SONY TA-D505 STEREO AMPLIFIER (ses çıkışı yok)

Başlatan ozgurece, 24 Ekim 2017, 20:31:10

ozgurece

Değerli Forum Arkadaşlarım Geçen gün sağlam ve arızalı ikinci el birkaç cihaz satın adlım. Diğer cihazlar için Farklı konu başlığı altında cihazların resimlerini paylaşacağım.
SONY TA-D505 STEREO AMPLIFIER İkinci el 80 TL ye Satın alındı.  Kozmetik olarak iyi durumda sayılmaz ama üst seviye cihazlardan .Cihaza herhangi bir kaynak (Radyo, CD ) bağlantısı yapıldığı zaman Ses hariç tüm fonksiyonları çalışıyor. (Ön panel VFD display gösterge ve tuşların komutları ekranda görünüyor. Ses giriş sinyallerine göre ledler hareket ediyor .Ama Ses çıkışı alamadık. Kulaklık çıkışında da ses yok. Cihazın detaylı resimlerini paylaşıyorum. (Resimler yüksek çözünürlüklüdür.)

Service Manual Pdf
[url=http://javascript:document.getmanual.submit()]javascript:document.getmanual.submit()[/url]

Mr_YAMYAM

Muhtemelen çıkış entegresi (STK) yanmıştır.
Önce fotoğraflarla görelim, sonra yavaş yavaş tamirini hallederiz :D

ozgurece

Onursal Hocam fotoğraflar yetersiz mi ? STK kartının resimleri yetersiz ise tekrardan resimleyelim. Siz lokasyon olarak hangi bölge resimlecek belirtirseniz ona göre tekrardan resim çekerim.

Mr_YAMYAM

Yok yok yeterli.
STK nın önündeki metal sökülmediği için numarası görünmüyor. Ama ondan önce konnektörleri ölçmelisin.
Anakarttan çıkış katına gelen 4 pinli konnektörde ortadakiler besleme voltajları, kenardaki uçlar şaselerdir.
İkişer ikişer yanlardan ölçtüğnde yaklaşık 40-45V civarı iki ayrı gerilim okumalısın.
Önce bu gerilimler var mı bi kontrol et. (Dikkat et çarpılma. İki uçta 90V civarı olur) :))

Bu voltajlar tamamsa 5 li konnektörün bir ucunda 7V civarı voltaj olacak. Bu da hoparlör koruma devresinin beslemesi ve hoparlör çıkış uçlarıdır. Yani STK'nın çıkış uçları.
Ampli kartına giden kırmızı beyaz blendajlı kablo sinyal uçlarıdır. Bu kablolara yüksek empedanslı bir kulaklık bağlarsan ses duyarsın. Volüme ile bağlantılıdır.

ozgurece

Anladım Onursal hocam şimdi ben Elektronik pasaja gidip STK 4192 alıp montaj yaparsam ses sorunu kesin olarak düzelir mı ? Yeni taktığımız 4192 de hasar görmesin.10$ + kdv . Siz kesin olur derseniz sipariş geçeyim.

Mr_YAMYAM

Voltajlar tamamsa sorun olmaz.
O entegre bayağı güçlü idi sanırım.
STK fena değilmiş.
2X50W
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/41601/SANYO/STK4192.html

ozgurece

4192  2 x 50 w. Henüz voltajları ölçmedim. Ama buyük ihtimalle STK arızası olabilir.

Mr_YAMYAM

ozgurece

Elinize sağlık güzel görünüyor, Serigrafi yapılınca video paylaşım bekliyoruz.

Mr_YAMYAM

Yapılan genel ve GELEN testlerde STK 4192'nin tek kanalının bozulmuş olduğu...
Tek kanalın sağlıklı çalıştığı tespit edilmiş olup...
Bozuk olan kanal koruma devresini aktifleştirdiğinden dolayı hiç ses alınamadığı görülmüş ve tespit edilmiştir.
STK4192 nin temin edilmesi ve akabinde değişim işlemlerinden sonra, sonucun paylaşılmasını bekliyoruz.

ozgurece

Onursal Hocam Yardımınız için Teşekkürler, 
STK entegrenin boarda montajı yapıldıktan sonra STK board üzerinde kontrol edilecek veya yenisi ile değiştirilecek devre elemanları nelerdir ? Sizin bilgi ve tecrübeniz doğrultusunda öneriniz nedir ?  Değiştirilmesini önereceğiniz devre elemanlarınıda listeye ilave yapalım.

Mr_YAMYAM

Görüldüğü kadarıyla hiçbir elemanın değişmesine gerek yok.
Zaten arızalı elemanlar bakmakla anlaşılmaz. Çıkış kartına baktığımda herhangi bir elemanda anormallik görmedim.
Diğer katlar zaten çalışan ön devreler.

ozgurece

@Mr_YAMYAM Hocam STK yı Elektronik pasajdan temin ettim. Montaj tamamlandı ama siz Onay vermeden cihazı açmadım. Siz OK derseniz deneyelim. Çıkışa hoparlör henüz bağlamadım , sizin öneriniz doğrultusunda kulaklık veya hoparlör bağlantısı yapalım. Bekliyorum.

ozgurece

Onursal Hocam sizden başka öneri verip sorunu çözebilen çıkmadı Forumda . Çok Teşekkürler ,Sağolun, varolun.,cihaz çalışıyor 80 TL ye hurda aldık 35TL de STK, oldu üst seviye SONY LBT serisi cihazımız. Sadece bu cihazdaki Trafoyu 100 TL ye vermezler.  ;)

Mr_YAMYAM

ozgurece

Onursal Hocam bu LBT  gerçekten güzel zor bulunan bir seri ,Japon üretimi, ama satış yok.

Mr_YAMYAM

ozgurece

Onursal Hocam sizin Projeniz olan Technics ile yarışamaz tabiki  onun sesi kadife gibi Dehşet ötesi ,ama AKAI i fena patakladı , AKAI  yi emekliye ayırdım. Şimdi SONY CDP 411 e temizlik yapıyorum bitince konu açıp paylaşırım.

ozgurece

@Mr_YAMYAM hocam 20 TL ye aldığım Sony ST-V502 Sony Tuner timer'ı SONY TA-D505 e bağladım. Cihazı uzaktan kumanda ile kontrol edebiliyorum.

Mr_YAMYAM

ugura09

TT TECHNIC YH 862D+
CYBER 852D
ZD-8906 - 48WATT
DSM 1000 Plus HD
8066D-1C Büyüteçli Lamba

Aldanırsın Yıllara...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın