SONY CDP-M72 ARIZASI. Malesef yine bozulmuş....! :(

Başlatan ozgurece, 29 Ekim 2017, 17:17:19

ozgurece

Onursal Hocam daha önce Trafosu arızalı olduğu için Tamir ettiğimiz M72 hiç çalışmıyor.  :( Tepki yok. Resimde daha önce sizin voltajlarını yazdığınız şemadaki voltaj ölçümlerini yaptım. Trafolardan tüm AC voltaj çıkışları mevcut. VFD panel için (FLAMAN ) Trafo voltajı AC 4,5 V. Diğerlerinin voltajları şemadaki ile aynı. Cihaz hiç çalışmıyor. Mainboard üzerinde Sigorta elemanı ne olabilir. ? Yardımlarınızı bekliyorum.

SERVICE MANUAL Pdf (Linke tıklayınca Mavi Renkli Küçük Dosyayı İndir yazısını Bekleyin. PDF dosyayı İndirmek için o pencereye tıklayın)
sony_cdp-m72.rar -  3.8 MB

Mr_YAMYAM

@ozgurece  
Trafoyu takmadan önce service manual'den devre üzerinde regüle çıkışlarını ölçmüştük.
Devre üzerinden regüle DC voltajları önce ölçmek lazım.

ozgurece

Giriş katındaki diyotlardan başlayalım mı ? Siz mainboard üzerindeki eleman noları verirseniz hemen ölçelim. Benim Tahminim bu cihaz diğer üst seviye CDP serilerini  görünce küstü. :D .

Mr_YAMYAM

Angara'ya dönünce hallederiz.
Bu arada başka arkadaşlar öneride bulunursa bakarız.

ugura09

konuyla ilgili değil ama özgürce hocam ölçü aletinin modelini ögrene bilirmiyim VC ? 70C
TT TECHNIC YH 862D+
CYBER 852D
ZD-8906 - 48WATT
DSM 1000 Plus HD
8066D-1C Büyüteçli Lamba

Aldanırsın Yıllara...

ozgurece

Evet VC 70C   Ama eski bir seridir , 2 sene öncesinin, güzel özellikleri olan bu modelde USB bağlantısı ile kalibrasyon, PC bağlantısı veri kaydetme, PC ekranında ölçüm seviyelerini anında görebilme özellikleri var, yani eleman veya voltaj ölçümü yaparken LCD yerine PC ekranını kullanabiliyorsun.  , Sanıyorum şimdi daha gelişmiş modelleri vardır.

ozgurece

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 30 Ekim 2017, 18:03:20Angara'ya dönünce hallederiz.
Bu arada başka arkadaşlar öneride bulunursa bakarız.

Sanıyorum dönüş yaptınız Onursal Hocam , onarım çalışmalarına başlayabiliriz.

Mr_YAMYAM

Döndüm.
Ama beynim de DÖNDÜ :D
Köyden bir sürü eski alet edavatımı da getirdim. Bir sürü eski malzemelerimi de.
 Şu an onlar ortalık yerde. İçişleri bakanlığı bu yüzden hergün dövüyo beni :o

Cigara molası dahilinde gelip foruma bakıyorum. Bu yüzden durmadan koşuşturuyorum.
Ben fırsat buldukça buradan gerekenleri söylerim sen de ölçümleri yaparsın.
İlk ölçümler bunlar.
[attach]8526[/attach]
Her bir voltajı okunduğu değerlerde ilgili bacaklarda görmelisin.
TR veya IC numaraları zaten PCB üzerinde vardır.

mustafayilmaz

Üst üste trafolar ne iş yapıyor öyle?  :)

Sarım yönleri dikkat ettiniz mi bilmiyorum. Bu şekilde bir kullanım trafoların birbirinden etkilenmesine neden olur.

Bu nedenle trafo voltajları çöküyor olabilir.

ozgurece

ozgurece

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 05 Kasım 2017, 20:36:18Üst üste trafolar ne iş yapıyor öyle?  :)

Sarım yönleri dikkat ettiniz mi bilmiyorum. Bu şekilde bir kullanım trafoların birbirinden etkilenmesine neden olur.

Bu nedenle trafo voltajları çöküyor olabilir.

Daha önce bu şekilde cihaz çalıştı uzun süre denedim sorunsuz çalıştı ama bugün çalışmıyor trafo ac çıkışlarında voltaj var.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7492.30.html

mustafayilmaz

Sorun son yaptığınız değişikle alakalı olabilir.

Yine trafo diyeceğim ama;  trafoları ayırmanızı, sargı uçlarını kontrol etmenizi öneririm.

Ya da voltajların nereye kadar geldiğini takip edebilirsiniz.

Gerisini YAMYAM bilir :)

ozgurece

BRAVOOOO  , Forumda çözüm bulabilen sizden başka kimse çıkmadı. Çok teşekkürler Onursal Hocam Sağolun Varolun. PS202 sigortaymış. 1,5 Ohm luk direnç taktım. Sorun çözüldü OK. @mustafayilmaz arkadaşımıza da yardımları için teşekkür ederim. Bu durumda bunu Gören SONY servisi gudurmaya devam edebilir.  ;D  Sevgiler Saygılar,

Mr_YAMYAM

Sigorta yerine BOBİN takmış şavalak şaban gardaşım :D
Hiç mesele değil çalışır 8)

Mr_YAMYAM

PS202 ile ilgili azcık araştırma ve karıştırma yaptım.
Kesin bir bilgiye ulaşamadım.
Edinmiş olduğum bazı sonuçlar.
FS Fusible Sectör. Atabilir bölüm. Sigortalar da bir çeşit atabilir bölümdür.
PS Protection Sectör. Koruma bölümü. Temel mantık sigorta gibi olsa da yarı iletkenlerle yapılmış olma ihtimali var.
Her iki sistemin hızlı atma özelliği bulunduğu düşünülmektedir. (FAST BLOWN) Normal sigortalar yavaş atma özelliklidir.

VSS (Voltage Suppressor System) birbirlerine ters ve parelel bağlanmış iki zener diyot mantığındaki koruma elemanı.

mustafayilmaz

ozgurece

Sorunsuz çalışıyor, iç bölümdeki trafoların görünüşüne aldanmayın ;)  gayet şipirdek çalışıyor. Marka yazısını boya için çıkardım daha sonra takılacak.

Bu CD Player A 57 ye uyumlu

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın