Ps2 soketi Usb ye çevirme

Başlatan 07 Osman, 13 Şubat 2019, 00:07:47

07 Osman

Merhaba arkadaşlar.   Elimde PS/2 bağlantı türüne  sahip bir klavye var. Ama bana  usb bağlantılı bir klavye lazım.  Elimde tam tersi işlem için usb yi ps2 ye çeviren bir adaptör var.

ve ayrıca nette bulduğum şu şema var.  Hatta yukarıdaki adaptörün iç bağlantısı da bunun aynısı.

Bunların ışığında  klavyeyi açtım, ps/2 uçlu kablosunu söktüm ve  Usb uçlu bir kabloyu yukarıdaki şemalara bakarak klavyeye lehimledim. Sonuç:

1- Klavye bilgisayara usb portundan bağlayınca çalışmadı, hiç ışık falan da yanmadı. ( Tüm usb portlar denendi )
2- Klavyeyi bu sefer ilk resimdeki usb to ps/2 adaptörle yardımıyla ps/2 girişi olan bir pcye taktım çalıştı.

Sizce neden usb portundan çalışmadı ?

Yusuf usta

Alıntı yapılan: 07 Osman - 13 Şubat 2019, 00:07:47Merhaba arkadaşlar.   Elimde PS/2 bağlantı türüne  sahip bir klavye var. Ama bana  usb bağlantılı bir klavye lazım.  Elimde tam tersi işlem için usb yi ps2 ye çeviren bir adaptör var.

ve ayrıca nette bulduğum şu şema var.  Hatta yukarıdaki adaptörün iç bağlantısı da bunun aynısı.

Bunların ışığında  klavyeyi açtım, ps/2 uçlu kablosunu söktüm ve  Usb uçlu bir kabloyu yukarıdaki şemalara bakarak klavyeye lehimledim. Sonuç:

1- Klavye bilgisayara usb portundan bağlayınca çalışmadı, hiç ışık falan da yanmadı. ( Tüm usb portlar denendi )
2- Klavyeyi bu sefer ilk resimdeki usb to ps/2 adaptörle yardımıyla ps/2 girişi olan bir pcye taktım çalıştı.

usb portu ile ps2 portu çok farklı portlar. ps2'ye usb'nin tx ve rx bağlantısını yaptığında çalışması bazı koşullarda mümkün olsa da tam tersi mümkün değil bence. Çünkü usb portunun data işleme şekli çok farklı. her şeyden önce usb ile bağlanan ürünün bazı digital verileri otomatik gönderip kendinin "ne" olduğunu tanıtması gerekir. ama ps2 konnektöründe tanıma diye bir işlev yok. Dolayısı ile usb'e giren aygıtın bazı özellikleri olması gerekir. PS2 portu rs232 portuna daha yakın. ki rs232 portunu usb'ye çeviren kablolarda bildiğin devre var... yani bu çeviricilerden kullanıp daha sonra bu rs232 portunu da ps2 konnektöre adapte eden bir ürün kullanman gerekir.

Bu bağlantı ise cihaz seçer. her cihazı desteklemez.
kısaca...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: 07 Osman - 13 Şubat 2019, 00:07:471- Klavye bilgisayara usb portundan bağlayınca çalışmadı, hiç ışık falan da yanmadı. ( Tüm usb portlar denendi )

PS/2 ASCII karakter verisi gönderir.
Sen ASCII karakter kodlamasını decoder (Teknik adı CIA Complex Interface Adaptor) olmadan USB portunda çalıştıramazsın.
Çünkü USB portları seri veri akışlarını ileten bir veriyoludur.
Bağlantın ise aslında USB to PS2 olmayıp PS/2 to PS/2 dir.
Yani sen USB soketini sadece soket olarak (Bağlantı) kullanmışsın. Bu bağlantının herhangi bir dönüştürme özelliği yoktur.
Özetle sen PS/2 bağlantısını PS/2 ye bağlamışsın.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Şubat 2019, 00:20:52PS/2 ASCII karakter verisi gönderir.
Sen ASCII karakter kodlamasını decoder (Teknik adı CIA Complex Interface Adaptor) olmadan USB portunda çalıştıramazsın.
Çünkü USB portları seri veri akışlarını ileten bir veriyoludur.
Bağlantın ise aslında USB to PS2 olmayıp PS/2 to PS/2 dir.
Yani sen USB soketini sadece soket olarak (Bağlantı) kullanmışsın. Bu bağlantının herhangi bir dönüştürme özelliği yoktur.
Özetle sen PS/2 bağlantısını PS/2 ye bağlamışsın.

ustam yazdıkların doğru. fakat o resimdeki usb klavyeyi ps2'ye çeviren zımbırtılar çalışıyordu eski makinelerde. şu an bilemiyorum. sadece kalvye ve mouselarda çalışıyordu tabii... bir şekilde uyumlu yapıyorlardı demek ki. ama tam tersi şekil sonraki nesil cihazlarda çalıçalışmaz. dediğin gibi data şekilleri kodları işlevleri çok farklı. hatta alakasız.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

07 Osman

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 13 Şubat 2019, 00:24:32fakat o resimdeki usb klavyeyi ps2'ye çeviren zımbırtılar çalışıyordu eski makinelerde. şu an bilemiyorum.

Hala çalışıyor Yusuf Usta, yukarıda da belirttiğim üzere. O zaman  eğer içinde bir devre yoksa şu adaptörler kandırmaca.

07 Osman

Buradan şu sonucu çıkarıyoruz o zaman. Usb bağlantılı klavye yada mause ps/2 protokolünde çalışabilirken,  Ps/2 bağlantılı klavye yada mause usb protokolünde çalışmıyor.

seron

Osman abi o dönüştürme olayıyla ilgili devre internette gırla. Ama deneyip de "ben yaptım oldu" diyen yok. Hazır aparat satın alman daha güvenli olur kendin deneme. Hayır klavye bozulsa yenisini alırsın ama anakart giderse...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın