LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı

Başlatan Mr_YAMYAM, 02 Kasım 2018, 18:48:01

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Kasım 2018, 00:17:58Benim nete bişiiler oldu. Videoyu oynatmıyo.
Diğer videolar da oynamadı. Sistem ayarlarımda değişiklik yapmış olabilirim.
Benim PCB @memleket  İn PCB sine nazaran daha gelişmiştir.
Tek fark malzeme değerleridir.
Giriş empedansının optimal değerde yükseltilebilmesi için mecburen 51K kullanmıştım.
Datasheette bunun aksini belirtmemişlerdi. Bunun dışında gerek gürültü olarak, gerekse band genişliği olarak konu içerisindeki PCB deki değerlerin daha uygun olduğu düşüncesindeyim.
Tek etken olabilecek direnç entegrenin 2 ve 4 nolu bacakları arasındaki 51K dirençtir. Bu direnci 22K ya düşürüp deneyebilirdik.
Bunun dışında PCB de olası bir hatam olduysa ki defalarca kontrol etmiştim, sizler de karşılaştırabilirsiniz.

estafirullah üstad.  benim ki deneme için yapıldı. acaba sistem nerde tıkanıyor diye... teknik hesaptan pek anlamıyorum ve projelerinize güveniyorum.  yarın asıl devreyi tekrar montajlayıp dediğinizi yapacağım.  şuanki devreye ise bir kenarda yatan tda2050 leri takacağım.  ayrıca kısa devre edilen cx leri de kaldırmadım. oraya 47-220n arası kondansatör demiştiniz onu da test etmedim daha.  şöyle ki amatör bir gözle ;
ton kontrol-loudnes-ampli üçgeninde bir uyuşmazlık var.  onu çözmeliyiz ama nasıl?
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 23 Kasım 2018, 00:31:32estafirullah üstad.  benim ki deneme için yapıldı. acaba sistem nerde tıkanıyor diye... teknik hesaptan pek anlamıyorum ve projelerinize güveniyorum.  yarın asıl devreyi tekrar montajlayıp dediğinizi yapacağım.  şuanki devreye ise bir kenarda yatan tda2050 leri takacağım.  ayrıca kısa devre edilen cx leri de kaldırmadım. oraya 47-220n arası kondansatör demiştiniz onu da test etmedim daha.  şöyle ki amatör bir gözle ;
ton kontrol-loudnes-ampli üçgeninde bir uyuşmazlık var.  onu çözmeliyiz ama nasıl?

Zaten esas sorun burada.
Normalde volüme potunu taktığında ses iyice düşüyor. Halbuki bu pot takılınca sesi düşürmemelidir. Tabii pot kısık ise düşürecektir.
Benim loud devresini tamamen kaldırıp sadece bir pot taksan da aynı olay gerçekleşecektir. Bu da her iki amplide de aynı soruna işaret eder.
Ton kontrol için şimdilik takılma. Muhtemelen bağlantıda bir hata yapmışsındır. Bir de olanağın varsa bass kondansatörlerini bir değiştir. Aynı değerde veya yakın değerde başka tip kondansatör takıp test et. 47nF ila 100nF arası kullanabilirsin. Ama tüm kondansatörler aynı değerde olmalıdır.
Konu içerisinde resmini paylaşmış olduğum kondansatör tiplerinden olursa iyi olur.

Mr_YAMYAM

@Kazasker  
@memleket   in devresindeki malzemeleri aynen benim PCB ye tak ve test et.
Videoyu izledim. Ancak hala entegrelerden şüpheliyim.
O besleme ile elde edilebilecek çıkış gücünde o hoparlörlerin hasar görmesi lazımdı :D

Kazasker

@Mr_YAMYAM  abi  dediklerini yarın yapıp payşaırım.  47 uf takayım önce bi deneyeyim bakalım.   bir de abi memleket hocanın devresindekilerin aynısını taşımak derken kondansatörleri mi kasteddin yok tüm elemanları mı ?

bu da 3test. bas kesme dediğim şey burada daha net.  internet gidince biraz donma oluyor kusura bakmayın. :)
https://www.youtube.com/watch?v=PNfhOwyD7KE&feature=youtu.be

Mr_YAMYAM

Memleketin devresindeki tüm elemanları bire bir benim karta taşı.
Girişteki 1 adet 51K direnç ve buradaki 47pF lar zaten fazladır. Onlar yerinde kalabilir.
Kondansatörleri bile direk benim devreye transfer et.
Ton kontrol devresinde POT bağlantılarında hata var gibi görünüyor. Bass kondansatörleri 82nF idi ya. Bunları iyi kalite olmak koşulu ile 47nF ila 100nF arasında değiştirebilirsin.
Ancak şöyle bir durum var.
Amplinin kendi bass seviyesi normal değil gibi görünüyor.  Bu da giriş empedansının düşük olmasından kaynaklı bir durumdur.
Bu durumu halletmeye çalışırız.

NOT: Loudness devresinde bir hata yoktur. Aynı devreyi senin TA7240 amplin için de yapmış, hörül hörül çalıştırmıştık.
Tek unsur giriş empedansı uygulaması olup, LM1875ler bu değerde kesime gidiyorsa, bu da fabrikasyon bir hata olduğuna işaret etmektedir. TA7240 devresinde giriş empedans dirençlerimiz daha yüksek idi. Yanlış hatırlamıyorsam 100K.

Kazasker

aynen ta devresinde 100 k idi.  ama 51 k da iyi bas vermişti.  ton kontrol kartını yeniden gözden gecirip revize edeyim. hatta direkt pot bağlanacak şekilde yeniden basayım. diğeri de lazım olur :) 

Mr_YAMYAM

Konu ile ilgili olarak bazı ölçüm teknikleri videosu hazırlamak istedim.
Ancak gerek çekim olarak, gerekse mekan olarak uygun değildi.
Yapabilirsem bir yol arıyorum.

Kazasker

Yamyam abi düşünmen yeter. Bu tur eğitici yakin çekim videolarda tepe çekim çok iyi oluyor. Kamera veya cep teline askı yapıp yanina iki led koydun mu güzel görüntü alınabiliyor. 
Harici kamera varsa sabit yan acıdan da iyi aci yakalanıyor. Ahşap tan vardı benim parçalarını toplayabilirsem bir örnek atarım.

Mr_YAMYAM

Sorun o değil.
Ne cep telefonu ile ne de elimdeki video kamera ile düzgün çekim yapma şansım yok.
Cep telefonu en fazla 240P kayıt yapıyor ve ses frekans çok dar.
Video kamera 480P kayıt yapabiliyor ama seste en fazla 4 KHz alabiliyor. Formatı AVI.
Hadi ses kalitesini önemsemeyelim. video kamerada auto fokus yok. Çekime başlarken fokusladığım bölgede kalıyor.
Bir yerleri kadrajlarsan görüntü bulanık oluyor.
Bir de internete yüklemek için format değiştirince tam bir felaket.

Şimdi aklıma geldi.
@taydin  abinin çekim tesisatı ve düzeneği çok daha üst seviyede.
Belki audio devrelerinin ölçülmesine dair bir video hazırlayabilir.

taydin

Aslında ölçüm teknikleri ile ilgili bir video serisi hazırlamayı çok isterim. Ama birkaç standart ölçüm dışında, ölçümlerin çoğu özel ekipman gerektiriyor. Eğer true RMS özellikli ve yüksek bant genişlikli multimetre varsa (masa tipi, şebekeden beslenen multimetreler genelde böyledir), giriş empedansı, çıkış empedansı, kazanç gibi veriler ölçülebilir.

Eğer elimizdeki multimetreden emin değil isek, o zaman güvenilir bir sinyal jeneratörü ile teyit etmek lazım. Örneğin 1Vrms, 1 KHz lik bir sinüs sinyali multimetreye verip tam olarak 1Vrms ölçüldüğünden emin olmak lazım.

Ama THD/SNR (distorsiyon) ölçümü, frekans cevabı, faz cevabı, kanal separasyonu gibi ölçümler için en azından osiloskop gereklidir. Ama osiloskop ile bile bu ölçümleri yapmak çok zordur. İdeal yöntem audio analizörüdür, çünkü bu ölçümleri tamamen otomatik yapar. Amfiyi bağlarsınız, birkaç dakika sonra size full rapor veriri bütün karakteristikler ile ilgili.

Ama şunu yapmak iyi olur: Metot olarak bu ölçümlerin nasıl yapılması gerektiği, teorisini belki anlatabiliriz. Giriş/Çıkış empedansları ile ilgili zaten ben XLR preamp konusuna koymuştum, onları ayrı bir konuya taşıyayım. Oraya ilave yaparız.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Furkan KELEŞOĞLU

@Mr_YAMYAM

-Abi Etkin veya efektif değer = RMS ise bunun acılımı teoriği nedir tanımı acıklayabilirmisin okulda hoca bile bunu acıklamakta zorlanıyor.

Ben şöyle diyorum zamana göre yönü ve şiddeti değişen potansiyel bir farkın , iş gücü olarak kullabileceğimiz kısmıdır diye. ama hoca yanlış tam tanımı o olamaz diyip diyip duruyor en son   DC gerilimdeki karşılığıdır falan dedi oda sacma 220 voltun DC karşılığı 1.41 katıdır. bu konuya bir acıklık getirebilirmiisn abi rica etsem ?
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Furkan41 - 23 Kasım 2018, 22:11:48@Mr_YAMYAM

-Abi Etkin veya efektif değer = RMS ise bunun acılımı teoriği nedir tanımı acıklayabilirmisin okulda hoca bile bunu acıklamakta zorlanıyor.

Ben şöyle diyorum zamana göre yönü ve şiddeti değişen potansiyel bir farkın , iş gücü olarak kullabileceğimiz kısmıdır diye. ama hoca yanlış tam tanımı o olamaz diyip diyip duruyor en son   DC gerilimdeki karşılığıdır falan dedi oda sacma 220 voltun DC karşılığı 1.41 katıdır. bu konuya bir acıklık getirebilirmiisn abi rica etsem ?
DC gerilimin AC gerilimdeki karşılığı. Yani 0.707 :)
Şöyle düşün. 12V gerilimle bir ampli çalıştırıyoruz.
12 / 2 = 6V(Beslemenin çıkış transistörlerince ikiye bölümü)
6 x 0.7 = 4.2(İşte asıl kısım burası. Bu çıkış gerilimimiz. Yani transistörlere DC verdik, ama elimizdeki AC gerilimi DC gerilim kullanarak yükselttik.)
Bunlar @Mr_YAMYAM hocamızdan öğrendiklerimin aynısı. Hepsini not alıyorum :)

taydin

Aslında RMS işinin elektrikte ortaya çıkışı, rezistans'larda kolay güç hesabı içindi. Belli bir AC gerilim verdiniz rezistansa, ne kadar güç tüketir? AC gerilim değişkendir, bunun hesabını yapmak kolay değil, integral gerektirir. Ama 50 Hz AC sinyal için RMS değer, hangi DC değer aynı gücü tüketir? sorusunun cevabı.

Örnek: Şebeke gerilimi 620Vpp, 50 Hz dir. Bunu bir rezistansa bağladık ve belli bir ısınma meydana getirdi. Eğer aynı rezistansa 220V DC gerilim bağlasaydık, aynı ısı üretilecekti :) İşte RMS değeri bu.

Düzeltme: 310Vpp değil 620Vpp

taydin

Bu arada Çin'den PAM8610 D class amfiler elime ulaştı (meğer Türkiye'de de varmış, boşuna bizim gümrükcüleri yordum  :)) ). Bunun performans ölçümlerini yapacağım inşallah.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: taydin - 23 Kasım 2018, 22:25:15Aslında RMS işinin elektrikte ortaya çıkışı, rezistans'larda kolay güç hesabı içindi. Belli bir AC gerilim verdiniz rezistansa, ne kadar güç tüketir? AC gerilim değişkendir, bunun hesabını yapmak kolay değil, integral gerektirir. Ama 50 Hz AC sinyal için RMS değer, hangi DC değer aynı gücü tüketir? sorusunun cevabı.

Örnek: Şebeke gerilimi 620Vpp, 50 Hz dir. Bunu bir rezistansa bağladık ve belli bir ısınma meydana getirdi. Eğer aynı rezistansa 220V DC gerilim bağlasaydık, aynı ısı üretilecekti :) İşte RMS değeri bu.

Düzeltme: 310Vpp değil 620Vpp

@taydin abi benden daha iyi açıklamış.
RMS (Route Means Square) AC gerilimin efektif değeridir. Yani 220V AC RMS şebeke gerilimini örnek alırsak..
Bu arada Taydin abi AC220V un PP değeri 310V değil 620V tur haa :D Israr edersen köteklerim :D
Yani peak to peak gerilim değeri 620V olan AC şebeke geriliminin efektif değeri 220V tur.
Ha 220V DC ha 220V RMS AC farketmez.
İş yapma olarak açıklamıştım, ama anlam kargaşası ortaya çıkabiliyor.
Yüksek frekans tekniğinde Peak değerleri de önem arzediyor. O yüzden iş yapma kelimelerini kullanmayı uygun bulmadım.
Ancak efektif güç değeri için RMS değeri şarttır.

Alıntı yapılan: Furkan41 - 23 Kasım 2018, 22:11:48DC gerilimdeki karşılığıdır falan dedi oda sacma
220 voltun DC karşılığı 1.41 katıdır. bu konuya bir acıklık getirebilirmiisn abi rica etsem ?

DC gerilimdeki karşılığıdır. Yani efektif gücün hesaplanması olarak ele alınmalıdır.
T zaman periyodu içerisinde bir AC gerilim PEAK değerine ulaştığı andadevreden max akım geçecektir.
220VAC için peak değerimiz 310V tur.
Peki 1000W lık bir rezistans 220V şebekeden kaç amper çekecektir.? Hesapla da görek :D
1000W/220V=4.54A.
İyi de gardaş, AC gerilimimizin peak değeri 310V değilmiydi. Bakalım ecik.
310VX4.54=1407W yaptı. Hoppalaaa ve de cuppalaaa :D
Üstelik AC gerilim t periyodu içerisinde yerinde durmaz ki. Sıfır olduğu zaman da var. Sıfırın azcık üzerine çıktığı zamanlar da var. O halde... THAT is THE QUESTION :D
Ama gerilimimiz AC sinüs değil de KARE dalga olsaydı...
Eşit kenarlı bir kare dalda düşünürsek t zamanı içerisinde 1 periyot iş yaparsa aynı t zamanı süresince de sıfır iş yapacaktır.
Yani ocağımız 1sn 1000W harcıyacak, 1 sn de susacaktır. Bu ocağa da 1000W güç çekiyor denilemez.

HAA NOT:
RMS gerilim hesabı için 1.41 kullanılması pek doğru değildir.
Gerçek hesaplama 0.707 sabiti olup, peak değerini RMS hesaplanması için 0.707 ile çarpıyorsak peak değerini bulabilmek için de RMS değerini 0.707 ye bölmeliyiz.
311x0.707=220V O da bölü 0.707 ise eşittir yine 311V

taydin

Sen görmeden çaktırmadan düzelteyim dedim ama enselendik  :))

Furkan KELEŞOĞLU

Cevaplar için hepinize teşekkür ediyorum , saolun şimdi kafama oturdu.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 23 Kasım 2018, 23:48:05Cevaplar için hepinize teşekkür ediyorum , saolun şimdi kafama oturdu.

Dayak cennetten çıkmadır. :D ATASÖZÜ
Bazen dayak yemek iyi oluyor değil mi :D

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Kasım 2018, 00:32:39Dayak cennetten çıkmadır. :D ATASÖZÜ
Bazen dayak yemek iyi oluyor değil mi :D

@Mr_YAMYAM  Aynen abi köteklenmek lazım ki orası güçlensin :D

Kazasker

@Mr_YAMYAM  ve @memleket üstatlar yeni derede 1m direnci nereye koymam gerekli. trimpota bağlı dirnç mi :)
yada cx  ten sonraki direnç değeri ne  olacak. memleket abinin devresinde bu kısım yok. yada ordaki 100r standartmı kalmalı
cx öncesi direnç 510 r taktım. diğer devrede öyle idi

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 24 Kasım 2018, 15:01:29@Mr_YAMYAM  ve @memleket üstatlar yeni derede 1m direnci nereye koymam gerekli. trimpota bağlı dirnç mi :)
yada cx  ten sonraki direnç değeri ne  olacak. memleket abinin devresinde bu kısım yok. yada ordaki 100r standartmı kalmalı
cx öncesi direnç 510 r taktım. diğer devrede öyle idi

1M direnç yerine 51K var. 47P ların olduğu ilk dirençtir.
Cx devresini şidilik elleme. 510R kalabilir.

Kazasker

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 24 Kasım 2018, 16:53:34cx kısa devre kalsın mı abi ?

Cx farklı bir amaç için konulmuştu.
Konu ileleyişinde bu amaç gereksiz olmaya başladı. Bu yüzden Cx olayını, ampliyi tam anlamıyla bitirdiğimizde ele alalım.
Cx direnci kısa devre iken o trimpot tüm frekans bölgesinde amplimizin kazanç ayarını yapacaktır. Cx i takarsan, RC rezonansına göre amplinin tiz bölgesi kazancını değiştirebileceksin. Ancak entegre osilasyonlara açık olduğundan, bu işi en sona bırakmıştık.
Dolayısı ile şimdilik bu devremiz iptal edilebilir. Amplimiz gerçek anlamıyla yapılıp tam performansla çalıştırılabilirse, isteğe göre Cx i de tartışabiliriz.

Kazasker

gayet şipirdek çalıştı  :D  direkt loudnes ve direkt ton kontrol ile ses iyi. ama üçü bir araya gelince yine az ses. memleket abinin devresindek gibi. şuan ton alamıyorm ton kontrolden. bas önce 47 sonra 100f ile değişti. bir fark oluşmadı. bu durumda ton devresini ve dirençleri yenleme işine giriştim.  bass hiç çalışmıyor.  sadece tiz var o da eyi baya.  ne5532 yide yenileyecğim şimdi.
hatta potu da...

sisteme sinyal girişi olmadan , graund  jumperler takılı değilken sol hoparlörden rolantide çalışan tekne motor sesi sağ hoarlörden tek tek atan kaleşnikof sesi geliyor. jumperleri takınca ses seda kesiliyor...

soğutucu büyük ama ısı biraz fazla. 15 dk oldu ısı hisettiriyor kedini...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 24 Kasım 2018, 17:49:53gayet şipirdek çalıştı  :D  direkt loudnes ve direkt ton kontrol ile ses iyi. ama üçü bir araya gelince yine az ses. memleket abinin devresindek gibi. şuan ton alamıyorm ton kontrolden. bas önce 47 sonra 100f ile değişti. bir fark oluşmadı. bu durumda ton devresini ve dirençleri yenleme işine giriştim.  bass hiç çalışmıyor.  sadece tiz var o da eyi baya.  ne5532 yide yenileyecğim şimdi.
hatta potu da...

sisteme sinyal girişi olmadan , graund  jumperler takılı değilken sol hoparlörden rolantide çalışan tekne motor sesi sağ hoarlörden tek tek atan kaleşnikof sesi geliyor. jumperleri takınca ses seda kesiliyor...

soğutucu büyük ama ısı biraz fazla. 15 dk oldu ısı hisettiriyor kedini...

TON KONTROL DEVRESİNİ UNUT. >:(
 HATTA SÖK AT BİR KENARA.
Öncelikli olarak ampli çıkış katını halletmemiz gerekiyor.
En basit tasarım dahi olsa, belli başlı incelikleri hesaplayıp ölçemediğimiz sürece, en kalite ve üst seviye çıkış katı devresi kullansak ta amacımıza ulaşamayız.
Öncelikli yapılması gerekenler.
Sadece ampli çıkış katı çalıştırılacak, volüme devresi ile max güç elde edilecektir.
Max. gücün ölçümü.
Ampli çıkışına AC voltmetre bağlanır. İbreli olması önerilmektedir. İbreli ölçü aletleri RMS ölçüm yaparlar. Seviye takibi kolaydır.
İbreli yoksa, digital aletler de kullanılabilir. Ancak sabit bir sinyal verilirse çıkış gerilimi sağlıklı ölçülebilir.
Bunun için SİNYAL JENERATÖRÜ gereklidir. İnternetten ücretsiz indirilebilen PC tabanlı sinyal jeneratörü uygulamaları bulunmaktadır.
Ekte ücretsiz yayınlanmış bir sinyal jeneratörü ve osiloskop programı bulunmaktadır.
Program executable, yani windows tabanında doğrudan çalıştırılabilmektedir. İnstall edilmesine gerek yoktur.
Program içerisinden sabit frekans, 100 Hz verilir. PC çıkışımız ampliye girecektir. Ampli çıkışımızda hoparlör veya uygun güçte bir direnç bağlı olmalıdır. (Test esnasında olası hatalarda hoparlörün zarar görmemesi için)
Direnç bağlanmak istenirse 16ohm en az 30W güçte olmalıdır. Böyle bir direnç temin edilemiyorsa, ocak rezistanslarından 16 ohm olarak ölçrerek kesmek ve bir DUMMY LOAD yapmak oldukça işe yarayacaktır.
Bu dummy load direncinden şase bağlantısına yakın ve 1/10 oranında (1.6ohm) kısmından bir ek alınabilirse, bu uç PC ye girilip, LINE sevi,yesinde PC ile ampli sinyallerimizi takip edip ölçebiliriz.
Belirtilen yük direnci doğrultusunda ampli çıkışımızdan en az 10V RMS gerilim ölçebilmeliyiz. Ancak bu gerilime çıkış sinyallerinin kırpılmaya girmeden ulaşmış olmak gerekmektedir. Bu bize amplimizin çıkış gücünü ifade edecektir.
Ampli çıkış gerilimimiz 10V AC RMS ye ulaşamadan bozuluyorsa yeterli güç alamıyoruz demektir. Bu durumda tasarımımızı yeniden kontrol etmemiz gerekmektedir.
100Hz te yeterli güç elde edilebiliyorsa, frekans jeneratöründen 30Hz ila 20KHz arası frekanslar teker teker verilerek çıkış gerilimleri ölçülmelidir. Böylece amplimizin frekans karakteristiğini ölçmüş olacağız.
NOT:
Frekans karakteristiği ölçümü max güçte yapılmamalıdır. Uygun çıkış gücü 1W olup, belirtilen yük empedansı için ortalama 2V olmalıdır.

Kazasker

İndirdim. Programi açtım. Ampli direkt bagli
Görüntü.
[attach type=thumb]10064[/attach]
[attach type=thumb]10070[/attach]

bunlar olur mu
[attach type=thumb]10068[/attach]

bunu unuttum simdilik

Mr_YAMYAM

Sana lazım olan şu.
[attach type=image]10072[/attach]
İstenilen frekansı kutucuğa giriyorsun. Sabit frekans seçeneğinde tek bir frekans üretilir.
Bu PC nin çıkışı ampliye girecektir.
BAŞLA'ya bastığın anda 100Hz lik ton frekansı üretilir.
Osilaskopu ampli çıkışında kullanamazsın.
Çünkü osiloskop PC tabanlıdır ve giriş arayüzü ses kartıdır. Ses kartlarının max giriş seviyesi ise 1V civarıdır. Fazla voltaj verirsen ses kartını yakabilirsin.
PC osiloskopu kullanabilmenin tek yolu 10:1 trafo kullanmaktır. Yani girişten 10V ac verirsen trafo çıkışından 1V alacaksın.
Trafo çıkışın doğrudan PC nin line IN e bağlanacaktır.
Trafoyu temin edebilirsen herhangi bir PC yi osiloskop olarak kullanabilirsin.
ANCAK:
Bu tür ücretsiz yazılımlar gerçek bir ölçüm yapmazlar. Dalga formunun doğru görüntülenmesi bile çoğunlukla zordur. Güçlü bir ekran kartı ve donanım gerektirir. Ayrıca bu yazılım çok iyi değildir.

Kazasker

100hz ile sabit frekans çıkıj voltaj sonuçları test suresi 1.5 dk. volume seviye %90
Sağ 13
Sol 12.8-9 arasi

Mr_YAMYAM

Bu testte çıkış dalga formunun gözlemlenmesi önem arzeder.
%90 da olsa amplinin bozulmaya girip girmediğini nasıl anlayabileceksin?
Teknikte bu iş osiloskop ile görüntülenir.
Ancak senin şu anda osiloskopun olmadığı için sadece duyarak kulağınla kuyruğunla gözlemen lazımdır.
İnsan kulağı ölçü aletlerine nazaran iyi bir gözlem yapamaz.
ANCAK....
100Hz gibi bir sinyalin ampli çıkışında dinlenilmesi esnasında %10 kadar distorsiyonu farkedebilir. %10 dan daha düşük bozulma  insan kulağı ile algılanmayabilir.
O halde ne yapılabilir.
DUMMY LOAD a haricen bir direnç daha bağlanmalıdır. Bu dirence seri olarak hoparlör bağlanır.
Bu direncin değeri hoparlör empedansından en az 5-6 kat yüksek olmalıdır.
Yani hoparlörümüz 8 ohm ise takribi 50 ohm direnç hoparlöre seri bağlanmalıdır. Bu direnç ve hoparlörün boşta kalan uçları dummy load direncinin iki ucuna bağlanır.
(Kulaklık konfigürasyonu yapılırsa da aynı anlama gelir.) Dolayısı ile kulaklık ile sesteki bozulmayı daha iyi anlayabiliriz.
Mevcut amplimiz için kulaklık konfigürasyonu 330ohm direnç ve seri olarak kulaklık bağlamaktır.
Dinlediğimiz sesin bozulmaya uğramadığı seviye, relatif olarak bize çıkış seviyesinin max. olduğunu belirtir.
İşte bu seviye bizim amplimizin çıkış gerilimidir.

Mr_YAMYAM

FREKANS KARAKTERİSTİĞİ TESTİ.
Amplimizin max çıkış gücü ölçüldükten sonra bu testi yapabiliriz.
NASIL YAPILIR?
Frekans jeneratöründen 1KHz sabit frekans verilerek ampli çıkış gerilimimiz 2V olacak şekilde volüme potu ile ayarlanır.
Daha sonra frekans jeneratörü geniş frekans taraması için ayarlanır.
Yavaş seçenek işaretlenirse voltaj değişimleri not edilecek kadar zaman kazanılır.
20Hz ten 20KHz e kadar olan frekanslar taranırken muhtelif frekanslardaki çıkış voltajı not edilir.
Örnek 20Hz te 1V 100Hz te 1.5V 300Hz 2V gibi.
Okunan max. sapma 1V olmalıdır. Yani 1KHz referans seviyemizde 2V çıkış gerilimi almışsak, 20Hz ila 20KHz arasındaki değer en az 1V en fazla 3V olmalıdır. Bu ölçüm amplimizin frekans karakteristiğinin 20Hz 20Kz +/-3db olduğunu ifade eder.

Alıntı yapılan: Kazasker - 24 Kasım 2018, 22:05:08https://tr.aliexpress.com/store/product/DSO138-Oscilloscope-Electronic-Teaching-Training-Open-Source-STM32-Oscilloscope/417968_32322904486.html

bu nasıldır abi

YARAMAZ :D
O kadar parayı vereceğine biraz daha ver ve PC tabanlı bir cihazın olsun.
https://tr.aliexpress.com/item/ISDS205A-PC-Based-USB-Oscilloscope-2CH-20MHz-48MSa-s-FFT-Analyzer-Data-Logger/32352310198.html?spm=a2g10.search0104.3.22.29557bc5fovs4i&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5_10065_10068_5735120_319_317_5730620_10696_10924_453_10084_454_10083_10618_5735220_10920_10921_10307_10922_537_536_5734920_10059_10884_10887_100031_321_322_10103_5729320_5735020-5735020,searchweb201603_51,ppcSwitch_0&algo_expid=dece7f9a-caa4-4481-ad96-ebec9ddadbda-3&algo_pvid=dece7f9a-caa4-4481-ad96-ebec9ddadbda
En azından spectrum analizeri de var.

Şu ürünü  Taydin    abiye önersem, cihazı kafamda kırar :D 
https://tr.aliexpress.com/item/DHL-Free-Hantek-Oscilloscope-Portable-Benchtop-DSO4102C-2ch-100MHz-USB-Oscilloscopes-Arbitrary-Function-Waveform-Generator/32816292429.html?spm=a2g10.search0104.3.212.29557bc5fovs4i&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5_10065_10068_5735120_319_317_5730620_10696_10924_453_10084_454_10083_10618_5735220_10920_10921_10307_10922_537_536_5734920_10059_10884_10887_100031_321_322_10103_5729320_5735020-5735220,searchweb201603_51,ppcSwitch_0&algo_expid=dece7f9a-caa4-4481-ad96-ebec9ddadbda-29&algo_pvid=dece7f9a-caa4-4481-ad96-ebec9ddadbda
Ama böyle bir ürün ile bir amatör birçok işini rahatlıkla halledebilir.

Ama @taydin‍  abiye şu uyduruk aleti önerebilirim :D
https://www.tek.com/oscilloscope/6-series-mso-mixed-signal-oscilloscope

taydin

Eğer bütçe çok kısıtlı ise, Hantek 6022BE düşünülebilir. Ama önerdiğim osiloskop diyemem, "hiç olmayacağına, en azından bu olsun" diyebileceğim bir makina.

Benim başlangıç için önerim Rigol DS1054Z ve Siglent'in eşdeğer modelleri. Bunlar fiyat/performans oranı çok iyi.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: taydin - 25 Kasım 2018, 00:22:16Eğer bütçe çok kısıtlı ise, Hantek 6022BE düşünülebilir. Ama önerdiğim osiloskop diyemem, "hiç olmayacağına, en azından bu olsun" diyebileceğim bir makina.

Benim başlangıç için önerim Rigol DS1054Z ve Siglent'in eşdeğer modelleri. Bunlar fiyat/performans oranı çok iyi.

Abi benim tektroniği beğenmedin mi :D Ben bu markayı duyunca gıbızlanıyom :D
25GS/s her kanal için.
8GHz band genişliği.
Diffrential problar. Sinyal ile aktif olabilen kanallar.
En düşük giriş gürültüsü.
Jitter analysis ve diğerleri.
Fiyatı 24900$ olup sudan ucuz bile denilebilir :D

taydin

Abi o senin dediğin fiyat, o cihazın minimum konfigürasyonun fiyatı. 1 GHz, 62.5 Mpts, ve HİÇBİR yazılım opsiyonu yok!

Full aksesuar almak için bir de sol böbrek, sağ akciğeri satmak gerekebilir  ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: taydin - 25 Kasım 2018, 00:59:20Abi o senin dediğin fiyat, o cihazın minimum konfigürasyonun fiyatı. 1 GHz, 62.5 Mpts, ve HİÇBİR yazılım opsiyonu yok!

Full aksesuar almak için bir de sol böbrek, sağ akciğeri satmak gerekebilir  ;D

Abi idare ET. Azcık ta ızgara :D
Malum o markayı görünce dilim dişim birbirine karışıyo.
Fazlaca bakmadım bile.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 27 Kasım 2018, 18:17:18Test koşulları:
Bilgisayar ses düzeyi %50. Devreye pot eklemedim. Bilgisayardan kontrol ediyorum.

Test koşullarında sırasıyla 20, 30 ve 40Hz verdim. Ve sırasıyla 0.1V, 1.7V ve 8V okudum.
1kHz veremedim çünkü evin her tarafına dağılıyor ve kulak çınlatıyor. Babamdan fırça yemek istemiyorum :)
Bu konunun esas amacı bu testtir.
İyi kalite amplifikatör bazı testler ile belli olabilir. Bu testlerden birisi de frekans karakteristiğidir.
Arkadaşımızın kendi amplisinde yapmış olduğu bu testleri kabaca analiz edersek ve 1KHz referans frekansının da 8V olduğunu varsayarsak, TDA2050 ile yapılmış bu çıkış katının ROLL-OFF frekansının 40Hz olduğunu anlamaktayız.
Bu frekansın altlarına doğru inildikçe amplinin ani bir kacanç kaybı olduğunu görmekteyiz.
İşte kaliteli amplifikatörlerde frekans bandının olabildiğine geniş olması gerekliliktir. Elbette sadece alçak frekans bölgesinde değil, yüksek frekans bölgelerinde de eşitliğin sağlanabilmesi gerekmektedir.
Gerek alçak frekans bölgesindeki eşitliğin sağlanabilmesi gerekse yüksek frekans bölgesindeki eşitliğin sağlanabilmesi, sanıldığı kadar kolay değildir. Kullanılan yarı iletkenler ve pasif kompenentler bu konuda son derece önem arzetmektedirler.
Elbette tasarım hassasiyeti de oldukça önemli olup, bu unsurları layıkı ile yerine getirebilmek oldukça masraflı olabilmektedir.
Özgürece için tasarlamış olduğum STK465 li amplinin genel frekans karakteristiği 10Hz ila 35KHz arasında olup, sadece -3db lik bir sapma bulunmaktadır. Temel audio frekans bandı olan 20Hz 20KHz arasında ise sapma değerimiz neredeyse hiç yoktur.
Bizler bu konu içeriğinde, kaliteli bir tasarımın gerekliliğini tartışmak ve, mümkün olan en geniş frekans karakteristiğine sahip bir devre tasarlamak amacındayız.
Gerek entegreli olsun, gerek transistörlü olsun, ve hatta lambalı tasarımlar olsun, bu amaç asla değişmez. Yani mümkün olan en geniş frekans karakteristiği.
Distorsiyon ölçümü sadece pahalı ölçü aletleri ile yapılabildiği için konumuz dışıdır. Gürültü ölçümü ise nispeten özel aletler gerektirse de temin edebilmek olasıdır.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 27 Kasım 2018, 19:13:11Bu konunun esas amacı bu testtir.
İyi kalite amplifikatör bazı testler ile belli olabilir. Bu testlerden birisi de frekans karakteristiğidir.
Arkadaşımızın kendi amplisinde yapmış olduğu bu testleri kabaca analiz edersek ve 1KHz referans frekansının da 8V olduğunu varsayarsak, TDA2050 ile yapılmış bu çıkış katının ROLL-OFF frekansının 40Hz olduğunu anlamaktayız.
Bu frekansın altlarına doğru inildikçe amplinin ani bir kacanç kaybı olduğunu görmekteyiz.
İşte kaliteli amplifikatörlerde frekans bandının olabildiğine geniş olması gerekliliktir. Elbette sadece alçak frekans bölgesinde değil, yüksek frekans bölgelerinde de eşitliğin sağlanabilmesi gerekmektedir.
Gerek alçak frekans bölgesindeki eşitliğin sağlanabilmesi gerekse yüksek frekans bölgesindeki eşitliğin sağlanabilmesi, sanıldığı kadar kolay değildir. Kullanılan yarı iletkenler ve pasif kompenentler bu konuda son derece önem arzetmektedirler.
Elbette tasarım hassasiyeti de oldukça önemli olup, bu unsurları layıkı ile yerine getirebilmek oldukça masraflı olabilmektedir.
Özgürece için tasarlamış olduğum STK465 li amplinin genel frekans karakteristiği 10Hz ila 35KHz arasında olup, sadece -3db lik bir sapma bulunmaktadır. Temel audio frekans bandı olan 20Hz 20KHz arasında ise sapma değerimiz neredeyse hiç yoktur.
Bizler bu konu içeriğinde, kaliteli bir tasarımın gerekliliğini tartışmak ve, mümkün olan en geniş frekans karakteristiğine sahip bir devre tasarlamak amacındayız.
Gerek entegreli olsun, gerek transistörlü olsun, ve hatta lambalı tasarımlar olsun, bu amaç asla değişmez. Yani mümkün olan en geniş frekans karakteristiği.
Distorsiyon ölçümü sadece pahalı ölçü aletleri ile yapılabildiği için konumuz dışıdır. Gürültü ölçümü ise nispeten özel aletler gerektirse de temin edebilmek olasıdır.

Abi, 1kHz denedim, o da 8V. Mükemmel tahminlerde bulunuyorsunuz :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 27 Kasım 2018, 21:08:57Abi, 1kHz denedim, o da 8V. Mükemmel tahminlerde bulunuyorsunuz :)
Doğru bir test için volüme potu takmalısın.
Girişe 1KHz uygun değerde frekansı verdikten sonra ampli çıkışından 1V-2V alacak şekilde pot ile ayarlamalısın.
Sonra tüm frekans bölgesini 20Hz ten 20 KHz e kadar vererek hangi frekanslarda sapma olduğunu ölçüp not almalısın.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 27 Kasım 2018, 21:21:49Doğru bir test için volüme potu takmalısın.
Girişe 1KHz uygun değerde frekansı verdikten sonra ampli çıkışından 1V-2V alacak şekilde pot ile ayarlamalısın.
Sonra tüm frekans bölgesini 20Hz ten 20 KHz e kadar vererek hangi frekanslarda sapma olduğunu ölçüp not almalısın.

Pot takmak yerine bilgisayardan sesi azalttım.
32Hz:  0V
63Hz: 2V
125Hz: 2.1V
250Hz: 2.1V
500Hz: 2.1V
1000Hz: 2.1V
2000Hz: 2.1V
4000Hz: 2.1V
6000Hz: 2.1V
8000Hz: 2.1V
10kHz: 2V
12,5kHz: 1.9V
15kHz: 1.9V
17,5kHz: 1.8V
20kHz: 1.6V
Böyle çıktı. Yanlız 90-110Hz arasına geldiğinde 0.5V gibi bir değere düşüyor. Sebebini bir türlü anlamadım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 27 Kasım 2018, 21:40:56Pot takmak yerine bilgisayardan sesi azalttım.
32Hz:  0V
63Hz: 2V
125Hz: 2.1V
250Hz: 2.1V
500Hz: 2.1V
1000Hz: 2.1V
2000Hz: 2.1V
4000Hz: 2.1V
6000Hz: 2.1V
8000Hz: 2.1V
20kHz: 1.6V
Böyle çıktı. Yanlız 90-110Hz arasına geldiğinde 0.5V gibi bir değere düşüyor. Sebebini bir türlü anlamadım.
Değerler gayet iyi.
90-110Hz te düşme birkaç sebepten olabilir.
1) Hoparlörün endüktif bir yüktür ve kendi kendine salınım yapabilir. Bu olaya rezonans frekansı denilir.
Demekki senin hoparlörünün rezonans frekansı 90 110Hz arası imiş ki beş para etmez :D
2) Çıkış katın çok kalite bir devre olmayıp, basit bir devredir. Endüktif yük sürebilme kabiliyetinden dolayı düşme görülebilir.
3) Nadiren de olsa devrede kullanılan pasif elemanlar direnç ve kondansatör gibi, uygun kalite olmadığı için yapabilir.
4) Kaynak frekans karakteristiği (PC) bu bölgede düşük olabilir. İyi kalite PPM ile PC çıkışının gözlemlenmesi gereklidir.
Ben PC için adobe audition'un kendi PPM'ini, ayrıca kendi yapmış olduğum PPM leri kullanıyorum. Linux tabanında ise audacity programının PPM leri oldukça iyi. Audacity yi windows tabanında da yükleyip kullanabilirsin.
https://audacity.tr.softonic.com/
Ücretsiz sunulan bir yazılımdır. Dileyen indirip kurabilir.

taydin

Aslında ölçü aletinin 20 KHz'e kadar doğru RMS ölçüm yapabildiğini önce teyit etmek lazım, yoksa bu ölçümler amfiyi gerçekte olduğundan daha kötü gösterebilir.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 27 Kasım 2018, 21:40:56Pot takmak yerine bilgisayardan sesi azalttım.

1000Hz: 2.1V REFERANS LEVEL
20kHz: 1.6V   DÜŞME BÖLGESİ
Konu içeriğinde verilmiş olan Cx kondansatörü ve trimpot devresi, 20KHz bölgesindeki bu düşüşü kompanze etmek için konulmuştur.
NASIL YAPILIR?
Sabit 20KHz verilir. Cx i kontrol eden trimpot ayarlanarak 20KHz frekanslarda da devremizin kazancı referans seviyesine çekilir.
Daha sonra 20KHz ten 5KHz e kadar olan frekanslar yeniden ölçülür.
Ara frekanslarda kazanç fazlalığı varsa Cx kondansatörünün değeri düşürülür. Eğer ara frekanslarda küçük te olsa düşüşler varsa Cx biraz daha büyütülmelidir.
Cx kondansatörü oldukça önemli olup tip, olarak yüksek kaliteli kondansatörlerden seçilmelidir.

Alıntı yapılan: taydin - 27 Kasım 2018, 22:49:03Aslında ölçü aletinin 20 KHz'e kadar doğru RMS ölçüm yapabildiğini önce teyit etmek lazım, yoksa bu ölçümler amfiyi gerçekte olduğundan daha kötü gösterebilir.
DOĞRU hocam.
Ancak amatör bir arkadaşımızın elinde TRUE RMS özellikli ölçü aleti olmayabilir.
Relatif te olsa bu bir ölçüm tekniğidir ve değişmez. Elinde desibelmetre veya true RMS ölçü aleti olan arkadaşlar bu testi yapıp en doğru sonuçlara ulaşabilirler.

memleket

Kazasker

Alıntı yapılan: memleket - 28 Kasım 2018, 00:22:34@Kazasker‍ nerede kalmıştık. En son durum nedir?
üstad işler yolunda gitmiyor.  yamyam abinin  1hz-20khz testini yapıyordum az önce. sol lm1875 dayanamadı yandı. sağ sağlam. devre toparlandı geniş bir vakit bulup kutuya koymalıyım.  birde yamyam abinin ton kontrolu yeniden bastım.  montajda 1-2 parça eksik.  1 entgre ve eksik parçaları tamamlarsam o iş tamamdır.   ;)

Kazasker

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 28 Kasım 2018, 00:44:59üstad işler yolunda gitmiyor.  yamyam abinin  1hz-20khz testini yapıyordum az önce. sol lm1875 dayanamadı yandı. sağ sağlam. devre toparlandı geniş bir vakit bulup kutuya koymalıyım.  birde yamyam abinin ton kontrolu yeniden bastım.  montajda 1-2 parça eksik.  1 entgre ve eksik parçaları tamamlarsam o iş tamamdır.   ;)
Sinyal giriş seviyesini ayarlamazsan işte bööle yanarlar :D
Ben ne dedim ? Çıkıştan 1-2V alacak şekilde ayarlanacak.
Ton kontrolü yeniden yapmana gerek yoktu. Kanaatimce kabloları özellikle de bass pot kablolarını yanlış bağlamışsan, bass kesme olayı olur.
Yeni alacağın LM1875, bari kaliteli olsa da fark ortaya çıksa.

Kazasker

umarım abi. 6 bacaklı klasik stereo pot için bass bağlantısını atarmısın sana zahmet :)

Mr_YAMYAM

Pota alttan baktığında iki sıra 3 bacak görürsün.
[attach type=image]10153[/attach]
Üst sıra L için ise alt sıra da R içindir.
Senin için renk kodlaması bile yaptım.
Sen de aynı renkleri kullanarak bağlarsan hata yapmazsın.

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 28 Kasım 2018, 11:49:19Üst sıra L için ise alt sıra da R içindir.
Senin için renk kodlaması bile yaptım.
Sen de aynı renkleri kullanarak bağlarsan hata yapmazsın.

teşekkürler abi. bağlantıyı doğru yapmışım. yeni pot buldum bu gün onu deneyeceğim.

Mr_YAMYAM

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın