DC voltajı simetrik DC çevirebilir miyiz?

Başlatan gokrtl, 28 Kasım 2018, 22:06:21

gokrtl

evet çevirebiliriz. Hatta ben çevirdim.
Ca3140 opamp kullanarak. 12v'u +6 0 -6 şeklinde. ama bir sıkıntım var. Voltajı bölmeden çevirmem gerek. Yani 12v dc girip
+12 0 -12 dc almam lazım.
Birde opamp kullanınca sınırlı akım geçiyor. Bana en kötü 2A akım lazım.
Trafo kullanmak istemiyorum çünkü ac voltajım yok.
Ben size amacımı söylüyüm aslında. Motosikletimin aküsünden beslemek üzere Tda2050 den amfi yaptım. Normal besleme ile ses kalitesi kötü oluyor. Simetrikte ise tadından yenmiyor. Smps yapmak istedim ama hem acemiyim hemde 12v simetrik smps devresi bulamadım.
Bu konuda yardımınızı esirgemezseniz sevinirim.

Furkan KELEŞOĞLU

Bu işi yapan anahtarlamalı güç kaynaklarında kullanılan entegreler var. negatif switch regülatör diye aratırsan cıkar karşına diye umuyorum.

veya pozitif gerilimi negatif gerilime ceviren entegreler diye ANALOG DEVİCES firmasına ait bir kaç entegre var böyle. ama google araştırmalarını ingilizce olarak yaparsan çok şeyler bulabilirsin türkçe kaynak pek yok bu konular hakkında.

hatta al sana ilk bulduğum linki gönderiyorum : https://www.analog.com/en/design-center/reference-designs/circuit-collections/ltm8027-12v-vout-positive-to-negative-umodule-converter.html
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

gokrtl

LM741, CA3140 vs opamplar ile denedim ancak 5-10 voltu geçmiyor değerleri. Sizin gönderdiğiniz linkteki entegre de yüksek voltajları düşürüyor anladığım kadarıyla. acemi olmamın etkisi de var tabi. Belki ben tam çözümleyemiyorum entegreleri. Birde o kadar çok uğraştım ki kafam çok karıştı. toparlayamıyorum artık.  Biri dese ki al şu entegre +v'u -v'a çeviriyor. sabaha kadar dua edecem :D
ama tabi üzerinden yüksek akım ve voltaj değerleri geçecek. Öyle 5-10v ile olmuyor. Şu negatif switch regülatör dediğinizi araştıracağım.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: gokrtl - 28 Kasım 2018, 22:06:21evet çevirebiliriz. Hatta ben çevirdim.
Ca3140 opamp kullanarak. 12v'u +6 0 -6 şeklinde. ama bir sıkıntım var. Voltajı bölmeden çevirmem gerek. Yani 12v dc girip
+12 0 -12 dc almam lazım.
Birde opamp kullanınca sınırlı akım geçiyor. Bana en kötü 2A akım lazım.
Trafo kullanmak istemiyorum çünkü ac voltajım yok.
Ben size amacımı söylüyüm aslında. Motosikletimin aküsünden beslemek üzere Tda2050 den amfi yaptım. Normal besleme ile ses kalitesi kötü oluyor. Simetrikte ise tadından yenmiyor. Smps yapmak istedim ama hem acemiyim hemde 12v simetrik smps devresi bulamadım.

nerede kullanılacak, Hacimsel olarak nekadar yer kaplayabilir enfazla?

yer sıkıntısı yoksa dc -dc smps yapabilirsiniz.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

gokrtl

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 28 Kasım 2018, 23:32:12nerede kullanılacak, Hacimsel olarak nekadar yer kaplayabilir enfazla?

yer sıkıntısı yoksa dc -dc smps yapabilirsiniz.
Motorun torpidosunda. 5cm X 10cm lik bir yer var.
Bana şema olsa yeter kendim proteusta mümkün olan minimal boyutta çizebilirim. Ama dc to simetrik dc lazım. Çıkışta + ve - 12v olmalı.

taydin

Öncelikle 12V'u, bir DC/DC converter ile 24V'a çıkarın. Sonra da şöyle bir devre ile simetrik + / - 12V elde edebilirsiniz:

Tabi burada kullanılan opamp 741, ve bunun çıkış akımı kapasitesi yeterli olmayacaktır. O yüzden uygun çıkış akım kapasitesine sahip bir opamp araştırıp bulunuz. "power opamps" diye aratın.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

asma

Alıntı yapılan: gokrtl - 28 Kasım 2018, 22:06:21Motosikletimin aküsünden beslemek üzere Tda2050 den amfi yaptım. Normal besleme ile ses kalitesi kötü oluyor. Simetrikte ise tadından yenmiyor. Smps yapmak istedim ama hem acemiyim hemde 12v simetrik smps devresi bulamadım.
Merhaba

Küçük alanda , düşük voltajda  gereksiz bir manevra için çabalıyorsunuz.  ;)
Öncelikle tda 2050 yi kenara kaldırın; simetrik 12V ile beslediğinizde 15W/4ohm gibi bir çıkış elde edersiniz.
Bu iş için 25W güç harcarsınız. Dar alanda bu ısı başınıza bela olur.
Onun yerine 12V ile çalışan az ısınan ucuz ürünlere yönelebilirsiniz.
pam8610 u biraz araştırın. 15 - 25Lira civarında iç piyasada mevcut. Üstelik stereo
Onun gücü bana yetmez , bana mono amp lazım  diyorsan , daha güçlü modüller ve yine smps dönüştürüler gerekir.
Bitişik olmamak kaydıyla 150W boost modül adıyla (20Lira civarı) satılan ürün ile birlikte pek çok amp. türünü çalıştırabilirsin.
Mesela tpa3118 adıyla bir modül var. Mono , uygun fiyatlı.

tda konusunda ısrarcıysanız , besleme için çözümü kendi uyguladığınız devreyle sağlamak istiyorsanız.
olmazsa olmazlarınızı öğrenmemiz gerekir.
Mesela güç devresinde yapay şase ile simetri kullanılmaz. Kullanmak için  hoparlörün şaseyle irtibatını kesmek gerekir.
Aynı amp. devresinden iki tane kullanıp köprü bağlamak işi kolaylaştırır.

Kolay gelsin.

gokrtl

Alıntı yapılan: taydin - 29 Kasım 2018, 12:45:09Öncelikle 12V'u, bir DC/DC converter ile 24V'a çıkarın. Sonra da şöyle bir devre ile simetrik + / - 12V elde edebilirsiniz:

Tabi burada kullanılan opamp 741, ve bunun çıkış akımı kapasitesi yeterli olmayacaktır. O yüzden uygun çıkış akım kapasitesine sahip bir opamp araştırıp bulunuz. "power opamps" diye aratın.
Teşekkürler. Power opamp araştırdım ama şimdilik bulamadım. Araştırmaya devam edicem.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: gokrtl - 29 Kasım 2018, 01:30:00Motorun torpidosunda. 5cm X 10cm lik bir yer var.
Bana şema olsa yeter kendim proteusta mümkün olan minimal boyutta çizebilirim. Ama dc to simetrik dc lazım. Çıkışta + ve - 12v olmalı.
Siz doğrudan doğruya sg3525.   irfz 44 Ei nüve kullanarak smps yapacaksınız
Forumda şema gani...
İstediğiniz volt gerilim elde edersiniz
Güç olarak da min 80-100 watt güç çekebilirsiniz

Adnancoskun

Alıntı yapılan: taydin - 29 Kasım 2018, 12:45:09Öncelikle 12V'u, bir DC/DC converter ile 24V'a çıkarın. Sonra da şöyle bir devre ile simetrik + / - 12V elde edebilirsiniz:

Opamp ile elde ettiğiniz gerilimin gücü ampli beslemeye yetmez.
Yani bence bu devre olmaz

taydin

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 29 Kasım 2018, 15:56:27Opamp ile elde ettiğiniz gerilimin gücü ampli beslemeye yetmez.
Yani bence bu devre olmaz

Mesajımda belirtmiştim, buradaki opamp ua741, bunun çıkış akım kapasitesi yeterli değil, uygun akım kapasitesine sahip power opamp kullanılmalı diye. Örneğin OPA569 kullanılırsa, 2 Amper'e kadar simetrik voltaj çıkışı  elde edilebilir. Daha yüksek akım kapasitesine sahip opamp'ler de var, araştırmak lazım.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

gokrtl

Alıntı yapılan: asma - 29 Kasım 2018, 13:08:40Merhaba

Küçük alanda , düşük voltajda  gereksiz bir manevra için çabalıyorsunuz.  ;)
Öncelikle tda 2050 yi kenara kaldırın; simetrik 12V ile beslediğinizde 15W/4ohm gibi bir çıkış elde edersiniz.
Bu iş için 25W güç harcarsınız. Dar alanda bu ısı başınıza bela olur.
Onun yerine 12V ile çalışan az ısınan ucuz ürünlere yönelebilirsiniz.
pam8610 u biraz araştırın. 15 - 25Lira civarında iç piyasada mevcut. Üstelik stereo
Onun gücü bana yetmez , bana mono amp lazım  diyorsan , daha güçlü modüller ve yine smps dönüştürüler gerekir.
Bitişik olmamak kaydıyla 150W boost modül adıyla (20Lira civarı) satılan ürün ile birlikte pek çok amp. türünü çalıştırabilirsin.
Mesela tpa3118 adıyla bir modül var. Mono , uygun fiyatlı.

tda konusunda ısrarcıysanız , besleme için çözümü kendi uyguladığınız devreyle sağlamak istiyorsanız.
olmazsa olmazlarınızı öğrenmemiz gerekir.
Mesela güç devresinde yapay şase ile simetri kullanılmaz. Kullanmak için  hoparlörün şaseyle irtibatını kesmek gerekir.
Aynı amp. devresinden iki tane kullanıp köprü bağlamak işi kolaylaştırır.

Kolay gelsin.

Yorumunuz için teşekkürler. Aslında tek amacım hi-fi tadında müzik dinlemek. Bu boom box lar var küçük ama acayip kalite ve ses sunan canavarlar. O tarzda bir şey yapmak istiyorum. Aslına bakarsanız 80tl ye kaliteli müzik çalabilen, bluetooth, sd kart girişi ve artı olarak alarm görevi gören motorlar için tasarlanmış bir alet buldum. Ama amaç o değil. Elektronikle hobi olarak ilgileniyorum ve bu işi kendim yapmak istiyorum.
Şimdiye kadar %80 TDA serisi %10 LM serisi ve %10 traransistör ve mosfetler ile uğraşıp ampli yapmaya çalıştım.
Hiç biri vazgeçilmezim değil. Herhangi bir entegre olabilir. Tek Vazgeçilmezim mümkün olduğunca kaliteli müzik.
PAM8403 modül almıştım ama yeterli gelmemişti. Simetrik konusuna takılmamın nedeni de şimdiye kadarki deneyimlerimde simetrik beslemenin müziğe gerçekten mükemmel etkisi. Ve birazda takıntı yaptım galiba  :):))

Adnancoskun

Alıntı yapılan: taydin - 29 Kasım 2018, 16:01:07Mesajımda belirtmiştim, buradaki opamp ua741, bunun çıkış akım kapasitesi yeterli değil, uygun akım kapasitesine sahip power opamp kullanılmalı diye. Örneğin OPA569 kullanılırsa, 2 Amper'e kadar simetrik voltaj çıkışı  elde edilebilir. Daha yüksek akım kapasitesine sahip opamp'ler de var, araştırmak lazım.
Hocam;
Yüksek güçlü opamplar vardır mutlaka
Bugüne kadar , ben iştigal alanımda rastlamadım.
Amplifikatör beslemek için en uygun devrenin smps olduğu kanaatindeyim. O sebeple yazdım dı...   :)

gokrtl

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 29 Kasım 2018, 15:54:58Siz doğrudan doğruya sg3525.   irfz 44 Ei nüve kullanarak smps yapacaksınız
Forumda şema gani...
İstediğiniz volt gerilim elde edersiniz
Güç olarak da min 80-100 watt güç çekebilirsiniz

https://320volt.com/simetrik-2x30-volt-oto-anfi-beslemesi-sg3525-atx-ei33/

Arkadaşlar bunu buldum. Ama içinden sadece şema çıktı. Proteusta çizicem ama değerleri yazmayan elemanlar var.
Birde aynı devreyle ilgili şöyle bir yere ulaştım. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic650956.html
Sayfanın biraz aşağısında şema var. Ancak onda da trafo belli değil sanırım. Elimde bir tane e33 nüve var olurmuki acep ?
Birde şemanın sağ altında ayrı bir çizim var. O filtre mi acaba? Kusuruma bakmayın az bilgim olduğu için belkide komik sorular soruyorumdur.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: gokrtl - 29 Kasım 2018, 17:50:25https://320volt.com/simetrik-2x30-volt-oto-anfi-beslemesi-sg3525-atx-ei33/

Arkadaşlar bunu buldum. Ama içinden sadece şema çıktı. Proteusta çizicem ama değerleri yazmayan elemanlar var.
Birde aynı devreyle ilgili şöyle bir yere ulaştım. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic650956.html
Sayfanın biraz aşağısında şema var. Ancak onda da trafo belli değil sanırım. Elimde bir tane e33 nüve var olurmuki acep ?

Trafo işi kolay
Yeter ki nüveniz uygun olsun ve sağlam olsun.
Trafoyu sararız.. 

gokrtl

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 29 Kasım 2018, 17:54:43Trafo işi kolay
Yeter ki nüveniz uygun olsun ve sağlam olsun.
Trafoyu sararız.. 

Az önce smps ile ilgili benim için çok önemli bir bilgiye rastladım. Ve büyük ihtimalle smps çalışma mantığını anladım.
Voltajı entegre ile mosfete sürüyoruz. Mosfet saniye de bilmem kaç bin kez kapanıp açılarak nüveye sinyal gönderiyor.
Gönderilen sinyal nüvenin primer kısmında AC oluşturuyor. Seconder tarafından çıkan AC'yi de doğrultup filitreleyerek  kullanıyoruz.

Şimdi yeni bir soru. Diyelim ki elimize eski parçalardan nüve geçti. (Bende E33 - E19 ve E16 var.) Bu nüvelerin değerlerini
nasıl öğreneceğiz? Mesela şebekeden direk 220V versem çıkışı öğrenebilir miyim? Yada mosfetin verdiği sinyale göre seconder
tarafı değişiyor mu? Bilen arkadaşlar cevaplarsa çok sevinirim. Öğrenmenin yaşı yok ve Bana kattığı heyecan gerçekten çok güzel.

memleket

Alıntı yapılan: gokrtl - 29 Kasım 2018, 18:30:29Az önce smps ile ilgili benim için çok önemli bir bilgiye rastladım. Ve büyük ihtimalle smps çalışma mantığını anladım.
Voltajı entegre ile mosfete sürüyoruz. Mosfet saniye de bilmem kaç bin kez kapanıp açılarak nüveye sinyal gönderiyor.
Gönderilen sinyal nüvenin primer kısmında AC oluşturuyor. Seconder tarafından çıkan AC'yi de doğrultup filitreleyerek  kullanıyoruz.

Şimdi yeni bir soru. Diyelim ki elimize eski parçalardan nüve geçti. (Bende E33 - E19 ve E16 var.) Bu nüvelerin değerlerini
nasıl öğreneceğiz? Mesela şebekeden direk 220V versem çıkışı öğrenebilir miyim? Yada mosfetin verdiği sinyale göre seconder
tarafı değişiyor mu? Bilen arkadaşlar cevaplarsa çok sevinirim. Öğrenmenin yaşı yok ve Bana kattığı heyecan gerçekten çok güzel.
O nüvelere direk 220 verirsen ufff olur, duman çıkar, sigorta atar.
Çıkış voltajını yani sekonder voltajını belirleyen sarım sayısıdır. Sarılan telin kalınlığına göre çıkış akımı değişir.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: gokrtl - 29 Kasım 2018, 18:30:29Az önce smps ile ilgili benim için çok önemli bir bilgiye rastladım. Ve büyük ihtimalle smps çalışma mantığını anladım.

Memleket gayet güzel açıklamış, O trafolar yüksek frekans altında çalışırlar , normal şebeke gerilimi ve hatta düşük gerilim bile uygulasanız, kısadevre gibi davranacaktır.
XL=2Pi*F*L   den ferkansı 50 hertz yaparsanız endüktif direnç sıfıra yaklaşacaktır, Türkçesi... Kısadevre gibi davranacaktır. Çünkü o trafonun çalışma frekansı ( tahmin ediyorum)  40.000 Hertz civarında
Siz ona 50 Hertz verirseniz, basit mantıkla direnci  40.000:50=800 kat düşürmüş olursunuz.... ( yeteri kadar bilimsel olmasa da)
o trafolar daha önce gerilimi, frekansı, akımı belirlenmiş bir devreye göre özel sarılmıştır, o trafoyu alıp doğrudan başka bir devreye aktarmak doğru olmaz... Çalışır mı dersen çalıştığı devreler olmuştur ama doğru bir eylem değildir.
Boş nüve ve karkas bulup sarımlarını biz yaparsak istediğimiz gerilim ve istediğimiz akımı sağlayabiliriz.
Hülasa
Boş bir karkas, boş bir nüve edinmeye bakın... Trafonun sarım işi kolay...

gokrtl

O zaman konu derinleşti. Sinyal frekans hertz filan bunları ölçmeyi bilmiyorum henüz. Hem osiloskop lazım sanırım ve biraz pahalı aletler sanırım :(

Adnancoskun

Alıntı yapılan: gokrtl - 29 Kasım 2018, 19:49:30O zaman konu derinleşti. Sinyal frekans hertz filan bunları ölçmeyi bilmiyorum henüz. Hem osiloskop lazım sanırım ve biraz pahalı aletler sanırım :(

ölçümler için evet osiloskop lazım,
ancak basit devreyi yapmak için basit multimetre yeterli....
Sonuç olarak yaptığımız devrenin analizini yapıp verilerini bilimsel olarak paylaşmayacağız...
Basit bir baskıdevre çizip trafoyu sarıp, çıkışını fast veya ultrafast diyotlarla doğrultup kullanacağız.....   :)

gokrtl

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 29 Kasım 2018, 19:52:33ölçümler için evet osiloskop lazım,
ancak basit devreyi yapmak için basit multimetre yeterli....
Sonuç olarak yaptığımız devrenin analizini yapıp verilerini bilimsel olarak paylaşmayacağız...
Basit bir baskıdevre çizip trafoyu sarıp, çıkışını fast veya ultrafast diyotlarla doğrultup kullanacağız.....   :)
Ama işte sorun orada. Yaptığımız devreye göre trafo sarıcaz ya. Devreyi nasıl yapıcaz? Devrenin nasıl bir trafoya ihtiyacı olduğunu nasıl anlıcaz?

Adnancoskun

sen karkası ve nüveyi temin et,,, ölçüleri onun üzerine göre belirleyeceğiz, geriye kalan devre zaten standart....  1 entegre, 2 mosfet birkaç pasif eleman....

gokrtl

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 29 Kasım 2018, 20:29:42sen karkası ve nüveyi temin et,,, ölçüleri onun üzerine göre belirleyeceğiz, geriye kalan devre zaten standart....  1 entegre, 2 mosfet birkaç pasif eleman....

Elimdeki nüveyi sökeyim? Sonra dediğiniz şekilde sararım.

asma

Alıntı yapılan: gokrtl - 29 Kasım 2018, 20:48:48Elimdeki nüveyi sökeyim? Sonra dediğiniz şekilde sararım.
Trafoyu nasıl sökeceğini biliyormusun?
Su içinde kaynatıp yapışkanların çözülmesini sağladıktan sonra kırmadan sökmen gerekiyor.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: gokrtl - 29 Kasım 2018, 20:48:48Elimdeki nüveyi sökeyim? Sonra dediğiniz şekilde sararım.
Asma ustanın dedikleri aynen doğru

Kaynattıktan sonra fazla zorlamadan sökün
Çok kırılgandır dikkatli olun bence de....

gokrtl

Eve geçince bir deneyeyim ama hangisini söksem acaba? Aşağıya trafoların resmini koydum ama kendim göremiyorum siz görebiliyor musunuz?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: gokrtl - 30 Kasım 2018, 17:28:15Eve geçince bir deneyeyim ama hangisini söksem acaba? Aşağıya trafoların resmini koydum ama kendim göremiyorum siz görebiliyor musunuz?

ben de göremiyorum...

Hangi şehirde olduğunuzu bilmiyorum ama Aslında elektronik malzeme satanlarda nüve ve karkas satılmakta....
Oradan boş karkas ve nüve temin edebilirsiniz.. size Ei33 yeterli...

gokrtl

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 30 Kasım 2018, 17:46:58ben de göremiyorum...

Hangi şehirde olduğunuzu bilmiyorum ama Aslında elektronik malzeme satanlarda nüve ve karkas satılmakta....
Oradan boş karkas ve nüve temin edebilirsiniz.. size Ei33 yeterli...
Antalyadayım. Burdaki elektronikçilerde pek gözüme çarpmadı ama bir sorayım. Olmazsa internetten sipariş veririm.
Bu sarım konusunda nette pek bilgi bulamadım. Sadece yaşlı bir amca var o da karekökten formüllerden bahsediyor ve ac akım için sarılan trafolardan bahsediyor. Bu konuda bilgi paylaşır mısınız? Tel kalınlığı ne olacak, kaç tur saracağımızı nereden bilicez? Ona göre bakır tel de alayım.

Adnancoskun

gokrtl

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 30 Kasım 2018, 19:17:43Siz öncelikle nüve ve karkasi bulun
Gerisini hallederiz beraber.
Resmi ekleyebildim. Akşama trafo çorbası yapacam

Adnancoskun

gokrtl

asma

Harika

Not ederek sök. yön ve spir bilgisi şeklinde. Sararken lazım olur.  ;)
Mesela en üstte primer var , altında sekonder sargıları ve en altta yine primer. (20 + 20 spir ve orta ucu kullanılmaz)
Sekonderin sarım şekliyle aynı (ek uçlar hariç) 2x olarak primeri en alta saracaksın. Söktüğün izolatörleri kullanırsın , bütün sökersen.
Orta ucu üstte birleştirip çıkartmak zorunda değilsin. İstersen tek yüzdeki 6 pini kullanabilirsin. 1-2 , 3-4 , 5-6  şeklinde çiftler oluşturabilirsin.
Ama sarım tekniğini , spir sayılarını Adnan Abi nasıl tarif ederse öyle yapmanda fayda var.
Çıkış voltajını belirledin mi?
Tda2050 yi +/-12Vdc ile beslemeyeceksin umarım.

Kolay gelsin.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: gokrtl - 01 Aralık 2018, 01:04:19@Adnancoskun

Söktüm hocam. Son durum aşağıdaki gibi

Ellerine sağlık olsun
Simdi pinleri kırmadan bobinlerin tamamını sök.
Eğer elinde bobin yoksa buradan çıkanları yeniden kullanabiliriz
Bobin bulabilirsen tel kesitlerini  ve tur sayılarını sana söyleyeceğim
Sırada baskı devreyi çizmek var, hangi devreyi kullanacagimiza karar verelim.

gokrtl

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 01 Aralık 2018, 07:06:28Ellerine sağlık olsun
Simdi pinleri kırmadan bobinlerin tamamını sök.
Eğer elinde bobin yoksa buradan çıkanları yeniden kullanabiliriz
Bobin bulabilirsen tel kesitlerini  ve tur sayılarını sana söyleyeceğim
Sırada baskı devreyi çizmek var, hangi devreyi kullanacagimiza karar verelim.
Hocam birazdan malzemeciye gidicem. Bobin kalınlığı hakkında bilgi verirseniz alırım. Ayrıca yapmışken hem sağlam birşey yapalım hem de çıkışlara lm317 tarzı bir şey ekleyip ayarlı yapalım. Mesela 2x24v olsun ben onu 0-24 arası projelerim de kullanayım. Şema olursa proteusta çizebilirim ben. Baskı devresini filan hepsini yaparım evde. Hatta çizimide buradan paylaşırız başkaları da faydalanır

Adnancoskun

Bobin kalınlığı için 1mm lik telden 3 metre alın
Primer için paralel sararız
Giriş12 volt
Çıkış2x24 volt
Dogrumudur?

gokrtl

Giriş12v Çıkışı ayarlı yapacaksak trafonun desteklediği kadar yapabiliriz 24 olur 35 olur farketmez.
Ama derseniz ki ayarlı olmaz o zaman 2x12v lazım bana. 

Adnancoskun

Çıkışı2x36 volt sabit ayarlarız
Siz bu gerilimle istediğinizi yaparsınız..

asma

Alıntı yapılan: gokrtl - 01 Aralık 2018, 12:14:09Giriş12v Çıkışı ayarlı yapacaksak trafonun desteklediği kadar yapabiliriz 24 olur 35 olur farketmez.
Ama derseniz ki ayarlı olmaz o zaman 2x12v lazım bana. 
Ayar imkanı elbette olur ama belirli aralıklarda sağlıklı çalışır. Mesela tda2050 için +/-18V ila +/-22V değerleri en sağlıklı test değerleridir.
Siz , tda2050 ile kullanmak için simetrik 12V lazım diye diretiyorsunuz.
Gereksiz manevra olduğunu yazdım. pam8610 , akü voltajıyla aynı sesi stereo olarak verir dedim.
Siz 3W lık modeliyle karşılaştırma yaptınız.
Nihayet trafolu bir sistem ile dc dc dönüştürücü yapıyorsunuz. 2xtda7294 besleyebilecek gücte nüveniz var.
Ancak kısır döngüden çıkamıyorsunuz:
Ben 12V istiyorum. Niye ?  Bana 15-16W güç yetiyor. Neden tda2050 kullanıyorsun? Elde o vardı , uğraşmak/masraf etmek istemedim. Trafo söktün , saracaksın , uğraşmak değil mi. Yapacağın masraf , amfiyi değiştirip 12V ile çalışanı yapmaktan daha fazla değil mi ? tda2050 nin sesini beğeniyorum. O zaman isteğini ver , en azın dan +/-18V olsun.
Ben 12V istiyorum...

Şu besleme devresini yapıp , trafo sarmayı öğrenmen senin için kıymetli tecrübe ve bilgi edinmen demek.
Bu yıl , bu meslekte ne öğrendin , en kıymetli , faydalı bilgiler hangileriydi diye düşündüğünde aklına gelecek olan şey.
2019 da uzun bir süre uğraşacağın belki de para kazanacağın şey le aynı olacak.  ;)

Kolay gelsin.

gokrtl

Alıntı yapılan: asma - 01 Aralık 2018, 13:39:50Ayar imkanı elbette olur ama belirli aralıklarda sağlıklı çalışır. Mesela tda2050 için +/-18V ila +/-22V değerleri en sağlıklı test değerleridir.
Siz , tda2050 ile kullanmak için simetrik 12V lazım diye diretiyorsunuz.
Gereksiz manevra olduğunu yazdım. pam8610 , akü voltajıyla aynı sesi stereo olarak verir dedim.
Siz 3W lık modeliyle karşılaştırma yaptınız.
Nihayet trafolu bir sistem ile dc dc dönüştürücü yapıyorsunuz. 2xtda7294 besleyebilecek gücte nüveniz var.
Ancak kısır döngüden çıkamıyorsunuz:
Ben 12V istiyorum. Niye ?  Bana 15-16W güç yetiyor. Neden tda2050 kullanıyorsun? Elde o vardı , uğraşmak/masraf etmek istemedim. Trafo söktün , saracaksın , uğraşmak değil mi. Yapacağın masraf , amfiyi değiştirip 12V ile çalışanı yapmaktan daha fazla değil mi ? tda2050 nin sesini beğeniyorum. O zaman isteğini ver , en azın dan +/-18V olsun.
Ben 12V istiyorum...

Şu besleme devresini yapıp , trafo sarmayı öğrenmen senin için kıymetli tecrübe ve bilgi edinmen demek.
Bu yıl , bu meslekte ne öğrendin , en kıymetli , faydalı bilgiler hangileriydi diye düşündüğünde aklına gelecek olan şey.
2019 da uzun bir süre uğraşacağın belki de para kazanacağın şey le aynı olacak.  ;)

Kolay gelsin.

Kusuruma bakmayın,

Benim kafa yapısı biraz farklı. Ben tda ile uğraşırken siz pam dediğiniz zaman kafam karışıyor. Şuan Browser'ım da tam 32 sekme açık. Birinden diğerine zıplayıp duruyorum. Olabildiğince bilgi topluyorum. Haliyle birinin voltajını diğeriyle karıştırıyorum. Bir yadan audio entegrelerine bakarken diğer yandan smps entegrelerine bakıyorum. Bunun yanın da MicroSD ile mp3 çalmak ve dahasında tda7000 ile radyo devresi yapıp hepsini bir araya toplamak istiyorum. Bundan dolayı olayın ucunu biraz kaçırıyorum.
Şuan sağlıklı olarak tek takip ettiğim konu burası. Adnan abi sağolsun sıkılmadan üşenmeden anlatıyor.
Sizin dediğiniz gibi alsam bir tane pam devresi takar 12v'a keyfime bakarım. Yada hiç uğraşmam evde araba teybi var. Bağlarım 12v atarım bagaja çalsın dursun. Ama amaç o değil işte öğrenmek. Detaya girmek.
Ses konusuna gelince TDA2003 bile kullana bilirim belki. 7294'e filan ihtiyacım yok. Çünkü Yamaha Xmax motorum var ve yürüyen gürültülü bir motorcu olmak istemiyorum. Maksat kaliteli ve kendi duyabileceğim kadar bir ses.

Paylaştığınız bilgileri takip ediyorum. Nüveyi sökerken sarım sayılarını not etmeyi unutmayacağım. Seviliyorunuz...

gokrtl

Adnan hocam,
Antalyadaki eletronikçiler de karkas, nüve bobin teli gibi şeyler bulamadım. Eldeki imkanları değerlendiricez şimdilik. Bu hafta 15:30 - 23:30 arası mesaide olacağım için sabahları uğraşıcam bu işle. Yada gece.
Tellerin uçlarını zarar vermeden lehimlerinden söktüm. Bu gece yada Yarın tellerin sargılarını sayarak açıcam.
Sonrasında yazarım yine buraya

Adnancoskun

Alıntı yapılan: gokrtl - 01 Aralık 2018, 15:52:13Adnan hocam,
Antalyadaki eletronikçiler de karkas, nüve bobin teli gibi şeyler bulamadım. Eldeki imkanları değerlendiricez şimdilik. Bu hafta 15:30 - 23:30 arası mesaide olacağım için sabahları uğraşıcam bu işle. Yada gece.
Tellerin uçlarını zarar vermeden lehimlerinden söktüm. Bu gece yada Yarın tellerin sargılarını sayarak açıcam.
Sonrasında yazarım yine buraya

asma

Maşallah
Ben de aynı vadiyadayım. Bir link ekliyorum , faydası olur İnşallah
https://320volt.com/ei33-trafo-kullanarak-dc-dc-konvertor-200w-2x30v-sg3524-sg3525/
Adnan Abi için o tamlamayı kullanmayın derim. Bulaşıcıdır , içeri alırlar vs.

gokrtl

Alıntı yapılan: asma - 01 Aralık 2018, 23:56:43Maşallah
Ben de aynı vadiyadayım. Bir link ekliyorum , faydası olur İnşallah
https://320volt.com/ei33-trafo-kullanarak-dc-dc-konvertor-200w-2x30v-sg3524-sg3525/
Adnan Abi için o tamlamayı kullanmayın derim. Bulaşıcıdır , içeri alırlar vs.

Tamam adnan abi diyeyim madem.

gokrtl

E33 Trafo sarım bilgileri (Forumda arama yapanlara referans olsun)

Boş kalan malzeme

İlk sarımı söktükten sonra 2.kat

Çıkan bakırların bilgileri.

Adnan abi son durum bu. Yarın tel bulmaya çalışıcam.
Yalnız trafoyu kaynattığımız için bantlar yalan olmuş durumda. Kağıt bant var. Birde şu lipo pilleri bantladıkları statik banttan var. Kapton banttı sanırım adı. Biraz ince eni 10mm ama üst üste sararız olursa. Yok olmaz dersen lazım olanın adını ver alıyım.

Adnancoskun

Bant işi kolay
Bobinajcılarda vardır
Bulamazsak elektrik bandından da sararız zaten primeri saracağız
Üzerine bant
Sonra sekonderi sarıp üzerine bant...
Her ikisi de tek sırada biter...
Sen şemaya karar verdin mi?

gokrtl

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 01 Aralık 2018, 13:17:05Çıkışı2x36 volt sabit ayarlarız
Siz bu gerilimle istediğinizi yaparsınız..
Bu voltaj üzerinden yapabiliriz şemayı. Sizin bildiğiniz bir şema varsa yaparız abi. Yoksa @asma arkadaşın son verdiği linktekini yapabiliriz.

gokrtl

Bu konu yarım kalmıştı. Özetleyelim.
Öncelikle Bütün Projeyi @Adnancoskun Ustamın önderliğinde yaptım. Tek başıma 1 direncin dahi yerini değiştirmedim.
Bütün elemanları adnan ustanın önerdiği şekilde uyguladım. Bende emeği çoktur. Öyle ki devreyi çalıştıramayınca "bana kargola bakayım" dedi ve sorunu çözdü. Bu vesile ile kendisine teşekkürü bir borç bilirim. Baş tacısın  :-[  :-[ 

Amaç 12V DC besleme ile 2x12 simetrik DC çıkışı verebilen bir devre yapmaktı.
Bu SMPS devresi için Öncelikle Aşağıdaki şemayı kullanmaya karar verdik.

Daha sonra Proteus isis de şemayı çizdim.
15.bacaktaki 10r direnç ve 100nf kondansatörü koymadık.
Girişte 1, Çıkışta 2 adet sigorta vardı. Çıkıştaki sigortaları pdb de çok yer kapladığı için kaldırdım :)) (Adnan abinin haberi yok henüz)

3.Aşamada Elemanları Arese aktarıp çizimini gerçekleştirdim.
Sigotraları kaldırdıktan sonra pcb yi yeniden şekillendirdim. Bunu neden söylüyorum? Çünkü bu devreyi ares kısmında tam 4 defa çizdim. 3.versiyonu pcb ye basıp adnan abi ile birlikte çalışır hale getirdik.
Sonra ben 2 sigortayı kaldırdıktan sonra tekrar çizdim. Buraya da onun fotoğrafını koyuyorum. (Adnan abinin bundan da haberi yok henüz.) Yorumunu da merak etmiyor değilim :))

Buda Çizimin Alttan ve Üstten 3D Görüntüsü

Aşağıda gördüğünüz resim 3.versiyona aittir.

Son olrak Trafo sarma meselesi var.
Bilgisayar PSU'dan söktüğüm trafotu iyice kaynattıktan sonra dikkatlice pinlerini kırmadan söktüm. (Sararken kırdım orası ayrı :))  )
Konu içinde resimleri var Trafonun.
Sonra Adnan abinin verdiği aşağıdaki listeye göre Primer tarafı 0.60mm bakır tel ile 4+4 sardım. Neden orada 3+3 yazıyorken ben 4+4 sardım? Çünkü 1mm bakır ile sarmam gerekiyordu ama 1mm bakırı 3 tane yan yana sarmayı beceremedim :))
Sekonder tarafı ile 1mm tel ile 9+9 sarıp 2x36V elde ettim.
Sonra sıkıca bantlayıp sarım işini bitirdim. Çok zormuş gibi görünse de aslında kolay bir iş.

Trafonun primerini 3+3 tur saracağız
Sekonderi de eğer
2x12 volt istiyorsan 3+3
2x16 volt istiyorsan 4+4
2x20 volt istiyorsan 5+5
2x24 volt istiyorsan 6+6
2x28 volt istiyorsan 7+7
2x32 volt istiyorsan 8+8
2x36 volt istiyorsan 9+9 tur olarak saracağız...
Primerde 2 teli veya 3 teli paralel bağlayıp saracağız
sekonderde tek kat yeterli.

Son çizdiğim devreyi basıp test ettikten sonra Proteus dosyalarını Burada Paylaşacağım.
Bu gün yarın o işi de hallederim.

Takıldığınız yer olursa sorabilirsiniz. Ben kendi tecrübelerimi aktarabilirim. Ancak işin ustaları illaki doğru cevapları verecektir.

@asma ustam ayrıca seninde tavsiyene uyup Pam8610 devreyi sipariş ettim. Kendisi gelince test edip duruma göre kullanıcam.
Ayrıca 2x12 den vazgeçtim. Doğru diyorsun TDA2040'a 12V yetmez :)) :))
Konuya dahil olan herkesi Aşağıda Etiketledim.

HEPİNİZ SEVİLİYORSUNUZ  :-[

@Kazasker  @Adnancoskun  @Mr_YAMYAM  @taydin   @Furkan41 @asma @memleket

Akin.8784

merhabalar , aracimda ne5532 li preamp kullanip anfime sinyal gondermek istiyorum , arkadasin yapmak istediginin daha az A ceken versiyonunu nasil yapabilirim ,  preamp devremse iki tane 5532 var , aliexpreste satılandan . 1 A bile çekmez , + - 12 v gerekiyor , hazır devre varsa satın alabilirim , pek anlamıyorum açıkcası

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 23 Kasım 2019, 10:50:53merhabalar , aracimda ne5532 li preamp kullanip anfime sinyal gondermek istiyorum , arkadasin yapmak istediginin daha az A ceken versiyonunu nasil yapabilirim ,  preamp devremse iki tane 5532 var , aliexpreste satılandan . 1 A bile çekmez , + - 12 v gerekiyor , hazır devre varsa satın alabilirim , pek anlamıyorum açıkcası
5532 ÇOK ÇEKMEZ. Sanal bir simetrik devre yapabilirsin. 12 volta bir köprü diyotbağlıyorsun. köprünün artı  ucuna 4700uf 16v kondansatörün artısını bağla. eksi ucuna da ikinci bir kondansatörün eksisini bağla.  iki kondansatörün boşta kalan artı-eksi uçlarını birleştir. o nokta sıfır olur. diğer kalanlar artı eksi 12 v olur. sanal diyorum çünkü kondansatör içinde kalan gerilimle çalışır. ama dediğim gibi 5532 çok çekmez yetişir ona.

ayrıca tek voltajla çalışan 5532 devre de yapılabilir.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın