Arac teybinin hafızasının silinmesi

Başlatan 07 Osman, 18 Eylül 2019, 17:12:38

07 Osman

Arkadaşlar, bu aralar sık sık aracımın teybinde  kullanıcı ayarlarının sıfırlandığını görüyorum. Bağlantılarda problem yok,  (+) ve battery bağlantıları tam doğru şekilde. Teypte kendi yaptığım gecikme devresi de var. Araç çalıştıktan 10 saniye sonra açılıyor.  Bence sorun aküyle ilgili, her ne kadar akü yeni de olsa. Araç çalışırken, her zaman olmasa da  ara ara bir kaç marş basmak gerekiyor. İşte o zaman aküden akımı çok çekiyor, teybin battery bağlantısı düşük akımdan dolayı kesiliyor ve hafızalar siliniyor, en azından ben böyle düşünüyorum.

Şimdi akü ve marş dinamosu gibi olası problemleri pass geçersek;

Bununla ilgili nette  yaptığım aramalarda kontrol kalemi formunda  bir kullanıcı " arkadaşım teyp devresine 15volt 400mf kondansator ilave et sorun kökten çözülsün"  demiş. 
1-Sorun bu şekilde çözülebilir mi;
2-Bilgisayardaki  bios mantığında teybin devresine bir pil eklenebilir mi ?

Furkan KELEŞOĞLU

Geçikme devrende Röle varmı ? eğer röle varsa röle de kontak sıcramasından dolayı eeprom siliniyor olabilir. Evet Kapasitesi büyük olan bir kondansatör belki bu işi bir nevi cözebilir. fakat kontak sıcramaları icin bobin kullanıyorlar. mesela bir yabancı sitede denk gelmiştim . anahtarın cıkışına seri bir bobin koymuştu ilk sıcrama anında yani Yönü değişmesede akımın anlık olarak şiddeti değiştiği için bobin AC akımdaymış gibi calışıyor bir anlık akımı tutar. daha sonra yavaşca bırakır. buda sıcramadaki dengesizliği tutar böyle bir şey denenebilir devreye. BOR devrellerinide inceleyebilirsin. BROWN OUT RESET circuit diye arat.

Başka türlü eepromun silinme nedenini tecrübe etmedim ama gerilimdeki dengesizlikten dolayı silindiğini cok gördüm.  Bios pili eklemen bence gereksiz gerek bile yok. senin bütün sorunun beslemedeki dengesizlik.

Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

stk4221

Üstad bence sıkıntı teypten kaynakli. Kontak voltajı farklı hafıza voltajı farklı geliyor. Acaba parazit buna sebeb olabilirmi. Bence akuden değil
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

07 Osman

Alıntı yapılan: Furkan41 - 18 Eylül 2019, 20:49:21Geçikme devrende Röle varmı ? eğer röle varsa röle de kontak sıcramasından dolayı eeprom siliniyor olabilir. Evet Kapasitesi büyük olan bir kondansatör belki bu işi bir nevi cözebilir. fakat kontak sıcramaları icin bobin kullanıyorlar. mesela bir yabancı sitede denk gelmiştim . anahtarın cıkışına seri bir bobin koymuştu ilk sıcrama anında yani Yönü değişmesede akımın anlık olarak şiddeti değiştiği için bobin AC akımdaymış gibi calışıyor bir anlık akımı tutar. daha sonra yavaşca bırakır. buda sıcramadaki dengesizliği tutar böyle bir şey denenebilir devreye. BOR devrellerinide inceleyebilirsin. BROWN OUT RESET circuit diye arat.

Başka türlü eepromun silinme nedenini tecrübe etmedim ama gerilimdeki dengesizlikten dolayı silindiğini cok gördüm.  Bios pili eklemen bence gereksiz gerek bile yok. senin bütün sorunun beslemedeki dengesizlik.

Sayın @Furkan41   siz oldukça profesyonel bilgiler aktarıyorsunuz  ama, ben oldukça amatörüm. Elim havya tutar ama, bu kadarı benim için fazla. 

Devre de evet röle var. Şu an devre tam aklımda değil ama netten bir resim buldum aşağıda, bu devrenin ayarsız ve butonsuz hali. Zamanını galiba kondansatörün kapasitesi ile belirliyordum deneme yanılma yöntemiyle.

Bu durumda,
1-Rölesiz bir gecikme devresi olsa, olmaz, çünkü teyp epey bir akım çekecek, ne yapılabilir ?
2-Elimde pc powerinden çıkma 820mf 200v, 6800mf 25v ve 4700mf 25v kondansatörler var. Bunlarla bir deneme yapılabilir mi ?
3-Kondansatörleri denemek istersek (hangisi),   Teybin Acc yani kontaktan gelen girişine mi, sürekli bağlı olan battery kablosuna mı bağlanacak ve seri mi yoksa paralel mi bağlanacak ?

Mevcut durum yukarıda da anlattığım gibi, klasik sarı kablo direk aküden gelen (+) ya, kırmızı kablo ise aracın kontağı ACC konumunda iken benim gecikme devresindeki rölenin kontağına bağlı.

Ben burada özellikle kış aylarında aracın bir kaç marşta çalışabileceğini  göz önüne alarak teybin zarar görmemesi için böyle bir devre yaptım. Ancak bu durumda akünün voltajının düşerek teyp açılmasa bile hafızasının silinebileceği aklıma gelmemişti.

07 Osman

Alıntı yapılan: stk4221 - 18 Eylül 2019, 21:53:17Üstad bence sıkıntı teypten kaynakli. Kontak voltajı farklı hafıza voltajı farklı geliyor. Acaba parazit buna sebeb olabilirmi. Bence akuden değil

Yahu sanki bu olaylar, teybin içine bluetooth ve  aux anfisi koyduktan sonra  gerçekleşmeye başladı. Şimdi siz söyleyince aklıma geldi. Sizce problem onlardan kaynaklanabilir mi ?  Çünkü özellikle bluetooth modül 5v ile çalıştığı için, teybin içinden ölçü aleti ile bulduğum ilk 5 V  kontağına bağlamıştım.

stk4221

Üstadım çok teknik bilgi verememekle beraber teyp e hafıza için kontaktan bagimsiz. doğrudan + veriliyor. Siz şunu kontrol edebiliyor musunuz doğrudan gelen  + ucu doğru yerde mi. Keza öyle ise enerji altında sistem gelen + ile beslenebiliyormu. Öyle ise sonradan montaj kitleri çıkarın sistemi oyle deniyelim

07 Osman

Alıntı yapılan: stk4221 - 19 Eylül 2019, 13:00:23Üstadım çok teknik bilgi verememekle beraber teyp e hafıza için kontaktan bagimsiz. doğrudan + veriliyor. Siz şunu kontrol edebiliyor musunuz doğrudan gelen  + ucu doğru yerde mi. Keza öyle ise enerji altında sistem gelen + ile beslenebiliyormu. Öyle ise sonradan montaj kitleri çıkarın sistemi oyle deniyelim

Sizin de dediğiniz gibi, bağlantı da sıkıntı yok. Ekteki resim. 
Sonradan bağlanan kite gelince, aux anfisi 12 volt ile besleniyor, dolayısıyla bağlantısı teybin ACC bağlantısı ile aynı (kırmızı kablo). Yani hafıza kablosundan bağımsız (sarı kablo).

Bluetooth modül ise 5 volt ile besleniyor.  Herhangi bir 78xx ile regüle etmeden, teyp  çalışır vaziyette iken ölçü aletinin probu ile tek tek kartın arkasına dokundum ve sanırsam tuner katında bulduğum bir noktadan 5 volt ile besledim.

Dediğiniz gibi sonradan eklediğim kitleri çıkarıp bir deneyeyim bakalım.

07 Osman

Arkadaşlar, bilgi olsun diye söylüyorum,  teybin içine monte ettiğim  aux anfisi ve bluetooth modülü çıkardım, şimdilik sorun görünmüyor. Onları tekrardan dışarı alacağım başka yolu yok.

stk4221

Acaba hafızaya etki eden ne var. Bir sekilde geri dönüş mü aliyor. Ben de sizden teknik bilgi isteyecektim teypte aux girişi var Bluetooth modülü alsam   nasıl aktif edebilirim. Onların üzerinde karşılama tuşu var sanirim. Teyibin içinde nasıl olacak.

07 Osman

Alıntı yapılan: stk4221 - 26 Ekim 2019, 01:23:48Acaba hafızaya etki eden ne var. Bir sekilde geri dönüş mü aliyor. Ben de sizden teknik bilgi isteyecektim teypte aux girişi var Bluetooth modülü alsam   nasıl aktif edebilirim. Onların üzerinde karşılama tuşu var sanirim. Teyibin içinde nasıl olacak.

"Acaba hafızaya etki eden ne var" , normalde teyp geciktirme devresi nedeniyle elektrik geldikten  15 saniye sonra açılıyor. Ancak ben, bluetooth modül teyp açılana kadar hazır olsun diye araç çalışınca gelen elektrikle beslenen bir röle koydum teybin içine, o röle vasıtasıyla bluetooth hemen çalışıyor, o esnada her ne kadar teyp çalışmasa da, hafıza kablosu nedeniyle teybin içinde elektrik var, herhalde  sayın @Furkan KELEŞOĞLU  nun dediği gibi  o rölenin çalışması hafızayı etkiliyor o anda. Emin değilim. :du:

Yeni güncelleme: Üstte bahsettiğim röleyi devreden çıkarıp normal teyple beraber çalışması için 7805 voltaj regületörü ile tekrar bağlayacağım  bluetooth modülü bu sefer, Ondan sonra sonucu tekrar yazarım.

Teybimde birisi önde birisi arkada olmak üzere 2 adet aux girişi var. Öndeki girişi manuel olarak ihtiyaç oldukça kullanıyorum. Teybin içine yerleştirdiğim bluetooth modülün ses çıkışını ise, teybin arka aux girişine bağladım. Yani teypte source tuşu ile Aux2 yi seçince kaynağım bluetooth olmuş oluyor. Ve bluetoothun bağlı olduğu telefon yada tablette çalan müziği aracımın ses sistemine aktarmış oluyorum.  Şunu belirteyim, kullandığım bluetooth modül oldukça basit bir devre ve sadece müzik dinlemek için kullanıyorum.

Şöyle bir şey, içinden devresini ve pilini çıkartıp monte etmiştim teybin içine.:

Linki de bu:
https://www.aliexpress.com/item/32860181678.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.65f255f5F0Qjik&algo_pvid=6d2002b0-d3f1-4da3-87db-4e160bb83ed1&algo_expid=6d2002b0-d3f1-4da3-87db-4e160bb83ed1-31&btsid=7e9b3a68-f34d-43ec-9494-485d88356ec2&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5,searchweb201603_52

Eğer karşılama tuşlu, müzikler arasında ileri - geri hareketi, teyp üzerinden müziği kontrol etmek isterseniz ve telefon görüşmesi de yaparım derseniz  şöyle ürünlerde var.
https://www.aliexpress.com/item/32684214245.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.65f255f5F0Qjik&algo_pvid=6d2002b0-d3f1-4da3-87db-4e160bb83ed1&algo_expid=6d2002b0-d3f1-4da3-87db-4e160bb83ed1-5&btsid=7e9b3a68-f34d-43ec-9494-485d88356ec2&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5,searchweb201603_52

Adnancoskun

Alıntı yapılan: 07 Osman - 27 Ekim 2019, 00:49:20"Acaba hafızaya etki eden ne var" , normalde teyp geciktirme devresi nedeniyle elektrik geldikten  15 saniye sonra açılıyor. Ancak ben, bluetooth modül teyp açılana kadar hazır olsun diye araç çalışınca gelen elektrikle beslenen bir röle koydum teybin içine, o röle vasıtasıyla bluetooth hemen çalışıyor, o esnada her ne kadar teyp çalışmasa da, hafıza kablosu nedeniyle teybin içinde elektrik var, herhalde  sayın @Furkan KELEŞOĞLU  nun dediği gibi  o rölenin çalışması hafızayı etkiliyor o anda. Emin değilim. :du:

Yeni güncelleme: Üstte bahsettiğim röleyi devreden çıkarıp normal teyple beraber çalışması için 7805 voltaj regületörü ile tekrar bağlayacağım  bluetooth modülü bu sefer, Ondan sonra sonucu tekrar yazarım.

Teybimde birisi önde birisi arkada olmak üzere 2 adet aux girişi var. Öndeki girişi manuel olarak ihtiyaç oldukça kullanıyorum. Teybin içine yerleştirdiğim bluetooth modülün ses çıkışını ise, teybin arka aux girişine bağladım. Yani teypte source tuşu ile Aux2 yi seçince kaynağım bluetooth olmuş oluyor. Ve bluetoothun bağlı olduğu telefon yada tablette çalan müziği aracımın ses sistemine aktarmış oluyorum.  Şunu belirteyim, kullandığım bluetooth modül oldukça basit bir devre ve sadece müzik dinlemek için kullanıyorum.

Şöyle bir şey, içinden devresini ve pilini çıkartıp monte etmiştim teybin içine.:

Linki de bu:
https://www.aliexpress.com/item/32860181678.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.65f255f5F0Qjik&algo_pvid=6d2002b0-d3f1-4da3-87db-4e160bb83ed1&algo_expid=6d2002b0-d3f1-4da3-87db-4e160bb83ed1-31&btsid=7e9b3a68-f34d-43ec-9494-485d88356ec2&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5,searchweb201603_52

Eğer karşılama tuşlu, müzikler arasında ileri - geri hareketi, teyp üzerinden müziği kontrol etmek isterseniz ve telefon görüşmesi de yaparım derseniz  şöyle ürünlerde var.
https://www.aliexpress.com/item/32684214245.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.65f255f5F0Qjik&algo_pvid=6d2002b0-d3f1-4da3-87db-4e160bb83ed1&algo_expid=6d2002b0-d3f1-4da3-87db-4e160bb83ed1-5&btsid=7e9b3a68-f34d-43ec-9494-485d88356ec2&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5,searchweb201603_52

Eğer roleden kaynaklanıyorsa;
Hiçbirşeyle uğraşmayın bence , role yerine bir transistör işinizi görecektir.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

07 Osman

Alıntı yapılan: Furkan KELEŞOĞLU - 18 Eylül 2019, 20:49:21Geçikme devrende Röle varmı ? eğer röle varsa röle de kontak sıcramasından dolayı eeprom siliniyor olabilir.

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 27 Ekim 2019, 08:19:23Eğer roleden kaynaklanıyorsa;
Hiçbirşeyle uğraşmayın bence , role yerine bir transistör işinizi görecektir.

Yukarıdaki yoruma göre öyle olduğunu düşündüm. Çünkü teybin içerisine sonradan bluetooth modül ve  aux anfisi ekledim. Aux anfisi standart teybe gelen enerji ile yani 12 volt ile besleniyor.  Ama bluetooth modül 12 voltluk röle yardımıyla, röle kontaklarından geçen 5 volt ile besleniyor.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın