AYARLI LABORATUVAR GÜÇ KAYNAĞI (0-30V 3A)

Başlatan mustafa ömer, 05 Şubat 2019, 01:50:32

Kazasker

sevgili pro tr. size stabil bir devre atayım. ben fazla test edemedim üzerinde 5v3a ve 12v3a gibi  sabit çıkış eklemeler yapıyorum bu hali ile fan çıkışı ve 1a 12 sabit çıkışı da var. max 35 volt kullanabilirsin. elindeki trafo doğrulduğunda  30x1.35  40.5 dc voltaj yapıyor bu değer bu devre ve diğer 317 ler için fazla yüksek. amma 317 hv kullanırsan olabilir . .bord daki  test aşamasında  5 voltta 5a 2n3055 ile alabiliyorum. aynı şek,lde 18 voltta da.  devre bitince paylaşırım. ama ana şema budur.
sabredersen ben bitirince paylaşarım

Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Hattuşa

tmm usta beklerim. zaten şu sıralar androidle boğuşuyorum.  elimdeki 1 aya kadar biter. inş. o zamana kadar sizde sonuçlandırmış olursunuz.
benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

stk4221

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Kazasker

seron

Merhaba arkadaşlar,

Yazımı okuduğunuzu varsayarak kaldırıyorum.

Devreyi ben de istiyorum.  En azından arşivimde dursun.

Kazasker

Alıntı yapılan: stk4221 - 06 Ocak 2020, 13:15:05kayınço ile sıradayız bı boşlukta yapacagiz inşallah yada sen deneyimlerini paylaşınca başlarız.
Ufaktan test ettim montajı yapayım daha önce actigim başlıktan devam ederim üstad

seron

Alıntı yapılan: Kazasker - 05 Ocak 2020, 21:14:28sevgili pro tr. size stabil bir devre atayım. ben fazla test edemedim üzerinde 5v3a ve 12v3a gibi  sabit çıkış eklemeler yapıyorum bu hali ile fan çıkışı ve 1a 12 sabit çıkışı da var. max 35 volt kullanabilirsin. elindeki trafo doğrulduğunda  30x1.35  40.5 dc voltaj yapıyor bu değer bu devre ve diğer 317 ler için fazla yüksek. amma 317 hv kullanırsan olabilir . .bord daki  test aşamasında  5 voltta 5a 2n3055 ile alabiliyorum. aynı şek,lde 18 voltta da.  devre bitince paylaşırım. ama ana şema budur.
sabredersen ben bitirince paylaşarım

Entegre yok birşey yok salt transistörlü tam bana göre. Testlerin bitince proje dosyalarını ben de isterem.

Kazasker

Alıntı yapılan: seron - 06 Ocak 2020, 18:23:14Entegre yok birşey yok salt transistörlü tam bana göre. Testlerin bitince proje dosyalarını ben de isterem.

tabiki  @seron . sensiz olmaz mıncıklarız beraber

TRON

@seron  Madem salt transistörlü istediniz, bu tam size  göre-bana göre.
pcb yi yaparsanız, bende deneyeceğim.
[attach width=900]13835[/attach]

seron

Alıntı yapılan: TRON - 07 Temmuz 2020, 18:24:44@seron  Madem salt transistörlü istediniz, bu tam size  göre-bana göre.
pcb yi yaparsanız, bende deneyeceğim.
[attach width=900]13835[/attach]
Ah şu korona ah...
Huyumdur, parçalarımı internetten değil parçacılardan gidip alırım. İşimi bir süre önce bıraktığımdan şahsi maaş/alışveriş kartım olmayınca internetten alış-veriş zaten benim için çok zor oluyor. Bu hastalık belası çıkınca zaten ayda yılda bir gittiğim parçacılara da gidemez oldum.

Merhaba @TRON . Verdiğiniz devreyi çizip başka bir başlıkta yayınladım. Sadece kontrol edilecek ve yapılacak...

https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8712.0.html

Fakat gel gör ki salgın nedeniyle dışarıya hiç çıkmıyorum. Gittiğim parçacı kart da basıyor oysa. Ama gidemiyorum işte. Altınkaya elektronik cihaz kutuları firmasının güzel kutuları da var. Sitelerindeki Güç kaynağı kutusundan başka madeni kutular da var alternatif. Trafosu şusu busu güzel bir arayış ve uğraşı olurdu. Ama inan ki yapamıyorum. Dün basit bir gece lambası çizdim. Ha şimdi ha sonra paylaşayım derken kaldı öyle. Uzay modunda çalıştırıp fotosunu aldım. Bir de delikli karta yapıp foto alınacak. Ardından buraya gelip konu başlığı açılacak, paylaşılacak. Zor değil. Ama sıcağın tesiriyle de biraz mayıştım. Delikli kartı kesmek için boru testeresi vardı bir yerlerde. Bulamıyorum. Onu bulama bunu bulama bunalıyor insan. Vazgeçiyor.

Şahsen yapmak istersen burada hepimiz destek oluruz. Mesajı gönderdiğim tarihlerde imkanım var demiştim. Ama elimdeki parça sayısı azaldı ve hastalık nedeniyle de alışverişe çıkamıyorum.

Olayın hülasası budur.

TRON

@seron aslında devreyi sizin bir konu başlığınızdan kopyaladım ve  unutmadıysam tüm elemanlarını devre  pozitif çıkışlı (yani negatif şaseli) olarak düzenledim. Sizde inceleyip varsa hatalı bir yer düzeltirseniz sevinirim.
Sanırım bu devrenin orjinalini sizde MEGEP güç kaynakları kitapçığından alıntıladınız.
Bir kaç tane güç kaynağı yakın zamanda yaptım. Voltaj ve Akım ayarlı olarak ve çok başarılı olarak çalışıyorlar.Sonra zaman içerisinde anladımki akım ayarını hiç kullanmıyorum ve gerekli de değil. Ama kısa devre koruması şart.En doğrusu kısa devre korumalı basit transistörlü devreler.

Bu devrenin Hoşuma giden yanı  röle gibi bozulabilen mekanik eleman ve tristör resetlenmesi için buton kullanmıyor. Kısa devre olunca sanırım kendi voltajını düşürüyor kısa devre kalkınca görevine devam ediyor.

Şemasını verdiğim bu devreyi denemedim. Kollektör çıkışlı güç kaynakları benim için yabancıydı ve  hep emiter çıkışlı yaptım.
Amacım, Yukarıdaki benzeri  kollektör çıkışlı devre modeline el atmak. Fikir ve düşünceleriniz değerlidir.
Başarı dilek ve saygılarımla.

seron

Alıntı yapılan: TRON - 09 Temmuz 2020, 12:24:41@seron aslında devreyi sizin bir konu başlığınızdan kopyaladım ve  unutmadıysam tüm elemanlarını devre  pozitif çıkışlı (yani negatif şaseli) olarak düzenledim. Sizde inceleyip varsa hatalı bir yer düzeltirseniz sevinirim.
Sanırım bu devrenin orjinalini sizde MEGEP güç kaynakları kitapçığından alıntıladınız.
Bir kaç tane güç kaynağı yakın zamanda yaptım. Voltaj ve Akım ayarlı olarak ve çok başarılı olarak çalışıyorlar.Sonra zaman içerisinde anladımki akım ayarını hiç kullanmıyorum ve gerekli de değil. Ama kısa devre koruması şart.En doğrusu kısa devre korumalı basit transistörlü devreler.

Bu devrenin Hoşuma giden yanı  röle gibi bozulabilen mekanik eleman ve tristör resetlenmesi için buton kullanmıyor. Kısa devre olunca sanırım kendi voltajını düşürüyor kısa devre kalkınca görevine devam ediyor.

Şemasını verdiğim bu devreyi denemedim. Kollektör çıkışlı güç kaynakları benim için yabancıydı ve  hep emiter çıkışlı yaptım.
Amacım, Yukarıdaki benzeri  kollektör çıkışlı devre modeline el atmak. Fikir ve düşünceleriniz değerlidir.
Başarı dilek ve saygılarımla.

Evet, devredeki değişikliği şimdi farkettim. Pnpler npn, npnler pnp olmuş, pozitif çıkışlı olmuş. Benim şu anda söyleyebileceğim tek şey, "denemek lazım" olacaktır. Bilgisayarlarım bozuldu telefondan yazıyorum. Şayet denemek isterseniz deneyin. Birşey kaybetmezsiniz baktınız olmadı, aynı plakete orjinal halini kurar işi bitirirsiniz.

-taha-

TRON

Alıntı yapılan: -taha- - 18 Temmuz 2020, 10:59:36https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7724.msg78890/topicseen.html#msg78890 bu devreyi yapın çok daha iyi
Gereksiz teferruatlı devrelerle uğraşmayın.Kim kullanıyor ki akım kontrolünü? (Uzaktan kumandalı elektrik süpürgesi gibi kullanılmayan bir fonksiyon)  Biri linkini verdiğinizin aynısı (küçültülmüş PCB li) olmak üzere bende var 2 tane akım kontrollü power supply. Bir kere bile gerek duymadım.Kurşunlu Akü yada 18650 pil yada nimH niCad şarj edenler belki.

@seron  eğer yukarıdaki benim  verdiğim devre PCB sini kalın yollar ile basar ve yollar ise  ücreti mukabilinde alırım.
Otomatik (reset butonsuz) kısa devre korumalı
Herkese tavsiyemdir.

cevat1

Elektronik işlemler de kullanılacak güç kaynağında, akım ayarı, gereksiz teferruat mıdır?

stk4221

Özellikle LED işi yapıyorsan çok lazım olur. Ama diyer hususlarda pek yorum yapamam
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

-taha-

Akım ayarı olmayan güç kaynağı devrelerinde stabil regülasyon yok yani akım çekerken voltajda düşme oluyor bu paylaştığım devrede son akım a kadar voltaj düşmesi olmuyor son akım çekildiğinde akım daha cekilmesin diye voltaj düşer ama kesilmez diğer devrelerde kısa devre olduğunda akım kesilir bunun zararı da birçok şeyi calistiramaz bu güç kaynaklari mesela yüksek güçlü motorlar çalışmaz çünkü ilk çekilen akım çok yüksek olduğundan cihaz korumaya geçer ve motor dönmez ama stabil akım ayarlı  güç kaynak larinda motor döner akım yetmezse bile yettiği kadar döndürür motoru ama motor döner tiristorlu koruma olan devreler olsun swich mod adaptörler olsun bunlar bu şekilde çalışmaz

seron

Alıntı yapılan: TRON - 19 Temmuz 2020, 09:18:44Gereksiz teferruatlı devrelerle uğraşmayın.Kim kullanıyor ki akım kontrolünü? (Uzaktan kumandalı elektrik süpürgesi gibi kullanılmayan bir fonksiyon)  Biri linkini verdiğinizin aynısı (küçültülmüş PCB li) olmak üzere bende var 2 tane akım kontrollü power supply. Bir kere bile gerek duymadım.Kurşunlu Akü yada 18650 pil yada nimH niCad şarj edenler belki.

@seron  eğer yukarıdaki benim  verdiğim devre PCB sini kalın yollar ile basar ve yollar ise  ücreti mukabilinde alırım.
Otomatik (reset butonsuz) kısa devre korumalı
Herkese tavsiyemdir.
Merhaba bir süredir internetim yoktu o yüzden giriş yapamadım maalesef benim baskı yapma şansım hiç yok ama o devreyi çizmiştim kiCAD dosyaları hala duruyor. İsterseniz devrelerin yollarını biraz daha kalınlaştırıp pdf olarak yollarım.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın