Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: Çamaşır makinesi motoru kontrol devresi (1085C Entegreli) (11548 Kez okunmuş)

Ynt: Çamaşır makinesi motoru kontrol devresi (1085C Entegreli)

Yanıt #150
Ben montajı böyle yaptım çalıştı elektronik bilgim yok sadece malzemeleri doğru dizmeye çalıştım hepsi bu birde taş dirençleri ayrı ayrı montaj yaptım birde dirençleri metal film olanlardan kullanın bence bunu dikkate alın saygılar kolay gelsin bu. Devredeki triyak bt 138 çalışıyor sıkıntı yok. Birde 1 mf 630 volt demişsiniz pcb üzerinde 104 j 630 v yazıyor aynı kondansatör değerimi bilmiyorum   Epeyce dağınık bir cevap oldu okudukça ekledim kusura bakmayın

bu çalışıyor
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #151
104J 630V :  1mikroFarad, 630Volt demek.

104=100nF
105=1uF

J simgesi kapasitörün kalitesini bildirir. J yüksek kalitedir. K ise biraz daha aşağı kalite.

Kutupsuz kapasitörün üzerinde X2 görürsünüz genelde. Bazen yazarlar bazen yazmazlar. X2'yi görüyorsanız kutupsuz bir kapasitör olduğunu AC'de kullanabileceğinizi söylüyor.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #152
Mikro farat değil Nano farat 104=100nf

Yanıt #153
Mikro farat değil Nano farat 104=100nf
Doğru ya len :du:
Çok özür diliyoring... :(
Kusura bakmayın arkadaşlar. Dalgınlık...
1uF 105 olcak.

Konu: Çamaşır makinesi motoru hız kontrol devresi yardımcı olurmusunuz

Yanıt #155
Camaşır makinası düz bağlantı yaptım ama dimmer bulamadım yani tam anlamıyorum onlardan hangisin nedir nasıl bilmiyorum bitane aldım çalıştırmadı motoru yardımcı olurmusunuz

Yanıt #156
Camaşır makinası düz bağlantı yaptım ama dimmer bulamadım yani tam anlamıyorum onlardan hangisin nedir nasıl bilmiyorum bitane aldım çalıştırmadı motoru yardımcı olurmusunuz
devre yapabilirmisin şema atayım. dimmer için. 2 farklı devre var. temelde prensip aynı. sadece birinde filtre bobini var. ve daha kararlı.  sigorta 10a altında olmasın. 12-15 amper yeterli.
bu devreyi çizmiştim. gayet verimli devredir. trimpot  500k olacak.
X
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #157
devre yapabilirmisin şema atayım. dimmer için. 2 farklı devre var. temelde prensip aynı. sadece birinde filtre bobini var. ve daha kararlı.  sigorta 10a altında olmasın. 12-15 amper yeterli.
bu devreyi çizmiştim. gayet verimli devredir. trimpot  500k olacak.
X
hocam bu motor için yani amaca  uygunmudur?
sanki motorda sabit devir oluşturmaz ve ayrıca düşük devirlerde tork meselesi ortaya çıkar gibi geldi bana?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yanıt #158
hocam bu motor için yani amaca  uygunmudur?
sanki motorda sabit devir oluşturmaz ve ayrıca düşük devirlerde tork meselesi ortaya çıkar gibi geldi bana?

aynen hocam bu devre basit dimmer devresi. alt devirlerde motor sadece dönüyor tork yok. dediğiniz gibi. ama elektrik süpürgesi kart arızaları için falan çok ideal. ben evdeki süpürgede bunu kullanıyorum. fakat motorla zımpara falan yapılacaksa 3000 devirden sonra bayılma az oluyor.

güç için ise şu çizdiğim devre oldukça ideal. 10 devirde bile durmuyor.  evdeki testere ve bileme taşım da bu devreyi kullanıyorum. çizim biraz amatör ama çalışıyor sorunsuz :) bu sistem motor arkasındaki tako ile entegre oluyor.
X

proteus dosyası da ekte.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #159
104J 630V :  1mikroFarad, 630Volt demek.

104=100nF
105=1uF

J simgesi kapasitörün kalitesini bildirir. J yüksek kalitedir. K ise biraz daha aşağı kalite.

Kutupsuz kapasitörün üzerinde X2 görürsünüz genelde. Bazen yazarlar bazen yazmazlar. X2'yi görüyorsanız kutupsuz bir kapasitör olduğunu AC'de kullanabileceğinizi söylüyor.
Yine yanlışlık var görmüşken düzelteyim.
Kutupsuz kapasitörlerde X1 X2 ve X3 sınıfları mevcut.
Y1 Y2 ve Y3 sınıfları da var.
Z sınıfları mı? onu hiç sormayın zaten. ;D
Bu sınıflar kapasitörlerin nerede ne amaçla kullanılacaklarını belirtirken maksimum pik ve voltaj dayanımları da farklıdır.

aynen hocam bu devre basit dimmer devresi.
sen miydin biriniz benden trafo alıcaktınız bu yaz. Yaz boyu bekledim arayan soran olmadı. Almaktan vazgeçtiyseniz ona göre şeyedeyim kitaplığa koydum kaç aydır duruyor orda. O bana bakıyor ben ona :)

Yanıt #160
Yine yanlışlık var görmüşken düzelteyim.
Kutupsuz kapasitörlerde X1 X2 ve X3 sınıfları mevcut.
Y1 Y2 ve Y3 sınıfları da var.
Z sınıfları mı? onu hiç sormayın zaten. ;D
Bu sınıflar kapasitörlerin nerede ne amaçla kullanılacaklarını belirtirken maksimum pik ve voltaj dayanımları da farklıdır.
 sen miydin biriniz benden trafo alıcaktınız bu yaz. Yaz boyu bekledim arayan soran olmadı. Almaktan vazgeçtiyseniz ona göre şeyedeyim kitaplığa koydum kaç aydır duruyor orda. O bana bakıyor ben ona :)
ben alacam. seron. dursun orda gelecem. gelemezsem bilader gelir alır  :D
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #161
Dimmer devresini biraz daha derli toplu çizmeye çalıştım.

Yanıt #166
Devreyi yapıp denemedim fakat @Kazasker‍ yazmış, "aynen hocam bu devre basit dimmer devresi. alt devirlerde motor sadece dönüyor tork yok"
Özür dilerim kaçamak şekilde net kullandığım için tam okuyamamisim. Şimdi fark ettim
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur