Volum + Bass + Tizz kontrolü nasıl yapabilirim?

Başlatan gokrtl, 02 Kasım 2017, 17:05:54

gokrtl

Merhaba Arkadaşlar,
Evde amatör bağlama çalışıyorum, bir yandan da elektroniğe merakım var.
Bağlamam için amfi yapmaya karar verdim. Ama öyle sıfırdan yapabilecek kadar ne bilgim var, nede hazır şemaları anlayabiliyorum.
Bu yüzden Aliexpress üzerinden (TDA7293 güç amplifikatörü HIFI Mono 100 W yüksek güç ultra güç çift 12 ~ 32 V) Bu devreyi aldım.
Güç, input, output gibi kavramları bağlaması kolay ancak bu devreye 3 tane potansiyometre eklemem gerek. 1 volume, 1 bass, 1 tizz için. Ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Çok araştırdım, yapanlar var ama hiç biri anlatmamış. Bunu ben yaptım deyip resim koymuş çoğu. Sizden ricam bana bu konuda yardımcı olmanızdır.

Yusuf usta

Bir adet "ton kontrol devresi alarak aldığınız amplifikatör girişine eklemeniz gerekir. anlamıyorsanız zaten tek tek lehimleyip yapmanız hem zamanınızı alır hem de maliyetiniz artar. İşinizi hazır ton kontrol devresi ile görün, dilerseniz sonradan yine amatör ruhu ayakta tutmak adına kendiniz de yapmayı deneyebilirsiniz. Selamlar.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

gokrtl

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 03 Kasım 2017, 09:23:48Bir adet "ton kontrol devresi alarak aldığınız amplifikatör girişine eklemeniz gerekir. anlamıyorsanız zaten tek tek lehimleyip yapmanız hem zamanınızı alır hem de maliyetiniz artar. İşinizi hazır ton kontrol devresi ile görün, dilerseniz sonradan yine amatör ruhu ayakta tutmak adına kendiniz de yapmayı deneyebilirsiniz. Selamlar.
Merhaba Yufus usta,
Elektroniğe merakım var. Youtube'dan eğitim videoları izlemeye başladım.
Gökhan Ünsal Diye bir arkadaş var amfiler konusun da ileri seviye bilgi ve birikime sahip. Bana, sizin bir projenizi önerdi ( BURADAKİ ). Bu amfi devresini yapmaya karar verdim. Malzemeleri almak için liste yapıyorum ama takıldığım yerler var.
1- 2k7 direnç yazmışsınız ama netten bakınca 1/4W 2k7 ve 2W 2k7 şeklinde seçenekler çıkıyor. Hangisini kullanacağımı bilemiyorum.
2- 2200mf ve 100mf lik kondansatör yazmışsınız ama voltları yazmıyor.
3- ecb bd135 2n1711 Burada 2 ayrı transistör mü yazıyor? Eğer öyleyse hangisini kullanmak daha iyidir?
4- Gökhan Ünsal'ın şöyle bir söylemi var "2n serisi yerine mje serisi metal kılıf transistörlerle konuşur bu devre" Buna göre mje serisi transistör önerebilir misiniz?

Kusuruma bakmayın sorduğum sorular belki komiktir ama ben anlamadığımdan sormak zorunda hissediyorum kendimi.
Hem bilmemek değil öğrenmemek ayıptır :) Saatlerce tv başında dizi izleyip zaman öldürmektense bir şeyler öğrenmek daha iyidir.
Teşekkürler.

ergun0

ergun0

https://elektronikprojeler.com/imgs/uploads/1337993546.jpg
bu şemada bilgiler verilmiş yanında wat değeri yazılmayan dirençler 1/4 kullan kondansotör ise giriş gerilimi nin üstünde kullan 63 volt diğerleri sende 63 kullan.
ama tavsiyem başlangıç için aşağıdaki devreyi yapman.
https://320volt.com/tda7377-ile-2x30w-anfi-devresi/

olc technics

Alıntı yapılan: gokrtl - 03 Kasım 2017, 12:32:07Bunu gördüm de üzerinde 2 tane de entegre olduğu için tam anlayamadım. Sadece ton kontrol mü bu? yoksa ampfi de üzerine eklimi?

Hayır, dahil değil. Amfi'ye aslında "çıkış katı" denir. Amplifikatör aslında cihaza verilen isimdir. Ton kontrol katında kullanılan 8 bacaklı entegreler (NE5532) aslında op-amp tır.

Alıntı yapılan: gokrtl - 03 Kasım 2017, 12:55:10Merhaba Yufus usta,
Gökhan Ünsal Diye bir arkadaş var amfiler konusun da ileri seviye bilgi ve birikime sahip. Bana, sizin bir projenizi önerdi ( BURADAKİ ). Bu amfi devresini yapmaya karar verdim. Malzemeleri almak için liste yapıyorum ama takıldığım yerler var.
1- 2k7 direnç yazmışsınız ama netten bakınca 1/4W 2k7 ve 2W 2k7 şeklinde seçenekler çıkıyor. Hangisini kullanacağımı bilemiyorum.
3- ecb bd135 2n1711 Burada 2 ayrı transistör mü yazıyor? Eğer öyleyse hangisini kullanmak daha iyidir?
4- Gökhan Ünsal'ın şöyle bir söylemi var "2n serisi yerine mje serisi metal kılıf transistörlerle konuşur bu devre" Buna göre mje serisi transistör önerebilir misiniz?

Kusuruma bakmayın sorduğum sorular belki komiktir ama ben anlamadığımdan sormak zorunda hissediyorum kendimi.
Hem bilmemek değil öğrenmemek ayıptır :) Saatlerce tv başında dizi izleyip zaman öldürmektense bir şeyler öğrenmek daha iyidir.
Teşekkürler.
Sorunun muhattabı aslında Yusuf Usta ama bende bişeyler yazayım:
1- 2k7 direnç 1/4 w olacaktır. Takılacağı yerde güçlüsüne ihtiyaç yoktur.
2-Kondansatör 2200uF 63 v tur. şemada belirtilmiştir.
3- 2N1711 yerine BD135, 2N2904 yerine ise BD136 kullanılabilir. 2N... ve BD... transistörlerin kılıfları ve pin sırası farklıdır. Parça takılırken dikkat edilmelidir.
4-2N3055; 115w güç tüketimi, 15a kollektör akımı verebilen, ucuz ve bol bulunan bir güç transistörüdür. MJE ye bişey diyemem. Denenebilir tabii.
Selamlar...

gokrtl

Alıntı yapılan: ergun0 - 03 Kasım 2017, 13:55:50https://elektronikprojeler.com/imgs/uploads/1337993546.jpg
bu şemada bilgiler verilmiş yanında wat değeri yazılmayan dirençler 1/4 kullan kondansotör ise giriş gerilimi nin üstünde kullan 63 volt diğerleri sende 63 kullan.
ama tavsiyem başlangıç için aşağıdaki devreyi yapman.
https://320volt.com/tda7377-ile-2x30w-anfi-devresi/

Bilgi ve örnekler için teşekkürler.
Önerileriniz doğrultusunda uygun bir ton kontrol devresi siparişi verdim.
Zamanla karşılaştığım devreleri hem öğrenmek hemde test etmek amaçlı yapacağım.

gokrtl

Alıntı yapılan: olc technics - 03 Kasım 2017, 14:26:53Hayır, dahil değil. Amfi'ye aslında "çıkış katı" denir. Amplifikatör aslında cihaza verilen isimdir. Ton kontrol katında kullanılan 8 bacaklı entegreler (NE5532) aslında op-amp tır.
Sorunun muhattabı aslında Yusuf Usta ama bende bişeyler yazayım:
1- 2k7 direnç 1/4 w olacaktır. Takılacağı yerde güçlüsüne ihtiyaç yoktur.
2-Kondansatör 2200uF 63 v tur. şemada belirtilmiştir.
3- 2N1711 yerine BD135, 2N2904 yerine ise BD136 kullanılabilir. 2N... ve BD... transistörlerin kılıfları ve pin sırası farklıdır. Parça takılırken dikkat edilmelidir.
4-2N3055; 115w güç tüketimi, 15a kollektör akımı verebilen, ucuz ve bol bulunan bir güç transistörüdür. MJE ye bişey diyemem. Denenebilir tabii.
Selamlar...

olc technics bilgilendirme için teşekkürler.
4. sorumda 2N3055 Bunun yerine MJ2955 Bunu Kullansam Sorun Olur mu? MJE bilmem demişsiniz ama belki değerlerine bakınca olur veya olmaz diyebilirsiniz?

cevat1

2N3055 metal kılıflı transistör daha güçlüdür. MJE3055 de kullanılabilir, önerim metal ceket(kılıf) kullanmanızdır.  Tercih sizin...

Yusuf usta

Alıntı yapılan: gokrtl - 03 Kasım 2017, 12:55:10Merhaba Yufus usta,

Teşekkürler.

@olc technics  arkadaşımız cevap vermeye çalışmış, teşekkür ederim kendisine. biraz yoğundum bakamadım buraya.
Piyasada bolca bulunan BD139 npn veya BD140 pnp transistörlerden faydalanabilirsiniz ben 3904 yerine BC548 takmıştım mesela o anda elimde yoktu.

MJE de bir seçimdir. Fakat işin başındasınız, 2N serisi de kolay bulunuyor MJE serisi de. bulduğunuzla yapın gitsin. Numaralar aynı kalsın.  PNP veya NPN ayrımı yapamazsanız patlamalar yaşayıp elektronikten soğuyabilirsiniz :)

metal kılıf olmayan dik plastik kılıf 3055 ile de yaptım devreyi. her türlü çalışıyor. Bir amatör olarak ilk yapacağınız devrede ses karakteristiklerini, akımları veya kazançları, ısı miktarını hatta toleransları vs çok düşünmeyin. Koca fabrika üretmiş, zamanında hepsi ile de birileri amplifikatör yapmış satmış. Siz de yapın, çalışır. Zamanla ses ve diğer farklılıkları deneyerek görür siz de işin derinliğine inersiniz.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

İMPARATORXX

evet  arastırmak  gerek   

İMPARATORXX

6 Adet 0.33 Ohm 5W Direnç

1 Adet 10 Ohm 2W Direnç

3 Adet 150 Ohm 1/4 W Direnç

1 Adet 33 Ohm 1/4 W Direnç

2 Adet 3.3K 1 / 4W Direnç

1 Adet 33K 1 / 4W Direnç

1 Adet 1K 1 / 4W Direnç

1 Adet 56K 1 / 4W Direnç

1 Adet 10K 1 / 4W Direnç

1 Adet 4.7K 1 / 4W Direnç

1 Adet 68K 1 / 4W Direnç

2 Adet 100 Ohm 1W Direnç

1 Adet 104 Kondansatör

2 Adet 470pf Kondansatör

2 Adet 10pf veya 22pf Kondansatör

1 Adet 474 Kondansatör

2 Adet 100uf50v Kondansatör

2 Adet 4700uf50v Kondansatör

1 Adet TS25P05G Köprü Doğrultucu

3 Adet 4007 Diyot

2 Adet 5408 Diyot

1 Adet  24 Volt Zener Diyot

6 Adet 2N3055 Transistör

6 Adet 2N3055 Transistör

2 Adet TIP42C Transistör

1 Adet TIP41C Transistör

2 Adet A1015 Transistör

2 Adet  C2229 Transistör

350 wat amfi malzemelri

İMPARATORXX

2n3055  yerıne    daha iyisi olan   mj150224    kullanabilrisn  npn serisi  oldugu ıcın destekler  kullanacagın kart  sogutucular  bunlarda önemlidir

-taha-

Merhaba eğer transistörlü amfi yapacaksanız 2sc5200 dan vaz geçmeyin hepsi bir yana 2sc5200 biryana ama mutlaka orijinal olması gerekli artık lazer kaziyicilar bulunması kullanımı daha kolay olduğundan çin de üretilen ürünlerin orijinal olup olmadığını anlamak imkansıza yakın ve bu adada Çin'den ürün almıyorum demeyin herşey Çin'de üretiliyor çok dikkatli olmak gerek çok fiyat farkı var ise daha çok dikkat etmek gerek 15 senedir elektronik le urasiyorum en sağlam gördüğüm transistör 2sc5200

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın