LED Lamba Bozuldu, Güç Kaynağında Yardım Lazım

Başlatan seron, 20 Ocak 2019, 19:20:25

seron

Güç kaynağının bozulduğundan kuşkulanıyorum. Uyduruk bir SMPS koymuşlar.
Bu bir...

Bu da iki.

LEDleri dikkatlice inceledim aynen aşağıdaki gibi:

Bu devre için kıytırık SMPS devresini iptal ederek, yerine seri C prensibine dayanan şu trafosuz adaptörden yapıp bağlamak istiyorum. Ama sorun şu:

C=100nF-400V
C=220nF-400V
C=330nF-400V
C=470nF-400V
C=Daha büyük bir değer-400V

Burada sorun, LEDlerin özelliklerini bilmiyor olmamızdır. Lambanın kaç watt olduğuna dair üzerinde etiket yok. Kutusunu da attık. Mutfakta kullanıyorduk. Öyle bir ışıtıyor ki cümle tasarruf LED ampuller haltetmiş. Projektör gibi. Evin içine nur yağıyor. Ben diyeyim 15W, siz deyin 20W. Bilemiyorum. Ezbere iş olmaz ama en azından görsellere bakarak tahmin yürütme ve şu olsa iyi olur deme şansınız var mı?

Her LED 3V kabul edilirse, 40 adet seri (paralelleri görmezden geldik) = 120Volt demek.
Her LED 3.2V olsa, 40x3.2=128Volt
Akım bilinmiyor...

Ne yapalım?

Adnancoskun

Led lambalar rengine ve özelliğine göre akım çekerler
Bu ledlerin üzerinde herhangi bir veri yok mu?
Eğer yok ise.
3 lu paralel birtanesini seçip ayarlı güç kaynağından 0 ( sıfır) dan başlayarak yavaş yavaş gerilimi artırıp ledlerin parlak yandığı bir noktada gerilimi sabitleyin.
Örneğin 2,7 v veya 3.0 volt
Bu değerde Geçen akımı ölçün
Ledler seri bağlı olduğuna göre bu akım sizin devrenizin akımıdır.
Yukarıda belirttiğiniz yöntem bence mantıklı bir yöntem değil ( şahsi kanaatimdir).
Her ne kadar kıytırık desek de SMPS de bir teknoloji var. Akım kontrolü, gerilim kontrolü vb...

Bence SMPS'i tamir etmek daha mantıklı gibi....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

taydin

O minik SMPS'de bozulabilecek devre elemanları bellidir zaten, onu tamir etmek en mantıklısı. Bir yakın çekim fotoğrak koyabilir misiniz?
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

seron

Hmmm...
İki uzmandan aynı yanıt geldiğine göre.
Ancak yarına foto getirebilirim hocam. Teşekkürler.

gokrtl

Smps in arızalı olduğuna emin misin? Ölçtün mü?
Buna benzer bir şey geçti geçenlerde elime. Bayağı bir uğraştım devre üzerindeki elemanlar ile. Meğerse ledlerden biri arızalanmış. Biri arızalandımı diğerleri hiç yanmıyor. Multimetrenin diyot kademesi ile ledlerin bacaklarını ölçüp yanmayanı değiştirirsen çalışır. Tabi benim teori doğruysa

seron

Alıntı yapılan: gokrtl - 20 Ocak 2019, 20:33:31Smps in arızalı olduğuna emin misin? Ölçtün mü?
Buna benzer bir şey geçti geçenlerde elime. Bayağı bir uğraştım devre üzerindeki elemanlar ile. Meğerse ledlerden biri arızalanmış. Biri arızalandımı diğerleri hiç yanmıyor. Multimetrenin diyot kademesi ile ledlerin bacaklarını ölçüp yanmayanı değiştirirsen çalışır. Tabi benim teori doğruysa

seron

Abiler flood yaptığım için özür dilerim ama önemli olduğundan üste çıkarmak istiyorum.

Tecrübelerinize saygı duymuyorum sanmayın. Sizleri yeterlilik sahibi görüyorum ama anlatacağım şeyler yabana atılır şeyler değil.
LED'li devrelerle uzunca süre uğraştım. Bazı tutarsız verilerle karşılaştım. Bu nedenle çalışmalarımın çoğunda deneme-yanılma yöntemini çok kullanıyorum. Bahsi geçen lambadaki SMPS devresini üstünkörü inceleyerek kendimce doğrultma katından şüphelendim. Kendisi SMD tip dört bacaklı bir parça. Aşırı yük ve ısı nedeniyle cortlamış olabilir. Diğer parçaların herhangi birinde de bir sıkıntı olabilir. Veya bazen lambalar, bağlı bulundukları duyda temassızlık oluyor ondan yanmayabiliyor... Benim bunları kontrol edecek vaktim olmadı. Derhal halojen ampul takıp çıktım evden.

İşin hülasası şu: güvenmiyorsunuz ama uzun yıllar kullanmakta olduğum seri C devreli LED lambalarım kaç yıldır bozulmadan hizmet vermekte. Bu, birşeylerin yanlış olmadığını göstermiyor. Zira acemi olduğumu biliyorsunuz ama neticede yıllardır kullanılmakta olan tasarımlarımda en ufak bir arıza ya da uzun kullanıma bağlı LED ölmesi sorunu bulunmamakta. Ama ne var ki Çin malı diye satılan tasarruflu lambalar olsun, şarjlı ışıldaklar olsun, aranızda 1 yıl dayandıran var mı? Ben bu cahal halimle 4 yıldır falan kullanıyorum bu saydığım ürünleri. Made in Seron.

SMD parçaların yedekleri elimde yok. Parça sıkıntım var. Ayrıca bu parçaların değiştirilmesi çok zor. Bir havyam var, yanlış ve uzun kullanımdan dolayı ucunu fare kemirmiş gibi korozyona uğraya uğraya mahvolmuş, koptu kopacak.

Eee? madem yapamayacaksın neden başlı açtın?

Ben böyle öngörmemiştim. :D Başlığı açarım, birisi çıkar, "ne biliyon ledlerden birisinin iletmediğini?" diye sorar, diğeri "ledlerin tümünün ilettiğinden emin olduktan sonra şu kadar nanofarad bağla, çalıştır" der demiştim. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı.

Sonuç: Şayet SMPS ile biraz uğraşır...
hakkından gelemeyeceğime karar verirsem,
Onun yerine kendi bildiğim yoldan yapsam...
bana darılırmısınız bilmiyorum. (Durun vurmayın)

Önce dediklerinizi bir uygulayalım, yarın karar veririz.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: seron - 20 Ocak 2019, 20:39:35CUKKKK! Çek ayağını :D
Tebrikler. O da bir ihtimal tabii ki.
Evden aceleyle çıktım, detaylı kontrol yapmadım. Her ne kadar üçlü paralel olduğundan biri bozulsa diğerleri işi kotarır ama yine de kontrol etmek lazım.
Yarına LED gerilimleri ve akımlarını ölçüp, foto ile döneceğim umarım unutmam. O dediğine de bakacağım.
BU ARADA NOT:
SMPS'ye kıytırık dememin bir nedeni var. Bir cihazı aldığınızda kaç yıl gittiğine göre not verin ürünlere. Eskiden bir simit floresan takıyordunuz evlenirken. Çoluğunuz çocuğunuz askere gidip geliyor evleniyordu hala kullanıyordunuz. Bir SMPS bugün bir yıl anca dayanıyorsa, o benim için "kıytırık" demektir.

Paralellerden biri bozulursa
Digerleri daha çabuk bozulur
Sebep?
Diyelimki ledlerden toplam 300 mA geçsin
Her bir ledeen 100mA geçer
Biri bozulunca hemen 300 mA ÷2=150 mA geçer bu demek oluyor ki hemen biri daha bozulur
Öteki daha eşh demeden hakkın rahmetine kavuşur
Sonuç= ledlerden biri bozulursa o grubun tamamı kısa bir sürede bozulur
 Gruplardan biri bozulunca diğer ledler de otomatikman söner,
Hülasa bence yarın grupları tek tek 2 pil ile denemek...
Çok yüksek ihtimal içlerinden bir grup gitmiştir...

gevv

seron

Hayır hocam ölçmedim.
Şu an ondan kuşkulanmama sebep iki: Anahtara basınca o kadar kör bir ışık var ki zor farkediliyor. Aklıma LEDlerin patlamış olmayabileceği geliyor. Niyesini bilmiyorum hani tek fazdan güç verirsin, havadan mı tamamlıyor neyse... hafifçe yanıyorlar ya... öyle yanıyor kapak kapalıyken.

LAN! :o
Lambayı kapak açıkken duya bağlıyayım. Adnan hocanın dediği gibi iletimde olmayan LED varsa, kendini belli eder... Tek tek kontrol etmemiş olurum zira led şeridi alüminyum yüzeye monte. Üzeri beyaz boya kaplı.
Hay aklımla :D

Adnancoskun

seron

Bakıcaz abi :)
beni heveslendirdiniz şimdi eve gidiyorum dediğiniz tetkikleri yaparak dönmeye çalışıcam. Sonuçlar yarın buradan verilecektir.

-Tüm LEDlerin iletim yapıp yapmadığı
-LEDlerin voltajları ve akımları
-SMPS'in çıkışında güç var mı?
-SMPS'in yakın çekim arkalı önlü fotosu.
Başka bir şey varsa söyleyin çıkmak üzereyim.

gokrtl

Ahan da buraya yazıyorum. Sorun ledden çıkacak. :))
İlk önce ledleri ölç. Benim gibi devre elemanlarının tümünü değiştirdikten sonra led ölçmeye girişme :))
Benim 15tl'lik multimetrenin diyot kademesi tek ledi yakmaya yetiyordu. Senin multimetren yetiyorsa pil kullanmana bile gerek kalmayabilir. Sadece artı eksi probu doğru değdirmen yeter.

cevat1

SMPS devrenin yakından, net çekilmiş alt ve üst resimlerini görebilir miyim?

taydin

Alıntı yapılan: seron - 20 Ocak 2019, 20:55:29Sonuç: Şayet SMPS ile biraz uğraşır...
hakkından gelemeyeceğime karar verirsem,
Onun yerine kendi bildiğim yoldan yapsam...
bana darılırmısınız bilmiyorum. (Durun vurmayın)

Ben darılmam :) Eğer özellikle seri kapasitörlü devreyi merak ediyorsanız ve o kıytırık SMPS ile uğraşmak istemiyorsanız ona göre çözüm üretmeye çalışırız.

Öncelikle şunu belirteyim. Bu lambaları uygun bir akımla besleyecek bir kondansatörün 5 µF gibi bir kapasiteye ve 400V gibi bir voltaj değerine sahip olması lazım. Böyle bir kondansatörün fiyatı da çerez parası olmayacaktır. Hesabı şöyle yapabilirsiniz:

Bir kondansatörün empedansı:

Z = 1 / (2 * π * f * C)

f = 50 Hz, C = 5 * 10-6 Farad

Z = 1 / (314 * 10-6) = 636 Ω

Bu kondansatörü şebekeye takarsak geçecek akım:

I = 220 / 636 = 0.35 A

Eğer bu akım LED'lerin tatmin edici bir parlaklıkta yakarsa mesele yok. Yakmazsa biraz daha yüksek kapasiteli kondansatör deneyebilirsiniz.

taydin

Bunun dışında, böyle bir devrede LED'leri, şebeke voltajının ters fazına karşı korumak için LED'lere paralel bir tane diyot bağlamak lazım. Böylece LED'ler üzerindeki aşırı ters voltaj nedeniyle yanma durumu olmaz.

cevat1

Smps devre, driver olarak çalışır. Ledler çalışırken ısınır, ısındıkça akımı fazla çeker. Smps çekilen akımı sabit tutmaya çalışır. Yeni tasarıma gerek yok derim.
1- smps de çıkış voltajı var mı? Kontrol ediniz.
Voltaj yoksa devrede malzeme sağlamlık kontrolü yapılır. Buraya kadar saglamsa...
2- grup led kontrolü yapılır. 3 lü seri ledlerin sağlamlık kontrolü yapılır.

i3uz

Alıntı yapılan: seron - 20 Ocak 2019, 21:19:57Bakıcaz abi :)
beni heveslendirdiniz şimdi eve gidiyorum dediğiniz tetkikleri yaparak dönmeye çalışıcam. Sonuçlar yarın buradan verilecektir.

-Tüm LEDlerin iletim yapıp yapmadığı
-LEDlerin voltajları ve akımları
-SMPS'in çıkışında güç var mı?
-SMPS'in yakın çekim arkalı önlü fotosu.
Başka bir şey varsa söyleyin çıkmak üzereyim.

o lambalar 22w likdır. 6000saat ömürleri vardır. yanı günlük 8 saatten 2 yıldır.. iş yeride 68 adet led panel lamba var. 2 yılın sonunda hepsi birer birer söndü. söktüğümde seri ledlerin bir grubu ortalarında siyahlık görecek şekilde bozulmuş cımbızla kısa devre yaptığımda sistem çalışmaya başlıyor. dolasıyla hepsi çöp oldu. bu panellerde ilk sorulacak soru nekadar süredir kullanıyorsun olmalı..? kısacası süresinden fazla çalışmıyorlar........
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

stk4221

Alıntı yapılan: taydin - 20 Ocak 2019, 23:20:55Ben darılmam :) Eğer özellikle seri kapasitörlü devreyi merak ediyorsanız ve o kıytırık SMPS ile uğraşmak istemiyorsanız ona göre çözüm üretmeye çalışırız.

Öncelikle şunu belirteyim. Bu lambaları uygun bir akımla besleyecek bir kondansatörün 5 µF gibi bir kapasiteye ve 400V gibi bir voltaj değerine sahip olması lazım. Böyle bir kondansatörün fiyatı da çerez parası olmayacaktır. Hesabı şöyle yapabilirsiniz:

Bir kondansatörün empedansı:

Z = 1 / (2 * π * f * C)

f = 50 Hz, C = 5 * 10-6 Farad

Z = 1 / (314 * 10-6) = 636 Ω

Bu kondansatörü şebekeye takarsak geçecek akım:

I = 220 / 636 = 0.35 A

Eğer bu akım LED'lerin tatmin edici bir parlaklıkta yakarsa mesele yok. Yakmazsa biraz daha yüksek kapasiteli kondansatör deneyebilirsiniz.
bu ledler görünüşe göre 3 çipli şeridler de bulunan smd ledler.  50x50   3 seri şerid halinde 20 mlA ile besleniyor.  ben doğrudan 40 mlA ile besledim polyester pcb üzerinde duman çıkmaya başladı.  datasheet de şartlar olgunlaşırsa  60 mlA verilebilir diyor.
    bir müşterim de ayn sekil panel led vardı. aynı mantıkla çalışan arızalanmıştı. ledleri söküp normal 3 çipli şeridled yaptım lümeni biraz düştü ama sonuç iyiydi yine. bu tip aydınlatmalarda led kısmı çabuk bozuluyor. biz hep panel kısmını degişiyoruz. 
   serhatcım en son çare içine şerid led döşemek olabilir.

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

Değerli arkadaşlar, yorumlarınızı hep okudum.  Hiçkimse yanlış birşey söylememiş. Zaten devre basit, hep canevinden vurmuşsunuz.

Meseleyi çözdüm.

Alıntı yapılan: gokrtl - 20 Ocak 2019, 21:35:20Ahan da buraya yazıyorum. Sorun ledden çıkacak. :))
İlk önce ledleri ölç. Benim gibi devre elemanlarının tümünü değiştirdikten sonra led ölçmeye girişme :))
Benim 15tl'lik multimetrenin diyot kademesi tek ledi yakmaya yetiyordu. Senin multimetren yetiyorsa pil kullanmana bile gerek kalmayabilir. Sadece artı eksi probu doğru değdirmen yeter.
:D

Neler yaptım.
Dün eve erken gittim. Cihazın çıkışını 1000V kademesindeyken ölçtüm. 10'da 6 değer gösterdi. Yani 600Volt... Hiçbirşey anlamadım. Ölçtüğüm multimetre mekanik skalalı-analog. Zaar yanlıştır dedim, dijital olanı bozarım korkusuyla onunla tekrar ölçmedim.

Şeridin bakır kısımlarını üşenmeden tek tek kazıdım. Ölü aletinin 1X BEEP ucuyla tek tek üçlüleri kontrol ettim. Arkadaşların bahsettiği gibi bozuk LED üçlüsünden birinde siyah noktacık oluşmuş. Diğerlerini ölçtüm sağlam, bunlar bozuk. Ben de kazıdığım noktadan iki uca 22 Ohm-3Watt direnç attım. Aradaki LEDleri sakatlık çıkartmasınlar diye zar zor söküp attım. Güç verip kontrol ettim. Sonuç:

22 Ohm hiç ısınmıyor. LED parlaklığı ideal. Annem sabah görmüş dua ediyor :)

Doğru öneriler, tesbitler, yönlendirmeler için hepinizi tebrik ederken, yardım çabalarınız ve tecrübe paylaşımlarınız için hepinize teek tek teşekkür ederim. @gokrtl 'i de ayrıca tebrik ederim. :D

Bu arada SMPS'in nasıl birşey olduğunu merak ediyorsanız, arkasında beyaz süngerimsi bir bant yapıştırmışlar, kaldırmak istemedim.
İşinizi görecekse merak gidermek için buyrun:

Anladığım kadarıyla akım kontrolü amacıyla konmuş arkadaşlar doğru söylüyor.
Tekrar toparlayayım:
@taydin  abiye önerileri ve ayrıntılı hesaplamaları için,
@Adnancoskun 'a tutarlı ve doğru önerileri için,
@gokrtl  meseleyi bir seferde tesbit ettiği için,
@gevv 'e aklıma gelmeyen öneriyi sunduğu için,
@i3uz  , @cevat1  ve @stk4221 'e de tecrübelerini paylaştıkları için,
Yazmayı unuttuğum arkadaşlar varsa onlara da teşekkür ederim.

Kazasker

tebrik ederim el birliğiyle bir mesele daha çözülmüş oldu. ben de payıma düşen birşeyler kattıım kendime. sağolun var olun :)
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

seron

Çocuklar dün gece gene cartayı çekti bizimki. :D
Bozuk üçlü diye gösterdiğimin hemen sağındaki üçlü de de siyah noktacıklar oluşmuş.
Ben de 22 Ohm'un bir ucunu çıkarıp bu yeni bozulan üçlünün sağına lehimledim. Çalışıyor. Ama galiba böyle bozula bozula gidecek...
En iyisi şerit LED bulup üçer üçer kesip seri bağlamak. Hele hepsi bozulsun da :D

gokrtl

Alıntı yapılan: seron - 24 Ocak 2019, 16:55:36Çocuklar dün gece gene cartayı çekti bizimki. :D
Bozuk üçlü diye gösterdiğimin hemen sağındaki üçlü de de siyah noktacıklar oluşmuş.
Ben de 22 Ohm'un bir ucunu çıkarıp bu yeni bozulan üçlünün sağına lehimledim. Çalışıyor. Ama galiba böyle bozula bozula gidecek...
En iyisi şerit LED bulup üçer üçer kesip seri bağlamak. Hele hepsi bozulsun da :D

Ahahaha...
Demekki dirençle olmuyor. Benim tamir ettiğim uzun süredir sorunsuz devam ediyor. Üşenme ledleri değiştir  :))

seron

O kadar LED yok :)
Ama elimde warm LED çubuk var iki tane. Onları kesip üşenmeden yapıştırabilirim. Işık gün ışığı olacak ama olsun.  Lambanın kutusu içinden değerli lan :D İçini her türlü değiştirirsin ama dışı bulunmaz. Elektrikçilerden balkonlara takılan plastik apliklerden alıp böyle tasarruflu lamba yapacağım iki üç tane. Yapımı da çok kolay. Daha evvel benzerini yapmıştım bu defa güçlüsü olacak:
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5274.0.html

gokrtl

Alıntı yapılan: seron - 24 Ocak 2019, 17:52:17O kadar LED yok :)
Ama elimde warm LED çubuk var iki tane. Onları kesip üşenmeden yapıştırabilirim. Işık gün ışığı olacak ama olsun.  Lambanın kutusu içinden değerli lan :D İçini her türlü değiştirirsin ama dışı bulunmaz. Elektrikçilerden balkonlara takılan plastik apliklerden alıp böyle tasarruflu lamba yapacağım iki üç tane. Yapımı da çok kolay. Daha evvel benzerini yapmıştım bu defa güçlüsü olacak:
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5274.0.html
Arızalı olanları değiştirsen stabil çalışır bence. Hepsini değişmene gerek yok. Demekki direnç ledin işini göremiyor.

seron

Alıntı yapılan: gokrtl - 24 Ocak 2019, 17:58:17Arızalı olanları değiştirsen stabil çalışır bence. Hepsini değişmene gerek yok. Demekki direnç ledin işini göremiyor.
Anlamadın, arızalı olanları dahi değiştirecek uygun LED yok. Şeritteki LEDler özel. Özelliklerini bilmiyorum. Elimdekiler ise standart 5mm-3.2V-20mA. Bunlar olmaz.

Direnç LEDlerin işini göremez doğru. Arayı direkt birleştirmeye çekindim. Çünkü o gerilim ve akımdaki en ufak değişmenin devreye ne yapacağını bilmiyordum. Bu nedenle 820 Ohm - 3W bağladım oraya. Fakat lambalar fotoğraf çekiyor gibi kıp kıp kıp yapmaya başladı. Sanırım SMPS sapıttı. Bu defa 47 Ohm - 0.5W bağladım. Isındı. Ben de 22 Ohm - 3Watt'ta karar kıldım. 22Ohm devrenin direncini değiştirince, SMPS devre akım ve gerilimini dengelemeye çalıştı. Bunu yaparken de sanırım diğer LEDleri patlatıyor. Şayet yanılıyorsam, LEDlerin zamanı gelmiş de olabilir. O nedenle bu böyle devam ederse, devredeki V-A'yı kafasına göre ayarlamaya çalışan SMPS'i devreden çıkarıp kendi bildiğimi de yapabilirim.

stk4221

Serhat gardas gel şu işi seridled le yapalım 1 metrede 14watt 700 lm olması lazım. 1200 mlA.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

calderon61

Yanlış yere yazmışım.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın