LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı

Başlatan Mr_YAMYAM, 02 Kasım 2018, 18:48:01

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 14 Kasım 2018, 16:07:39Üstad bu tüplü tvlerdeki tuner kutusuna benziyor..

Onlara benzese de onlardan biri değil. Ama amacı aynı.
Tuner kutularının amacı da ekranlamadır.
Gerek havadan yayılan elektromanyetik alanların engellenmesinde, gerekse trafoların yaymış olduğu 50Hz frekansların engellenmesinde kullanılmaktadır.
Aynı zamanda GROUNDING tekniklerinin doğru kullanılabilmesi amacıyla kendisi bir GROUND PLANE görevi yapmaktadır.
Yani PCB yollarının en kısa bir şekilde tutularak. dönüş akımlarının kısa yoldan şaseye aktarılmasında önemli rolleri bulunmaktadır.
Resimdeki kutunun aynısından bulmak zorunluluğunuz yoktur. 0.5mm kalınlığındaki bir sac'ı önce L şeklinde bükerek ton kontrol için taban oluşturursunuz.
Bu L aparatı dik olarak ampli şasesine monte edersiniz. Ton kontrol kartı da bu L de montajlı olmalıdır.
Ekranlamanın mütekamil olmasını isterseniz de ton kontrol kartını içine alabilecek büyüklükte yine sac levhadan U şeklinde bükersiniz ve devreyi içine alacak şekilde yükseltme aparatları ile monte edersiniz.

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Kasım 2018, 16:22:45Onlara benzese de onlardan biri değil. Ama amacı aynı.
Tuner kutularının amacı da ekranlamadır.
Gerek havadan yayılan elektromanyetik alanların engellenmesinde, gerekse trafoların yaymış olduğu 50Hz frekansların engellenmesinde kullanılmaktadır.
Aynı zamanda GROUNDING tekniklerinin doğru kullanılabilmesi amacıyla kendisi bir GROUND PLANE görevi yapmaktadır.
Yani PCB yollarının en kısa bir şekilde tutularak. dönüş akımlarının kısa yoldan şaseye aktarılmasında önemli rolleri bulunmaktadır.
Resimdeki kutunun aynısından bulmak zorunluluğunuz yoktur. 0.5mm kalınlığındaki bir sac'ı önce L şeklinde bükerek ton kontrol için taban oluşturursunuz.
Bu L aparatı dik olarak ampli şasesine monte edersiniz. Ton kontrol kartı da bu L de montajlı olmalıdır.
Ekranlamanın mütekamil olmasını isterseniz de ton kontrol kartını içine alabilecek büyüklükte yine sac levhadan U şeklinde bükersiniz ve devreyi içine alacak şekilde yükseltme aparatları ile monte edersiniz.

şimdi anlaşıldı mevzu.  :D  :D  ekranlama için. minik bir bir kutu  ;)  yeniden ölçmem lazım. sığarsa o iş kolay. şimdi işten çıkıyorum. akşam görüşmek  üzere :)
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Mr_YAMYAM

Anlaşılabilir olması için örnek çizim.

[attach type=image]9884[/attach]
Çizebildiğim kadarıyla.
L şeklinde bir sac üzerine ton kontrol monte edilir.
L sac ana şaseye vidalanır.
İstenilirse U şeklinde bir sac kıvrılarak ton kontrol devresi komple ekranlanabilir. U sac ton kontrol devresini içine almalıdır.

Kazasker

@Mr_YAMYAM  abi sinyal girişleri için bu kablo uygunmudur ?
[attach type=thumb]9886[/attach]

Mr_YAMYAM

Uygun değil gibi görünüyor.
Sinyaller için en ideal kablo kulaklık kablosu olarak satılan ve bağımsız olarak iki şase iki de canlı uçları olan kablolardır.

Kazasker

Ton kontrolün HAP KUTUSU hazır  ;D  boyle daha iyi oldu sanki.. Faraday kafesi tam olmasa da @asma nin dediği gibi FERHAT DAYİ KAFESİ oldu :D  :D 
[attach type=thumb]9888[/attach][attach type=thumb]9890[/attach][attach type=thumb]9892[/attach][attach type=thumb]9894[/attach][attach type=thumb]9896[/attach]

NOT:
abi zana zahmet birde sinyal giriş çıkış konnektörlerine deginebilirmisin  Burda nasıl yol izleyelim...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 14 Kasım 2018, 23:07:53Ton kontrolün HAP KUTUSU hazır  ;D  boyle daha iyi oldu sanki.. Faraday kafesi tam olmasa da @asma nin dediği gibi FERHAT DAYİ KAFESİ oldu :D  :D 
[attach type=thumb]9888[/attach][attach type=thumb]9890[/attach][attach type=thumb]9892[/attach][attach type=thumb]9894[/attach][attach type=thumb]9896[/attach]

NOT:
abi zana zahmet birde sinyal giriş çıkış konnektörlerine deginebilirmisin  Burda nasıl yol izleyelim...

Gayetlene şipirdek. İş görür yani.
Önemli olan dik montaj ile yer tasarrufudur.  Bunu yaparken de ekranlama ile tekniği biraz daha ileriye götürdük.
ŞİMDİ KULAĞINI KUYRUĞUNU AÇ İYİ DİNLE :D
Giriş konnektörü CNCH Yani LALE jaklardan olmalıdır. Jakların birer ucu canlı bir ucu da şasedir.
Giriş konnektörünün şasesi doğrudan şaseye bağlanacaktır. En kısa yoldan ve en kalın ve kısa kablo ile.
Buraya bir kablo bağlanacak. L-G-R sinyal. Left Ground Right.
Kablo doğruca ton kontrolün girişine gidecek. Ama kablonun şase ucu boşta bırakılacak, sadece canlı uçlar bağlanacaktır. Bu kablonun şase ucu yani blendaj kısmı boşta kalacaktır.
Ton kontrolün çıkışına da aynı yöntemle kablo bağlanacak. Left ground ve right. Üçü de bağlanacak. Ton kontrolün çıkış kablosunun canlı uçları dosdoğrucana (Kızlara takılmadan) Volüme (Loudness) kartının İNEK uçlarına bağlanacaktır. Şase ucu burada da boşta bırakılacaktır.
Loudnessin çıkış ucu Left ground right olarak yine kabloya bağlanacak, ama ampliye bağlanırken hem canlı uçlar, hem de şaseler bağlanacaktır. Çünkü amplimizim PİRE STATE GROUND bağlantısı doğrudan sistemin pire state ground bağlantısına irtibatlı olmalıdır.
Benim ton kontrolün bağlantı şekli ve kablolar.
GİRİŞ KABLOLAMASI.
[attach type=image]9898[/attach]

Bu da ton kontrol ÇIKIŞ KABLOLAMASI.
[attach type=image]9900[/attach]

Kablo bağlantısının teknik kaynaklarca yapılmış izahatı.
[attach type=image]9902[/attach]

asma

Alıntı yapılan: Kazasker - 14 Kasım 2018, 23:07:53Ton kontrolün HAP KUTUSU hazır  ;D  boyle daha iyi oldu sanki.. Faraday kafesi tam olmasa da @asma nin dediği gibi FERHAT DAYİ KAFESİ oldu :D  :D 
Kim demiş , ne zaman demiş , kime demiş.  :o
Ben sessiz sedasız takipteyim.   ;)

Kazasker

Alıntı yapılan: asma - 15 Kasım 2018, 00:32:53Kim demiş , ne zaman demiş , kime demiş.  :o
Ben sessiz sedasız takipteyim.   ;)
aaa üstat  kusura bakma.  ???
 farklı bir konuda  @seron  demişti. yanlış yazmışım  :)  :)  :)

Kazasker

Giriş konnektörü CNCH Yani LALE jaklardan olmalıdır. Jakların birer ucu canlı bir ucu da şasedir.
Giriş konnektörünün şasesi doğrudan şaseye bağlanacaktır. En kısa yoldan ve en kalın ve kısa kablo ile.

Kablo doğruca ton kontrolün girişine gidecek. Ama kablonun şase ucu boşta bırakılacak, sadece canlı uçlar bağlanacaktır. Bu kablonun şase ucu yani blendaj kısmı boşta kalacaktır.

bu en kısa yoldan bağlanacak şase besleme devresinin graund çıkış ucu boşta idi oraya bağlanacak demi üstad. bu durumda giriş konnektörü  yani şase tipi lale jaklar vidalandığı yerde sacdan yalıtılmış olmalı.  mı?  :o

Kazasker

Alıntı yapılan: Kazasker - 15 Kasım 2018, 01:19:46Giriş konnektörü CNCH Yani LALE jaklardan olmalıdır. Jakların birer ucu canlı bir ucu da şasedir.

bu en kısa yoldan bağlanacak şase besleme devresinin graund çıkış ucu boşta idi oraya bağlanacak demi üstad. bu durumda giriş konnektörü  yani şase tipi lale jaklar vidalandığı yerde sacdan yalıtılmış olmalı.  mı?  :o

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 15 Kasım 2018, 01:20:45bu en kısa yoldan bağlanacak şase besleme devresinin graund çıkış ucu boşta idi oraya bağlanacak demi üstad. bu durumda giriş konnektörü  yani şase tipi lale jaklar vidalandığı yerde sacdan yalıtılmış olmalı.  mı?  :o

Öyle deel :D
Şaseden kendiliğinden yalıtımlı ise kalın ve çok çok kısa bir telle şaseye.
Eğer giriş konnektörleri şaseye irtibatlı ise zaten kablo ile bağlamaya gerek yoktur.
Bazı giriş konnektörleri şaseye irtibatlıdır. Bazılarında irtibat yoktur.
[attach type=image]9904[/attach]

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Kasım 2018, 01:36:59[attach type=image]9904[/attach]
hah şu ortada yalnız takılanlardan gelicek yarın. bnlarda sadece canlı cları kullanacağız o zaman  8)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 15 Kasım 2018, 01:42:22hah şu ortada yalnız takılanlardan gelicek yarın. bnlarda sadece canlı cları kullanacağız o zaman  8)

Canlı uçları kullanacaksın ammaaaa.
Kablonun şase ucu bu noktada bağlı olacaktır.
Kablonun ton kontrole giren uçlarındaki şaseler boşta kalacak, sadece iki canlı uç bağlanacak.
Çaktın mı vaziyeti :D

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Kasım 2018, 01:46:57Canlı uçları kullanacaksın ammaaaa.
Kablonun şase ucu bu noktada bağlı olacaktır.
Kablonun ton kontrole giren uçlarındaki şaseler boşta kalacak, sadece iki canlı uç bağlanacak.
Çaktın mı vaziyeti :D

çaktım köfteyi :) ;D

H_SerhatY

Hocam bağlantı sıralaması nasıl olacak? "Loudness > Ton Kontrol > Çıkış Katı" şeklinde mi, yoksa "Ton Kontrol > Loudness > Çıkış Katı" şeklinde mi?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 15 Kasım 2018, 19:00:11Hocam bağlantı sıralaması nasıl olacak? "Loudness > Ton Kontrol > Çıkış Katı" şeklinde mi, yoksa "Ton Kontrol > Loudness > Çıkış Katı" şeklinde mi?

"Ton Kontrol > Loudness > Çıkış Katı" şeklinde.

memleket

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 15 Kasım 2018, 19:00:11Hocam bağlantı sıralaması nasıl olacak? "Loudness > Ton Kontrol > Çıkış Katı" şeklinde mi, yoksa "Ton Kontrol > Loudness > Çıkış Katı" şeklinde mi?

Bi kaç resim at bakalım neler yaptın..

H_SerhatY

Alıntı yapılan: memleket - 15 Kasım 2018, 19:03:05Bi kaç resim at bakalım neler yaptın..
Elimde resim atacak cihaz yok ki :/ Telefon yok, webcam yok, tüm paramı ampliye yatırdım :D

memleket

Elinde resim vs bir şey olmadığını tahmin ettim.
Bende laf olsun diye sordum zaten...

H_SerhatY

Alıntı yapılan: memleket - 15 Kasım 2018, 19:18:25Elinde resim vs bir şey olmadığını tahmin ettim.
Bende laf olsun diye sordum zaten...
Ama... :( Neyse ya. Bu da iyi. En azından öldürmüyorsunuz. Gömüyorsunuz ama öldürmüyorsunuz. Bu da iyi. Çok iyi.

Kazasker

Kazasker

Bu gün eski bir dosta uğradım kutu istedim bunu aldım   :D
[attach type=thumb]9917[/attach]
[attach type=thumb]9919[/attach]
[attach type=thumb]9921[/attach]
[attach type=thumb]9923[/attach]
[attach type=thumb]9925[/attach]

memleket

Biraz ufak sanki :D

Kos koca kutunun içindekiler bu kadar mı :D Biraz göz boyamışlar sanki :D

Kazasker

Ahahaha  ;D  evet bizim devreler kayboldu bi ara..   
Kutuyu ne yapacagimi bilemedim gerçekten büyük üstad  :)

Kazasker

Hava çok soğuk istanbulda bu gün pek bir şey yapamadım. Besleme devresi voltaj ayarlarını yaptım. İsin en zor kısmı kaldı pot bağlantıları  :D

Arka plan ( değiştirilebilir)
[attach type=thumb]9927[/attach]

Mr_YAMYAM

Ankara da don var.
Don olmasa da dondurucu soğuk var.
Arka planını beğenmedim. Bilimsel değil.
Hoparlör çıkışlarının şase ile ilgisi olmaması lazımdır.

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Kasım 2018, 00:11:35Ankara da don var.
Don olmasa da dondurucu soğuk var.
Arka planını beğenmedim. Bilimsel değil.
Hoparlör çıkışlarının şase ile ilgisi olmaması lazımdır.

o yüzden sordum abi :) allttaki dişi jakların kılıfı var . şaseden yalıtmak için üstteki gibi onları takacağım.  bu durumda daha önce dediğiniz gibi hoparlör graund ları besleme devresinin 0 noktasına takacağım. kafamdaki soru işareti de kalkmış oldu ;)

Mr_YAMYAM

Kablolamayı yaptıktan sonra resim at.
Bi inceleyip hata varmı görelim.

Kazasker

Kazasker

Kablolamalari yaptım
İlk önce ton devresini yaptım hem güç hemde sinyal girişlerin de GND girişi yapmadım.
[attach type=thumb]9931[/attach]

sonra loudness devresi, burda ise ton devresinden aldığım sinyali yine GND bağlantı yapmadan sadece canlı uçları aldım
AYRİCA bu devre şaseye vidalanacak.
[attach type=thumb]9933[/attach]

loudness devresinden aldığım sinyal bağlantısını bu defa hem canlı uc hem de GND bağlantısı yaparak Ampliye naklettim.
[attach type=thumb]9939[/attach]

ampli güç girişlerini de sadece VCC+ ve VCC,- Olarak yani  GND olmadan bağladım.
[attach type=thumb]9937[/attach]

tepe görünüm[attach type=thumb]9935[/attach]

Kazasker

Arka taraf; sinyal girişleri,
[attach type=thumb]9941[/attach]

Arka görünüm . Görüleceği üzere bolca delik var  ;D  bunların özel bir nedeni yok. Tasarım hatası diyelim...
[attach type=thumb]9943[/attach]

hoparlör çıkış bağlantıları... Burdaki canlı uçlar yeşil kablo ampliden, siyah kablo ise besleme devresi orta ucundan alındı...
[attach type=thumb]9945[/attach]

on taraf
Soldan daha,
1  güç düğmesi,
2.  Led
3. Loudness tetik düğmesi
4 . Bass
5. Trible
6. Balans
7  volume..
[attach type=thumb]9947[/attach]

Burada daha önce kullanilan metal malzeme tercih edildiğinden ister istemez estetik problemler oluyor. On kasada daha önce bulunan mevcut delikleri eşitlemeye çalıştım. Ama Trible potu bir kaç mm saptı...
On be arka panele aliminyum metal revizyonu yapacağım için buna takilmayin.. :D

@Mr_YAMYAM  abi eğer uygun görürsen yarin denerim.  :D

Mr_YAMYAM

Arka taraf sinyal girişlerinde blendajlı kablonun şasesinin de bağlı olması lazımdır.
Bu kablonun ton kontrole giren uçlarının sadece canlı uçları kullanılacaktır. Şase ucu ton kontrol girişinde boşta kalacaktır.
[attach type=image]9949[/attach]

Hoparlör groundları (Sarılar) birer kablo ile sistem zero point noktasına gidecektir.
Tek kablo kullanılması halinde çok kalın kullanılmalıdır.

Test için cihazı açmadan önce voltajlar hassasiyetle ölçülmelidir.
Regüleli çıkış gerilimleri için onda birlik tolerans çok kötü demektir.
Yani 15V için 15.1 veya 14.9 ise kabul edilemez. Artı ve eksi voltajlar arasındaki gerilim farkı en fazla 50mili volt kabul edilebilir.
Bu da demektir ki...
15.05V artı ise
15.00V eksi uç gerilimi olmalıdır.
Eksi gerilim 14.05V olsa bile iyi değildir.
Kısacası simetrik gerilimler arası fark en fazla 50mili volt tur.
Her ne kadar bu gerilimler arası fark genel duyumlarda hissedilmese de bu unsuru gözardı etmemeliyiz.
Ton kontrol pot kabloları görünmüyor. Bunlar da önemli olup, şaseye yakın konumlandırılmalı ve en kısa şekilde kullanılmalıdır.
Volüme potunun ve devresinin montaj şekli de önemlidir.

İLAVE EKİ...
LOUDNESS düğmesini taaa sol tarafa koyarsan olmaz.
Loudness devresinden taaa oraya kadar kablo uzatman gerekir.
Sinyal tarafındaki kablolarla şaka yapılmaz. Açıkta kalabilecek  birkaç cm uzunluğundaki kablo bile başımıza çorap örebilir,
En ideal yer balanca potunun üst tarafıdır. Yani volüme devresinin hemen yakını.

AtatürkEndMeslk.berk

@Kazasker abi yanlış anlama  :(  vede kızma abi ama o ampli kutusu çok çirkin görünüyor. Bizim burda gapıya koysan kimse almaz . Sen müzik dinlerken o ampli kutusuna nasıl bakıcan be abi. Bizim Öğretmen de gördü kutu berbat dedi. Abi o kutuyu değiştir be güzel marka  bi çıkma anfi kutusuna falan monte etsen. O kadar emek veriyon yazık.

Kazasker

Alıntı yapılan: AtatürkEndMeslk.berk - 17 Kasım 2018, 01:32:05@Kazasker abi yanlış anlama  :(  vede kızma abi ama o ampli kutusu çok çirkin görünüyor. Bizim burda gapıya koysan kimse almaz . Sen müzik dinlerken o ampli kutusuna nasıl bakıcan be abi. Bizim Öğretmen de gördü kutu berbat dedi. Abi o kutuyu değiştir be güzel marka  bi çıkma anfi kutusuna falan monte etsen. O kadar emek veriyon yazık.
niye kızayım ki...el emeği olsun tastan olsun.  Hatta el emeği hic bir ürünümü kapıya koymam..
 Başkası ne der diye çalışma yapmadım hic...proje henüz bitmedi... Bu isi öğrenme, uygulama ve  test  aşaması.. Bir çok shelding ve graunding denemesi yapılıp çalışma tamamlanıp ideal kasa ve tasarım ortaya çıkacak. Sonra hangi kutuya koyarsan koy...

Mr_YAMYAM

Devre o hali ile HARIL HURUL ÖTEBİLİR :D
O kadar baara çııra dedim ki POT ve LOUDNESS devresinde PRE STATE GROUND var diye.
Bu bağlantının yapılması gereklidir.
[attach type=image]9959[/attach]
Daha sonra Çıkış katı üzerindeki JUMPER'lar sökülecektir.

memleket

Alıntı yapılan: Kazasker - 17 Kasım 2018, 03:22:05niye kızayım ki...el emeği olsun tastan olsun.  Hatta el emeği hic bir ürünümü kapıya koymam..
 Başkası ne der diye çalışma yapmadım hic...proje henüz bitmedi... Bu isi öğrenme, uygulama ve  test  aşaması.. Bir çok shelding ve graunding denemesi yapılıp çalışma tamamlanıp ideal kasa ve tasarım ortaya çıkacak. Sonra hangi kutuya koyarsan koy...
Bozuk bir VCD bulabilirsen, ön ve arka tarafına alüminyum panel yapabilrsen çok güzel olur...

Kazasker

Kazasker

Alıntı yapılan: memleket - 17 Kasım 2018, 09:54:19Bozuk bir VCD bulabilirsen, ön ve arka tarafına alüminyum panel yapabilrsen çok güzel olur...
2 tane temin ettim üstat. Yedekte duruyor. Testler bitsin birine koyarim  :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 17 Kasım 2018, 10:01:162 tane temin ettim üstat. Yedekte duruyor. Testler bitsin birine koyarim  :D

Acaba test aşamaları ne alemde.
Hala cihaza elektrik vermedin mi ? :D

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 17 Kasım 2018, 19:40:28Acaba test aşamaları ne alemde.
Hala cihaza elektrik vermedin mi ? :D
tirsiyom   @Mr_YAMYAM  abi  :D   son bir kontrol yapayım dedim devreleri.... İyiki yapmisim.
öğleden beri uğraşıyorum bir sorun var. Besleme devresi sol bastan lm317 15 volt ayar yaptım. 1 nolu soket 25 volt 2 nolu soket 15 volt. Burda sorun yok. Daha önce ayar yaptığım 4 ve 5 nolu çıkışlar 24 - 25 volt veriyor. Lm 337 tarafındaki trimpot ayar yapmıyor. Ve öndeki direnci yakıyor. 4 tane trimpot denedim 3 direnç yaktım sorun ayni. Cozemedim abi.
Lm337 yeniledim olması. Trafo boşta 2x19 devreye bağlandığında 2x18  ölçtüm.
Son olarak 10k trimpotla denedim yine ayni.
O yüzden calistiramadim

Resim

Mr_YAMYAM

Devre çok kirli görünüyor.
LM337 yi ve tüm malzemeleri sök. Tüm kartı lehimle kapla ve temizle.
5K trimpotu ölçerek yeniden tak.
Küçük kondansatörleri ölçebiliyorsan ölç. Ölçemiyorsan değiştir.
Test için 2.2uF wima kondansatörlerden varsa onlardan takıp dene.
Son çıkan LM337 ler büyük çoğunlukla patates baskı olabiliyor.
Mümkünse daha kaliteli ürünlerden bak.

Kazasker

Kazasker

Bu gün biraz uğraştım. Elimde bulunan 2 adet 5k trimpot ise yaramadı. Yine 7-8 direnç yaktim  :o 
Ariza trimpotta veya Lm 337 de. Lm 337 lerin üstündeki yazılar aldigimda vardı. Simdi yoklar o derece  :D  yarin gidip alacağım yeniden.
mevcut ölçümler.
[attach type=thumb]9983[/attach]
[attach type=thumb]9985[/attach]
 tüm elemanlar sokulup, temizlenip yollar lehimlendi  ve yeniden montajlandi.
Orta kısım boş kaldı özel bir sebebi yok. Lehim teli bitti  :D

Mr_YAMYAM

Direncin yanma sebebi büyük ihtimal LM337 dir.
Kötü üretimlerde oluşan osilasyonlar sebebiyle yanarlar.  O yüzden çıkış kondansatörünü 2.2uF veya 1uF polyester kondansatör bağlayarak ta test etmelisin.
Trimpota bağlı olan kondansatörü de tamamen çıkart.

Kazasker

En son resimde görünen 4.7k trimpot taktim. Direnç yanmadı. Şuan devrenin başındayım. Yarim saat oldu. Isınma yok. Ama pot ayar yapmıyor. Voltaj yine resimdeki gibi.
Şimdi dediklerinizi yapıyorum hocam

Kazasker

Dediginiz gibi yaptım. Muhtemelen lm337  arızalı. Voltajı yükseltince direnç yanıyor. Voltajı düşürmüyor zaten. Yarin yeni trimpot ve lm337 alacağım. Pes etmek yoh. ;)

EDİT.. kesin lm337 arızalı. Çünkü 25 k trimpot taktim sıfir  yine ayar yapmadı. Son direnç henüz yanmadı şükür. Onerebilecegin marka var mı abi. Lm 337 için.
[attach type=thumb]9997[/attach]

Mr_YAMYAM

En iyi marka NATIONAL semiconductor. Bulabilirsen paraya acıma.
Fairchild var ama fiyatı çok pahalı.
https://www.amazon.com/Parts-Express-LM337-Integrated-Circuit/dp/B00I6IEPMC
Şu ucuz. 0.86$ Ama kalitesinden emin değilim.
https://www.digikey.com/product-detail/en/texas-instruments/LM337KCSE3/296-21577-5-ND/1493970

Bu işin tek yolu vardır.
Dükkan dükkan gezip ikişer 5 er adet toplayacaksın ve test edeceksin.
Benim 50 adet aldığım zamanlar olmuştu.

NATIONAL firması kapanıp ta INFERNO firmasınca çıkartılan kaliteli ürün bu.
[attach type=image]9999[/attach]
Bundan bulabilirsen 10 tene al :D

Mr_YAMYAM

Elimdeki bazı eL eM ler.
Bunlardan mümkünse alma.
[attach type=image]10001[/attach]
Orijinal INFERNO.
[attach type=image]10003[/attach]
Orijinal MOTOROLA 78XX serisi. İki tanesi cihazdan sökülmüştür.
[attach type=image]10005[/attach]
FAIRCHILD'lar. Fena değil çalışıyorlar.
[attach type=image]10007[/attach]
ON semiconductor firmasının.
Satıcı firma garantili vermişti sorunsuz çalışıyor.
[attach type=image]10009[/attach]

Kazasker

Bunları buldum. Orjinali siparişle geliyormuş. 2 dolara. Umarım ise yarar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın