Transistör Seçimi

Başlatan grknuzn, 22 Temmuz 2018, 17:27:04

grknuzn

Merhabalar daha önce mosfet ilgili bir konu başlığı açmıştım.
Transistör ile anahtarlama yapmak istiyorum.
Collector  = 5.25v
Base = Arduino ile besleyeceğim.
Emiterden almam gereken v en düşük 5.15v
TIP122 BDX33C ile denemeler yaptım bu değerleri yakalıyorum ama 5.15v Emiter çıkışın ucuna telefon şarj kablosunu bağladığımda 4.80v'lara düşüyor.
Bunu nasıl önleyebilirim. Sabit 5.00 5.05 v larda kalması gerekiyor.

Transistör öneriniz varmı yada nerede neyi yanlış yapıyorum. Base bacaklarına 0.7v veriyorum ölçüyorum herşey tamam yüke bindiğinde problem yaşıyorum.

Furkan KELEŞOĞLU

kollektör ucuna verdiğin 5.25v nerden alıyorsun. ayrıca transistörü 5 v ile sür araya seri 1k lık direnc at.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Furkan KELEŞOĞLU

şarja girdiğinde akım cekicektir boş olduğu icin bu doldukca akım cekmeyi yavaş yavaş bırakacaktır.  ya kollektörü beslediğin kaynağın akımı buna yetmiyor biraz zorlanıyor gibi. yada transistörü tam süremiyorsun.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Furkan41 - 22 Temmuz 2018, 18:56:10şarja girdiğinde akım cekicektir boş olduğu icin bu doldukca akım cekmeyi yavaş yavaş bırakacaktır.  ya kollektörü beslediğin kaynağın akımı buna yetmiyor biraz zorlanıyor gibi. yada transistörü tam süremiyorsun.

hem 10 mv düşmesi cokta abes birşey değil kollektör girişine 16 volt 1000 mikro farad bir kondansatör at . birde öyle dene daha stabilize hale gelir.

grknuzn

Alıntı yapılan: Furkan41 - 22 Temmuz 2018, 18:54:53kollektör ucuna verdiğin 5.25v nerden alıyorsun. ayrıca transistörü 5 v ile sür araya seri 1k lık direnc at.
Lm2596 DC DC Düşürücüden alıyorum. Transistörü aradan kaldırdığımda böyle sorunlarla karşılaşmıyorum. 5.15v verdiğimde 5.00 ve 5.05 lerde seyrediyor. 4.80v gibi düşüşlere geçmiyor.
Sanırım transistörü iyi süremiyorum ama 330ohm 1k 2k 4k7ohm farklı farklı dirençlerle denedim bence sorun transistör seçimimde gibi görüyorum.
Transistörü v ilede sürdüm 1k dirençle arduino yu aradan aldım sonuç gene aynı bunu yapan var ama transistör smd kod bulamıyorum

thekme

Sen transistörü sürünce on konumunda collector emiter arası bir direnç meydana geliyor küçük ne kadar akım çekersen transistör c-e arasında o kadar gerilim düşümü oluyor.Örneğin on konumunda c-e arası 1 ohm desek ve sen 2A yük çalıştırsan 2*1=2V üzerinde gerilim düşümü olacaktır.Ayrıca anahtarlama yaptığın için transistörü kesimde ve doyumda çalıştırman lazım aktif bölgede ne kadar az tutarsan kaybın o kadar az olacaktır.Bunun içinde anahtarlama frekansını çok iyi seçmen lazım .Birde bütün elemanlarda bir direnç mevzusu vardır.Çektiğin akımın miktarına bağlı olarak bir gerilim düşümü olacaktır.Bunun için regülatör devreleri kullanılıyor.Çıkışın azalma eğilimi gösterirse regülatör çıkışı yükseltme eğilimi gösterecek şekilde davranır.SMPS regülatörlere bir gözat.Kolay gelsin
Derin olan kuyu değil, kısa olan iptir.

asma

Merhaba
İsteğinizi bir çizimle açıklayıp sorununuzu daha net aktarabilirsiniz.
Size lazım olan low saturasyon özelliği olan bir transistör mü? (2SB1184 gibi)
Yoksa LM2596 nın 5 nolu pinini karttan ayırıp GND bağlantısını arduino ile sağlarsanız modülü açıp kapatmak işinize yarar mı?
Kolay gelsin.

grknuzn

Bilinen anahtarlama devresi fakat anahtarlama yapıldıktan sonra 5.10v düşüyor gerilim telefonuda şarja taktığım anda 4.70 4.80 gibi gerilimlere düşüyor.Bu düşümü engellemem gerekiyor.

asma

Alıntı yapılan: grknuzn - 28 Temmuz 2018, 11:41:55Bilinen anahtarlama devresi fakat anahtarlama yapıldıktan sonra 5.10v düşüyor gerilim telefonuda şarja taktığım anda 4.70 4.80 gibi gerilimlere düşüyor.Bu düşümü engellemem gerekiyor.
Bu çizim için "bilinen" şeklinde ifade yanlış olmuş. Bilinmeyenler ve hatalarla bu devre çalışıyorsa bravo.
Eğer arduino beslemesi ayrı ve çizimin sağındaki şase ile irtibatlıysa (bu ayrıntıyı belirtmemişsiniz)
Kaynak , dc dc dönüştürücü ve şase ona bağlıysa ,
yük usb konnektörünün Vcc ve gnd  pinlerine bağlıysa ,
transistörü ters çizmişsiniz demektir. Böyle olduğunda transistöre etki edemezsiniz , diyot üzerinden sürekli iletim olur.  5,25 - 0,6 = 4,65V olur.
Gerçekte transistörün E ve C uçlarını doğru bağladıysanız , Vce(sat) değeri kadar gerilim düşünü olur. Beyz direnciniz uygun olmasaydı farklı olurdu.
Bu gücte bir transistörle yüksüz olarak 0,2V - 0,3V civarı gerilim düşümü beklenir.
Üreticinin belirttiğine göre 3A yük akımında 2Voltu geçmezmiş bu Vce değeri.
Siz 0,5V gibi düşük bir değeri yüksek bulduğunuz için transistör önerisi istiyorsanız çekeceğiniz akımı belirtmeniz gerekiyor.
Aramak için anahtar kelimeniz low sat
Eğer mosfet kullanacak olsaydınız:
Logic level ve düşük rds on değeri olan bir seçim yapmanız gerekirdi.
irlz34n yi incelersek , arduino ile sorunsuzca sürülür , tam iletimde 0,035 ohm direnç gösterir.
Bu durumda 5,25V giriş için 1A de 5,215V çıkış elde edersiniz.
tip122 nin 3A de 2V , irlz34n nin 0,1V kayıpla tam iletim sağlayacağını görürüz.
Transistörlerde bu değer 0,5V un altındaysa (3A için) iyi bir değerdir , 0,1V veya daha altında saturasyon gerilimi olan transistör aramayın.

Sonuç , yarı iletkenler kontak uçları gibi kısa devre ve açık devre olamazlar.
Minik bir röle işinizi görebilir.

Kolay gelsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın