Oto amfi smps ile ilgili sorularim

Başlatan ElektronikDelisi61, 13 Ekim 2018, 01:23:55

ElektronikDelisi61

Merhaba abilerim kardeslerim arkadaşlarim.
Aklima takilan bir kaç  hatta daha fazla sorular var sira ile sormak istiyorum basit sizleride ugrastirmayacak sekilde kisaca cevaplarsaniz cok mutlu olurum
1. Amfi beslemesindeki trafonun voltajini trafoya mudahale etmeden nasil degiştirebilirim?
2. Oto amfi beslemesindeki güç transistorlerine paralel şekilde iki misline çikartmak trafodaki akımı da yukseltir mi?
3.  Bir onceki sorumda oldugu gibi Ayni şekilde ses cikisindaki transistorlerini de paralel bağlama imkanimiz olur mu gücü iki misline mi cikar acaba?
4. Amfi besleme voltajini yukselttim diyelim cikiş katindaki transistorler kac voltaja kadar izin verir buna datasheetlerinde yazan voltajlara kadar bir sorun olur mu yoksa diger elemanlar mi belirler bu voltaj sinirini?
 Şimdiden tesekkur ediyorum aklimi kemiren sorularimi sizler ile paylaştim yardim edenlere de firsati olmayip yareim edemeyenlerede ayrica tesekkur ederim .

H_SerhatY

Alıntı yapılan: ElektronikDelisi61 - 13 Ekim 2018, 01:23:55Merhaba abilerim kardeslerim arkadaşlarim.
Aklima takilan bir kaç  hatta daha fazla sorular var sira ile sormak istiyorum basit sizleride ugrastirmayacak sekilde kisaca cevaplarsaniz cok mutlu olurum
1. Amfi beslemesindeki trafonun voltajini trafoya mudahale etmeden nasil degiştirebilirim?
2. Oto amfi beslemesindeki güç transistorlerine paralel şekilde iki misline çikartmak trafodaki akımı da yukseltir mi?
3.  Bir onceki sorumda oldugu gibi Ayni şekilde ses cikisindaki transistorlerini de paralel bağlama imkanimiz olur mu gücü iki misline mi cikar acaba?
4. Amfi besleme voltajini yukselttim diyelim cikiş katindaki transistorler kac voltaja kadar izin verir buna datasheetlerinde yazan voltajlara kadar bir sorun olur mu yoksa diger elemanlar mi belirler bu voltaj sinirini?
 Şimdiden tesekkur ediyorum aklimi kemiren sorularimi sizler ile paylaştim yardim edenlere de firsati olmayip yareim edemeyenlerede ayrica tesekkur ederim .
Kardeş ne yapmak istediğini tam anlamadım ama sanırım çıkışı yükseltmek istiyorsun.
https://320volt.com/tda7560-4x50-watt-kopru-oto-amfi-devresi/
Bu devreyi yap. Çıkışı transistör ile yükseltmen için bir devre daha vereceğim. Onu da yap. Sonra ikisini birbirine bağla ve kutula. Ve emin ol çok yüksek ses alacaksın. Yanlız hoparlörlere dikkat et, amfi gücünün altında kalmasın. Yoksa patlatabilir.

Mustafa281

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 13 Ekim 2018, 15:50:35Kardeş ne yapmak istediğini tam anlamadım ama sanırım çıkışı yükseltmek istiyorsun.
https://320volt.com/tda7560-4x50-watt-kopru-oto-amfi-devresi/
Bu devreyi yap. Çıkışı transistör ile yükseltmen için bir devre daha vereceğim. Onu da yap. Sonra ikisini birbirine bağla ve kutula. Ve emin ol çok yüksek ses alacaksın. Yanlız hoparlörlere dikkat et, amfi gücünün altında kalmasın. Yoksa patlatabilir.
@H_SerhatY amfinin çıkışına amfi süremezsin. Her amfinin bir giriş seviyesi vardır, hele ki yüksek sesi asla giremezsin o an yanar. Eğer amfinin çıkışını yükseltmek istiyorsan bir preamfi devresi kurarsın sesi biraz daha yükseltmiş olursun o kadar. Soruyu soran arkadaşın derdi başka senin çözümün ona derman olmaz

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 13 Ekim 2018, 16:03:38@H_SerhatY amfinin çıkışına amfi süremezsin. Her amfinin bir giriş seviyesi vardır, hele ki yüksek sesi asla giremezsin o an yanar. Eğer amfinin çıkışını yükseltmek istiyorsan bir preamfi devresi kurarsın sesi biraz daha yükseltmiş olursun o kadar. Soruyu soran arkadaşın derdi başka senin çözümün ona derman olmaz

Mustafa281

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 13 Ekim 2018, 16:04:44SMPS voltajını yükseltmekmiş derdi onu daha yeni anladım da, ne yapacak ki?
Yapmak istediği şey zor, gücü iki katına çıkarmak isterse yeni hesaplamalar yapması gerekecek, belli elemanları değiştirmesi gerekebilecek yani kısacası beni aşar

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 13 Ekim 2018, 16:07:28Yapmak istediği şey zor, gücü iki katına çıkarmak isterse yeni hesaplamalar yapması gerekecek, belli elemanları değiştirmesi gerekebilecek yani kısacası beni aşar

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ElektronikDelisi61 - 13 Ekim 2018, 01:23:55Merhaba abilerim kardeslerim arkadaşlarim.

1 Kontrol entegresi varsa (TL serisi bir entegre idi) belli oranda değiştirilebiliyordu. Ancak belli bir oranda. 12 den 14 volta kadar gibi.
2 Güç transistörlerinin akım kapasitesini yükseltmek, çekilen akımı yükseltmez. ÇEKİLEBİLECEK akımı yükseltebilir. Çekilen akım ise yük direncine (Burada trafo ve trafo çıkışındaki yük) bağlıdır.
3 Çıkış transistörlerinin akım kapasitesinin yükseltilmesi o çıkıştan daha fazla akım çekileceği anlamına gelmez. Yük direncinin de değiştirilmesi gerekmektedir. Yani hoparlör empedansı.
4 Çıkış transistörlerinin bir akım kapasitesi bir de uygulama gerilimi bulunmaktadır. Uygulama gerilimi üzerinden çıkış transistörleri üzerinden akıtılan akım, o transistörden elde edilmiş olan ÇIKIŞ GÜCÜ'nü belirtir. Çıkış gücü tam olarak yük ile bağdaştığından, yük unsuru doğrultusunda o transistörden ne kadar akım çekilebileceği datasheetlerde yazılmış olan o transistörün POWER DISSIPATION (Güç gereksinimi) değeri ile hesaplanabilir.
Güç gereksinimi ise sadece çıkışa yani hoparlöre iletilen güç değil, aynı zamanda transistör üzerinde harcanan gücün de hesaplara katılması ile hesaplanır.
ÖRNEK OLARAK:
100W max güç olarak verilmiş bir transistör ve kollektör tepe akımı 5A, max supplay gerilimi ise 50V olsun.
Tepe akım değeri ancak belli sıcaklıklarda ve kısa süreliğine çekilebilecek akımı ifade etmektedir. Yani datasheetlerde 5Ap olarak verilmiş bir transistörden daimi olarak 5A çekemeyiz. CONTINUOUS devamlı çakilebilecek akım değeri verilmişse ancak bu değerde akım çekilebilir.
Bu akımın değeri aynı zamanda transistörün kılıf ve JUNCTION sıcaklıkları ile ilgilidir.
Kabaca bu transistörlerden 2A çekebileceğimizi düşünelim.
Max supplay gerilimi 50V ise biz sınırda çalıştıramayız. İdeal olarak 40V besleme gerilimi ile çalıştırmak mantıklı olacaktır.
40V uygulanan bir transistör bu gerilimi PEAK olarak çıkışa verebileceği için 40V gerilimin RMS değerini hesaplamalıyız.
40V*0.7=28V RMS
28V RMS gerilim üzerinden 2A akıtabildiğimize göre o transistörden elde edebileceğimiz çıkış gücü 28*2=56W olabilecektir.
56W lık bu güç hesaplamaları temel olarak verilmiş olup, tasarım özellikleri ve yarı iletkenin özel değerleri ile de doğru orantılıdır.
Bu 56W lık güç RMS olduğu için o transistörün anlık olarak 100W güç değerlerinde de çalıştırıldığı elbette teknik olarak olağandır.
Yani transistörün power dissipation değerinin aşılabileceği de unutulmamalıdır. Teknik olarak hesaplanmamışsa, bu fazla güç aşımı transistörü yakabilecektir.
Bir örnek transistör.
[attach type=image]9577[/attach]

ElektronikDelisi61

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Ekim 2018, 16:54:051 Kontrol entegresi varsa (TL serisi bir entegre idi) belli oranda değiştirilebiliyordu. Ancak belli bir oranda. 12 den 14 volta kadar gibi.
2 Güç transistörlerinin akım kapasitesini yükseltmek, çekilen akımı yükseltmez. ÇEKİLEBİLECEK akımı yükseltebilir. Çekilen akım ise yük direncine (Burada trafo ve trafo çıkışındaki yük) bağlıdır.
3 Çıkış transistörlerinin akım kapasitesinin yükseltilmesi o çıkıştan daha fazla akım çekileceği anlamına gelmez. Yük direncinin de değiştirilmesi gerekmektedir. Yani hoparlör empedansı.
4 Çıkış transistörlerinin bir akım kapasitesi bir de uygulama gerilimi bulunmaktadır. Uygulama gerilimi üzerinden çıkış transistörleri üzerinden akıtılan akım, o transistörden elde edilmiş olan ÇIKIŞ GÜCÜ'nü belirtir. Çıkış gücü tam olarak yük ile bağdaştığından, yük unsuru doğrultusunda o transistörden ne kadar akım çekilebileceği datasheetlerde yazılmış olan o transistörün POWER DISSIPATION (Güç gereksinimi) değeri ile hesaplanabilir.
Güç gereksinimi ise sadece çıkışa yani hoparlöre iletilen güç değil, aynı zamanda transistör üzerinde harcanan gücün de hesaplara katılması ile hesaplanır.
ÖRNEK OLARAK:
100W max güç olarak verilmiş bir transistör ve kollektör tepe akımı 5A, max supplay gerilimi ise 50V olsun.
Tepe akım değeri ancak belli sıcaklıklarda ve kısa süreliğine çekilebilecek akımı ifade etmektedir. Yani datasheetlerde 5Ap olarak verilmiş bir transistörden daimi olarak 5A çekemeyiz. CONTINUOUS devamlı çakilebilecek akım değeri verilmişse ancak bu değerde akım çekilebilir.
Bu akımın değeri aynı zamanda transistörün kılıf ve JUNCTION sıcaklıkları ile ilgilidir.
Kabaca bu transistörlerden 2A çekebileceğimizi düşünelim.
Max supplay gerilimi 50V ise biz sınırda çalıştıramayız. İdeal olarak 40V besleme gerilimi ile çalıştırmak mantıklı olacaktır.
40V uygulanan bir transistör bu gerilimi PEAK olarak çıkışa verebileceği için 40V gerilimin RMS değerini hesaplamalıyız.
40V*0.7=28V RMS
28V RMS gerilim üzerinden 2A akıtabildiğimize göre o transistörden elde edebileceğimiz çıkış gücü 28*2=56W olabilecektir.
56W lık bu güç hesaplamaları temel olarak verilmiş olup, tasarım özellikleri ve yarı iletkenin özel değerleri ile de doğru orantılıdır.
Bu 56W lık güç RMS olduğu için o transistörün anlık olarak 100W güç değerlerinde de çalıştırıldığı elbette teknik olarak olağandır.
Yani transistörün power dissipation değerinin aşılabileceği de unutulmamalıdır. Teknik olarak hesaplanmamışsa, bu fazla güç aşımı transistörü yakabilecektir.
Bir örnek transistör.
[attach type=image]9577[/attach]

Hocam verdiginiz bilgiler için çok tesekkur ederim .amfi cikisindaki  1 cift olan transistörü 2 cift e cikartsak gücü de iki misli olur degil mi? 1 cift transistor ile minimum 4 ohm destekliyor ise 2 cifte cikartirsak omaji 2 ohm olarak kullanabilirmiyiz yoksa 4 ohm olarak mi

ElektronikDelisi61

2 ve 3. Sorularimi yanlis izah ettim hocam kusura bakmayin. Amfinin içi müsait besleme kismindaki irfz44n ler 4 adet . Ben 4 tane daha bağlasam transistorlere binen yük azalir mi kontrol ettigimde besle kismimdaki transistorler ses cikisindakilere gore daha evvel ısınmaktalar

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ElektronikDelisi61 - 14 Ekim 2018, 00:27:49Hocam verdiginiz bilgiler için çok tesekkur ederim .amfi cikisindaki  1 cift olan transistörü 2 cift e cikartsak gücü de iki misli olur degil mi? 1 cift transistor ile minimum 4 ohm destekliyor ise 2 cifte cikartirsak omaji 2 ohm olarak kullanabilirmiyiz yoksa 4 ohm olarak mi

Transistörlerin üzerindeki gerilim düşümü ve besleme voltajı bilinmelidir.
Temelde yük empedansını düşürüp aynı gerilim altında daha yüksek güçler elbette elde edilebilir. Ancak tasarımı da bilmek gerekmektedir. Yani ezbere yapmak anlamsız olabilir.

Teorik olarak 4 ohm yük altında yüksek akım kapasitesine sahip transistörlü bir çıkış devresine ilave parelel transistör anlamsız olacaktır.
Bir örnekle açıklayayım.
LM3886 entegresi 11A çıkış akımı akıtabilme kapasitesindedir. Öngörülen 40W RMS çıkış gücü için akım değerini hesaplarsak...
22V/4= 6Amper eder. Yani 4 ohm yük altında öngörülen 11A değeri, rahatlıkla yük akımını karşılayabilmektedir.
Buradaki 22V kavramı LM3886 entegresinin 24-26V besleme ile entegre içerisindeki çıkış transistörlerinin üzerinde düşen gerilimin ölçütüdür. Teknik olarak LOAD REGULATION olarak verilmiş entegreye özgü bir değerdir. Besleme gerilimi artırıldıkça bu regülasyon oranı da artacaktır ve belli bir noktadan sonra entegre korumaya geçecektir. Korumayı aşacak kadar yüklenirsek entegre tamamen bozulacaktır.
[attach type=image]9580[/attach]
[attach type=image]9582[/attach]
Eğer entegrenin akım kapasitesini artırmak istersek çıkış akımını artırmamızın pek ta anlamı olmayacaktır. Çünkü entegre zaten 11A e kadar akım kapasitesine sahiptir.
Besleme gerilminin yükseltilmesi gerekli olup bu sefer de entegrenin iç tasarımı daha yüksek gerilimlere müsaitmidir bilmeliyiz.

fatih_celebi24

merhaba kardesim senin anlatmak istedigin gibi ben yaptim oldu ancak üstad larımında dediklerine katiliyorum aksam eve gecince resimleri ile beraber yorum yapicagim

fatih_celebi24

slm kardeş öncelikli olarak smps kısmındaki mosfed lerin adetini çiftlemek sana bek fazla güç elde edemezsin öncelikli olarak amfi katındaki transistörleri de çiftleme lazım amfi katındaki mosfedleri attırman sana 2 ohm da alacağın güç 4 ohm de almanı sağlar saten çıkışa 2 ohm sürersen amfi ses yüklenirsen kesime götürür.
 bende 4 kanal ads amfi var bas hap. beslediğim kanala fazladan transistör bağladım bu şekilde kanal başına 2 ohm de alacağım güçtü 4 ohm de almış oluyorum. yalnız besleme voltajini değiştirmeden  akımdan kazanmış olmaktayım, smps kismindaki mosfedleri hiç ellemedim.

fatih_celebi24

resmi atıom gerisi bonus olsun:))))))))))))))))))))

ElektronikDelisi61

Offf hocam siz uyguladiginiz için teorik olarak beni aydinlattiniz cok tesekkur ederim size

ElektronikDelisi61

Direncleri şimdi farkettim inceleyince . Ama sizden bir yanit gelene kadar kurcalamiyim yanlis bağlarim birde baska sikinti cikartmiyim :)

ElektronikDelisi61

Hocam birde aklima takilmisken sorayim  mesela A markasinin amfisi toplamda en fazla 400 rms veriyor besleme katında da 4 adet irfz44  bulunuyor. B markasi ayni sartlarda yine cikislardan minimum omaj ile 300 rms veriyor ama beslemesinde 6 veya 8 adet irfz44 bulunuyor. Şimdi 4 tane ile de bu iş halloluyor demekki ama bunu tasarlayan fazla fazla da serpistirmez diye dusunuyorum ben bu yuzden besleme transistorlerine ekleme yapmayi sormuştum aslinda :-)

ElektronikDelisi61

Hocam bu akşam denedim seste bir değişiklik göremedim ama soğutucusundan ayirip denedim taktiğim da uzerindeki cikis transistoru kadar isiniyor mantiken oldugunu dusunuyorum doğutucuya monte edip yuksek seslerde denemem lazim sanirim

fatih_celebi24

Alıntı yapılan: ElektronikDelisi61 - 16 Ekim 2018, 23:59:51Hocam bu akşam denedim seste bir değişiklik göremedim ama soğutucusundan ayirip denedim taktiğim da uzerindeki cikis transistoru kadar isiniyor mantiken oldugunu dusunuyorum doğutucuya monte edip yuksek seslerde denemem lazim sanirim

yeni denedinde olmadi anliyamadim ben bisey yanliz baglanti yaparken dikkat etmen gerekir. senin amfi katin mosfed mi yoksa transistormü bunu bipmek lazim

ElektronikDelisi61

Sizin amfiye bağladiginiz transistorlerin aynisindan var hocam benim amfi cikişinda da transistorlu sanirim. Bağladim ayni şekilde ama fark goremedim. Hatta bir cikisi normal diger cikisi ciftli transistor yaptim ayni hoparlorden bir normal cikisa birde guclendirdigim cikisa bagladim ikisindende ayni ses seviyesinde guc aldim

fatih_celebi24

Alıntı yapılan: ElektronikDelisi61 - 18 Ekim 2018, 14:35:18Sizin amfiye bağladiginiz transistorlerin aynisindan var hocam benim amfi cikişinda da transistorlu sanirim. Bağladim ayni şekilde ama fark goremedim. Hatta bir cikisi normal diger cikisi ciftli transistor yaptim ayni hoparlorden bir normal cikisa birde guclendirdigim cikisa bagladim ikisindende ayni ses seviyesinde guc aldim

üstad bağlantıları doğru yaptığına eminsen sorunsuz çalışması lazım söyle anlatıım amfi besleme voltajını değiştirmeden cıkış katındaki mosfedleri artırsan çıkışa bağlantı yapacağın hoparlör üzerinden fazla akım geçirmiş olursun buda alacağın sesin yüksek olmasını değil net ve tok bir ses almanı sağlar eğer çıkıştan yüksek ses elde etmek istiyorsan voltajında da  oynaman lazım benim yaptığım sistemde 1 ve 2 kanalları compenantlara 3 ve 4 kanalları da 25 sunny marka 2 adet woferre girdim fazladan ilave ettigim amfi katındaki güç transistörleri ile 3. ve 4. kanallara bağlantı yaptığım kabinleri  4 ohm 60W güçte sürmek yerine 4 ohm 80W da besliyorum tabiki 1 ve 2 . kanalların volume %60 iken 3.ve 4. kanalları %80  ayarlıyorum ve bass kuvvettlendirici kademeyide 3 kademeye alıyorum. benim gayet ses tatmin edici

biraz basit yazmaya çalıştım kusura bakmayım teknik terimlere hiç girmedim:)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın