Shov CRT Küçük Ekran TV Hakkında ÇÖZÜLDÜ

Başlatan seron, 26 Haziran 2018, 16:27:37

seron

Bir hurdacıdan uygun fiyata aldığım Shov marka TV yi evde çalıştırdım. TVnin power anahtarına bastım. Telefunken marka uydurma kumandadan açar açmaz çaaat patt yaparak açıldı. EFT den yaptı sanırım. Daha sonraki denemelerimde hiç yapmadı normal açılıyor. Sorun şu ki TVyi kumandadan kapatırsam sıkıntı yok. Ama eğer "power of" yaparsam RENK-IŞIK-KONTRAST ve SES değerleri sıfırlanıyor.

Bunun kumanda sistemi bir zamanlar ÜNAL ELEKTRONİK tarafından üretiliyordu. Hatırlarsanız eski vestel TVlerde de vardı. Şuna benziyordu hatırlarsınız:

Ses sonuna kadar kısık.
Işık düşük.
Kontrast gereğinden fazla.
Renk gereğinden fazla insan yüzleri fazla alkol almış Ceyar gibi.
Kumanda uydurma olduğundan seçenekler çalışmıyor. Bende TV üzerindeki sınırlı fonksiyon tuşlarını kullanarak "hafızaya" alıyorum (Volume simgesinin orada STORE AV yazısı çıkıyor, bir kez daha store tuşuna basarsan o ayarı kilitliyor (olması lazım). Ama güç anahtarını kapatıp açınca sıfırlanıp yine o gıcık ayarlara dönüyor.

Arkadaşlar, ben bu TVye 30TL verdim. Sıkıntı değil ama en azından kumanda vb ile çözülmeyecek bir sorunsa, elektronik bir arıza ise geri verip başka bulayım.

Elimde başka bir TV var bu TV VESTEL marka ekranın yarısı mor gözüküyor yarısı sarımtırak sanırım tüp bitiyor. Yazacağınız her yorum önemli benim için. Bu arada söylemeyi unuttum küçük TV bunlar 35-37 ekran falan.

i3uz

Alıntı yapılan: seron - 26 Haziran 2018, 16:27:37Bir hurdacıdan uygun fiyata aldığım Shov marka TV yi evde çalıştırdım. TVnin power anahtarına bastım. Telefunken marka uydurma kumandadan açar açmaz çaaat patt yaparak açıldı. EFT den yaptı sanırım. Daha sonraki denemelerimde hiç yapmadı normal açılıyor. Sorun şu ki TVyi kumandadan kapatırsam sıkıntı yok. Ama eğer "power of" yaparsam RENK-IŞIK-KONTRAST ve SES değerleri sıfırlanıyor.

Bunun kumanda sistemi bir zamanlar ÜNAL ELEKTRONİK tarafından üretiliyordu. Hatırlarsanız eski vestel TVlerde de vardı. Şuna benziyordu hatırlarsınız:

Ses sonuna kadar kısık.
Işık düşük.
Kontrast gereğinden fazla.
Renk gereğinden fazla insan yüzleri fazla alkol almış Ceyar gibi.
Kumanda uydurma olduğundan seçenekler çalışmıyor. Bende TV üzerindeki sınırlı fonksiyon tuşlarını kullanarak "hafızaya" alıyorum (Volume simgesinin orada STORE AV yazısı çıkıyor, bir kez daha store tuşuna basarsan o ayarı kilitliyor (olması lazım). Ama güç anahtarını kapatıp açınca sıfırlanıp yine o gıcık ayarlara dönüyor.

Arkadaşlar, ben bu TVye 30TL verdim. Sıkıntı değil ama en azından kumanda vb ile çözülmeyecek bir sorunsa, elektronik bir arıza ise geri verip başka bulayım.

Elimde başka bir TV var bu TV VESTEL marka ekranın yarısı mor gözüküyor yarısı sarımtırak sanırım tüp bitiyor. Yazacağınız her yorum önemli benim için. Bu arada söylemeyi unuttum küçük TV bunlar 35-37 ekran falan.

İlk oncelikle ptc arizali degistir.renklerin karisik olmasi(aşağıdaki resimdeki) 
Bircok soguk lehim var..oncelikle bu sıkıntı yi gider. eger sari renkler fazla ise crt tüpün arkasindaki karttada soguk lehim var.
Cat pat seste elektron tabancasi tüp calismaya ara vermis tvlerde baslik isinmadigindan capak baglar.. tabanca isininca capagi falan ortadan kaldirir.. ama bunu yapmaya devam ederse tupe sok cihazi ulgulanir..
   simdilik soguk lehimi gider. Ptcyi degistir. Ekran renkleri toplasin. Ac kapaya yaparak bikackere, tupun etrafina sarili olan kablolar rengi toplasin .. dedigin ayarlar icinde akilli kumanda al 15tl sıkıntı olmaz
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Teşekkür ederim. Hangi TV için anlattığını tam anlamadım.
VESTEL: Kalıcı olarak ekranın bir kısmı mor, bir kısmı sarımtırak, renkler boz bulanık. Alta örnek resim ekliyorum:
Olması gereken:

Hatalı görüntü(VESTEL)

Buna benziyor hocam.

SHOV: İlk açarke çat pat yaptı, bir daha yapmadı. SES-IŞIK-KONTRAST-RENK yanlış ayarlarda hafızaya alınmış, öyle kalmış. Kendi kumandası olmadığından renkleri değiştirdikten sonra o konumları hafızaya alamıyorum. Akıllı kumandadaki MEMORY fonksiyonunu bulmak zor olacak ama bilgi bilgidir. teşekkürler.
------
Bundan yıllar evvel rahmetli dayımı SAMSUNG televizyonu vardı. Uzun bir süre köye hiç gitmemiştik. Bir bayram gittik. Bir baktım ekran sapsarı. Yani tüm renkler sarıya kaymış beyaz bile sarımtırak. Dedim ki bu tüp bitiyor dayı bak sararmış ekran. Yok dayım dedi sana öyle geliyor. Halbuki yıllardır aynı ekrana baka baka gözleri yavaş yavaş sararmaya doğru giden ekrana alışmış, değişimi farkedememiş. Az zaman sonra TV bozuldu, yenisini aldılar. Rahmetli yenisini aldıklarını göremedi.

Bendeki VESTEL de buna benzer şekilde. Sanki mıknatıs yaklaştırmışsın gibi herşey bozuk. Yapılamıyorsa, ikisini de hurdacıya veririm gider. SHOV'daki olayı soğuk lehime bağlayabilirim. Hatta istesem kendim de bunları tazelerim. Fakat uğraşmak istemiyorum hocam. Maksat bilgi edinmek. Keşke sizler kadar anlasaydım.
Teşekkür ederim.

Yusuf usta

abi ptc değiştir renk karmaşası sorunu için ama ptc değiştiğin zaman da bir süre o devam eder. Bizim o tüp çevresine sarılı degauss bobininden yedeğimiz vardı. tüpün ön kısmında anlık bir AC elektrik verir bir saniye falan ekran yüzeyinde gezdirip dikine geri çekerdik. o şekil düzeliyor renkler.

Basit işlem ama işte teknoloji değişti, o bobinden bulman zor. ikinci tv'nin degoz bobinini çıkar birincinin rengi düzelt (iki saniyeden fazla bobine 220 verme, buton koy) sonra bobini kendi tv'sine geri tak.

hafıza olayına gelince o cihazda bir direnç değişiliyordu yüksek omajlı ama hatırlayamadım, 15 yıldır tüplü cihaz göremedim :)
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

Teşekkür ederim.
Anladığım kadarıyla VESTEL'in tüpü bitmemiş.
Diğerinin ise kumanda alıcı devre katındaki bir parça ile sorun çözülebilirmiş.
Herkese teşekkürler demeden evvel,
"tüp bitti" olayı nedir? mutfak tüpü değil ya bu? biterse nasıl anlarsınız? Ya da bitti değil de ne oldu demek gerekiyor?
Herkese teşekkürler.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 27 Haziran 2018, 20:25:52Teşekkür ederim.
Anladığım kadarıyla VESTEL'in tüpü bitmemiş.
Diğerinin ise kumanda alıcı devre katındaki bir parça ile sorun çözülebilirmiş.
Herkese teşekkürler demeden evvel,
"tüp bitti" olayı nedir? mutfak tüpü değil ya bu? biterse nasıl anlarsınız? Ya da bitti değil de ne oldu demek gerekiyor?
Herkese teşekkürler.

Çok basitçe özetleyeyim,
tüp dediğin bildiğin fluoresan lambadır. Ekran camının yüzünde şimdiki pikseller gibi fluoresan lambadaki gibi elektron çarparsa parıldayan toz var. Ekranın iç kısmındaki sivri lambadaki (bu sivri ince kısma tabanca denir) bir metal yüzeye çarptırılan elektronlar tüpün önüne doğru nokta atışı hareket eder. tabacanın üstündeki saptırma bobini bu noktayı yana (horizantal) ve dikine (vertical) olarak dağıtır. tüpün yüzeyini kaplayacak kadar geniş halde bir elektron yağmuru oluşur.

bir gün elektronları gönderen metal yüzey içeriden oksitlenir. yavaş yavaş giden elektronlar zayıflar. Tabanca tutukluk yapar anlayacağın.

tamirci emmiler bazen şoklama yapar. bu yüzeye yüksek voltaj verip oksidasyonun kendini atmasını sağlar. bazı amcalar da benim gibi tüp flamanının voltajını artırıp daha bir ısıtır ki iş çözülsün. Ama bunlar geçici çözümlerdir. tüp bitince aslında biten bir şey yok.

Tüp fabrikaları bu eski tüpleri alırdı, tabancayı keser yenisini yapıştırırdı, vakumlar ve ön yüzeyi çiziklerden arındırıp satardı. Tüp mü lazım? elli milyon abi, ama eskisi varsa 25 lira. (yıl 2001) ama eskisi olması yetmez. kırık olmayacak, hava almış olmamalı. ön yüzeydeki tozlar kendini bırakıyor hava alan tüpte. o tüp daha kullanılamıyor...

hey gidi günler :)

seron

O zaman şu aşağıdaki @Yusuf usta 'ya gelsin. Çekmiyor ve de ark yapıyor ama idare etsin artıkın.

Güzel olmuşmu ben yaptım  :)

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 28 Haziran 2018, 15:34:04O zaman şu aşağıdaki @Yusuf usta 'ya gelsin. Çekmiyor ve de ark yapıyor ama idare etsin artıkın.

Güzel olmuşmu ben yaptım  :)
:) eline sağlık

argon

Alıntı yapılan: i3uz - 27 Haziran 2018, 10:40:25İlk oncelikle ptc arizali degistir.renklerin karisik olmasi(aşağıdaki resimdeki) 
Bircok soguk lehim var..oncelikle bu sıkıntı yi gider. eger sari renkler fazla ise crt tüpün arkasindaki karttada soguk lehim var.
Cat pat seste elektron tabancasi tüp calismaya ara vermis tvlerde baslik isinmadigindan capak baglar.. tabanca isininca capagi falan ortadan kaldirir.. ama bunu yapmaya devam ederse tupe sok cihazi ulgulanir..
   simdilik soguk lehimi gider. Ptcyi degistir. Ekran renkleri toplasin. Ac kapaya yaparak bikackere, tupun etrafina sarili olan kablolar rengi toplasin .. dedigin ayarlar icinde akilli kumanda al 15tl sıkıntı olmaz

kardeş konu biraz eski ama yinede yazayım analog ayarları yaptıktan sonra store tuşunua basıp pp yazan tuşa basmanız gerekiyor daha sonra tekrar store tuşuna basınız saygılar

seron

Teşekkür ederim.
Konuya geribildirim yapamadım kusura bakmayın, TVyi geri verdiğim için nasıl çözüleceğini bilmiyorum. Ama eskicinin bana "sonradan" söylediğine göre o kumanda aygıtı değiştirilmiş, yani orjinal kumanda alıcısı değil. Belki ondandır belki PP STORE olayındandır bilmiyorum.
DÜZELTİYORUM:
Evet ÜNAL kumandalarda Renk-Işık-Kontrast-Ses ayarının kilitlenmesi için dediğiniz şekilde
önce ayarlar istenen seviyeye getirilir
STORE tuşuna basılır
PP Tuşuna basılır
Tekrar STORE tuşuna basılır ve ayarlar kaydedilmiş olunur. Şimdi hatırladım. Şayet ayarlar hala geçerli değilse, kumanda aygıtının TV kartı ile uyumsuzluğundan yapıyor ek bir parça ile çözülüyor. (TV tamircileri biliyor genelde)
Yönetici arkadaşlardan rica edelim başlığın başına ÇÖZÜLDÜ diye eklerlerse güzel olur. Önemli değil. Zaman aşımından dolayı ben değiştiremiyorum ondan dedim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın