Çamaşır makinesi motoru kontrol devresi (1085C Entegreli)

Başlatan Kazasker, 16 Mart 2018, 22:47:17

Kazasker

Alıntı yapılan: Cmbyyy - 06 Haziran 2019, 19:31:30Ben montajı böyle yaptım çalıştı elektronik bilgim yok sadece malzemeleri doğru dizmeye çalıştım hepsi bu birde taş dirençleri ayrı ayrı montaj yaptım birde dirençleri metal film olanlardan kullanın bence bunu dikkate alın saygılar kolay gelsin bu. Devredeki triyak bt 138 çalışıyor sıkıntı yok. Birde 1 mf 630 volt demişsiniz pcb üzerinde 104 j 630 v yazıyor aynı kondansatör değerimi bilmiyorum   Epeyce dağınık bir cevap oldu okudukça ekledim kusura bakmayın

bu çalışıyor
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

seron

104J 630V :  1mikroFarad, 630Volt demek.

104=100nF
105=1uF

J simgesi kapasitörün kalitesini bildirir. J yüksek kalitedir. K ise biraz daha aşağı kalite.

Kutupsuz kapasitörün üzerinde X2 görürsünüz genelde. Bazen yazarlar bazen yazmazlar. X2'yi görüyorsanız kutupsuz bir kapasitör olduğunu AC'de kullanabileceğinizi söylüyor.

gevv

Mikro farat değil Nano farat 104=100nf

seron

Alıntı yapılan: gevv - 21 Aralık 2019, 20:45:57Mikro farat değil Nano farat 104=100nf
Doğru ya len :du:
Çok özür diliyoring... :(
Kusura bakmayın arkadaşlar. Dalgınlık...
1uF 105 olcak.

seco_

Alıntı yapılan: Kazasker - 21 Aralık 2019, 14:56:08bu çalışıyor

dosyaları bulamadım hocam pcbway e baktım daha önceki sayfalarda mı var acaba

Bekiray66

Camaşır makinası düz bağlantı yaptım ama dimmer bulamadım yani tam anlamıyorum onlardan hangisin nedir nasıl bilmiyorum bitane aldım çalıştırmadı motoru yardımcı olurmusunuz

Kazasker

Alıntı yapılan: Bekiray66 - 01 Ocak 2020, 12:47:02Camaşır makinası düz bağlantı yaptım ama dimmer bulamadım yani tam anlamıyorum onlardan hangisin nedir nasıl bilmiyorum bitane aldım çalıştırmadı motoru yardımcı olurmusunuz
devre yapabilirmisin şema atayım. dimmer için. 2 farklı devre var. temelde prensip aynı. sadece birinde filtre bobini var. ve daha kararlı.  sigorta 10a altında olmasın. 12-15 amper yeterli.
bu devreyi çizmiştim. gayet verimli devredir. trimpot  500k olacak.
[attach type=thumb]12931[/attach]

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Kazasker - 05 Ocak 2020, 14:38:48devre yapabilirmisin şema atayım. dimmer için. 2 farklı devre var. temelde prensip aynı. sadece birinde filtre bobini var. ve daha kararlı.  sigorta 10a altında olmasın. 12-15 amper yeterli.
bu devreyi çizmiştim. gayet verimli devredir. trimpot  500k olacak.
[attach type=thumb]12931[/attach]
hocam bu motor için yani amaca  uygunmudur?
sanki motorda sabit devir oluşturmaz ve ayrıca düşük devirlerde tork meselesi ortaya çıkar gibi geldi bana?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Kazasker

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 05 Ocak 2020, 15:05:44hocam bu motor için yani amaca  uygunmudur?
sanki motorda sabit devir oluşturmaz ve ayrıca düşük devirlerde tork meselesi ortaya çıkar gibi geldi bana?

aynen hocam bu devre basit dimmer devresi. alt devirlerde motor sadece dönüyor tork yok. dediğiniz gibi. ama elektrik süpürgesi kart arızaları için falan çok ideal. ben evdeki süpürgede bunu kullanıyorum. fakat motorla zımpara falan yapılacaksa 3000 devirden sonra bayılma az oluyor.

güç için ise şu çizdiğim devre oldukça ideal. 10 devirde bile durmuyor.  evdeki testere ve bileme taşım da bu devreyi kullanıyorum. çizim biraz amatör ama çalışıyor sorunsuz :) bu sistem motor arkasındaki tako ile entegre oluyor.
[attach type=thumb]12936[/attach]

proteus dosyası da ekte.

seron

Alıntı yapılan: seron - 21 Aralık 2019, 15:58:11104J 630V :  1mikroFarad, 630Volt demek.

104=100nF
105=1uF

J simgesi kapasitörün kalitesini bildirir. J yüksek kalitedir. K ise biraz daha aşağı kalite.

Kutupsuz kapasitörün üzerinde X2 görürsünüz genelde. Bazen yazarlar bazen yazmazlar. X2'yi görüyorsanız kutupsuz bir kapasitör olduğunu AC'de kullanabileceğinizi söylüyor.
Yine yanlışlık var görmüşken düzelteyim.
Kutupsuz kapasitörlerde X1 X2 ve X3 sınıfları mevcut.
Y1 Y2 ve Y3 sınıfları da var.
Z sınıfları mı? onu hiç sormayın zaten. ;D
Bu sınıflar kapasitörlerin nerede ne amaçla kullanılacaklarını belirtirken maksimum pik ve voltaj dayanımları da farklıdır.

Alıntı yapılan: Kazasker - 05 Ocak 2020, 20:56:21aynen hocam bu devre basit dimmer devresi.
sen miydin biriniz benden trafo alıcaktınız bu yaz. Yaz boyu bekledim arayan soran olmadı. Almaktan vazgeçtiyseniz ona göre şeyedeyim kitaplığa koydum kaç aydır duruyor orda. O bana bakıyor ben ona :)

Kazasker

Alıntı yapılan: seron - 05 Ocak 2020, 21:01:17Yine yanlışlık var görmüşken düzelteyim.
Kutupsuz kapasitörlerde X1 X2 ve X3 sınıfları mevcut.
Y1 Y2 ve Y3 sınıfları da var.
Z sınıfları mı? onu hiç sormayın zaten. ;D
Bu sınıflar kapasitörlerin nerede ne amaçla kullanılacaklarını belirtirken maksimum pik ve voltaj dayanımları da farklıdır.
 sen miydin biriniz benden trafo alıcaktınız bu yaz. Yaz boyu bekledim arayan soran olmadı. Almaktan vazgeçtiyseniz ona göre şeyedeyim kitaplığa koydum kaç aydır duruyor orda. O bana bakıyor ben ona :)
ben alacam. seron. dursun orda gelecem. gelemezsem bilader gelir alır  :D

memleket

Dimmer devresini biraz daha derli toplu çizmeye çalıştım.

memleket

Alıntı yapılan: memleket - 08 Ocak 2020, 21:51:35Dimmer devresini biraz daha derli toplu çizmeye çalıştım.

Dosya ektedir..

Kazasker

Alıntı yapılan: memleket - 08 Ocak 2020, 21:51:35Dimmer devresini biraz daha derli toplu çizmeye çalıştım.

Abi eline sağlık. Güzel görünüyor  ::ok  :)

stk4221

Üstad tork da kayip olurmu.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

memleket

Alıntı yapılan: stk4221 - 10 Ocak 2020, 08:50:56Üstad tork da kayip olurmu.
Devreyi yapıp denemedim fakat @Kazasker‍ yazmış, "aynen hocam bu devre basit dimmer devresi. alt devirlerde motor sadece dönüyor tork yok"

stk4221

Alıntı yapılan: memleket - 10 Ocak 2020, 16:50:39Devreyi yapıp denemedim fakat @Kazasker‍ yazmış, "aynen hocam bu devre basit dimmer devresi. alt devirlerde motor sadece dönüyor tork yok"
Özür dilerim kaçamak şekilde net kullandığım için tam okuyamamisim. Şimdi fark ettim
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

gevv

tako ile uğraşmak istemeyen  velleman üniversal motor kontrol devresini deneyebilir https://www.velleman.eu/downloads/0/illustrated/illustrated_assembly_manual_k2636.pdf

çekilen akıma göre voltajı yükseltiyor stabilize ediyor

cigsar

Alıntı yapılan: Kazasker - 05 Ocak 2020, 20:56:21aynen hocam bu devre basit dimmer devresi. alt devirlerde motor sadece dönüyor tork yok. dediğiniz gibi. ama elektrik süpürgesi kart arızaları için falan çok ideal. ben evdeki süpürgede bunu kullanıyorum. fakat motorla zımpara falan yapılacaksa 3000 devirden sonra bayılma az oluyor.

güç için ise şu çizdiğim devre oldukça ideal. 10 devirde bile durmuyor.  evdeki testere ve bileme taşım da bu devreyi kullanıyorum. çizim biraz amatör ama çalışıyor sorunsuz :) bu sistem motor arkasındaki tako ile entegre oluyor.
[attach type=thumb]12936[/attach]

proteus dosyası da ekte.

Selam. paylaştığınız devreyi bugün yapıp kurdum fakat fişi ilk takmamla beraber sigorta ,triyak ve 2k2 lik direnç yandı. bu devre sizde tam olarak çalışmaktamıdır.

memleket

@asma hocam ve @Adnancoskun‍ hocam
Bu devrenin çıkışına köprü diyot bağlayıp, köprü diyot çıkışlarını  220VDC motora bağlasak DC motorun hız kontrolünü yapabilir miyiz. Motor 350W

Adnancoskun

Alıntı yapılan: memleket - 26 Mart 2020, 21:51:06@asma hocam ve @Adnancoskun‍ hocam
Bu devrenin çıkışına köprü diyot bağlayıp, köprü diyot çıkışlarını  220VDC motora bağlasak DC motorun hız kontrolünü yapabilir miyiz. Motor 350W
Nerede kullanacaksın?
Eğer tork istiyorsan ve ayarladigin devirde sabit bir hızda dönmesini istiyorsan
DİMMER'i UNUT....   :-)  :)

memleket

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 26 Mart 2020, 22:02:17Nerede kullanacaksın?
Eğer tork istiyorsan ve ayarladigin devirde sabit bir hızda dönmesini istiyorsan
DİMMER'i UNUT....  :-)  :)
Yürüme bandının motoru.  :)
Orjinal hız kontrol devresinde problem var. Acaba bununla olur mu dedim..

Adnancoskun

Alıntı yapılan: memleket - 26 Mart 2020, 22:08:04Yürüme bandının motoru.  :)
Orjinal hız kontrol devresinde problem var. Acaba bununla olur mu dedim..
Dimmerle kesinlikle olmaz

Orijinal devrede sıkıntı nedir?

memleket

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 26 Mart 2020, 23:32:53Dimmerle kesinlikle olmaz

Orijinal devrede sıkıntı nedir?
motora bazen yol veriyor bazen vermiyor. ya soğuk lehim var (sarsıntıdan olabilir) ya da ısınan bir eleman var.. ayrıntılı incelerim gündüz vakti.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: memleket - 27 Mart 2020, 00:16:17motora bazen yol veriyor bazen vermiyor. ya soğuk lehim var (sarsıntıdan olabilir) ya da ısınan bir eleman var.. ayrıntılı incelerim gündüz vakti.
Bence orijinali tamir edelim
Kablo kopuğuna ve birde motor üzerindeki devir sayıcıya öncelikle bakmanızı öneririm

Fikret53

Alıntı yapılan: Kazasker - 16 Mart 2018, 22:47:17Merhaba arkadaşlar;
yaklaşık 5 yıldır çamaşır makinesi motorundan yapmış olduğum tezgah testereyi kullanıyordum. bu tip motorlar universal motor grubunda doğudan 220volt verildiğinde çok yüksek devirde dönüyor. Motoru kontrol için dimmer tarzı voltaj düşürücü devre kullandım. Tabi burum vaoltajın düşmesi ile beraber gücün de düşmesine sebep oluyor  kalın ve sert tahtalı kesmekte zorlanıyordu. bu durum çok can sıkıcı olmuştu.

bende yeni arayışlara girdim nette gezerken bu tür motorlar için yapılmış devreler buldum ama pcb baskıya cesaret edemediğimden yine nette 10 adet 5 dolara kartı bastırdım. parçaları temin ettim montajı yaptım sonuç harika. hangi devirde olursa olsun motor çok güçlü dönüyor. en düşük devirde bile durmuyor. 5-10 tahtayı bile zorlanmadan kesiyor.  birde şerit testere yaptım testlerde çok iyi sonuç aldım.

devrede işi TDA1085c entegresi ve BT138 triyac yapıyor, ayrıca 100k (2 adet) ve 4k7 trım-pot var bunlarla devir ve frekans ayarı yapabilirsiniz.  motorun arka rulmanlarında bulunan tacho kablolarını kullanıyor sistem . daha fazla teknik bilgim yok ( burada siz değerli hocalarım devreye girerse memnun olurum )

devre şeması
[attach type=thumb]8703[/attach]

pcb baskı

[attach type=thumb]8705[/attach]

yerleşim planı

[attach type=thumb]8707[/attach]

benim yaptığım bitmiş hali
[attach type=thumb]8709[/attach]

tüm dosyalar
[attach type=thumb]8712[/attach]

uyarı: benim montaj yaptığım devrede girişte 15k taş direnç var o 6k8 olmalı. ben karaköyde malzemeciye liste verdim o da yarısını yanlış vermiş rastgele atmış poşete. acemilik işte .
Merhaba İnternette gezerken tesadüfen rastladım. Öncelikle teşekkür ederim bu paylaşım için bu devre banada lazım malzeme listesi varmı acaba ve tahmini ne kadar tutar bu devreyi yapmak yada siz böyle birşey yapar mısınız benim için?

Kazasker

Alıntı yapılan: cigsar - 23 Mart 2020, 21:29:33Selam. paylaştığınız devreyi bugün yapıp kurdum fakat fişi ilk takmamla beraber sigorta ,triyak ve 2k2 lik direnç yandı. bu devre sizde tam olarak çalışmaktamıdır.
slm. yeni gördüm iletiyi. sakin kafa ile bir bakayım yarın. bir kaç ay önce yaptık sorunsuz çalıştı. sonra pcb yi biraz düzenleyeyim eli ayağı düzdün olsun diye orda hata odu anlaşılan..

cigsar

Alıntı yapılan: Kazasker - 28 Nisan 2020, 04:51:13slm. yeni gördüm iletiyi. sakin kafa ile bir bakayım yarın. bir kaç ay önce yaptık sorunsuz çalıştı. sonra pcb yi biraz düzenleyeyim eli ayağı düzdün olsun diye orda hata odu anlaşılan..
Selam Ustam devreye bakabildinizmi
bu şemadaki yolları takip ederek  yanma problemini çözdüm fakat herhangi bir hız ayarı yapılamıyor sabit hızda çalışıyor direk 220v verilmiş gibi.nerde hata yapıyorum anlamadım.
Yaptığım devre
https://hizliresim.com/KzgQhT
https://hizliresim.com/rHmFOj

Hercai07

Merhaba ustalar eski profilo makinadan söktüğüm böyle bir kart var bunu uçlarını bulup trimpot bağlayıp motoru çalıştırabilirmiyim F N yazan yerdeki ucun birisi motora gidiyor direk kabloların en sağındaki iki kablo takoya gidiyor bundan olurmu görüşlerinizi bekliyorum

gevv

Merhaba, kart üzerindeki kontrol entegresi (zilog) mikrodenetleyici yani programlı trimpot ile kontrol yapamazsınız. 

mc_307

Merhabalar, konu başındaki dosyalardaki devre çalışır durumda mi acaba? Araya farkli devreler de girmiş kafam karistir?

fleam

Merhaba, Elimde vestel marka hiz modulu karti var. Baglanti uclarini hakkinda yardimci olabilir misiniz?

Kartin adi VESTEL 58X

dede_salih

[Merhaba, Elimde vestel marka hiz modulu karti var. Baglanti uclarini hakkinda yardimci olabilir misiniz?]

Merhabalar
Yapmak istediğiniz şey kabloları doğru takıp makineyi kullanmaya devam etmekse eğer zaten karıştıracağınızı sanmıyorum.  Sol alttaki iki uç enerji girişi olan faz ve nötr. Zaten baş harfleri ile belirtilmiş. Birde ortada soketli bir yapı var 9 pinli onunda yekpare olduğunu düşünüyorum. Yanlış taksanızda çentiklerden dolayı  oturmaz tahminimce. Tabiki doğru karttan bahsediyorsak.

https://www.servismarketi.com/urun/vestel-camasir-makinasi-kart-58x/3681

Amacınız bu kartı makinede değil de dışarda belli başlı universal motorları kontrol etmek ise eğer alüminyumun altında mikrokontrolcü olup olmadığına bakmanız gerekir. Şayet öyle ise olmaz diye bahsedilmişti bu forumda. TDA1085C entegreli ise belli başlı değişikliklerle kullanılabilir. Malesef bu konuda yardımcı olamam.
Ancak şunu söyleyeyim yardım almak için kullanacağınız motorun da devre kartının da resimlerini yüklemeniz gerekir.

Araştırmacı mühendis

R= ohm  K= kilo ohm  M= mega ohm
Yanına adet yazmadıklarım 1'er adet ama fazlaca alabilirsin. Zaten tanesi 10 kuruş. Hem internetten alırsan 10 taneden aşağı vermezler zaten.
Diğermalzemeleri de fazla alabilirsin. Bozuk filan çıkmasına karşın yedekli olsun.

1/4 Watt Dirençler:
820k 2 adet
2.7k
2.2k 2 adet
68k
47k
150k 2 adet
1.2k 2 adet
220k
470k
120r
820r
1m

2 Watt Dirençler:
160k
51r
270r
470r

5 Watt Dirençler:
100r
0.1r 2 adet

Kondansatörleri aynı voltaj değerlerinde almaya çalış.
Yoksa yerine sığmayabilir.
Kondansatörler:
105j / 630v (1uF kutupsuz)
104j / 630v (100nF kutupsuz)
104j / 100v (100nF kutupsuz) 3 adet
820pF
Buradan aşağısı kutuplu ve 35v
1uF 3 adet
47uF
100uF 4 adet
1000uF

Trimpotlar:
100k 2 adet
50k

Entegre:
Tda1085c

Triyak:
Bta24-800v

Klemens:
2'li 3 adet
3'lü

Diyotlar:
Fr307
1N5359B
1N4742A

Sigorta:
F6A / 250v (250v 6 Amper)

Led:
Kırmızı 3v
Yeşil 3v

Malzemeler için teşekküler yukarıdaki 104j / 100v (100nF kutupsuz) 3 adet
820pF bunu anlamadım anlatırmısımız lütfen  kaç volt 820pf alcaz? 104 105j ne anlama geliyo

dede_salih

"820pF bunu anlamadım anlatırmısımız lütfen  kaç volt 820pf alcaz? 104 105j ne anlama geliyo"

Kritik öneme sahip olmadığı için gerilimi belirtilmemiş. Entegre 15-16V ile çalıştığına göre 25V uygundur. Ancak elektronikçiler de zaten yüksek gerilim değerlilerden bulunur.

Yukarıda belirtilmiş ama ben birkez daha yazayım.
104=100000pf=100nf
105=1000000pf=1uf
J=%5, K=%10 toleranslı anlamında.

Araştırmacı mühendis

Alıntı yapılan: Araştırmacı mühendis - 27 Ağustos 2020, 17:05:11R= ohm  K= kilo ohm  M= mega ohm
Yanına adet yazmadıklarım 1'er adet ama fazlaca alabilirsin. Zaten tanesi 10 kuruş. Hem internetten alırsan 10 taneden aşağı vermezler zaten.
Diğermalzemeleri de fazla alabilirsin. Bozuk filan çıkmasına karşın yedekli olsun.

1/4 Watt Dirençler:
820k 2 adet
2.7k
2.2k 2 adet
68k
47k
150k 2 adet
1.2k 2 adet
220k
470k
120r
820r
1m

2 Watt Dirençler:
160k
51r
270r
470r

5 Watt Dirençler:
100r
0.1r 2 adet

Kondansatörleri aynı voltaj değerlerinde almaya çalış.
Yoksa yerine sığmayabilir.
Kondansatörler:
105j / 630v (1uF kutupsuz)
104j / 630v (100nF kutupsuz)
104j / 100v (100nF kutupsuz) 3 adet
820pF
Buradan aşağısı kutuplu ve 35v
1uF 3 adet
47uF
100uF 4 adet
1000uF

Trimpotlar:
100k 2 adet
50k

Entegre:
Tda1085c

Triyak:
Bta24-800v

Klemens:
2'li 3 adet
3'lü

Diyotlar:
Fr307
1N5359B
1N4742A

Sigorta:
F6A / 250v (250v 6 Amper)

Led:
Kırmızı 3v
Yeşil 3v

Malzemeler için teşekkürler dirençlerde 100r yazıyor  100ohm diyemi okuycaz yoksa 100r ohmluk direnç mi alcaz

Araştırmacı mühendis

Alıntı yapılan: dede_salih - 27 Ağustos 2020, 19:27:33"820pF bunu anlamadım anlatırmısımız lütfen  kaç volt 820pf alcaz? 104 105j ne anlama geliyo"

Kritik öneme sahip olmadığı için gerilimi belirtilmemiş. Entegre 15-16V ile çalıştığına göre 25V uygundur. Ancak elektronikçiler de zaten yüksek gerilim değerlilerden bulunur.

Yukarıda belirtilmiş ama ben birkez daha yazayım.
104=100000pf=100nf
105=1000000pf=1uf
J=%5, K=%10 toleranslı anlamında.

TEŞEKKÜRLER

mental

Arkadaşlar merhaba,

Ben de bir hız modül kartı elime geçirdim. üniversal motora pot kullanarak hız ayarı vermek istiyorum fakat kart üzerinde herhangi bir tanımlama bulunmuyor. konuya hakim bir arkadaş inceleyip yardımcı olabilirse çok dua edeceğim kendisine.
Resimler ektedir.

https://drive.google.com/file/d/1K2fDlh6cOyl0o4WvhYOeUZNPwRsGD6xG/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1K0yOUufNOvXKcOL90yfhcMQo9GBt7plZ/view?usp=sharing

Saygılarımla.
İsmail Etker
Manisa

Kazasker

Slm arkadaşlar yukarıda paylaştığım devrede ufak bir sorun oldu. Yenisini çizdim  ve revizyon yaptım 1 haftadır test ediyorum şimdilik sorun yok. Daha kararlı ve güçlü oldu. yapacaklar beklesin. Bitince video ve dosya atacağım. Saygılar

Hasandurmuş

Arkadaşlar çamaşır makinesinden söktügüm hız kontrol devresinin Co ,ta,ta bin karsisindaki dirençler yandı. Değerlerini okuyamıyorum yardımcı olabilir misiniz?

Hasandurmuş

Alıntı yapılan: Hasandurmuş - 11 Nisan 2021, 12:16:44Arkadaşlar çamaşır makinesinden söktügüm hız kontrol devresinin Co ,ta,ta bin karsisindaki dirençler yandı. Değerlerini okuyamıyorum yardımcı olabilir misiniz?

https://drive.google.com/file/d/19qas1KVgJVB4VE-h-k8rEnvhvq9n6iIx/view?usp=drivesdk

dede_salih

Merhaba @Hasandurmuş
Eklediğiniz linke erişim sağlayamıyorum. Görsel olmadan da size yardımcı olamıyorum. Devreyi görmeden sonuca ulaşmak pek mümkün değil.

Malicarpar

Merhaba konuyu hortlatmış olacak,fakat bende bu devreyi yapmaya karar verdim devreyi delikli plaketle kurdum fakat tda1085c yoktu parca alfığım yerde tda1085A vardı devreyi yaptım fakat ilk etapta düşük voltaj ile denemek istedim 40v ac ile çalışmadı direk 220v ile deneyince motor direk tam devir çalıştı ve devredeki 100 ohm direnci direk yaktı ne olduğunu anlayamadım yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden tşkler

Malicarpar

Merhaba tekrardan devreyi yeniden kurdum triac ve dirençleri değiştirdim fakat hiç bir pot herhangi bir işlev görmüyor devrede tda1085A entegresi var TDA1085C yoktu aldığım yerde şuan devreye elektrik verdiğim zaman motor sabit çalışmıyor Vinn Vinn Vinn diye dur kalk yapıyor sürekli potların hepsini demedim fakat hiç bir değişiklik olmuyor yardımcı olabilirmisiniz

Malicarpar

@Kazasker @taydin @Adnancoskun

Devreyi çalıştırdım en sonunda TDA1085A  ile fakat şöule bir sorunla karşılaştım  hız ayar potunu sonuna kadar çevirmene rağmen motor dur kalk dur kalk şeklinde,çalışıyor potu öevirincede hızlanıyor

Diğer trimpotlarla oynama yaptım pek birşey değişmedi yani motor sıfırdan bailamıyor belli bir devirden başlıyor trimpotları oynayıncada dur kalk dur kalk şeklinde çalışıyor üç defa triac değiştirdim iki defa da dirençleri ve kapasitörleri değiştirdim

İlk beslemede ki 0.1 ohm lık taş dirençleri 0.15 değerinde kullandım 0.1 ohm bulamadığım için 100k trimpotun oradaki 47k direnç değeriyle ve hız ayar trimpotu na,bağlı 68k direnç değerleriyle aynamayı düşünüyorum fikri olan varsa yardımcı olursa sevinirim

TDA1085C yerine TDA1085A  kullandığım için mi böyle yapıyor bilemedim

Malicarpar

arkadaşlar yardımcı olacak yokmu devrede 5 defa triac değiştirdim entegreyi değiştirdim diyotu değiştirdim fakat bir türlü devre çalışmıyor  X1 ile X3 arasında 215 volt var  X3 ve X4 arasında  kablolar motora bağlıyken 0 volt görünüyor fakat motordan kabloları ayırınca 115 volt görünüyor motorda hiç bir ahareket olmamasına rağmen  5w lık 6.8k direnç ısınmaya devam ediyor  çıldıracam yani

gevv

Hocam yeni nesilin durumu belli eskiler zaten hayata karıştı, bıktılar, vakit ayırmıyorlar

Devre standart çalışan bilinen garanti bir devre

Ne olabilir ? Devrenizde hata var malzemeler hatalı, pcb sorunlu, belki entegre sahte vb uzar gider

Tda1085c tda1085c farklarını datasheet dosyalarına bakarak öğrenebilirsiniz

Yanınızda değiliz kartı görmüyoruz bu tip durumlarda yazılanlar ile bir sonuca ulaşmak zor

İyi çalışmalar

seron

Ben bunu yeni görüyorum bu konu hiç anladığım bir mesele değil. @gevv e katılıyorum şimdiki nesil ful elinde telefon tik tok izliyo forumlara uğrayan yok. Eskiler de kendi derdine düşmüş baksa da uğraşası gelmiyor. Bir sürü nedenden olabilir. PCB doğru mu yanlışmı, sıkıntılı parça var mı? O entegre orjinaliyle aynı şekil mi kullanılıyor. Besleme girişi ripıl içeriyorsa sapıtada bilir. Mesela motorun yarattığı EMK'lar devreyi sapıttırabilir. Oturduğum yerden anca bu kadar sallayabiliyorum ;D

Malicarpar

@gevv USTAM Malzemeleri iki defa değiştirdim pcb yi şemaya göre birebir ares te kendim yeniden çizdim ki şema takibi ile çizdiğim için pcb de hata olması imkansız triac ı 4 defa değiştirdim  trimpotları değiştirdim yok ilk başta çalıştı  yarım yamalak sonra bir durdu bir daha çalışmadı entegreyi de değiştirdim yine sonuç yok diyotları değiştirdim taş dirençleri değiştirdim ne yaptıysam olmadı yani bende https://www.motor-r.info/ adlı siteden yeni devrelere baktım bu sitede 1085 ile yapılmış bir çok devre bulunuyor site sahibi ile iletişime geçip devre ye ait dosyaları istedim ve sıfırdan devreyi ares ile çizdim şimdi onu yapacam eğer çalışırsa sorun olmazsa  devreye ait dosyaları bura da paylaşacağım  sitedeki devre çok ayrıntılı olarak optimize bir şekilde yapılmış

Malicarpar

Alıntı yapılan: seron - 20 Kasım 2021, 00:52:26Ben bunu yeni görüyorum bu konu hiç anladığım bir mesele değil. @gevv e katılıyorum şimdiki nesil ful elinde telefon tik tok izliyo forumlara uğrayan yok. Eskiler de kendi derdine düşmüş baksa da uğraşası gelmiyor. Bir sürü nedenden olabilir. PCB doğru mu yanlışmı, sıkıntılı parça var mı? O entegre orjinaliyle aynı şekil mi kullanılıyor. Besleme girişi ripıl içeriyorsa sapıtada bilir. Mesela motorun yarattığı EMK'lar devreyi sapıttırabilir. Oturduğum yerden anca bu kadar sallayabiliyorum ;D

@seron kardeş devreyi yaparken yada çalıştırmaya çalışırken iki farklı motor 4 farklı triac ve iki ayrı entegre ile denedim