PIC ile akıllı otopark sistemi

Başlatan mustafaguler, 19 Şubat 2019, 02:15:46

mustafaguler

Arkadaşlar  daha  önce PIC ile çalışmadım ama  PIC mikrodenetleyicisini kullanarak akıllı otopark yapmam lazım  bilgisi olan yardım edebilirmi.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: mustafaguler - 19 Şubat 2019, 02:15:46Arkadaşlar  daha  önce PIC ile çalışmadım ama  PIC mikrodenetleyicisini kullanarak akıllı otopark yapmam lazım  bilgisi olan yardım edebilirmi.
Ne kadar AKILLI ?

Yani akıllı derken ne olucak ne yapıcak ? araba girdisini ve cıktısının sayısını mı tutacak araba gelince kapı otomatik mi acılcak yani ne olacak.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

mustafaguler

Gerçekten teşekkür ederim yazmam gerekli olan şeyleri yazmışsın. :)  :) Evet araba  giriş  çıkışında kapı otomatik açılacak eğer içeri dolu ise  kapı açılmayacak ve içerideki dolu boş  kaç tane LCD ekranda  gösterecek.

Yusuf usta

Arduino Mega ile yapılmış devre var öyle. adam portları zor yetiştirmiş. Sen pik ile zorlanırsın buna. kapı açacak iki servo var. lcd var. beş araca led var sensör algılamalar var, bir sürü port lazım. 877 portları bile zor yeter gibi geliyor
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

mustafaguler

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 19 Şubat 2019, 18:48:43Arduino Mega ile yapılmış devre var öyle. adam portları zor yetiştirmiş. Sen pik ile zorlanırsın buna. kapı açacak iki servo var. lcd var. beş araca led var sensör algılamalar var, bir sürü port lazım. 877 portları bile zor yeter gibi geliyor
Hocam  bu  bir ödev ve  mecburen pıc ile yapmam lazım  umarım yapabilirim. Araç sayısını azaltmayı düşünüyorum 3 olursa belki yeter.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: mustafaguler - 19 Şubat 2019, 21:41:56Hocam  bu  bir ödev ve  mecburen pıc ile yapmam lazım  umarım yapabilirim. Araç sayısını azaltmayı düşünüyorum 3 olursa belki yeter.

icerideki araba sayısını şöyle sayacaksın. girişe bir 2 adet kızıl ötesi sensör koyacaksın. birisi arabanın geldiğini anlayacak şekilde diğeri ise arabanın iceri girip girmediğini anlayacak şekilde olacak.

araba yaklaşınca 1. sensörden tetik alacaksın. ve kapıyı veya bariyeri kaldıracaksın ve bekleyeceksin. eğer hala araba geliyor ise. daha sonra araba iceri girerse 2. sensör sana tetik verecek bununlada icerideki arac sayasını  1 arttırıp , otoparkın komple alabileceği arac sayısından 1 düşeceksin.    girişe ne kullandıysan aynısını cıkışa kullanacaksın. araba cıktıktan sonra icerideki arac sayısını 1 düşürüp , toplam alabileceği arac sayısını 1 arttıracaksın.   herşey bu kadar. hatta sana birşey diyeyim mi 3 tane arac icin falan olacak pice bile gerke yok sayıcı entegrelerin up ve down girişlerine sensörleri bağlasan bile yeter.

mustafaguler

Alıntı yapılan: Furkan41 - 20 Şubat 2019, 11:23:41icerideki araba sayısını şöyle sayacaksın. girişe bir 2 adet kızıl ötesi sensör koyacaksın. birisi arabanın geldiğini anlayacak şekilde diğeri ise arabanın iceri girip girmediğini anlayacak şekilde olacak.

araba yaklaşınca 1. sensörden tetik alacaksın. ve kapıyı veya bariyeri kaldıracaksın ve bekleyeceksin. eğer hala araba geliyor ise. daha sonra araba iceri girerse 2. sensör sana tetik verecek bununlada icerideki arac sayasını  1 arttırıp , otoparkın komple alabileceği arac sayısından 1 düşeceksin.    girişe ne kullandıysan aynısını cıkışa kullanacaksın. araba cıktıktan sonra icerideki arac sayısını 1 düşürüp , toplam alabileceği arac sayısını 1 arttıracaksın.   herşey bu kadar. hatta sana birşey diyeyim mi 3 tane arac icin falan olacak pice bile gerke yok sayıcı entegrelerin up ve down girişlerine sensörleri bağlasan bile yeter.
Çok sağol  peki pıc de kartlı geçişi nasıl yapabilirim.

Furkan KELEŞOĞLU

kart okuyucu modüller var onları kullanacaksın O modüllerde coğunlukla SPI veya UART ile haberleşir yani bu haberleşme protokollerini bilmen lazım daha sonra Pic için hangi dili kullanıyorsun bilmiyorum ama kullandığın dil ile o modülün kütüphanesi varmı yokmu bakacaksın eğer yok ise. kullandığın modülün datasheetini inceleyerek ya ona göre kod yazacaksın yada kütüphane yazacaksın.  öyle kullanacaksın. UART ile calışan var onları alırsan kütüphaneye pek gerek kalmaz ana kodunun icinde 1-2 fonksiyon ile halledersin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın