(Donanım sorunları hk.) İŞ İstasyonu.

Başlatan Mr_YAMYAM, 21 Ağustos 2019, 18:27:27

Mr_YAMYAM

Bilgilenmek amacıyla konu açılmış olup, her türlü öneri ve tartışma serbesttir.
Yaklaşık 1 yıl önce almış olduğum 8.nesil 1151 soket yapılı i5 işlemci ve uyumlu anakart ve RAM ile yeni bir PC toplamaya giriştim.
Ancak bazı donanımlarım eski olduğu için eski işletim sistemleri kullanma zorunluluğum var idi.
Kullanılan donanımlar.
AVER TV VIDEO CAPTURE kartı. PCI 32 bit SLOT
CREATIVE X-Fi Fatal1ty 64MB ses kartı. PCI 32 bit slot.
Bu iki donanım doğrudan mesleğimle ilgili olduğu için vazgeçmem mümkün değildir. Alternatif olarak ses kartı temin edilebilse de eski kartın özelliklerinde bir ses kartı ya bulunmuyor, ya da servet değerinde.
Analog video capcure için ne yazık ki günümüzde üretim bulunmamaktadır.
Bu kart ile eski VHS video filmlerimi digital ortama aktarmaktayım.
Ne var ki yeni donanımlara yüklenen Windows7 sürümünde anakart kaynakları tam çalışmamakta olup, USB arabirimleri hiç çalışmamaktadır. Donanım üreticisinde ise konu ile ilgili destek bulunmamaktadır.
1 yıl aradan sonra windows 10 sürümünü test etmeye karar verdim ve geçen gün bu PC ye W10 kurdum.
Tüm arabirimler ve anakart kaynakları sağlıklı olarak çalıştı.
Gel gelelim eski donanımları bu işletim sisteminde çalıştıramıyorum.
Kandırmaca yolu ile ASUS DGX ses kartını çalıştırmış olsam da bu kart ile zaten 44.1KHz üzeri örneklemeli kayıt yapamıyorum.
Bu anakarta yüklemiş olduğum bazı linux sürümleri.
UBUNTU STUDIO 12:04 ten 16:04 e kadar 32 bit ve 64 bit versiyonları. Anakart kaynakları sağlıklı.
LUBUNTU sürümleri. Sağlıklı çalışmaktadır.
Linux mint sürümleri. Tam sağlıklı olmasa da tatminkar.
SONUÇ:
Ya yeni donanımları kullanamayacağım, Ya da kullanmak istersem Windows 10 a bir sürü para vereceğim üstelik eski donanımlarımı kullanamayacağım.
Bu sorunlarımın çözümü için neler yapılabilir?
Önerileriniz arasında windows 10 destekli video capcure kartı olabilir. (Ben bulamadım)
Uygun fiyatlı ve yüksek örneklemeli (X-Fi seviyesinde olabilir) ses kartı.
Yeni donanımlarımı eski işletim sistemleri ile çalıştırabilmek için herhangi bir yol.
Eski donanımlarımı Win10 ile çalıştırabilmek için çözümler.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 21 Ağustos 2019, 18:27:27Bilgilenmek amacıyla konu açılmış olup, her türlü öneri ve tartışma serbesttir.
Yaklaşık 1 yıl önce almış olduğum 8.nesil 1151 soket yapılı i5 işlemci ve uyumlu anakart ve RAM ile yeni bir PC toplamaya giriştim.
Ancak bazı donanımlarım eski olduğu için eski işletim sistemleri kullanma zorunluluğum var idi.
Kullanılan donanımlar.
AVER TV VIDEO CAPTURE kartı. PCI 32 bit SLOT
CREATIVE X-Fi Fatal1ty 64MB ses kartı. PCI 32 bit slot.
Bu iki donanım doğrudan mesleğimle ilgili olduğu için vazgeçmem mümkün değildir. Alternatif olarak ses kartı temin edilebilse de eski kartın özelliklerinde bir ses kartı ya bulunmuyor, ya da servet değerinde.
Analog video capcure için ne yazık ki günümüzde üretim bulunmamaktadır.
Bu kart ile eski VHS video filmlerimi digital ortama aktarmaktayım.
Ne var ki yeni donanımlara yüklenen Windows7 sürümünde anakart kaynakları tam çalışmamakta olup, USB arabirimleri hiç çalışmamaktadır. Donanım üreticisinde ise konu ile ilgili destek bulunmamaktadır.
1 yıl aradan sonra windows 10 sürümünü test etmeye karar verdim ve geçen gün bu PC ye W10 kurdum.
Tüm arabirimler ve anakart kaynakları sağlıklı olarak çalıştı.
Gel gelelim eski donanımları bu işletim sisteminde çalıştıramıyorum.
Kandırmaca yolu ile ASUS DGX ses kartını çalıştırmış olsam da bu kart ile zaten 44.1KHz üzeri örneklemeli kayıt yapamıyorum.
Bu anakarta yüklemiş olduğum bazı linux sürümleri.
UBUNTU STUDIO 12:04 ten 16:04 e kadar 32 bit ve 64 bit versiyonları. Anakart kaynakları sağlıklı.
LUBUNTU sürümleri. Sağlıklı çalışmaktadır.
Linux mint sürümleri. Tam sağlıklı olmasa da tatminkar.
SONUÇ:
Ya yeni donanımları kullanamayacağım, Ya da kullanmak istersem Windows 10 a bir sürü para vereceğim üstelik eski donanımlarımı kullanamayacağım.
Bu sorunlarımın çözümü için neler yapılabilir?
Önerileriniz arasında windows 10 destekli video capcure kartı olabilir. (Ben bulamadım)
Uygun fiyatlı ve yüksek örneklemeli (X-Fi seviyesinde olabilir) ses kartı.
Yeni donanımlarımı eski işletim sistemleri ile çalıştırabilmek için herhangi bir yol.
Eski donanımlarımı Win10 ile çalıştırabilmek için çözümler.

https://www.ebay.com/itm/AVERMEDIA-EZMaker-SDK-Express-C725B-PCI-E-video-capture-card-NTSC-PAL-SECAM-/323880678754?_trksid=p2349526.m4383.l4275.c10#viTabs_0
Video Capture kartı dediğiniz bu değil mi?

Mr_YAMYAM

ozgurece

Ebay da Türkiye üzerinden ürün satın alınamıyor. Kapalı. Visa geçersiz. PAYPAL Türkiye'de kullanılamıyor. Bunu defalarca yazdım ama Onursal Hocam ısrarla EBAY diyor. Hocam KAPALIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
 Bakın aşağıda link var . Bir tık okuyuverin. :)

Türkiye'deki Müşterilerimiz İçin Önemli Bilgilendirme
Sizin istediğiniz ürünü Almanya' bir arkadaşınız var ise oradan getirtebilirsiniz.  ;) Üstelik Gümrüğe girmeden.
AVERMEDIA EZMaker SDK Express C725B PCI-E

AverMedia EZMaker SDK Express C725B Video Input: S-Video,

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 23 Ağustos 2019, 21:20:13Ebay da Türkiye üzerinden ürün satın alınamıyor. Kapalı. Visa geçersiz. PAYPAL Türkiye'de kullanılamıyor. Bunu defalarca yazdım ama Onursal Hocam ısrarla EBAY diyor. Hocam KAPALIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
 Bakın aşağıda link var . Bir tık okuyuverin. :)

Türkiye'deki Müşterilerimiz İçin Önemli Bilgilendirme
Sizin istediğiniz ürünü Almanya' bir arkadaşınız var ise oradan getirtebilirsiniz.  ;) Üstelik Gümrüğe girmeden.
AVERMEDIA EZMaker SDK Express C725B PCI-E

AverMedia EZMaker SDK Express C725B Video Input: S-Video,
Yaf ben öyle bişii demedim ki adamım :D
Ebay değil de babay bile olsa zaten internetten alışveriş yapamıyorum. Kredi kartım internete kapalı. :D
Bu ürünü araştırıp bizzat elimle alabilirsem alacağım.
Önemli olan yeni sistemime uygun donanım.

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Hocam ses kartı olarak Asus Xonar Phoebus önerebilirim, 24bit çözünürlüğe ve 192kHz örneklemeye sahip.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 23 Ağustos 2019, 21:52:54@Mr_YAMYAM
Hocam ses kartı olarak Asus Xonar Phoebus önerebilirim, 24bit çözünürlüğe ve 192kHz örneklemeye sahip.
O seni gandırıyo :D
O kartı birkaç sene önce test için Recep Baltaş göndermişti bana.
Ses kaydedebilmek için oldukça fukara bir kart :D

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Ağustos 2019, 21:55:28O seni gandırıyo :D
O kartı birkaç sene önce test için Recep Baltaş göndermişti bana.
Ses kaydedebilmek için oldukça fukara bir kart :D
Hmm...
O zaman ben biraz araştırayım.
https://us.creative.com/p/sound-blaster/sound-blaster-ae-9

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 23 Ağustos 2019, 21:58:12Hmm...
O zaman ben biraz araştırayım.
https://us.creative.com/p/sound-blaster/sound-blaster-ae-9
Creative artık işi azıttı.
Eski kalitede değil üretimler.
Bu kadar parayı p karta vereceğime gider uygun bir RME alırım.
https://www.blmuzik.com/1212m-ses-karti-175.html
Hatta bulabilirsem M-AUDIO bile yeterlidir.
İkinci ellerden bir LAYLA bulabilsem dadından yinmez.
[attach type=image]12411[/attach]

Kartın asaleti yer bee :D
[attach type=image]12413[/attach]

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın