LED Fenerler Yapıyorum Yorum Lazım

Başlatan seron, 03 Mart 2019, 19:23:38

seron

Tamamiyle boş zaman öldürmek amacıyla bir sürü fenerler tasarlayıp elimdeki imkanlar dahilinde bunları yapıyorum. Dün gece de biraz uğraşarak ortaya birşeyler çıkartmaya çalıştım.

TECRÜBE-1
Şu feneri bitik pilleri değerlendirmek için yaptım, hala da bunlardan yapıyorum:

Bildiğimiz jül hırsızı ile yapılmış bu feneri birkaç deneme sonunda en ideal "şu" şekilde(devrenin yüksek verimli halini henüz paylaşmadım) yapılması gerektiği sonucuna ulaştıktan sonra yaptığım testlerde, minimum akımla olabilecek en iyi parlaklık durumunu yakaladım. Üstelik bitik, çöpe gitmek üzere olan pilleri değerlendirme özelliği olduğundan son derece güzel kaliteli fenerler yapılabiliyor. İki pil kullanılırsa, pilleri dibine kadar kullanma şansınız oluyor. Elimde osiloskop olmadığından detaylı değerler veremeyeceğim. Ama sizi temin ederim, gayet de güzel oluyor. Elinizdeki plastik boru, proje kutusu gibi nesnelerden faydalanıp kendi fenerinizi yapabiliyorsunuz.

LED sürmede iki yöntem bulunmakta. Birincisi akım sınırlamalı yöntem. Yani piyasada satılan LED adaptörlerinin çoğunluğu bu yöntemi esas alıyor. İkinci yöntem ise PWM yöntemidir. Bu yöntem de akım sınırlamalı yöntemin olumsuzlukları göz önüne alındığında daha ideal kaçıyor.  Bu sebepten, yukarıdaki jül hırsızlı yöntem, elinizdeki imkanlarla derhal yapıp sonuç alabileceğiniz en kolay ve en ucuz PWM yöntemidir. Devrenin verimi için bazı testler yapmanız gerekebilir. Yukarıdaki devre, en basit halidir. Tecrübelerimin tamamını aktarmadım. Emin olduktan sonra paylaşabilirim.

TECRÜBE-2
Elimde bir adet ucuz çin malı kafa feneri vardı. Bu kafa fenerleri genellikle içlerinde elektronik bir işlemci barındırır. Bu öyle değildir. Analog. Pil, anahtar, LED devresi bu kadar... Arkadaşımındı. Lastiği çürümüş, içindeki piller akmış, bu adam olur mu dedi, bende olmaz dedim aldım. Pil kısmı ile lastiğini söküp atınca ortaya tertemiz sağlam bir Reflektör ve LED serisi içeren kutucuk çıktı. Bozulan hasar gören kısım buna vida ile tutturulan ayrı bir kısım olduğundan burası hasar görmemiş. Bende bunu değerlendirmek için kolları sıvadım...

Devre son derece basit görüyorsunuz. Orjinal kafa feneri üç pilli idi. Bu dört oldu. BD135 ile LEdleri sürdüm, üstelik ayarlı yaptım. Çok da güzel oldu yani... Elektrikler kesilince bizimkiler ihtiyar zor durumda kalıyorlar. Anacağızıma hediye ettim :)

Yukarıdaki foto bir videodan. Yandaki pot ile parlaklık ayarı yapabiliyorum. Videonun linki şura: izlenemiyorsa indirip izleyin fazla bir megabaytı yok:
https://drive.google.com/open?id=1n7sHg1kWiKa304Xbe4symBfYF0mcX397

Burada olay şu: bu elimdeki sağlam LED fenerle ne yapabilirim diye düşündüm, direkt bağlamaktansa transistörlü parlaklık ayarlı bir fener yapmış oldum.

TECRÜBE-3
Şimdi yukarda iki basit devre gördünüz. Ben bu iki devre üzerinde düşünüp taşındım ve iki devreyi birleştirebilir miyim diye düşündüm. Yani parlaklığı ayarlanabilir PWM kontrollü LED fener yapabilir miyim diye biraz uğraştım...

Bu devre başarısız oldu. 50K potu sonunda kadar çevirsem de parlaklık değişmiyor. Max konuma geldiğimde ise LED parlaklığı cortluyor, bozulma belirtisi veriyor. Bobinin çalışma prensibi nedeniyle sanırım pot işe yaramıyor. Fakat ilginç birşey farkettim: Potu minimum yüzde 10lara aldığımda, 15 miliamper gibi komik bir akım ile, LED, maksimum parlaklıkta yanıyor. Esasen olması gereken değer tek pille 32mA, iki pille 90kusur mA olması gerekiyordu. Ama bu ayar ile 15mA ile yüksek parlaklıkta yanıyor. Bu da devredeki bazı oynamaların devrenin verimini etkilediğini gösteriyor...

Şimdi bu noktada, sizlerle biraz sohbet etmek isterim. Ben bu ayarlı pwm devresini başarmak istiyorum. Ama devreyi nasıl bağlayacağımı bilmiyorum. Siz olsaydınız nasıl bağlardınız?

Son hali:

Devreyi ayarlı yapmayı biliyor musunuz? Bimiyorsanız da fikir yürütebilir misiniz?

seron

Tamam sanırım çözdüm... Yukarda son çizimde son derece saçma düşünmüşüm :D
Olayı basit bir regülasyon devresiyle çözebiliyorsun...

seron

Peki arkadaşlar,
Enerjinin etkin kullanımı ve verimlilik açısından, sizce aşağıdaki devrelerden hangisi daha ideal olabilir?
(Devrenin maliyetini yoksayın)
[attach type=image]11524[/attach]

Uzmanlığınızı konuşturmanıza gerek yok. Yani şundan söylüyorum yanlış yorum yapmaktan utanmayın. Tamamiyle sohbet. Hangisini neden seçerdiniz bir fikriniz yok mu? İkisi de değilse siz ne yapardınız?

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 04 Mart 2019, 18:31:52Tamamiyle sohbet. Hangisini neden seçerdiniz bir fikriniz yok mu? İkisi de değilse siz ne yapardınız?

yapmak istediğin ne bu devrelerle? led için bir parlaklık ayarı mı? niye lede seri bağlı bir potans kullanmıyor da bu kadar uğraşıyorsun. potans ledi on kere ayarlar bana mısın demez.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

LEDe seri potans bağlayarak ya da devreye regülatör entegre ederek o sorunu çözebiliyorum.

Son sorduğum şey başka bir proje kapsamında başka bir devre.  Yani onlarca LEDli fener ve acil durum ışıldaklarından sadece birisi.
Yeni pil taktığımda, pilin bitme süreci boyunca iyi ışık almak istiyorum.
DEVRE-2'de akımı basit şekilde sınırladım fakat, pil bittikçe LED körelecek, pillerde hala 2/3 güç varken bitti diye değiştirmeme neden olacak.
DEVRE-1 ile bunun önüne geçmeye çalışıyorum. En başta verdiğim jül hırsızı ile bu sorun çözülebiliyor. Ancak;
bu devreye birden fazla LED bağlanamıyor, bağlansa da iyi olmuyor. Her LED için jül hırsızı devresi uygulamak mantıklı değil.
Bu nedenle DEVRE-1 ile yapmak istediğim şey, düşük güç ile bir trafoyu sürüp, çok LED yakmak, ve pilleri daha fazla kullanmaya çalışmak.
Trafolu devre kurarsam verimli olur mu? Trafolu devre pilleri daha fazla dibine kadar kullanır ama bu defa pilleri daha mı kısa sürede bitirir? Verim olayı...

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 04 Mart 2019, 19:19:14LEDe seri potans bağlayarak ya da devreye regülatör entegre ederek o sorunu çözebiliyorum.

Son sorduğum şey başka bir proje kapsamında başka bir devre.  Yani onlarca LEDli fener ve acil durum ışıldaklarından sadece birisi.
Yeni pil taktığımda, pilin bitme süreci boyunca iyi ışık almak istiyorum.
DEVRE-2'de akımı basit şekilde sınırladım fakat, pil bittikçe LED körelecek, pillerde hala 2/3 güç varken bitti diye değiştirmeme neden olacak.
DEVRE-1 ile bunun önüne geçmeye çalışıyorum. En başta verdiğim jül hırsızı ile bu sorun çözülebiliyor. Ancak;
bu devreye birden fazla LED bağlanamıyor, bağlansa da iyi olmuyor. Her LED için jül hırsızı devresi uygulamak mantıklı değil.
Bu nedenle DEVRE-1 ile yapmak istediğim şey, düşük güç ile bir trafoyu sürüp, çok LED yakmak, ve pilleri daha fazla kullanmaya çalışmak.
Trafolu devre kurarsam verimli olur mu? Trafolu devre pilleri daha fazla dibine kadar kullanır ama bu defa pilleri daha mı kısa sürede bitirir? Verim olayı...
Seconder ve primeri olan bir transformatör asla iyi bir seçim olmaz. Boost converter içeriğinde pilin gerilimi zaten akarken ekstra üretilen gerilim varsa üzerine eklenir yoksa devreye yük getirmez. Çift sarımlı trafo her durumda enerji harcar yük olmasa bile harcar ve frekans kesilirse hiç çıkış vermiyor iken pili tamamen bitirir.
Ledleri seri değil paralel bagla işi çöz. Gerisine gerek yok

seron

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 04 Mart 2019, 20:18:21Bunu anlamadım abi.
ledler seri bağlıysa belli bir voltaja kadar hiç yanmaz. örneğin 4 led seri bağlı iken 6 volt bu ledleri hiç yakmaz. paralel bağlarsan bunun önüne geçersin.

seron

Yav tamam onu biliyorum :) DEVRE-2 yi kullan geç uğraşma mı demek istedin onu soruyorum.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 05 Mart 2019, 18:19:25Yav tamam onu biliyorum :) DEVRE-2 yi kullan geç uğraşma mı demek istedin onu soruyorum.

bu iki devren bitik pille çalışmaz ki? dostum yap joule hırsızı koy gitsin. illa macera mı arıyorsun. ne güzel yapmışsın etmişsin. neyin peşindesin sen? @Mr_YAMYAM usta seni boşuna dövmüyormuş. ben mi bir şeyi okumuyor kaçırıyorum ya da işler yoğun beynim mi sulandı tam kestiremedim şu an  :)

seron

Bu konu başlığı altındaki sorunlar şunlar:

1-Ayarlı Joule Thief lazım. Yapılabilir mi?
2-Trafo kullanarak daha fazla LED sürmek isterim. Verimli olur mu? Piller kaç saat gider, ya da... 3 pille çalıştırıyorsam, her pil 0,5Volta düşene kadar kullanabilir miyim?

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 05 Mart 2019, 22:39:31Bu konu başlığı altındaki sorunlar şunlar:

1-Ayarlı Joule Thief lazım. Yapılabilir mi?
2-Trafo kullanarak daha fazla LED sürmek isterim. Verimli olur mu? Piller kaç saat gider, ya da... 3 pille çalıştırıyorsam, her pil 0,5Volta düşene kadar kullanabilir miyim?

bitik pil odaklı çalıştığın için ayarlamayı devre üzerinden değil, bir seri potans yardımı ile çıkış tarafından yapman gerektiği kanısındayım. led sayısı artsa bile pil gücü nedeni ile sıradan bir potansyometre bile rahatlıkla dimm yapacaktır. daha fazla led sürmek için trafo kullanmak gerekmez. bobin çapını kalınlaştırmak gerekir. kaldı ki pil güçlerini göz önüne alırsak bobinle dahi oynamaya gerek yok. birbirine paralel bağlı on tane led bile yakar bu devre. sadece pilin bitme süresi kısalır. bu süreyi net hesaplamak için joule hırsızı devresinin kendisinin bobin üzerine frekans basarken ne kadar enerji kaybı verdiğini hesaplamak lazım. üzerine de ledlerin çektiği akımı koymak lazım.

bu devrede normalde boost işlemi sırasında oldukça yüksek voltaj açığa çıkar. yük bu voltajı zorladığı için makul seviyelerde kalmasını sağlar. dolayısı ile belli bir pil seviyesine kadar bu devreye beş ampül de seri bağlasan aynı yanar tek de bağlasan aynı yanar. pil belli gerilim/akım altına inerse led diyotların iletim sınırı nedeni ile full stop konumuna iner hiç yakmaz.

şahsi olarak düşüncelerim bunlar.

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 05 Mart 2019, 22:55:10bitik pil odaklı çalıştığın için ayarlamayı devre üzerinden değil, bir seri potans yardımı ile çıkış tarafından yapman gerektiği kanısındayım.
LEDi potans ile ayarlarsam, Pil sayısı üçe çıktığı vakit transistörü yakarım. Önemli olan transistör gerilimini ayarlı yapabilmek.
--------------------
Tamam anladım.
DEVRE-1 de bildiğin adaptör trafosu demir nüveli trafo kulandım. 220-6V. Bunun bir nedeni var.
Çıkış gerilimi oldukça yüksek olacaktır. Hal böyle olunca oldukça fazla sayıda LED sürebiliyorum.
Çıkış gerilimi atmasyon 230V olsun. Seri bir dirençle 40 LED sürdüğümü sallıyorum.
Pil bitse bile kalan enerjisiyle trafoyu sürmeyi başarabilirse, çıkış gerilimi 150Voltlara dahi inse...  dur hesaplayayım.
40x3,2=128Volt demektir. >>> LEDler hala yanıyor.

Bu, hiçbirşey bilmeyen birisinin hayali.
Gerçekte olanı ise sizler biliyorsunuz. O gerçekte olan ne ise söyleyip beni caydırın. Amaç bu. (cayar mıyım, hayır. demir nüveli trafolu devreyi deneyeceğim)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın