8051 programlama nabız sensörü

Başlatan sifirsekiz, 04 Aralık 2018, 18:38:43

sifirsekiz

Merhaba elimde max30100 nabız sensörü var bunu 8051 programlayarak LCD ekranda göstermek istiyorum internette şu tarz örnek buldum fakat burada kullanılan sensörün tek bir çıkışı var benim kullandığım sensör daha farklı bu sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olabilir misiniz ?

https://www.sunrom.com/get/809200

taydin

max30100'un datasheet'ine bakarsak, I2C protokolü ile veri yazılıp okunması gerektiğini görüyoruz.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

sifirsekiz

Hangi portlara takmalıyım ve kodu ne şekilde değişmeliyim

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: sifirsekiz - 04 Aralık 2018, 18:38:43Merhaba elimde max30100 nabız sensörü var bunu 8051 programlayarak LCD ekranda göstermek istiyorum internette şu tarz örnek buldum fakat burada kullanılan sensörün tek bir çıkışı var benim kullandığım sensör daha farklı bu sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olabilir misiniz ?

https://www.sunrom.com/get/809200

Senin örneğini verdiğin sensörün yanında bu max30100 kral sayılır. max30100 kullanabilmek için ı2c iletişim protokolünü öğrenmen gerek bunu öğrendikten sonra max30100 ün datasheetini baştan aşşağıya okudunmu neyi nasıl yapacağını kaparsın. ingilizcen var ise kolay eğer ingilizcen yok ise sayfaları tek tek ceviri ile cevirip anlamaya calışacaksın.

İlk önce sensörün ID sini bul derim. ve protokolü öğrendikten sonra ı2c ile sensöre kendi ID sini gönder eğer herşeyi başarılı şekilde yaparsan sensör sana ACK biti yollayacak. yani evet BU ID benim iletişimine cevap vermeye hazırım diyecek.

tabi 8051 ile yapıyorsan baştan sana sabır diliyorum. hangi dili kullandığını bilmiyorum ama yüksek seviyeli bir dilin arayüzü 8051 i destekliyorsa oralardan hazır kütüphane ile giriş yoksa 8051 de bile ı2c protokolünü yazmaya kalkarsan bile o bile başlı başına bir uğraş.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

taydin

Kusura bakma kardeşim, ama soruyu soruş şeklinden ben şunu anlıyorum:

8051 programlama, I2C protokolü ve elektronik konusunda hiçbir bilgim yok. Bu nabız sensörü ile nabız ölçer nasıl yaparım?

Sana nasıl yardımcı olayım şimdi? Nereden başlayayım?

taydin

öncelikle konunun hangi kısmına hakimsin, hangi kısmında eksiksin ortaya koy ki ona göre yönlendirelim. Mesela 8051 programı yazdın mı hiç?

Furkan KELEŞOĞLU

Eğer illa 8051 olmayacak ise forumda daha önce acılmış nabız konusu var pic ile yapılmış. onlada ilgilenebilirsin.

sifirsekiz

Açıkçası konuya pek hakim olduğum söylenemez doğru düzgün 8051 e program nasıl atılacağı bile öğretilmedi ben de bir şekilde hazır yazılmış programlarla yapmaya çalışıyorum ama max30100 farklı olunca sıkıntı oldu

sifirsekiz

Alıntı yapılan: taydin - 04 Aralık 2018, 20:01:06Kusura bakma kardeşim, ama soruyu soruş şeklinden ben şunu anlıyorum:

8051 programlama, I2C protokolü ve elektronik konusunda hiçbir bilgim yok. Bu nabız sensörü ile nabız ölçer nasıl yaparım?

Sana nasıl yardımcı olayım şimdi? Nereden başlayayım?
Maalesef haklısınız :(

Furkan KELEŞOĞLU

Bak Kardeşim kafanı bulandırmak dağıtmak gibi olmasın ama Ben MikroC ile program yazıyorum. Şimdi baktım Mikroelektronika nın 8051 için derleyicisi ve kütüphanelerinin mevcut olduğu bir IDE si varmış.

IDE : https://www.mikroe.com/mikroc-8051

Bunun craklisi internette illaki vardır bul indir. ha şimdi diyeceksin bu ne alaka. şimdi 8051 asm ile mi yazıyorsun ne yapıyorsun bilmiyorum. fakat bu IDE de hazır kütüphaneler var sana tek kalan algoritmanı kurup doğru şekilde programını yazman olacak.

Zaten bir sürü de examples kodu var icinde I2C için eeprom uygulaması olması lazım ona bakarak anlayabilirsin. hiç anlamadın buraya tekrar yazarsın yardımcı oluruz.

taydin

İnternette 8051 geliştirme kartları araştır ve en kısa zamanda bir tane edin. İlk işin yanıp sönen LED yapmak, sonraki aşamada daha ileri düzey projeler yapabilirsin.

Şu anda önemli olan senin bu ödevi teslim etmen değil. Diyelim para verdin birisine yaptırıp zamanında teslim ettin. Sen öğrenmedikten sonra ne önemi var? Önemli olan eksikliklerini gidermen ...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın