Blender tamirinde yardım eder misiniz ?

Başlatan 07 Osman, 20 Şubat 2019, 21:38:46

07 Osman

Bir arkadaşım blender çalışmıyor diye getirdi. Fişe takıp denemek için butonuna bastım küüt evin sigortalarını attırdım. Açtım içini, çok basit bir blender.  SR5512s class b  220v motor, dört adet 1N5399 diyottan oluşan köprü devresi ve bir buton. Uğraşmayayım diye datashhetlerini kontrol ettiğim KBP307 yekpare köprü diyodu devre üzerindeki sisteme artı ve eksilerini kontrol ederek taktım.  Hoop yine sigortalar attı. Motorun içinde bir kısa devre olabilir mi ? Motor kontaklarını ölçtüğümde 107,8 ohm değer alıyorum. Problem motordan sa hiç uğraşmayacağım.

Bir soru daha: Bu motorlarda da diğer DC hobi motorları gibi (artı) (eksi) farklı bağlanınca sadece devir yönü değişir değil mi ? ( çünkü devre sanki daha önce müdahale görmüş gibi duruyor)
Motor bu:

asma

220Vac ile çalışma yaparken izolasyon trafosu kullanmalısınız.
Eğer yoksa kendi emniyetinizi 2. plana atarsanız , devreyi ve şebekeyi korumak için seri ampul kullanın.
Sabit mıtnatıslı , fırçalı DC motora benziyor resimdeki. Eğer öyleyse polariteyle yönü , voltaj değeriyle hızı değişir.
Dikkatli çalışın , kolay gelsin.

07 Osman

Alıntı yapılan: asma - 20 Şubat 2019, 21:56:05220Vac ile çalışma yaparken izolasyon trafosu kullanmalısınız.
Eğer yoksa kendi emniyetinizi 2. plana atarsanız , devreyi ve şebekeyi korumak için seri ampul kullanın.
Sabit mıtnatıslı , fırçalı DC motora benziyor resimdeki. Eğer öyleyse polariteyle yönü , voltaj değeriyle hızı değişir.
Dikkatli çalışın , kolay gelsin.

Kullanılacak seri ampülün belli bir watı olmalı mı ? Mesela 60 wattlık akkor flamanlı ampül olur mu ?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: 07 Osman - 20 Şubat 2019, 22:05:13Kullanılacak seri ampülün belli bir watı olmalı mı ? Mesela 60 wattlık akkor flamanlı ampül olur mu ?
Diyotlar sağlam mı? Tüm diyotlarin birer bacağını boşa alarak ölçüm yapın bence...
60 watt akkor flaman yeterli.
Evin atan sigortası priz sigortası mı?
Yoksa kaçak akım rolesi mi?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

07 Osman

İlk seferde kaçak akım rölesi, ikinci de direk 3*40 trifaze attı aşağıdan.
Diyotları kontrol ettim hepsi bozuk. Sonradan denediğim köprü diyot da kısa devre çıktı. Şimdi yine elimde aynı köprü diyottan sağlam bir tane daha var. Onu denedim. Bu sefer sigorta atmadı (ampül yanmadı) ama çalışmadı, ölçtüm  köprü diyot motor bağlı olsa da, bağlı olmasa da  + ve - çıkışlarına gerilim vermiyor. 1 volt gibi bir rakam geliyor. Anlamadım o da mı bozuk acaba.  Elimde 1N4007 var datasheetlerinde, 1N5399 dan biraz düşük görünüyor değerleri. Onlarla bir denesemmi acaba ?

07 Osman

Güncelleme;
Arkadaşlar elimde 2. bir çalışan blender vardı.  Onun motorunun yerine bunu bağladım, kısa devre hatası vermedi ama çalışmadı da. Muhtemelen motor bozuk. Yani motoru açıp bakmak mı lazım, yoksa değmez mi bilemedim. Motor arka kulakları plastiğin içine çok gömülmüş. Yani açmaya kalksam muhtemelen bir daha geri kapanmayacak. Blender zaten oldukça nette popüler aynı arızadan. Premier PRB329. Çok dandik bir ürün zaten.

seron

Arızalı olduğundan kuşkulandığın motorun uçlarına Analog Ohmmetre bağlayıp,
Motoru azar azar elinde çevirirsin.
Bu esnada;
1-İbrenin belli bir değer aralığında ufak ufak oynaması motorun normal olduğunu gösterir.
2-İbrenin sonsuzu göstermesi yani gıpraşmaması motorun içindeki tellerin/fırçaların koptuğunu gösterir.
3-İbrenin SIFIRı göstermesi motorun fırçalarının kollektörlere takılıp birleştiğini; ya da bobinlerin aşırı ısıdan pişerek birbirine değdiğini gösterir.

Her halükarda çözüm sende. Diyotlu güç devresinin sağlamlığını sağladıktan sonra yukarıdaki kontroller ışığında tekrar deneme yapabilirsin. Masrafın 50TL leri bulmaya ve geçmeye başladığında, yeni bir blendıra geçmeyi düşünmek mantıklı olabilir. Tezgah üstü blenderler sağlam oluyor aslında ama el blendırları için birşey diyemem.

Öğretmen27

Aynisi benim de basima geldi. Diyotlar kisa devreydi buyuk heyecanla degistirdim. Fise taktim diyotlar kisa devre ve sigorta atti.
O motoru sokmeyle ugrasmayin. Bosuna zamaninizi harcarsiniz. :)

07 Osman

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 04 Mart 2019, 19:49:55Aynisi benim de basima geldi. Diyotlar kisa devreydi buyuk heyecanla degistirdim. Fise taktim diyotlar kisa devre ve sigorta atti.
O motoru sokmeyle ugrasmayin. Bosuna zamaninizi harcarsiniz. :)

Aynen bende öyle yaptım.  Ayrıca bu tür kısa devre durumları için kendime 150 watt akkor flamanlı ampül ve 2 amperlik otomatik sigorta aldım çalışma masam için. İki de bir aşağı sigorta açmaya gitmeyeyim diye.

i3uz

Alıntı yapılan: 07 Osman - 05 Mart 2019, 14:06:15Aynen bende öyle yaptım.  Ayrıca bu tür kısa devre durumları için kendime 150 watt akkor flamanlı ampül ve 2 amperlik otomatik sigorta aldım çalışma masam için. İki de bir aşağı sigorta açmaya gitmeyeyim diye.

Arkadaşlar bu motorlar 220volt dc motorlar dolayısıyla saglamlığını 12volt 24 volt vs. ayarlı adaptörlere bağlayarak kontrol edebilirsiniz.  motor bu voltajlarda çalışıyorsa sorun devrededir. yada kontak ucları kömürle kararır, zımbara ile temizleyin. bazende bobinlerin üzerindeki vernik eriyerek başka bobin sargısına yapışıyor böylelikle motor arızalnıyor. kısacası adaptörlerle kontrol edebilirsiniz.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: i3uz - 05 Mart 2019, 14:51:31Arkadaşlar bu motorlar 220volt dc motorlar dolayısıyla saglamlığını 12volt 24 volt vs. ayarlı adaptörlere bağlayarak kontrol edebilirsiniz.  motor bu voltajlarda çalışıyorsa sorun devrededir. yada kontak ucları kömürle kararır, zımbara ile temizleyin. bazende bobinlerin üzerindeki vernik eriyerek başka bobin sargısına yapışıyor böylelikle motor arızalnıyor. kısacası adaptörlerle kontrol edebilirsiniz.

zımpara değilde ben beyaz eşyacıda görmüştüm ( HİÇ BİR FİKRİM YOK ) HERİF TEBEŞİRE BENZER BİRŞEYİ KOLLEKTÖRE sürüyordu daha doğrusu motoru bir kaldırıp tebeşere benzer şeyi değdirip homojen olarak kollektörün bütün yüzeylerine sürttürüyordu. kollektör temizlenip sıfır bakır gibi parlıyordu. ben tebeşire cok benzettim aynısı gibi ama tebeşiirle oranın mantığını kuramadım. birde kollektörün aralarının iyice zarar verilmeden temizlenmesi gerekiyor.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Furkan41 - 05 Mart 2019, 17:00:54zımpara değilde ben beyaz eşyacıda görmüştüm ( HİÇ BİR FİKRİM YOK ) HERİF TEBEŞİRE BENZER BİRŞEYİ KOLLEKTÖRE sürüyordu daha doğrusu motoru bir kaldırıp tebeşere benzer şeyi değdirip homojen olarak kollektörün bütün yüzeylerine sürttürüyordu. kollektör temizlenip sıfır bakır gibi parlıyordu. ben tebeşire cok benzettim aynısı gibi ama tebeşiirle oranın mantığını kuramadım. birde kollektörün aralarının iyice zarar verilmeden temizlenmesi gerekiyor.
Polisaj..
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın