Amfi Soğutma

Başlatan tatarnuh, 26 Ekim 2017, 19:58:27

tatarnuh

iyi günler Entegreli amfi için fan ile soğutma yapacağım. Fanı beslemesi için amfinin beslemesinden zener diyot ile gerilimi düşürdüm. Fan hızlı dönmüyor. hızlı dönmesi ne yapabilirim. Transformatörüm 2x27V

tatarnuh

Daha net bir şekilde anlatayım 2x27 V transformatörüm var. Doğrultma yaptıktan sonra 38V 5W direnç ve zenerdiyot ile 15 V sabitledim fanı bağladığımda hızlı dönmüyor.

Mustafa281

Alıntı yapılan: tatarnuh - 26 Ekim 2017, 20:06:14Daha net bir şekilde anlatayım 2x27 V transformatörüm var. Doğrultma yaptıktan sonra 38V 5W direnç ve zenerdiyot ile 15 V sabitledim fanı bağladığımda hızlı dönmüyor.

Merhabalar zener diyotun çıkış gücü (mA) düşük olduğu için fanın yavaş dönmesi normaldir 12V yerine daha düşük bir zener diyot kullanmış olabilir misiniz?

tatarnuh

Mustafa281

Alıntı yapılan: tatarnuh - 26 Ekim 2017, 20:14:0415V 1 Wattlık zener diyot kullandım
15V bir zener diyot kullandıysanız fanı yakmış olabilirsiniz yine de forumda ilgilenen olur sabırla bekleyiniz

tatarnuh

yanlışlık oldu 12V 1 watt zener kullandım 5W 470 ohm direnç kullandım

fatih_celebi24

https://youtu.be/XA58hQIcqUw?t=114

dil ispanyolca oto ceviriden altyaziyi tr yap izle anlamadıgın olursa yoruma ekle

ps:telefondan yazıyom

Mustafa281

Alıntı yapılan: fatih_celebi24 - 26 Ekim 2017, 20:45:25https://youtu.be/XA58hQIcqUw?t=114

dil ispanyolca oto ceviriden altyaziyi tr yap izle anlamadıgın olursa yoruma ekle

ps:telefondan yazıyom

asma

Merhaba
38V - 12V = 26V olur.
26V / 470ohm = 55mA olur.
55mA x 12V = 0,66W olur.
Bu değerler sırasıyla direnç üzerine düşen gerilim , fan yokken devreden geçen akım ve zener diyotun harcadığı güçtür.
Bunlara 26V x 55mA = 1,43W , direnç üzerinde harcanan gücü de ekleyebiliriz.
Fan neden yavaş döner? Yeterli voltaj veya akım uygulanmadığından.
Zener 12V , fan 12voltluk ise sorun nerede?
Öncelikle fan çalışırken voltajını ölçmelisiniz , mesela 9,5V ölçeceksiniz.
Ayrıca fanın bir etiket bilgisi olması gerekir , mesela 12V / 0,15A gibi.
Bu değerler size fanın niye yavaş döndüğünü ve tam hızda dönmesi için ne yapmanız gerektiğini gösterir.
Mesela 470 ohm direnç yerine 26V gerilim düşümünü 150mA de gerçekleştiren direnç gerekecek. (etiket değerine göre)
180 ohm direnç kullandınız diyelim , zenerden bu akım geçerse yanar , yaklaşık 2W ısıya dayanacak zener olmalı.
Bu böyle ilave ısı üretme ve soğutma amacından uzaklaşmaya doğru gider.  ;)
Fan voltajını büyütmeye yönelebilirsiniz. Özdeş iki adet 12V fan seri bağlanabilir veya 24V fan kullanabilirsiniz.
Trafonuzda başka sargı varsa onu kullanabilir , fan için ayrı besleme kullanabilirsiniz.
Bu uygulamalar size fan kullanırken ayrıca ısı oluşumunu azaltarak avantaj sağlar.
Kolay gelsin.

tatarnuh

videodaki meseleyi anlamadım montajı nasıl olacak bilgi verebilir misiniz?

tatarnuh

Yukarıdaki video anlatmış olduğu durumu anlamadım bilgi verebilir misiniz? Merak ettim nasıl oluyor. Şimdiden teşekkür ederim.
Diğer cevaplar içinde çok teşekkür ederim iyiki varsınız.

fatih_celebi24

hesaplanan taş direnç devreye seri bağlanır . fan ile güç arasına 50 ohm 3 w direnç adamın elinde olmadığından 100 ohm 2 adet direnç kullanarak 50 ohm elde etmiş bu şekilde direnç üzerine düşen ısı miktarını minimuma indirmiş olur.

seron

Merhaba.
Benim gibi bir 'cahalı' dinler misiniz, bilmiyorum ama,
Bir Fan yavaş dönüyorsa;
-Fan yavaş çalışan türde, yanlış oldu, 200mA altı bir fandır
-Fanı besleyen akım sınırlıdır.
Hele hele bana zener diyotlu devre demeyin maks. 50mA hadi ben yanılıyorum 100mA akım çekebilirsiniz böyle bir gerilim bölücü ile.

Piyasada satılan fanlardan -ben orta sınıf diyorum- bilgisayar kasalarının arkasına takılan ölçüdekiler 120mA, 140mA, 160mA gibi gider ve bu tip fanlar "yavaş dönen fan"dır bu böyle biline. Madem ki içerideki ısı sirküle edilmek isteniyor, ısının miktarına göre seçilmelidir. Demek ki ampli profesyonel ve çok güç harcayan birşey ki, daha hızlı dönmesi isteniyor. Ya akım yetmiyor, ya fan yavaş tip.

Yukarıda size ayrıntılı bilgi verilmesine rağmen fanınızın etiket bilgisini hala vermemişsiniz. Trafonun ayrı ucu var mı? ayrı trafo kullanım imkanı var mı?... Ben olsam ampliyi besleyen trafoya ellemem, ayrı kullanırım. Amplide belli belirsiz bir cırıltı sesine neden olabilir.

Videodaki anlamadığınız şeyi anlatmaya çalışayım:
Orada fan devresi karta işlenmiş. fanı seri bağlı taş dirençle besliyor olay bu. Neye göre bağlıyor sorusunu da orada yazdığı formüle göre diye yanıtlıyorum.

En basiti: doğrultucu çıkışından iki kablo çekip seri taş dirençle fanı beslersin. ama yüksek akım sağlamak fanın hızlı döneceği anlamına gelmez. bir de akım dirençle sınırlandırılsa da, bu defa fan yüksek gerilim nedeniyle yanabilir, siz farkında olmadan cihaz da yanabilir. O yüzden bu türden bir tavsiye yerine, ayrı trafo ayrı regüle kullanmanızı öneririm. imkan yoksa diğer arkadaşlar yeteri kadar teknik bilgi sunmuş zaten. alacağınız fanın 230mA veya 240mA civarlarında olmasına dikkat ederseniz, daha iyi olur.

Lafı uzatmayı severim.
ŞU DA ÇOK ÖNEMLİ:
O ampli nasıl bir ampli? yani kutusu nasıl birşey? Havalandırma deliklerinin durumu nedir?  ;) Fanı koyarsın, sadece fan yeri vardır, başka delik yoktur, vantilasyon olmayacağı için fan boş boşuna dönmesin? :)

Özür dilerim.

tatarnuh

kusura bakmayın cevap yazamadım. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

asma

Alıntı yapılan: tatarnuh - 31 Ekim 2017, 00:23:19kusura bakmayın cevap yazamadım. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Yine cevap yazmamışsın.
Alıntı yapılan: seron - 27 Ekim 2017, 14:29:07Yukarıda size ayrıntılı bilgi verilmesine rağmen fanınızın etiket bilgisini hala vermemişsiniz. Trafonun ayrı ucu var mı? ayrı trafo kullanım imkanı var mı?... Ben olsam ampliyi besleyen trafoya ellemem, ayrı kullanırım. Amplide belli belirsiz bir cırıltı sesine neden olabilir.
Fan kutunun dışında mı , içinde mi ,
İçerideyse soğutucuya mı üflüyor , dışarıya egzoz mu yapıyor?
Bu soruları merak ettiğimiz için değil , yarım hızda veya tam hızda çalışan fanın işe yaraması sağlamak için soruyoruz.
Pek çoğumuzun bu konuda tecrübe ve bilgileri vardır , paylaşmak için oturup baştan sona bütün ayrıtıları ve olasılıkları yazamayız.
Fanı geçtik , kullandığın entegre ve adediyle , besleme voltajın ve çıkış empedansın biliniyor olsa sıcaklığın 60C dereceyi geçmemesi için gerekli soğutucu seçimini de yazabiliriz. Arada kullandığın izolatör veya termal macun bu hesabı ne kadar etkiler yazar ve kaynak gösteririz.
Ama sen alacağımı aldım teşekkür ederim diyorsan.
Sağol , bir şey değil , yazarız. Olur biter.

Kolay gelsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın