Seri LED Direnci Hesaplayıcısı Excel

Başlatan seron, 03 Mart 2019, 00:11:47

seron

Boş zamanlarımda sıkıntıdan birşeyler karalamaya çalışıyorum. İşleri hızlandırmak isteyenler ve yeni başlayanların işine yarayacaktır. Bakın, yanlışlık varsa bildirin düzeltelim.
[attach type=image]11515[/attach]

Excel zipli olarak eklenmiştir. Erişmek için giriş yapmalısınız.

seron

Formül yanlış belirtilmiş.
Doğrusu:

RLED = (Vs - (Vf . LED adedi)) / If olacaktır. Formülü gösteren resim yanlış olsa da hesaplayıcı LED direncini doğru hesaplıyor.

Wataj hesabı da yanlış olabilir. Excell bilginiz varsa, hücre içindeki değerleri / formülleri değiştirerek farklı LED türlerine uyarlayabilirsiniz.

Direncin watajını nasıl hesaplıyor.
Ben bu hesaplayıcıyı yaparken aslında taslak olarak yapmıştım yaparken de formülleri net belirlememiştim bitirip direk burada paylaştım. Resimde gördüğünüz tablo Giriş gerilimini direk LED akımı ile çarpıyor sonucu direncin watt değeri diye koyuyor. Kafadan sallama oldu yani.

(W)RLED = Vs . If   (Bu yanlış olan/belki de doğru)

Oysa internette çeşitli bilgilere baktığımda 320volt anasayfada
(Vs - Vf) . If diyor.

Elimde bir hesaplayıcı programı:
I2 . R = LED direncinin watajı diyor.

Kafam çorba olunca ben excelle ellemekten vazgeçtim sadece sağdaki boşlukta duran formülün yanlış olduğunu ve fakat hesaplayıcıda doğru çalıştığını bilin yeter.

dede_salih

Vs=Kaynak gerilimi, Vf=Led gerilimi ve If=Led akımı ise
(Vs-Vf) x If direncin watt değeri olması lazım diye biliyorum.

Bu excel çalışması geliştirilmeli. Birkaç kolay hesaplayıcı eklenmeli.
Örnek= TL431 hesaplayıcı, gerilim bölücü, seri paralel direnç hesabı, kondansatör numaralandırılması v.b. hepsi tek dokümanda süper olur. Telefona atılıp lazım olduğunda kullanılır.

seron

Geliştiriyorum zaten abi, hatta birkaç değişik excell yaptım.. da,
buraya birşey atmak için heves kalmadı bende. :-[

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın