Besleme kartı yaptım. Acaba oldu mu :)

Başlatan H_SerhatY, 27 Ağustos 2018, 15:19:01

H_SerhatY

Arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba. 2x24V trafodan aynı anda 2x36V ve 2x15V almak istemiştim. Bu doğrultuda bir devre tasarladım. Ancak datasheet'leri incelediğimde 7815 ve 7915 ikilisi için 2x36V biraz fazla olur diye düşündüm. Bu yüzden ilk önce 2x36V gerilimi 7824 ve 7924 kullanarak 2x24V gerilime düşürdüm. Daha sonra ise 7815 ve 7915 kullanarak 2x15V aldım.  Ayarlı regülatör devresi de kullanabilirdim. Ancak onunla uğraşmak istemedim açıkçası. Görüşlerinize açıktır.

U1= 7824
U2 = 7815
U3= 7924
U4 = 7915
C1, C2, C3, C4 = 2200uF 50V
C5, C6 = 1uF Polyester
C7, C10 = 100nF Polyester
C8, C9 = 330nF Polyester
C11, C13 = 2.2uF 50V
C12, C14 = 1uF 50V

Furkan KELEŞOĞLU

cıkışlar 1 amperin üstüne bile cıkamaz trafoya küfür etsen daha iyiydi.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

memleket

U1= 7824
U2 = 7815
U3= 7924
U4 = 7915

Bunların yerine LM317, LM337 kullansan daha iyidi. Tabi soğutucuda kullanman şart.
Birde @Furkan41‍ dediği gibi 78-79 serisinden 1 amper alısan öp başına koy.

https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8080.30.html

Burada hazır çizilmiş devresi varken ne diye sol kulağını sağ elinle gösteriyorsun onuda anlamış değilim...

H_SerhatY

Hocam öncelikle tekrar özür dilerim.
Besleme kartını biraz geliştirdim. Olmuş mu? Üstteki için diğer hocalarım olmamış dedi. Ben de ayarlı voltaj regülatörü kullandım. Sizin düşüncelerinizi öğrenmek istedim. Eğer cevap vermezseniz, önemli değil. Ama cevap verirseniz, size çok minnettar olacağım. Tekrar özür dilerim. @Mr_YAMYAM
Ekleme: Devre şeması:

Mr_YAMYAM

Özür dileme.
Özür yapılan yanlışlar içindir. Sen yanlış yapıyor olsan da devre yapımında yanlış yapıyorsun.
Forumdaki ustalar da bu yanlışları dile getiriyorlar.
Bu yanlışlar bir devrenin çalışmasına etki eden önemli unsurlardır. Bizler de bunlara meydan vermemeye çalışıyoruz.
Devren bence de olmamış.
Öncelikle şema yanlışlıkları var.
İkincisi de devre yolların çok ince. Bu çok önemlidir. Özellikle ground hattı kalın yapılmalıdır.
ARES te T100 ve T200 yollarını kullanmayı becerebilmelisin.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Eylül 2018, 17:28:05Özür dileme.
Özür yapılan yanlışlar içindir. Sen yanlış yapıyor olsan da devre yapımında yanlış yapıyorsun.
Forumdaki ustalar da bu yanlışları dile getiriyorlar.
Bu yanlışlar bir devrenin çalışmasına etki eden önemli unsurlardır. Bizler de bunlara meydan vermemeye çalışıyoruz.
Devren bence de olmamış.
Öncelikle şema yanlışlıkları var.
İkincisi de devre yolların çok ince. Bu çok önemlidir. Özellikle ground hattı kalın yapılmalıdır.
ARES te T100 ve T200 yollarını kullanmayı becerebilmelisin.

Çok teşekkür ederim hocam. Fakat LM317 entegrede T100 kullanınca hatlar birbirine karışıyor. T50 kullandım. Yetmez mi?

Mr_YAMYAM

T (Trace) yani yolları ayrı ayrı kullanabilirsin.
Yani entegrenin az akım geçen yollarında T50- GROUND ya da yüksek akım bölgelerinde T100 ya da T200 kullanmalısın.
Gerekirse ground hattını tamamen bakırla kaplayabilmelisin.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Eylül 2018, 17:41:04T (Trace) yani yolları ayrı ayrı kullanabilirsin.
Yani entegrenin az akım geçen yollarında T50- GROUND ya da yüksek akım bölgelerinde T100 ya da T200 kullanmalısın.
Gerekirse ground hattını tamamen bakırla kaplayabilmelisin.

Voltaj regülatörü bağlantıları: 0.075"(1.905mm)
Ana voltaj bağlantıları: 0.125"(3.175mm)
Ground bağlantısı: 0.175"(4.445mm)
Hocam bu şekilde değiştirdim. Ayrıca ortadaki şase boşluğunun dış genişliği 6.35mm, iç genişliği ise 3.175mm. Olmuş mu?

Mr_YAMYAM

Bir de benim devreleri incele.
Sana fikir verebilir.

H_SerhatY

Hocam onu incelemiştim önceden :)
Zaten bu bilgiler oradan kalma. Elektrolitik + Tantal + Polyester = Osiloskop ile zor görünen bir gürültü seviyesi :)

Mr_YAMYAM

Aynı olmaması lazım.
Orada iki ayrı devre vardı. Son olarak çizmiştim.
Low-ESR kondansatörler için daha büyük yer ayarlayıp regüle entegrelerini uzun kenara taşımıştım.
Kart daha büyük olsa da tam bir simetriklik sağlamıştım.
Yoksa paylaştığım devre yanlış mı olmuş. Bi resmini atsan da baksak.

H_SerhatY

Bu değişikmiş hocam :) Benim baktığım önceki karttı. Bu daha güzel ama Low-ESR bulamayacağım. O yüzden kendim çizmek istiyorum. Bir de voltajı trimpotla değil de sabit olacak şekilde ayarladım ben. Çünkü bana öyle lazım. Sonuçta ben tek proje yapacağım. Buna bağlı olarak da tek kart olacak.

Mr_YAMYAM

Senin çiziminde o kadar ufak kondansatör bulamazsın.
2200uF kullansan bile senin çiziminde sığmaz. Şişman iki kondansatör yanyana sığmazlar.
Benim devrede ister low-esr kullan istersen de birer tane 4700uF kullan sorunsuzca yerine oturacaktır.
Ayar yapmak istemiyorsan da trimpotun iki ucuna bir direnç takarsın olur biter. Sadece direnci dik yerleştirirsin .

AMANINN devrede hata yapmışım.
Bir ara düzelteyim.

H_SerhatY

Hocam bu işte bir terslik var :) Yukarıda beş çıkış olması gerekmiyor muydu? Aşağıda üç giriş? Ters olmuş sanki?

H_SerhatY

Hocam sizce hangisini almalıyım?

Bir de bu var:

Bir de bu fiyat normal mi???

Mr_YAMYAM

ELNA olanları al.
Fiyatlar makul. Bendeki kondansatörleri 12 dolardan almıştım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 15 Eylül 2018, 21:19:52Hocam bu işte bir terslik var :) Yukarıda beş çıkış olması gerekmiyor muydu? Aşağıda üç giriş? Ters olmuş sanki?

Cahal civelek serhat :D
Yukardaki çıkışlar 2X15V çıkışları.
Aşağıdaki 5 uç ise ortadakinin hemen yanları 2X24V AC giriş, En dıştakiler ise ampli için regülesiz 2X36V çıkışlardır.
Zaten bu çıkışlardan birer tel ile ampliye irtibatlanacak o kadar.
Bu devredeki en önemli özellik hem artı polaritede olsun hem eksi polaritede olsun tam bir simetriklik sözkonusudur.
Şase hatları cm ler mertebesinde önemli olduğu için, kaçınılmaz şase hatlarını eşdeğer uzunlukta yapmayı tercih ettim.
Aynı zamanda regüle için de bir eşitlik sağladım.
Devre henüz yeni yapıldığı için hatalarım olmuş haliyle. Zamanla düzeltip test aşamasına geçeceğim.
Zaten bir önceki devre de hemen hemen simetrik olup, son testlerimde son derece iyi netice almıştım.
Devreyi yapmak isteyen arkadaşlar olursa acele etmesinler. LM337 bağlantılarım hatalı yapılmış.
Bu hataları düzeltip PCB dosyasını paylaşacağım.

H_SerhatY

Çok teşekkürler hocam. Bir de entegrelere bakıyorum. Hangisini yapsam karar veremedim. Birkaç seçenek var. Siz karar verin.
1 - LM1875(2 tane kullanırım, Stereo yapılır. Bence gayet kolay.)
2 - LM3886(Biraz karışık gibi.)
3 - STK4412(Master Level :D Şaka bir yana, cidden zor.)

Mr_YAMYAM

LM1875 yaparsan birçok sorundan kurtulursun.
1 Besleme gerilimi 2X18V Rahatlıkla 2X15V a regüle edilip ön devrelerde kullanılabilir. Güç kaybı senaryosu ile uğraşmazsın.
2 Benim vermiş olduğum besleme devresi ile rahatlıkla kullanabilir, utanmadan bir de ton kontrol ilavesi yapabilirsin. (İstersen)
Fazlaca teferruat istemez.
3 LM1875 esnek bir entegredir. Eğilip bükülebilir değil haa :D 5W tan tut ta 30W a kadar dilediğin çıkış güçlerine uyarlayabilirsin.
4 LM1875 tasarım prosedürleri gereğince de esnektir. Giriş empedansı, ROLL-OFF frekansı, üst frekans bandı ve alt frekans bandı bir op-amp gibi kontrol edilebilir. Bunları yaparken de kaliteden ödün verilmediği gibi, tasarım kalitesi ve hesapları iyi yapılırsa çok iyi bir cihaz yapılabilir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Eylül 2018, 00:28:00LM1875 yaparsan birçok sorundan kurtulursun.
1 Besleme gerilimi 2X18V Rahatlıkla 2X15V a regüle edilip ön devrelerde kullanılabilir. Güç kaybı senaryosu ile uğraşmazsın.
2 Benim vermiş olduğum besleme devresi ile rahatlıkla kullanabilir, utanmadan bir de ton kontrol ilavesi yapabilirsin. (İstersen)
Fazlaca teferruat istemez.
3 LM1875 esnek bir entegredir. Eğilip bükülebilir değil haa :D 5W tan tut ta 30W a kadar dilediğin çıkış güçlerine uyarlayabilirsin.
4 LM1875 tasarım prosedürleri gereğince de esnektir. Giriş empedansı, ROLL-OFF frekansı, üst frekans bandı ve alt frekans bandı bir op-amp gibi kontrol edilebilir. Bunları yaparken de kaliteden ödün verilmediği gibi, tasarım kalitesi ve hesapları iyi yapılırsa çok iyi bir cihaz yapılabilir.

Hocam çok teşekkür ederim de şimdi ben hoparlör sorunumu çözmeye çalışıyorum.
https://www.parts-express.com/dayton-audio-tcp115-8-4-treated-paper-cone-midbass-woofer-8-ohm--295-416
Bu büyük arkadaş ile,
https://www.parts-express.com/dayton-audio-td20f-4-3-4-soft-dome-neodymium-tweeter-4-ohm--275-020
Bu ufaklığı birlikte kullanacağım. Yanlız bir sorun var, biri 8 ohm, diğeri 4 ohm. Yani paralel bağlayınca 4 ohm'dan daha düşük bir değer ortaya çıkıyor. Ne yapsam bilemedim.

Mr_YAMYAM

Zaten ikisi de kötü bir ürün. Ben tavsiye etmiyorum.
Ama fiyatı uygun bunu alabilirim dersen sorun yok.
Tweterin 4 ohm olması sorun yaratmaz. Tweter zaten seri bir kondansatörle bağlanmaktadır.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Eylül 2018, 00:45:23Zaten ikisi de kötü bir ürün. Ben tavsiye etmiyorum.
Ama fiyatı uygun bunu alabilirim dersen sorun yok.
Tweterin 4 ohm olması sorun yaratmaz. Tweter zaten seri bir kondansatörle bağlanmaktadır.

Hocam para yok ne yapalım... Bir çift bass, bir çift tiz toplam 40 dolar. Onu nasıl vereceğim onu düşünüyorum. Kargo vs. derken 300 TL civarına gelecek. Bir de amplisi var bunun, gel de çık işin içinden. En iyisi okulda bir şey yemeyeyim, param kalsın. Daha telefon da alacaktım :(

Mr_YAMYAM

İkinci ellerden senin bulunduğun şehirde bi düşeş hoparlör bulursan daha ucuza gelir

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Eylül 2018, 01:14:14İkinci ellerden senin bulunduğun şehirde bi düşeş hoparlör bulursan daha ucuza gelir

Bulamıyoruz ki. Bulsak bile iyi değil, hasar görmüş falan oluyor. T/S parametrelerini bul vs. derken zaman kaybı.
Ekleme: Sanki bunu alsam zaman kaybı olmayacak. En iyisi biraz araştırma.

H_SerhatY

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-cift-hoparlor-577976987/detay/
Hocam bunu buldum ve şu an zaten olabildiğince tasarruf etmem gerekiyor. Bunu alayım mı? @Mr_YAMYAM
O set satılmamış ise bunu alırım. Ki satılmamış ise büyük bir şans :) Ancak satılmış ise, o fiyatta başka bir set bulmak mümkün olmayacağına göre, bunu alırım.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-sony-speakers-model-ss-38-593922754/detay

Mr_YAMYAM

Çin işi uyduruk hoparlörlere benziyor.
Eğer maddi imkanın yoksa alabilirsin tabii. Ama amplinin kalitesini yansıtamazlar.
İlerde iyisini alırım dersen sen bilirsin.
Şunları al desem beni döversin :D
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-spendor-bc1-605721013/detay
Ama sana en uygunu şunlar bence.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-sony-hoporlo-593219653/detay
Senin linkteki kötülerden daha iyidir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Eylül 2018, 02:26:44Çin işi uyduruk hoparlörlere benziyor.
Eğer maddi imkanın yoksa alabilirsin tabii. Ama amplinin kalitesini yansıtamazlar.
İlerde iyisini alırım dersen sen bilirsin.
Şunları al desem beni döversin :D
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-spendor-bc1-605721013/detay
Ama sana en uygunu şunlar bence.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-sony-hoporlo-593219653/detay
Senin linkteki kötülerden daha iyidir.

Hocam estağfirullah. Seni dövemem ama çok kırılırım :) O kadar param olsaydı zaten şu an burada değildim. Marka bir ampli, bir de başka model bir hoparlör seti ile keyfime bakıyor olurdum.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Eylül 2018, 02:42:11Bunlar için fiyat biraz fazla.
En fazla 100TL ver.

Dediğim gibi, diğerleri duruyorsa sonradan da alınabilir. Sonuçta her zaman en iyisi ile başlanacak diye bir şey yok, değil mi? Benim isteğim şu proje bitsin de sonra bakarız piyasaya, daha iyisi var ise onu da alırız.

Mr_YAMYAM

Bak şu oporlöler sağlamsa çok iyidirler.
Üstelik LM1875 ler ile uyum sağlarlar. Güçleri fazla değildir ama abartılmamıştır.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-cift-kule-kabin-580262207/detay
Tweterleri yok gibi ama yoksa da sorun değil. Birer tane ilerde takabilirsin.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Eylül 2018, 02:53:55Bak şu oporlöler sağlamsa çok iyidirler.
Üstelik LM1875 ler ile uyum sağlarlar. Güçleri fazla değildir ama abartılmamıştır.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-cift-kule-kabin-580262207/detay
Tweterleri yok gibi ama yoksa da sorun değil. Birer tane ilerde takabilirsin.

Fiyatı iyi mi? Ben pek anlamıyorum da. Pazarlık etmeli miyim?
Ekleme: Hocam LM1875 devre şeması:

Burada girişte 2.2uF kutupsuz kondansatör kullanmamız gerektiği belirtilmiş. Ve ne bende, ne de buradaki elektronikçilerde 2.2uF kutupsuz kondansatör yok. Ne yapmam gerekiyor? Ayrıca biraz araştırdım, bu kondansatörün tipi ses kalitesinde çok önemliymiş. Sizden bir adet 2.2uF kondansatör istesem çok bir şey istemiş olmam, değil mi :)

memleket

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 16 Eylül 2018, 03:01:16Fiyatı iyi mi? Ben pek anlamıyorum da. Pazarlık etmeli miyim?
Ekleme: Hocam LM1875 devre şeması:

Burada girişte 2.2uF kutupsuz kondansatör kullanmamız gerektiği belirtilmiş. Ve ne bende, ne de buradaki elektronikçilerde 2.2uF kutupsuz kondansatör yok. Ne yapmam gerekiyor? Ayrıca biraz araştırdım, bu kondansatörün tipi ses kalitesinde çok önemliymiş. Sizden bir adet 2.2uF kondansatör istesem çok bir şey istemiş olmam, değil mi :)

Fiyatları daha pahalıdır benim gördüğüm daha çok ses elektroniğinde kullanılıyor tabiki tasarıma göre diğer bölümlşerde de kullanılıyordur. Zamanında bir kaç devrede lazım olmuştu malzemecide bulamamıştım iki adet kutuplu kondansatörü seri bağlayarak kutupsuz yapıp kullanmıştım..
kutupsuz-kondansator-yapimi-seri-baglantı
Yukarı da görüldüğü gibi iki adet 10uf elektrolitik kondansatörün "-" eksi ucları birleştiriliyor diğer "+" artı uçları kullanılıyor bu bağlantı ile kutupsuz elektrolitik kondansatör elde etmiş oluyoruz ama unutmayın kapasite yarı yarıya düşer.

Kaynak: https://320volt.com/en-basitinden-temel-elektronik-baslangic-bolum-2/

H_SerhatY

Alıntı yapılan: memleket - 16 Eylül 2018, 15:10:25Fiyatları daha pahalıdır benim gördüğüm daha çok ses elektroniğinde kullanılıyor tabiki tasarıma göre diğer bölümlşerde de kullanılıyordur. Zamanında bir kaç devrede lazım olmuştu malzemecide bulamamıştım iki adet kutuplu kondansatörü seri bağlayarak kutupsuz yapıp kullanmıştım..
kutupsuz-kondansator-yapimi-seri-baglantı
Yukarı da görüldüğü gibi iki adet 10uf elektrolitik kondansatörün "-" eksi ucları birleştiriliyor diğer "+" artı uçları kullanılıyor bu bağlantı ile kutupsuz elektrolitik kondansatör elde etmiş oluyoruz ama unutmayın kapasite yarı yarıya düşer.

Kaynak: https://320volt.com/en-basitinden-temel-elektronik-baslangic-bolum-2/

Hocam elektrolitik olmaması lazımmış. Zaten MKP film kondansatörlere baktım. Çok pahalı değilmiş. Yine de öneriniz için sağolun.

Mr_YAMYAM

Normal bir tasarımda elektrolitik ile kaliteli kondansatör farkı anlaşılamaz.
Low-Noise Low-Distortion özellikli ve geniş frekans bandlı devre yapmadıkça, malzemeler çok önem arzetmez.
Bir devrenin hassasiyeti genel noise ölçümleri sonucuna göre değerlendirilirse...
-55db gürültü seviyesi 30 db kazanç için 85dbA dinamik alan. Amatör bir üretim için idealdir. Üretim maliyeti takribi 100-200TL
-60db gürültü seviyesi. 30db kazanç için 90dbA dinamik alan DIY'cı için üretim kriteri. Üretim maliyeti takribi 300-600TL
-65db gürültü seviyesi 30db kazanç için 95dbA dinamik alan. İyi kalite üretim kriteri. Üretim maliyeti takribi 700-2000TL
-70db gürültü seviyesi. 30db kazanç için 100dbA dinamik alan üst seviye üretim kriteri. Üretim maliyeti takribi 5000TL
-75db gürültü seviyesi 30db kazanç için 105dbA dinamik alan. Hi-end üretim kriteri. Üretim maliyeti 5000TL üzeri.
Bu üretim kriterlerine frekans karakteristiği, güç bandı gibi kriterler eklenmemiştir. Frekans responsunun geniş olması aynı zamanda gürültü faktörüne de doğrudan etki ettiği için maliyet unsurları en az 4 e katlanmaktadır.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Eylül 2018, 17:17:09Normal bir tasarımda elektrolitik ile kaliteli kondansatör farkı anlaşılamaz.
Low-Noise Low-Distortion özellikli ve geniş frekans bandlı devre yapmadıkça, malzemeler çok önem arzetmez.
Bir devrenin hassasiyeti genel noise ölçümleri sonucuna göre değerlendirilirse...
-55db gürültü seviyesi 30 db kazanç için 85dbA dinamik alan. Amatör bir üretim için idealdir. Üretim maliyeti takribi 100-200TL
-60db gürültü seviyesi. 30db kazanç için 90dbA dinamik alan DIY'cı için üretim kriteri. Üretim maliyeti takribi 300-600TL
-65db gürültü seviyesi 30db kazanç için 95dbA dinamik alan. İyi kalite üretim kriteri. Üretim maliyeti takribi 700-2000TL
-70db gürültü seviyesi. 30db kazanç için 100dbA dinamik alan üst seviye üretim kriteri. Üretim maliyeti takribi 5000TL
-75db gürültü seviyesi 30db kazanç için 105dbA dinamik alan. Hi-end üretim kriteri. Üretim maliyeti 5000TL üzeri.
Bu üretim kriterlerine frekans karakteristiği, güç bandı gibi kriterler eklenmemiştir. Frekans responsunun geniş olması aynı zamanda gürültü faktörüne de doğrudan etki ettiği için maliyet unsurları en az 4 e katlanmaktadır.

Hocam o zaman Low-ESR kondansatör kullanmama da gerek kalmazdı??

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 16 Eylül 2018, 17:19:53Hocam o zaman Low-ESR kondansatör kullanmama da gerek kalmazdı??

Haliyle.
Normal 4700uF kondansatörlerden birer tane kullansan da yeterli olurdu.
Ben çok kullandım. Low-esr ile aralarında fark yok. Yani kulak ile duyulabilecek fark yok.
Gürültü seviyesinin minimize edilebilmesi açısından normal kondansatörlerde STK465 ile ölçümüm -58db iken Low-esr veya iki adet 4700 kullandığımda gürültü seviyem -65 lere iniyor.
-58db ila -65db gürültü seviyesini normal sistemlerde anlayamazsınız. Sadece ölçü aletleri ile ölçebilirsiniz.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Eylül 2018, 17:38:41Haliyle.
Normal 4700uF kondansatörlerden birer tane kullansan da yeterli olurdu.
Ben çok kullandım. Low-esr ile aralarında fark yok. Yani kulak ile duyulabilecek fark yok.
Gürültü seviyesinin minimize edilebilmesi açısından normal kondansatörlerde STK465 ile ölçümüm -58db iken Low-esr veya iki adet 4700 kullandığımda gürültü seviyem -65 lere iniyor.
-58db ila -65db gürültü seviyesini normal sistemlerde anlayamazsınız. Sadece ölçü aletleri ile ölçebilirsiniz.

Hocam çok teşekkürler :) 70 lira projeye eklenebilir artık :) Bir de ton kontrol yaparız :) Neyse ben gidiyorum birkaç dakikaya buradayım.
Ekleme: Hocam ton kontrol için ne lazım? Onu da öğrenebilir miyim?

memleket

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 16 Eylül 2018, 17:43:12Hocam çok teşekkürler :) 70 lira projeye eklenebilir artık :) Bir de ton kontrol yaparız :) Neyse ben gidiyorum birkaç dakikaya buradayım.
Ekleme: Hocam ton kontrol için ne lazım? Onu da öğrenebilir miyim?

https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7393.0.html

@Mr_YAMYAM‍  yaptığı ton kontrol devresi

memleket

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 16 Eylül 2018, 15:44:44Hocam elektrolitik olmaması lazımmış. Zaten MKP film kondansatörlere baktım. Çok pahalı değilmiş. Yine de öneriniz için sağolun.
Benim devrede elektrolitik kullandım.
Birisimi kızar elektrolitik olunca? Yoksa devre sana mı darılır?

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM hocam ben biraz baktım da aslında aradığım şey Loudness devresiymiş. Ton kontrol yapsam da düşük frekansları arttıracaktım. Amaç daha basit bir şey olsun.
Bir de her yerde ampli kutusunun metal olması gerektiğini belirtmişsiniz. Herhangi bir teneke kutu işimi görür mü yoksa illa özel kutu mu lazım?
Ekleme: Hocam evdeki diğer bilgisayarda yaklaşık 10 yıldır Logitech marka hoparlör kullanıyoruz. Fakat amplisinden midir, hoparlör bağlantısından mıdır bilmem, sol tarafın sesi cızırtılı geliyor. Buna ne yapmam lazım?

H_SerhatY

Alıntı yapılan: memleket - 16 Eylül 2018, 21:31:01Benim devrede elektrolitik kullandım.
Birisimi kızar elektrolitik olunca? Yoksa devre sana mı darılır?
;D Hocam ses kalitesi açısından dedim de @Mr_YAMYAM hocam cevap verdi.
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Eylül 2018, 17:17:09Normal bir tasarımda elektrolitik ile kaliteli kondansatör farkı anlaşılamaz.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 18 Eylül 2018, 21:15:04@Mr_YAMYAM hocam ben biraz baktım da aslında aradığım şey Loudness devresiymiş. Ton kontrol yapsam da düşük frekansları arttıracaktım. Amaç daha basit bir şey olsun.
Bir de her yerde ampli kutusunun metal olması gerektiğini belirtmişsiniz. Herhangi bir teneke kutu işimi görür mü yoksa illa özel kutu mu lazım?
Ekleme: Hocam evdeki diğer bilgisayarda yaklaşık 10 yıldır Logitech marka hoparlör kullanıyoruz. Fakat amplisinden midir, hoparlör bağlantısından mıdır bilmem, sol tarafın sesi cızırtılı geliyor. Buna ne yapmam lazım?

En basit loudness Kazasker'in yaptığı loudnesstir.
DYNAMIC SUPER LOUDNESS istersen daha karmaşıktır ve özel pot gerektirir.
Forumdan bir arkadaşa yapmıştım. Ama konuu bulamadım.
Kutulama işinde amatör işler için teneke kutu bile kullansan olur. Önemli olan temas etmesi gereken yerlerin tam temas etmesidir. Kutu aktif olarak ekran görevi yapmaktadır.

memleket

Bozup Pc PSU kutusuda olur. Hem bulması hemde işlemesi kolay.
Benim amplide aluminyum kompozit malzeme kullanmıştım. Aluminyumcuda 10 liraya kestirmiş büktürmüştüm..

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 18 Eylül 2018, 22:43:02En basit loudness Kazasker'in yaptığı loudnesstir.
DYNAMIC SUPER LOUDNESS istersen daha karmaşıktır ve özel pot gerektirir.
Forumdan bir arkadaşa yapmıştım. Ama konuu bulamadım.
Kutulama işinde amatör işler için teneke kutu bile kullansan olur. Önemli olan temas etmesi gereken yerlerin tam temas etmesidir. Kutu aktif olarak ekran görevi yapmaktadır.

Ben de Kazasker'in konusundan gördüm ;D Dynamic Super Loudness'a da bir bakalım. Neymiş, nasıl bir şeymiş öğrenelim.
Ekleme: Hocam hiçbir şey bulamadım. Galiba çok özel bir şey ;D Yani bana göre değil. En azından bu ampli için değil.
Bir ek daha: Hocam ben 100Hz frekansta 12dB artış istiyordum. Devreyi buna göre yapsak?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 19 Eylül 2018, 16:28:08Ben de Kazasker'in konusundan gördüm ;D Dynamic Super Loudness'a da bir bakalım. Neymiş, nasıl bir şeymiş öğrenelim.
Ekleme: Hocam hiçbir şey bulamadım. Galiba çok özel bir şey ;D Yani bana göre değil. En azından bu ampli için değil.
Bir ek daha: Hocam ben 100Hz frekanstaki 12dB artış istiyordum. Devreyi buna göre yapsak?

İşini bilen birisi 100Hz te değil 31Hz te isterdi :D
100Hz dediğin frekanslar bizim buralarda UĞULTU olarak adlandırılır. İlla ben uğultu istiyorum diyorsan o ayrı tabii.
Kazaskerin loudnesinin kondansatörünü 22uF yap. Giriş dirençlerini de 47K değil 15-22K civarı yap, bol bol uğultu duyarsın :D
Dinamik loudness sistemi genellikle frekansları artırmaz. Aksine azaltır.
Özellikle insan kulağının çok fazla duyduğu frekans olan 4KHz ve civarı kesim frekansı olup, gelişmiş sistemlerde band genişliği 100Hz ten 10KHz e hatta 12KHz e kadar gitmektedir.
100Hz ten 12KHz e kadar olan frekans bölgesi belli bir eğri ile aşağıya çekilmektedir. Yani düşürülmektedir.
Bu sebeple bu sistemde kullanılan kondansatör tipleri toleransları son derece önemli olup, ayrıca ampli giriş empedansı ile doğrudan ilişkilidir.
Tüm hesaplamalar ampli giriş empedansı baz alınarak yapılmaktadır. Bu sebeple, aynı loudnes devresi bir başka amplide doğru çalışmayacak, aksine daha da kötüleştirebilecektir.
[attach type=image]9480[/attach]

Volume karakteristiğinin doğru yakalanabilmesi için 5 uçlu pot kullanımı gerekmektedir. Sınırlı imkanlarla ve özel tasarımla 4 uçlu potlar da kullanılabilmektedir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Eylül 2018, 12:10:25İşini bilen birisi 100Hz te değil 31Hz te isterdi :D
100Hz dediğin frekanslar bizim buralarda UĞULTU olarak adlandırılır. İlla ben uğultu istiyorum diyorsan o ayrı tabii.
Kazaskerin loudnesinin kondansatörünü 22uF yap. Giriş dirençlerini de 47K değil 15-22K civarı yap, bol bol uğultu duyarsın :D
Dinamik loudness sistemi genellikle frekansları artırmaz. Aksine azaltır.
Özellikle insan kulağının çok fazla duyduğu frekans olan 4KHz ve civarı kesim frekansı olup, gelişmiş sistemlerde band genişliği 100Hz ten 10KHz e hatta 12KHz e kadar gitmektedir.
100Hz ten 12KHz e kadar olan frekans bölgesi belli bir eğri ile aşağıya çekilmektedir. Yani düşürülmektedir.
Bu sebeple bu sistemde kullanılan kondansatör tipleri toleransları son derece önemli olup, ayrıca ampli giriş empedansı ile doğrudan ilişkilidir.
Tüm hesaplamalar ampli giriş empedansı baz alınarak yapılmaktadır. Bu sebeple, aynı loudnes devresi bir başka amplide doğru çalışmayacak, aksine daha da kötüleştirebilecektir.
[attach type=image]9480[/attach]

Volume karakteristiğinin doğru yakalanabilmesi için 5 uçlu pot kullanımı gerekmektedir. Sınırlı imkanlarla ve özel tasarımla 4 uçlu potlar da kullanılabilmektedir.

Hmm. Anladığım kadarıyla;
1 - Girişte Op-Amp kullanmak şart.(Ya da değil?)
2 - Özel pot gerekiyor.(Nereden bulunur bilmiyorum.)
3 - Düzgün yapılırsa 30Hz'te +70dB yükselme alıyoruz.(Biraz fazla değil mi yahu??)
4 - Bir daha 100Hz istemiyoruz :)
Benim anladığım bunlar. Yanlış anlamış isem düzeltiverin hocam :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 20 Eylül 2018, 16:28:45Hmm. Anladığım kadarıyla;
1 - Girişte Op-Amp kullanmak şart.(Ya da değil?)
2 - Özel pot gerekiyor.(Nereden bulunur bilmiyorum.)
3 - Düzgün yapılırsa 30Hz'te +70dB yükselme alıyoruz.(Biraz fazla değil mi yahu??)
4 - Bir daha 100Hz istemiyoruz :)
Benim anladığım bunlar. Yanlış anlamış isem düzeltiverin hocam :)

1 Girişte zaten op-amp kullanılacaktır. İstersen kullanmayabilirsin ama tiz kompanzasyonunu başk şekilde halletmeisin.
2 Günümüzde zor. Bir ara ALPS in motorlu potları vardı. Servet değerinde idi. Motorlu idi.
Hah motursuz olanından buldum bi dene. Ama 4 uçlu. Olsun bu da olur.
https://www.ebay.com/p/Alps-Dual-Potentiometer-100k-Ohms-for-Amplifier-Preamp-Headphones-Amp-Rh2702-100/13003920443?iid=201963087970
Fiyatı ucuzlamış. 9 küsür dolar. Artı kamyon ücreti yaklaşık 25 dolarcık oluyo.
Ben arkadaşa ampliyi yaparken 1 TL den tüm potları kapmıştım :D
Bi de moturlusunu buldum. Bu da 26 dolarcık :D
https://www.ebay.com/p/Original-Alps-Rk27-27-Type-Dual-50k-Potentiometer-BRAND/1739219073?iid=281950552227
3 Oradaki eğriler senin kulağının hassasiyeti. Cihazlarda 70 db fark 1000 den fazla demektir.
İyi bir amplide bass kompanzasyonu 31Hz +3db, 4KHz -6db 18KHz +3db olsa fazlasıyla yeterlidir.
4 İlerde 100Hz ila 31 Hz farkını sen de görebilirsin.
Bunu anlayabilmen için geniş band EQUALIZER ve iyi bir sistem gereklidir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Eylül 2018, 17:07:271 Girişte zaten op-amp kullanılacaktır. İstersen kullanmayabilirsin ama tiz kompanzasyonunu başk şekilde halletmeisin.
2 Günümüzde zor. Bir ara ALPS in motorlu potları vardı. Servet değerinde idi. Motorlu idi.
Hah motursuz olanından buldum bi dene. Ama 4 uçlu. Olsun bu da olur.
https://www.ebay.com/p/Alps-Dual-Potentiometer-100k-Ohms-for-Amplifier-Preamp-Headphones-Amp-Rh2702-100/13003920443?iid=201963087970
Fiyatı ucuzlamış. 9 küsür dolar. Artı kamyon ücreti yaklaşık 25 dolarcık oluyo.
Ben arkadaşa ampliyi yaparken 1 TL den tüm potları kapmıştım :D
Bi de moturlusunu buldum. Bu da 26 dolarcık :D
https://www.ebay.com/p/Original-Alps-Rk27-27-Type-Dual-50k-Potentiometer-BRAND/1739219073?iid=281950552227
3 Oradaki eğriler senin kulağının hassasiyeti. Cihazlarda 70 db fark 1000 den fazla demektir.
İyi bir amplide bass kompanzasyonu 31Hz +3db, 4KHz -6db 18KHz +3db olsa fazlasıyla yeterlidir.
4 İlerde 100Hz ila 31 Hz farkını sen de görebilirsin.
Bunu anlayabilmen için geniş band EQUALIZER ve iyi bir sistem gereklidir.
Hocam bu pot olmadan olmuyor mu :D
Şaka bir yana o kadar paraya ampliyi yaparım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 20 Eylül 2018, 17:09:46Hocam bu pot olmadan olmuyor mu :D
Şaka bir yana o kadar paraya ampliyi yaparım.

Hankı ampliyi :D
Bendekinden mi yoksam :D

Yusuf usta

@Mr_YAMYAM usta ben o motorlu trimpotları koliyle birisinden beleşe almıştım. çizgi izleyen ufak araçların tekerleklerine iki sene kullandım bitirdim. o zaman hazır motor tekerlek takımı yoktu piyasada. Şimdi kafamı duvara vurayım :)
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.