bastığın cihazın icinde de bir gömülü işletim sistemi yatıyor bu ras-pi olur benzeri bir kart olur. yani ( HA PIC HA ARDUINO ) istenilen işi yapabilecek kabiliyet varsa olay bitmiştir.

Yani aslında kullanacak bir problemin varsa bayağı işe yarıyor.
Ben raspi ile ciddi işler daha doğrusu ilk çıktığı zamanlarda iddia edilen şeylerin yapıldığına nadir denk geliyorum.

İnternet üzerinde yerli ve yabancı birçok örnekte gördüklerim zaten pic ve arduino ile yapılan şeyler. Neden bir ledi yakıp söndürmek için raspi alasın ki? Veya ne bileyim, akıllı ev projen vardır, otomatik tarla sulama, ilaçlama cart curt sistemi yapacaksındır, hede hödö yine anlarım.  Ama yok abim yok. Varsa da yapan kendine yapmış. Ciddi ciddi ürün haline getirilebilir birşey yapılmamış bu güne kadar. Ne otobüs akbil sistemi yapılmış ne de birşey. Milleti kandıran tesla bile araç içerisinde kullandığı bilgisayarı raspi seçmemiş. Seçilebilir miydi o ayrı bir konu. Yani şu forumda bildiğim en az iki mühendis var. İkisine de versen eline abi bunla ciddi bir proje yapar mısınız desem, yav he he deyip alıp kenara atarlar.

Bense, basit bir telefon jakını bile değerlendirip "ürün" haline getirebiliyorken, kimsenin uğraşmak istemeyeceği, ya da ciddi şeyler için kullanmadığı birşey, neden dünya piyasasında yer buluyor? Niye bu kadar alınıp satılıyor ve niye yutupda orda burda yalandan videosu yapılıyor?

Ben söyleyeyim reklam. Üretici firma yok açıkkaynak yok bilmemne yalanlarıyla üretim yapıp çorbayı çıkarıyor anladın? Bi b*ka yarayacağından falan değil.

Biriniz çıksın ve "yooo?" benim onunla yapmak istediğim şöyle bir proje var ama fırsat bulamadığımdan yapamıyorum desin, beni de mahcup etsin, tamam len dicem, kabul.

Yok!

Yok, çünkü ürün son derece gereksiz bir ürün! Tasarımı falso bir defa. Doğru düzgün kutulayamıyorsun bile. Kutu olarak kendisi için tasarlanmış rezil şeyler ürünü daha da çirkin ve kullanışsız yapıyor. Bilgisayarın her yerinden sağından solundan jaklar konnektörler çıkması bunun baş sebebi. Ayrıca son derece fazla ısınan bu saçma ürün, ekstra soğutma önlemleri istediği için kendisi için tasarlanmış kutular kullanılamıyor. Kendi adaptörünü ayrı satıyor firma. Ve eğer bu adaptörü kullanmaz fason adaptör kullanırsan bozulduğunda tamir garantisi vermiyor.

Bu cihaz için üretilmiş birkaç işletim sistemi mevcut. Raspian resmi sistemi. Lubuntu rasperi falan gibi birkaç sürüm daha var. Tamam yükledik. Eee? Ne olacak şimdi? Yani bununla ne yapıcaz? Programlama mı? Dizüstü veya masaüstünde yapılmıyor mu programlama?

Denetleyici aygıt olarak kullanmak isteyelim. Ekranı ayrı para. Kamerası ayrı para. Eksta aksesuarları ve geliştirme eklentileri ayrı para. Öyle ucuz parçalar da değil.

Oğlum...

O eklentilerle ıvır zıvırlarla yaptığın şey neticesinde gerçekten ele avuca gelir şeyler yapmıyorsun ki? Elde ettiğin işin kalitesi pic ve arduion kadar belki de o kadar bile yok yani?

Eee? Sen bununla kendini geliştirsen ne olur?

Yani af buyrun ben yarım yapalak bu kadar biliyorum. Yanılıyorsam gelin anlatın, ben cahil olduğumu kabul ediyorum.

Vakit çok geç olduğunda yarın bakıcam başlığa. İyi geceler. Gudnaytsss :D

Furkan KELEŞOĞLU

Abi ben bir kaç şey yazacaktım fakat Ras-pi ile cok iç içe değilim. onun için ras-pi ile calışmış daha uzman birisi yorum yapar ise daha iyi olur. fakat Ras-pi gereksiz diye bir şey yok. Yıllar önce arduino için de aynı şeyi söylediler bugün halen daha söylüyorlar. fakat coğu insan 'da arduino sayesinde bir şeyler yapıp öğrenip diğer platformalara gecebilir hale geldi.

seron

Alıntı yapılan: Furkan KELEŞOĞLU - 24 Kasım 2019, 23:44:56Abi ben bir kaç şey yazacaktım fakat Ras-pi ile cok iç içe değilim. onun için ras-pi ile calışmış daha uzman birisi yorum yapar ise daha iyi olur. fakat Ras-pi gereksiz diye bir şey yok. Yıllar önce arduino için de aynı şeyi söylediler bugün halen daha söylüyorlar. fakat coğu insan 'da arduino sayesinde bir şeyler yapıp öğrenip diğer platformalara gecebilir hale geldi.

Haklısın haksız değilsin. Cihaz piyasaya çıkalı çok uzun zaman oldu. Ama arm projeleri, pic ve arduino projeleriyel döktürenler var. Dediğin gibi belki de biraz daha zamana bırakmak lazım... Bilemiyorum.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: seron - 25 Kasım 2019, 15:19:57Haklısın haksız değilsin. Cihaz piyasaya çıkalı çok uzun zaman oldu. Ama arm projeleri, pic ve arduino projeleriyel döktürenler var. Dediğin gibi belki de biraz daha zamana bırakmak lazım... Bilemiyorum.

Ben yakında alıp başlayacağım fakat bir türlü zaman bulamıyorum. eğer başlamaya vakit bulursam burada da yazarım.

Furkan KELEŞOĞLU

Bu aralar PIC18F46K20 ye bootloader yazmaya calışıyorum bunun için ilk FLASH HAFIZA üzerinde işlem yapabilmek için fonksiyonlar yazdım ve denemek için PC üzerinden bir terminal vasıtasyıla FLASH hafızada istediğim bir adreste(programın yüklü olduğu adresler haricinde) yazma silme ve okuma yapabiliyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=ik7ezhl1lMI&feature=youtu.be

seron

Alıntı yapılan: Furkan KELEŞOĞLU - 25 Kasım 2019, 15:50:19Bu aralar PIC18F46K20 ye bootloader yazmaya calışıyorum bunun için ilk FLASH HAFIZA üzerinde işlem yapabilmek için fonksiyonlar yazdım ve denemek için PC üzerinden bir terminal vasıtasyıla FLASH hafızada istediğim bir adreste(programın yüklü olduğu adresler haricinde) yazma silme ve okuma yapabiliyorum.
Oooo iyiymiş dostum. ::ok
Takip ediyorum diğer siteye baktım dün. Taydin abi uğramıyor buralara.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: seron - 25 Kasım 2019, 16:28:01Oooo iyiymiş dostum. ::ok

İşleri yoğundur uğrar bir ara :)

taydin

Alıntı yapılan: seron - 25 Kasım 2019, 16:28:01Oooo iyiymiş dostum. ::ok
Benim işler de çok yoğun abi. Yapmak istediğim çok projeler var ama faturaların da ödenmesi gerekiyor :)
Ama forumları genel olarak takip ediyorum ve katkı sağlayabileceğim birşey varsa katılıyorum.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın