[Çözüldü]Kapasitif Reaktans Hesabı Formül Lazım

Başlatan seron, 24 Ekim 2018, 17:10:41

seron

Başlık sizi soğutuyorsa haklısınız. Ama ben bu konuyu nasıl aratacağımı bilmiyorum af buyurun.

Başka sitelerden biraz baktım ama anlamadım. Bobine göre hesaplamış, akım biliniyorsa şöyledir demiş... Hangisini nasıl kullanacağımı hiç anlamadım. Trafo kullanmadan şebekeden güç sağlayıp LED devresi falan yapmam gerektiği zaman deneme-yanılma yoluyla çözüyorum. Formül verirseniz sevinirim.

Olay basit. Yukarıda dirence göre çizdim ama dirence göre formülü akıma göre formülü gibi detay varsa hepsini verebilirsiniz.
Şimdi hiç veri sunmadın demeyin.
Gerilim 220V veya 230VAC
Frekans 50Hz stabil.
Çekeceğim akım X. Buna göre direnci C yi direnç gibi düşüneceğiz asıl bu lazım.
Alacağım Voltaj devresine göre değişiyor ama illa lazımsa onu tartışırız.

Furkan KELEŞOĞLU

Aratacağın Kelime Şu : Kapasitif Reaktans.

alternatif akım devrelerinde kapasitif enerji yüklü devre elemanlarının akıma karşı gösterdiği zorluğa denir.

xc = 1 / ( 2 * pi * f * c ) olarak hesaplanır.

f= f= kapasite üzerinden geçen alternatif akım frekansı
c= kapasite değeri

Örnek olarak burayı okuyup incelediğinde ki acıklamaların hemen altında formülle cözümünü vermiş anlıyacağını asıl istediğin şeye ulaşmış olacağını ümid ediyorum.
http://elektronikhobi.net/guc-kaynaklari-icin-transformatorsuz-gerilim-dusurucu-kondansatorlu/

Not: Ben bunların hesaplamasından da dersinden de nefret ederim sen neden bunlara bu kadar sardın hem bunlar cok dandik sistemlerdir en kral şey trafodur. gerisi zaptiri zoppak cemilemmmm.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

seron

Teşekkür ederim Furkan.
Alıntı yapılan: Furkan41 - 24 Ekim 2018, 18:08:05sen neden bunlara bu kadar sardın hem bunlar cok dandik sistemlerdir en kral şey trafodur. gerisi zaptiri zoppak cemilemmmm.
Ula laz uşağu :D ,
yapacağım şey zaten üç kuruşluk şey.
10 tane yapsam her birinde trafo kullansam battım demektir. Kafayı çalıştır adamım hayat kurtarıyor o devre.  ;)
Pilipisin led ampullerini sök bakalım içinden ne çıkıyor ;D

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: seron - 24 Ekim 2018, 18:36:27Teşekkür ederim Furkan.Ula laz uşağu :D ,
yapacağım şey zaten üç kuruşluk şey.
10 tane yapsam her birinde trafo kullansam battım demektir. Kafayı çalıştır adamım hayat kurtarıyor o devre.  ;)
Pilipisin led ampullerini sök bakalım içinden ne çıkıyor ;D

Zaten o led ampüller o yüzden zap zup bozuluyorlar :D  Ya bilmek iyidir. Hiç beklemediğin anda işine yarar ama ben nefret ediyorum yinede bunlardan :D Çünkü Garantisi olmayan şeyler coğunluklada o lambalarda pasif elemanlar fazla ısıdan bozulup devre cöküyor. Her neyse Yardımcı olabildiysem ne mutlu bu LAZ USAĞUNA :D

memleket

Alıntı yapılan: seron - 24 Ekim 2018, 17:10:41Başlık sizi soğutuyorsa haklısınız. Ama ben bu konuyu nasıl aratacağımı bilmiyorum af buyurun.

Başka sitelerden biraz baktım ama anlamadım. Bobine göre hesaplamış, akım biliniyorsa şöyledir demiş... Hangisini nasıl kullanacağımı hiç anlamadım. Trafo kullanmadan şebekeden güç sağlayıp LED devresi falan yapmam gerektiği zaman deneme-yanılma yoluyla çözüyorum. Formül verirseniz sevinirim.

Olay basit. Yukarıda dirence göre çizdim ama dirence göre formülü akıma göre formülü gibi detay varsa hepsini verebilirsiniz.
Şimdi hiç veri sunmadın demeyin.
Gerilim 220V veya 230VAC
Frekans 50Hz stabil.
Çekeceğim akım X. Buna göre direnci C yi direnç gibi düşüneceğiz asıl bu lazım.
Alacağım Voltaj devresine göre değişiyor ama illa lazımsa onu tartışırız.

Burada videolu anlatımı var.

https://www.youtube.com/watch?v=gA_aJqpaU0s

Furkan KELEŞOĞLU

seron

Tamam da yanlışlıklar yapılmış.
LED akımı 10mA kabul edilirken yaptığı hesapta sıkıntı var; daha doğrusu gözardı edilen bir nokta var ki bunu herkes atlıyor.
üç-beş pille çalıştırırken seri direnci 10mA ya göre hesaplarsan tamam doğru.
Ama 220Volttan alırken yapılan hesapta yine 10mA olarak almış. Gerilime ne oldu? O ledi sen üç-beş pille 10mA da çalıştırırsan birşey olmaz. Ama 220V için daha düşük akım verilmeli. Yani en azından ben böyle biliyorum.
Bir de yaptığı bir hata var. Çıkışa kondansatör koyuyor, konansatör 50V-100uF. Bu işi ben mi bilmiyorum yoksa nedir birisi çıkıp bana bir açıklayabilir mi? Oradaki hint feykırı diyor ki: "kondansatörü yüksüz bağlamayın patlar. Çıkışta muhakkak ledi koyun"
Yav tamam da, o kondansatörü patlatmamanın yolları var. Bir defa oraya koyacağın kondansatör 10uF olmalı bu bir (yetiyor). İkincisi 50V kapasitör koymuş. 220 volta... 50V kondansatör... boşta bırakmayın diyor... Sen oraya bir 300V+/10uF yi bir koy, sonra patlayıp patlamayacağına karar veririz.

Daha evvel masa lambası yapıp paylaşmıştım. Orada doğrultma çıkışında 50Volt-10uF condansatör vardı. Birçok kişi oradaki kondansatörün dayanma voltajını "haklı olarak" düşük buldu ve ikaz etti. Ama benim sunduğum devrede o kondansatörün bacaklarına paralel bağlanan röle bobini, direnç, ve pil devresi nedeniyle kondansatör daimi koruma altındaydı; hiçbir zaman 18Voltun üzerine çıkamıyordu ve boşta kalma sorunu yoktu çünkü orası devrenin çıkışı değildi. Bu hintli feykır arkadaş kapasitörü devrenin çıkışına koyuyor. Dolayısıyla gerilim ve kapasiteye dikkat edilmeli orada. Yav ne diyorum ben... Neyse arkadaşlar boşverin hadi. Yardımınızı esirgemediniz lafım size değil.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın