Bağlama & Gitar Ampli Yapımı (iyi kalite)

Başlatan gokrtl, 02 Şubat 2019, 09:20:24

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Şubat 2019, 19:14:44Olur da satın almana gerek yok ki.
Elinde başka trafo yok mu.
Kaç watt olursa olsun sorun olmaz. Kullanılabilecek iki ayrı sargısı olması yeterlidir.
Hatta 500W trafo bile olur.

Yok abi. Bende 1 çanta dolusu adaptör var. Onların içindeki trafolar da en fazla 15v tek sarım. Olursa bundan 2 tane alayım pcb üzerine monte ederim. Devre bittiğin de ortalıkta dolanmaz. Primere elektrik vermeyeceğiz dimi?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 23 Şubat 2019, 19:35:00Yok abi. Bende 1 çanta dolusu adaptör var. Onların içindeki trafolar da en fazla 15v tek sarım. Olursa bundan 2 tane alayım pcb üzerine monte ederim. Devre bittiğin de ortalıkta dolanmaz. Primere elektrik vermeyeceğiz dimi?
Yaf arkadaş ben o trafo devrede kullanılacak dedim mi?
O devrede kullanılabilecek gerçek bir trafo servet değerinde.
Aha da bir iyi kalite ürün.
https://uk.farnell.com/neutrik/ntl1/transformer-audio-1-1/dp/8314659
Fiyatı İSTERLİN haa. Dolar değil :D
Daha uygun fiyatlı ürün.
https://www.jameco.com/z/SP-21-Triad-Magnetics-Triad-Audio-Transformers-10K-2K-CT-XFMR-PRI-SEC_630336.html
Biz şimdilik devreyi trafo ile test edeceğiz. Sonuçlara göre kullanıp kullanmamaya karar vereceğiz.
Üstelik ses trafolarının empedansları özel olarak hesaplanmış ve belli amaçlar için hazırlanmıştır.
Biz 1/1 empedansta kabaca devrenin karakteristiğine bakacağız.
Normal koşullarda bu pre amplide 1/10 veya 2/10 trafo kullanılır.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Şubat 2019, 19:47:51Yaf arkadaş ben o trafo devrede kullanılacak dedim mi?
O devrede kullanılabilecek gerçek bir trafo servet değerinde.
Aha da bir iyi kalite ürün.
https://uk.farnell.com/neutrik/ntl1/transformer-audio-1-1/dp/8314659
Fiyatı İSTERLİN haa. Dolar değil :D
Daha uygun fiyatlı ürün.
https://www.jameco.com/z/SP-21-Triad-Magnetics-Triad-Audio-Transformers-10K-2K-CT-XFMR-PRI-SEC_630336.html
Biz şimdilik devreyi trafo ile test edeceğiz. Sonuçlara göre kullanıp kullanmamaya karar vereceğiz.
Üstelik ses trafolarının empedansları özel olarak hesaplanmış ve belli amaçlar için hazırlanmıştır.
Biz 1/1 empedansta kabaca devrenin karakteristiğine bakacağız.
Normal koşullarda bu pre amplide 1/10 veya 2/10 trafo kullanılır.

Hea tamam o zaman benim evdeki 100w 2x24'ü tek kanalda test için kullanırız. Yalnız bunu bağladıktan sonra sesi mi dinleyeceğiz yoksa ölçü aleti ile ölçüm mü yapacağız? Amaç parazitlerden mi kurtulmak?
Bunları bileyim de sonra beyin yanınca hatırlamıyorum :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 23 Şubat 2019, 19:59:42Hea tamam o zaman benim evdeki 100w 2x24'ü tek kanalda test için kullanırız. Yalnız bunu bağladıktan sonra sesi mi dinleyeceğiz yoksa ölçü aleti ile ölçüm mü yapacağız? Amaç parazitlerden mi kurtulmak?
Bunları bileyim de sonra beyin yanınca hatırlamıyorum :D
Şimdi KULAĞINI KUYRUĞUNU aç ve iyi dinle :D
Trafolar temelde empedans uygunlaştırma ve izolasyon için kullanılırlar.
Sen bunu anlamaya çalışmaktan ziyade, trafo bağlarsak devre nasıl çalışır diye test edeceksin.
Saz ile pre ampli arasındaki kablonun mesafesi, kapasitesi, ıvırı zıvırı ölçülemediğine göre böyle bir test yapacağız.
Ayrıca duyulan parazitlerin nereden kaynaklandığını da bilemiyoruz.
Belki pre ampli fazla yükleniyor, belki senin mikrofondan yaptığın kulaklığın parazit yapıyor, belki de bilemediğimiz başka bir unsur var.
Trafoyu devreye bağladıktan sonra pre amplimizin kazancı ile oynayarak sonuçları elden geçireceğiz.
Pre ampli çıkış gerilimimiz en fazla 1 ya da 2V olabilmektedir. Bu değeri aşıyorsak sorun değildir. Kazancı kısarsak zaten düzelir.
Bu sebeple trafoyu bağladıktan sonra şunlar önemlidir.
1 Gain potumuz minumum ayardan max. ayara kadar doğru çalışmalıdır. Maximumda veya ortala ayarda çıkışta parazitlenme veya bozukluk olabilir normaldir.
2) Bozukluğun olmadığı ayarda pre ampli çıkış seviyemizi ölçeceğiz. Sendeki TDA küsürlü ampliden yeterince ses elde edebildiğimiz seviye ölçüm seviyemizdir.
3) Devre açıkta olduğu için de ayrıca sorunludur. SHIELD ve grounding kurallarınca yapabilmek için pre amplimizin giriş ve çıkış seviyelerini bilerek davranmalıyız.
4) Pre amplimizin çıkış seviyesi normal ise yani 1V sinyal alabiliyorsak, tasarım tamamlanmış demektir. Bundan sonra montaj prosedürlerine geçebiliriz.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Şubat 2019, 20:22:36Şimdi KULAĞINI KUYRUĞUNU aç ve iyi dinle :D
Trafolar temelde empedans uygunlaştırma ve izolasyon için kullanılırlar.
Sen bunu anlamaya çalışmaktan ziyade, trafo bağlarsak devre nasıl çalışır diye test edeceksin.
Saz ile pre ampli arasındaki kablonun mesafesi, kapasitesi, ıvırı zıvırı ölçülemediğine göre böyle bir test yapacağız.
Ayrıca duyulan parazitlerin nereden kaynaklandığını da bilemiyoruz.
Belki pre ampli fazla yükleniyor, belki senin mikrofondan yaptığın kulaklığın parazit yapıyor, belki de bilemediğimiz başka bir unsur var.
Trafoyu devreye bağladıktan sonra pre amplimizin kazancı ile oynayarak sonuçları elden geçireceğiz.
Pre ampli çıkış gerilimimiz en fazla 1 ya da 2V olabilmektedir. Bu değeri aşıyorsak sorun değildir. Kazancı kısarsak zaten düzelir.
Bu sebeple trafoyu bağladıktan sonra şunlar önemlidir.
1 Gain potumuz minumum ayardan max. ayara kadar doğru çalışmalıdır. Maximumda veya ortala ayarda çıkışta parazitlenme veya bozukluk olabilir normaldir.
2) Bozukluğun olmadığı ayarda pre ampli çıkış seviyemizi ölçeceğiz. Sendeki TDA küsürlü ampliden yeterince ses elde edebildiğimiz seviye ölçüm seviyemizdir.
3) Devre açıkta olduğu için de ayrıca sorunludur. SHIELD ve grounding kurallarınca yapabilmek için pre amplimizin giriş ve çıkış seviyelerini bilerek davranmalıyız.
4) Pre amplimizin çıkış seviyesi normal ise yani 1V sinyal alabiliyorsak, tasarım tamamlanmış demektir. Bundan sonra montaj prosedürlerine geçebiliriz.

Eve geçeyim de bir. Anlarım heralde bu yazdıklarını :D

Mr_YAMYAM

Elde edilen sonuca göre trafo kullanmak istersen işte uygun bir ürün.
https://www.tube-town.net/ttstore/Transformer/Matching-Transformer/Audio-transformer-10-1-for-microphone-signals-DIB-110::3812.html?language=en
Mikrofon için tasarlanmış bu ürün çok iyi olmamakla birlikte, basit tasarımlarda rahatlıkla kullanılabilir.
Trafolu tasarımlar biraz daha özel olacağı için, mikrofon kuvvetlendiricimizi daha farklı yapabiliriz.
Şu ürün iyi kalite tasarımlar için ideal bir seçenek gibi görünüyor.
https://uk.farnell.com/oep-oxford-electrical-products/a262a3e/transformer-1-1-6-45-6-45-150/dp/1172344
Teknik özellikleri de fena değil.
http://www.farnell.com/datasheets/1872254.pdf?_ga=2.87438289.815624928.1550940090-16858182.1547196601
Çift sarımlı olup, giriş ve çıkış empedansları ayrı ayrı uyarlanabilir.
Böylece tek bir op-amp bile kullanılarak düşük gürültülü yüksek kazançlı bir devre yapılabilir.
@taydin  abiye de öneririm.

gokrtl

@Mr_YAMYAM abi
Test sonucu aşağıdadır.

[attach type=image]11356[/attach]

Mr_YAMYAM

Bu test test değil.
Neyi test ettiğimiz bile belli değil.
Girişe sadece bağlama takıp çıkışı kaydet.
Girişe sadece mikrofon takıp çıkışı kaydet.
Bu girişler trafolu olan ile test edilecektir.
Pre ampli çıkışı direk PC nin LINE girişine verilir de PC den kaydedilebilirse daha iyi analiz yapılabilir.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Şubat 2019, 23:22:51Bu test test değil.
Neyi test ettiğimiz bile belli değil.
Girişe sadece bağlama takıp çıkışı kaydet.
Girişe sadece mikrofon takıp çıkışı kaydet.
Bu girişler trafolu olan ile test edilecektir.
Pre ampli çıkışı direk PC nin LINE girişine verilir de PC den kaydedilebilirse daha iyi analiz yapılabilir.

Abi pc'ye bağlayıp windows ses kaydedicisi ile ettim.
Bağlama dediği piezo, İnsan sesi dediği el mikrofonu..

isimleri ters yazmışım ona göre dinlersin abi :D

Mr_YAMYAM

Aşırı sürülmeler belli oluyor.
Şimdi resimdeki elemanları da değiştirip gerekli olanları takıp test et.
[attach type=image]11360[/attach]
Önemli bir husus daha var.
PC ye bağlayınca grounding hataları ortaya çıkmış.
Dolayısı ile kullandığın akü ile devre arasındaki kablo çok önemlidir.
Devre tasarımı genel amaçlı yapıldığı için kablolamanın düzeltilebilmesi neredeyse imkansızdır.
Bu sebeple akünün devrenin hemen yanına konulması şarttır.
Kullanılacak kablo uzunluğu ise en fazla 10-15cm olabilir. Kablo kalınlığı da aşırı fazla olmalıdır.
Akünün eksi ucu referans potansiyel noktası olup, tüm ground bağlantılarının buradan yapılması şarttır.
İnput ground noktası değişemediği için akünün eksi ucu kalın tel ile devre kartındaki 4 köşe büyük pad'e yapılmalıdır.
PC ye giden kabloların canlı ucu pre ampli çıkışına, şase ucu ise doğrudan aküye bağlanmalıdır.
[attach type=image]11362[/attach]

gokrtl

@Mr_YAMYAM 
Abi sabah kalktım senin dediklerini yaptım.
Ses gitti abuk subuk sinyal sesleri geldi.
Ses dosyasını Audacity ile kayıt ettim. Aşağıda.

Sonra 100pf ları değiştirdim. Dirence paralel 30pf, Pota paralel olanı 50pf ile değiştirdim.
Ses normale döndü ancak yaptığımız grounding çalışmasının pek faydası olmamış gibi.
Pot sadece ilk çeyrekte parazit ile birlikte verimli oluyor. Diğer tarafları var ile yok arası bir şey.
Onun da kaydı aşağıda.

[attach type=image]11366[/attach]

Mr_YAMYAM

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Şubat 2019, 18:00:46Osilatör olmuş :D
Pota bağlı 100pF ı sök.
4.7K direnci 2.2K yap.

Abi 2.Nolu bacağa giden 1k dirençten bahsediyoruz değil mi? Yanlış çizmiş olma ihtimaline karşı soruyorum?
Mesai çıkışım 23:30 duruma göre gece yada yarın gündüz bakarım.

Mr_YAMYAM

Evet o direnç.
Kazancı belirleyen ve sonradan 4.7K yaptığımız direnç.
Potun son ayardaki kesilmesi kazanca bağlı ise bu direncin yükseltilmesi ile hallolacaktır.
Esasen bu olay devredeki ciddi osilasyonlardan kaynaklı olup, iyi bir grounding yapılamadığı devrenin gürültülerinden anlaşılıyor.
Açıkta bulunan böyle yüksek kazançlı bir devrede normal olsa da kabul edilebilir bir seviyeye çektikten sonra devremizin montaj prosedürlerine başlayabiliriz.

gokrtl

@Mr_YAMYAM

Son durum;
Girişteki kondansatörler : 2x47pf
Girişteki Dirençler: Bunların yerine 2x24v Trafo bağladık.
Sinyal girişteki 470nF lar arasındaki Direnç : 1K
330nF'dan 2 nolu bacağa giden direnç : 2.2K
Potun Arkasındaki 100k dirence paralel kondansatör : 30pF

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 25 Şubat 2019, 00:24:22@Mr_YAMYAM

Son durum;
Girişteki kondansatörler : 2x47pf
Girişteki Dirençler: Bunların yerine 2x24v Trafo bağladık.
Sinyal girişteki 470nF lar arasındaki Direnç : 1K
330nF'dan 2 nolu bacağa giden direnç : 2.2K
Potun Arkasındaki 100k dirence paralel kondansatör : 30pF
PC ye bağladığından bu yana ciddi bir parazit var. Bu parazitler PC kaynaklı. VIZZZ yapıyor.
AKÜ ile çalışan bir devrede olmamalıdır.
Üstelik trafo da bağlı ki giriş gürültüleri en aza indirilmiş durumda.
Biryerlerde hata var ama çözemedim.

Bir şeyi unutmuşum.
Girişteki 1K seri direnç te sökülmelidir. Yani trafonun iki ucunu birbirine bağlayan direnç.
Ayrıca giriş jakının hemen yanındaki 1uF ı kısa devre et.
giriş kondansatörlerini daha büyük yap. 1nF veya 2.2nF gibi.

Kazasker

o trafolardan bende olcaktı gökhan. slikon kaplamalı bir şey. hatta ufak olanlar 15x2 ve 19 v çıkışlı.  karta takılan cinsten. 220 volt girişli.
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

gokrtl

@Mr_YAMYAM

[attach type=image]11421[/attach]

:-X  :-X  :-X  :-X  :-\  :-\  :-\  :-\  :(  :(  :(  :(  >:(  >:(  >:(  >:(  :o  :o  :o  :o  :du:  :du:  :du:  :du:

Mr_YAMYAM

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Şubat 2019, 16:58:55Bir de aynı yere sazı takıp çal.

Eve geçince deneyeyim de bu pot benim kafamı karıştırıyor.
Ne yaparsak yapalım ilk günkü gibi davranmaya devam ediyor. En ufak bir değişiklik göstermedi  :du:

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 25 Şubat 2019, 17:26:00Eve geçince deneyeyim de bu pot benim kafamı karıştırıyor.
Ne yaparsak yapalım ilk günkü gibi davranmaya devam ediyor. En ufak bir değişiklik göstermedi  :du:
Devren yüksek kazançta osilasyon yapıyor da ondan.

gokrtl

@Mr_YAMYAM
Saat geç olduğu için tellere mümkün olduğunca az vurup kayıt ettim.
Potun kazancını en yüksek verim aldığım yerde tuttum.
El mikrofonuna göre ses daha iyi sanki ama yine de tatmin edici değil

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 25 Şubat 2019, 23:55:12@Mr_YAMYAM
Saat geç olduğu için tellere mümkün olduğunca az vurup kayıt ettim.
Potun kazancını en yüksek verim aldığım yerde tuttum.
El mikrofonuna göre ses daha iyi sanki ama yine de tatmin edici değil
OHARA. Yani YUHURDAK :D
Bence süper.
Verilen şema doğrultusunda en iyi verimi almışsın. Ama çıkış gerilimiz düşük seçildiği için sen illa daha yüksek alabilmek için kazancı max. yapmışsın. Dolayısı ile sinyallerin üstleri belli bir seviyeden sonra kırpılmış.
Kazanç potunu biraz daha kısmış olsaydın, ses kaydı tam ilmine göre olacakmış.
AMA HİÇ SORUN YOK.
Şimdi pre ampli çıkış gerilimimizi artırabiliriz.
Bu işlem için şu elemanları değiştir.
[attach type=image]11429[/attach]
Bu eleman değişimi pre amplinin çıkış gerilimini yükseltecektir. Dolayısı ile PC ye veya ampliye daha yüksek voltaj girmiş olacaksın.
Bu uygulamanın bilimsel olması için PC de kayıt yaparken ÖLÇÜ ALETİNE bakman ve doğru seviyede kayıt yapabilmendir.
Bu ölçü aleti PC deki PPM ölçü aletidir yani VU metredir.
AUDACITY de bulunan ve senin de rahatlıkla kullanabilceğin bu ölçü aletinde görmen gereken seviye max. -6db seviyesi olmalıdır.
Saza ne kadar hızlı vurursan vur, sesin -6 seviyesini geçmeyecek şekilde kazanç potunu kısman gerektiğini unutmamalısın.
-6 seviyesi digital sistemler için güvenli 0VU seviyesini işaret etmektedir.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Şubat 2019, 00:13:53OHARA. Yani YUHURDAK :D
Bence süper.
Verilen şema doğrultusunda en iyi verimi almışsın. Ama çıkış gerilimiz düşük seçildiği için sen illa daha yüksek alabilmek için kazancı max. yapmışsın. Dolayısı ile sinyallerin üstleri belli bir seviyeden sonra kırpılmış.
Kazanç potunu biraz daha kısmış olsaydın, ses kaydı tam ilmine göre olacakmış.
AMA HİÇ SORUN YOK.
Şimdi pre ampli çıkış gerilimimizi artırabiliriz.
Bu eleman değişimi pre amplinin çıkış gerilimini yükseltecektir. Dolayısı ile PC ye veya ampliye daha yüksek voltaj girmiş olacaksın.
Bu uygulamanın bilimsel olması için PC de kayıt yaparken ÖLÇÜ ALETİNE bakman ve doğru seviyede kayıt yapabilmendir.
Bu ölçü aleti PC deki PPM ölçü aletidir yani VU metredir.
AUDACITY de bulunan ve senin de rahatlıkla kullanabilceğin bu ölçü aletinde görmen gereken seviye max. -6db seviyesi olmalıdır.
Saza ne kadar hızlı vurursan vur, sesin -6 seviyesini geçmeyecek şekilde kazanç potunu kısman gerektiğini unutmamalısın.
-6 seviyesi digital sistemler için güvenli 0VU seviyesini işaret etmektedir.

Abi sesin güzel olmasına sevindim. Yalnız pot hala ayarsız. Bu en yüksek seviyeyi sadece 1/3'lük kısım da alabiliyorum. Daha fazla açtığım da yada kıstığım da ses gidiyor.
İkinci bir konu analog multimetre de db kısmı vardı hatırlarsan. Ama ben onu nasıl kullanacağımı bilmiyorum...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 26 Şubat 2019, 00:31:00Abi sesin güzel olmasına sevindim. Yalnız pot hala ayarsız. Bu en yüksek seviyeyi sadece 1/3'lük kısım da alabiliyorum. Daha fazla açtığım da yada kıstığım da ses gidiyor.
İkinci bir konu analog multimetre de db kısmı vardı hatırlarsan. Ama ben onu nasıl kullanacağımı bilmiyorum...
POT ayarsız değil. Sen ayarsızsın :D
Kazanç faktörü hesaplandığında çok aşırı bir kazanç olduğu açıkça görülüyor. Yani sen potu 1/3 bile açmış olsan da o devredeki kazancın çok çok yüksek.
Çok yüksek kazançlı devrelerle şaka yapılmayacağını defalarca belirtmiştim. Teknik olarak ölçülebilmesi bile zordur.
Senin çıkış gerilimini ölçebilmen için ölçü aletine değil audacity üzerindeki PPM gibi bir göstergeye ihtiyacın var.
[attach type=image]11431[/attach]
Eğer kayıt seviyesini ölçemiyorsan audacity kullanmanı öneririm.

Bu senin kaydının ölçümü.
[attach type=image]11433[/attach]

gokrtl

@Mr_YAMYAM
abi dirençleri ve kondansatörü değiştirdim.
Kaydı pot tam kapalı iken yaptım. Yine de -6db altına düşüremedim.
Potu diğer kademelerde de denedim ama -6db altına düşmedi.

Mr_YAMYAM

Dirençler değişmemiş gibi.
Eminmisin.
470K ve 47K takıldıktan sonra çıkış seviyesinin daha yükselmesi gerekirdi.
Senin seviyen hala çok düşüklerde.
Ama PC nin giriş seviyesini kısmışsan da olabilir. PC kayıt giriş seviyesini max aç.
Bağlamada ses yüksek olabilir sorun değil. Bir iki direnç ile optimal seviyeyi yakalarız. Önemli olan netlik ve doğallık.
Ama mikrofon için çok kazanç gerekecektir.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Şubat 2019, 17:32:48Dirençler değişmemiş gibi.
Eminmisin.
470K ve 47K takıldıktan sonra çıkış seviyesinin daha yükselmesi gerekirdi.
Senin seviyen hala çok düşüklerde.
Ama PC nin giriş seviyesini kısmışsan da olabilir. PC kayıt giriş seviyesini max aç.
Bağlamada ses yüksek olabilir sorun değil. Bir iki direnç ile optimal seviyeyi yakalarız. Önemli olan netlik ve doğallık.
Ama mikrofon için çok kazanç gerekecektir.

Abi bir önceki kaydı potun 1/3'lük en verimli olduğu kısım da kayıt etmiştim. Bu son kaydı ise -6db seviyesini geçmesin diye potu tamamen kapatarak yaptım. O yüzden ses az gelmiş olabilir.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 26 Şubat 2019, 18:06:30Abi bir önceki kaydı potun 1/3'lük en verimli olduğu kısım da kayıt etmiştim. Bu son kaydı ise -6db seviyesini geçmesin diye potu tamamen kapatarak yaptım. O yüzden ses az gelmiş olabilir.
Ses az değil  >:(  HIRR GIRR
POT pre amplinin kazancını ayarlar. Yani giriş seviyeni ayarlar. Ama senin çıkış seviyen yüksek değil.
Kayıt seviyen düşük. Yani -6 seviyesinde sistemin doyuma giriyor.
Bağlama sesin yüksek olduğu zamanlarda -6 yı geçip taa kırmızılara gelmesi lazımdı.
Senin sesitem asla -6 yı sollayıp geçemiyor. Bağlamaya hızlı vurunca PPM in taa sıfırın üstlerine zıplaması lazımdı.
Ya PC yi mıncıkladın ya da başka bişiiler var.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Şubat 2019, 18:22:56Ses az değil  >:(  HIRR GIRR
POT pre amplinin kazancını ayarlar. Yani giriş seviyeni ayarlar. Ama senin çıkış seviyen yüksek değil.
Kayıt seviyen düşük. Yani -6 seviyesinde sistemin doyuma giriyor.
Bağlama sesin yüksek olduğu zamanlarda -6 yı geçip taa kırmızılara gelmesi lazımdı.
Senin sesitem asla -6 yı sollayıp geçemiyor. Bağlamaya hızlı vurunca PPM in taa sıfırın üstlerine zıplaması lazımdı.
Ya PC yi mıncıkladın ya da başka bişiiler var.

Dirençleri değiştirip potu kapatmaktan başka birşey yapmadım ama akşam bir göz atayım. Kayıt seviyesi audacity den mi ayarlanıyor yoksa realtek yazılımdan mı?

Gece diye hoparlörün düğmeden sesini kısmıştım. Onunla alakası yoktur herhal?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 26 Şubat 2019, 18:30:39Gece diye hoparlörün düğmeden sesini kısmıştım. Onunla alakası yoktur herhal?
ÜLE ŞAVALAK ŞABAN  >:(  Moderatör arkadaşlar beni afaroz edebilirler. Ama ben bu herifi kötekliyeceğim.
Sen PC ye kayıt yaparken PC nin mikrofonunu mu kullanıyorsun. Üstelik arada başka bir ampli de varken.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Şubat 2019, 18:34:49ÜLE ŞAVALAK ŞABAN  >:(  Moderatör arkadaşlar beni afaroz edebilirler. Ama ben bu herifi kötekliyeceğim.
Sen PC ye kayıt yaparken PC nin mikrofonunu mu kullanıyorsun. Üstelik arada başka bir ampli de varken.

Abi düz mantık mic girişine mic takılır :D
Bu arada ses de ekran kartı HDMI çıkışından monitöre gidiyor, monitörün çıkışından da hoparlöre.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 26 Şubat 2019, 18:49:46Abi düz mantık mic girişine mic takılır :D
Bu arada ses de ekran kartı HDMI çıkışından monitöre gidiyor, monitörün çıkışından da hoparlöre.
Seni YAŞ ODUNLA dövmeli.
10 vurup bir saymalı :D
Sen analog bir devre yapıyorsun dolayısı ile tek muhattabın vardır LINE INEK.
Her PC de bulunan LINE inek mik ineklerden farklı olup 1Vpp giriş seviyesine göre ayarlanmıştır.
ŞİMDİ KULAĞINI KUYRUĞUNU AÇ ve BENİ İYİ DİNLE.
PC nin ses ayarlarından ana kayıt aygıtını analog line inek olarak seç.
Line inek jakına pre ampliden gelen çıkışları bağla. BLENDAJLI KABLO kullanmalısın.
Sonra audacityi açıp kayıt ayarlarından line inek'i seç.
Kayıt esnasında seviyeyi kontrol ederek ve kazanç potu ile ayarlayarak -6 civarı olmasına DİKKAT ET. (Izgare ET bile olur)
Saza hızlı vuruşlarında seviye kırmızılara gelip geçebilir sorun yok. Önemli olan pre amplinin çıkış seviyesini ölçebilmektir.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Şubat 2019, 19:09:55Seni YAŞ ODUNLA dövmeli.
Her PC de bulunan LINE inek mik ineklerden farklı olup 1Vpp giriş seviyesine göre ayarlanmıştır.
Line inek jakına pre ampliden gelen çıkışları bağla. BLENDAJLI KABLO kullanmalısın.
Kayıt esnasında seviyeyi kontrol ederek ve kazanç potu ile ayarlayarak -6 civarı olmasına DİKKAT ET. (Izgare ET bile olur)
Saza hızlı vuruşlarında seviye kırmızılara gelip geçebilir sorun yok. Önemli olan pre amplinin çıkış seviyesini ölçebilmektir.

Tamam abi. Akşam yapayım ayarları.
Bu arada bu pot normal kullanılmayacak anladığım kadarıyla. Ben bunu trimpot olarak devreye gömeyim. Ses açma kapamayı da yapacağımız mikserden hallederiz olmaz mı?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 26 Şubat 2019, 19:22:45Tamam abi. Akşam yapayım ayarları.
Bu arada bu pot normal kullanılmayacak anladığım kadarıyla. Ben bunu trimpot olarak devreye gömeyim. Ses açma kapamayı da yapacağımız mikserden hallederiz olmaz mı?
Olmaz.
O trimpot olmadan devrenin anlamı olmaz.
Yüksek girişli seslerde doğrudan distorsiyon olacaktır.
AL BAK BÖYLE KAYIT YAPMALISIN:
Özellikle yavaş ve hızlı vuruş yaptım ki PPM in nerelere fırladığını gör diye.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Şubat 2019, 19:56:22Olmaz.
O trimpot olmadan devrenin anlamı olmaz.
Yüksek girişli seslerde doğrudan distorsiyon olacaktır.
AL BAK BÖYLE KAYIT YAPMALISIN:
Özellikle yavaş ve hızlı vuruş yaptım ki PPM in nerelere fırladığını gör diye.

Tamam abi akşam eve geçince bakayım.
Mesaideyim şimdi.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Şubat 2019, 00:13:53Şimdi pre ampli çıkış gerilimimizi artırabiliriz.
Bu eleman değişimi pre amplinin çıkış gerilimini yükseltecektir.
Bu uygulamayı dün harfiyen yaptım.
Biraz önce de yanlış yapmış olma ihtimalime karşı tekrar gözden geçirdim.

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Şubat 2019, 19:09:55Seni YAŞ ODUNLA dövmeli.

Line ine girişini kullandım.
Audacity den line inek girişini seçtim.
Ses kayıt seviyesi ortada iken en yüksek kayıtı yaptım. Dosya aşağıdadır.
Yarın gündüz ses kayıt seviyesini full açıp tekrar kayıt yapıcam. Saat geç olduğu için maalesef sesli çalamıyorum.

[attach type=image]11487[/attach]

[attach type=image]11489[/attach]

Mr_YAMYAM

Kayıt doğru ama seviye düşük haliyle.
Gündüz vakti sazın tellerine yamyamca vurur da seviye 0db seviyelerine gelirse sistem tamam demektir.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 27 Şubat 2019, 05:40:31Kayıt doğru ama seviye düşük haliyle.
Gündüz vakti sazın tellerine yamyamca vurur da seviye 0db seviyelerine gelirse sistem tamam demektir.

Mr_YAMYAM

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 27 Şubat 2019, 13:21:27Olmamış.
Hala aşırı kompress var.

Vallahi gına geldi abi. Her dediğini yaptım. Üstelik bu gün oturdum sonradan gelişi güzel taktığım her şeyi adam gibi lehimleyerek yerine oturttum.

[attach type=image]11492[/attach]

memleket

Çok güzel çalıyorsun. Eline yüreğine sağlık..
İstek yapsak çalar mısın  :)

gokrtl

Alıntı yapılan: memleket - 27 Şubat 2019, 14:57:56Çok güzel çalıyorsun. Eline yüreğine sağlık..
İstek yapsak çalar mısın  :)
Yok reis ben kim güzel çalmak kim. Kendi çapım da kulaktan tıngırdatıyoruz işte

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 27 Şubat 2019, 14:00:59Vallahi gına geldi abi. Her dediğini yaptım. Üstelik bu gün oturdum sonradan gelişi güzel taktığım her şeyi adam gibi lehimleyerek yerine oturttum.
Aslında pre ampli tamam gibi görünüyor.
Ama sen biryerlerde hata yapmış gibisin.
Tek sorunumuz preamplinin çıkış gerilimi. Bu da PC den de kaynaklı olabilir.
Ya da yine amfi bağlayıp hoparlörden çıkan sesi kaydediyorsan ondan olur.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 27 Şubat 2019, 16:02:02Aslında pre ampli tamam gibi görünüyor.
Ama sen biryerlerde hata yapmış gibisin.
Tek sorunumuz preamplinin çıkış gerilimi. Bu da PC den de kaynaklı olabilir.
Ya da yine amfi bağlayıp hoparlörden çıkan sesi kaydediyorsan ondan olur.

Yok abi ya direk preampli den line inek'e giriyorum. Bu gün özellikle blendajlı kablo yaptım. Başka birşey var işin içinde. Pot da normale dönmedi...

Mr_YAMYAM

Pot normale dönmediyse hala osilasyon var demektir.
Trafodan sonra osilasyonun düzelmesi lazımdı.
Devreyi alttan ve üstten bir daha resimle bakayım ecik.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 27 Şubat 2019, 17:04:39Pot normale dönmediyse hala osilasyon var demektir.
Trafodan sonra osilasyonun düzelmesi lazımdı.
Devreyi alttan ve üstten bir daha resimle bakayım ecik.

Akşam atayım abi. Mesaideyim şimdi. Yarın da izinliyim söyleyeceklerini yaparım.

memleket

gokrtl

@Mr_YAMYAM

[attach type=image]11494[/attach]

[attach type=image]11496[/attach]

[attach type=image]11498[/attach]

[attach type=image]11500[/attach]

Mr_YAMYAM

Son test.
Çıkıştaki 1nF kondansatörü sök. Kapasitif yükten dolayı mı osilasyon oluyor bakalım.
Sonra yeniden test et.
Test sonucu aynı olursa mikrofonu takıp test et.
Mikrofon ile ses az çıkabilir sorun değil. Kazanç potu ile oynayarak max. seviyede ayarlayabilirsin.
Önemli olan headroom seviyesinin düzelip düzelmeyeceği.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın