Ana içeriğe git
Konu: Plc Nedir? Kullanım Avantajları (229 Kez okunmuş)

Plc Nedir? Kullanım Avantajları

PLC İngilizce Programmable Logic Controller (programlanabilir lojik kontrol cihazı ) kelimelerinin baş harflerinin kullanılmasıyla adını almıştır. 1960 yıllarında Richard Morley tarafından tanıtılmıştır.

Gelişen teknoloji sayesinde PLC ‘ler fabrika otomasyonlarında ve makina panolarında karmaşık kumanda problemlerinin çözümünde kolaylık sağlar. Otomatik çalışması istenilen sistemlerde tercih edilerek insan iş gücü ve hata oranını en az seviyeye indirip hızlı ve kaliteli ürünlerin üretilmesinde büyük önem kazanmıştır.

PLC ‘ler zorlu çalışma ortamlarında rahatça çalışabilmektedir. Bilgisayar mantığına benzer bir çalışma şekli vardır. Bir birlerinden ayıran özelliği PLC ‘nin birden fazla çıkış-giriş ( I/O ) bölümlerinin olmasıdır. Bu giriş ve çıkış bölümleri programa yüklenen yazılımları CPU değerlendirerek giriş-çıkışları kontrol edilir. Ayrıca matematiksel işlemlerde rahatlıkla yapabilmektedirler. PLC kullanımlarının yaygınlaşmasıyla birlikte otomasyon panolarında röle sayılarında gereksiz malzemelerde azalmalar görülmüştür bunların yerine akıllı röleler yer almıştır. Bu sayede otomasyon panolarında malzeme fazlalğından kurtularak montaj esnasında kolaylıklar sağlanılmıştır.

Plc ler yazılımcılar tarafından programlanarak endüstriyel tesisler yazılan programın senaryosuna göre hata oranını en aza indirgeyerek çalışmaktadırlar. Geliştirebilme özelikleri sayesinde programlara iler ki zamanlarda değiştirilmek istenen veya ilave yazılım ile kolaylıkla prosese uyum sağlamaktadırlar. Bütün plc lerde yazılım mantığı birbirlerine benzeselerde farklı markalarda,  yazılımları ve kodlama şekilleri farklılık gösterebilmektedir. Endüstri 4 ile beraber plc programlama dilinin önemini  git gide artmaktadır. İş hayatında yazılımcıların çalışma   imkanı oldukça geniştir. İlerki yıllarda plc programlayabilen yazılımcıların değeri daha çok artaçaktır.

PLC dört ana bölümden oluşmaktadır
1. CPU (merkezi işlem )
2. Bellek ( Rom, Ram, Eprom; vb…)
3. Giriş bölümü : Analog input / Dijital input ( AI / DI )
4.Çıkış bölümleri : Anolog output / Dijital output ( AO / DO )
* CPU : Giriş modülüne giren sinyalleri değerlendirerek çıkış modülüne aktaran birimdir.
* bellek :
Rom bellek : Sadece okunabilir bellek
Ram bellek : rast gele erişebilir bellek
eprom : CPU ‘ da kullanılan bilgileri sisteme yüklü olan programı silmeden üzerine yazılan yeni bilgileri kaydeder.

PLC seçiminde dikkat edilmesi gerekilen özellikler

1. İşlemci hızı 2. Haberleşme olanakları 3. Giriş ve çıkış modüllerinin elektriksel özellikleri
4. Program hafızası 5. Zamanlayıcı sayısı 6. Program yedekleme olanağı
7. Dahili röle sayısı 8. Modüllerdeki giriş ve çıkış sayıları

kaynak: http://www.elektrikde.com/plc-nedir-kullanim-avantajlari/

 

Ynt: Plc Nedir? Kullanım Avantajları

Yanıt #1
Ersin paylaşımın için çok teşekkürler. Konuyu tam zamanında açmışsın Şu konuda dün anlattığım olay bu PLC'ler ile ilgiliydi adı aklıma gelmemişti:
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8083.msg68736/topicseen.html#msg68736

Oradaki santrifüj motorlarını kontrol eden PLClere bilinen(!) ülkelerin gizli servislerinin bilişim takımlarınca virüs yerleştiriliyor ve motorların sapıtıp tankların patlamalarına neden olunuyordu.

belgeseli dahi var ilgilenen arkadaşlar sıkılmayacaklarsa "zero days (2016)" adlı belgeseli bulup mutlaka izlesinler.
https://www.youtube.com/watch?v=eQwd9nDAH7c&ab_channel=Film%C4%B0zlemeyiSeviyorum
üşeniyorsanız belgeselin 40:00lı saniyelerinden başlayın. virüsün PLC'lere neler yaptırdığını NORTON ANTİVİRÜS firmasınca test ediliyor ve sonuç gösteriliyor.
daha yüksek çözünürlüklüsü:
https://my.mail.ru/mail/ik1116/video/_myvideo/13.html?time=0&from=videoplayer

Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.