Zaman rölesinin süresini nasıl arttırırız ?

Başlatan 07 Osman, 09 Eylül 2017, 18:02:36

07 Osman

Merhabalar,
Elimde  maximum 0-10 dakika zaman ayarlı hazır bir zaman rölesi devrem var.  Ancak  bana en az 0-30 dakika aralığında çalışan bir devre gerekiyor. Bazı hobi olarak yaptığımız basit  devrelerde genelde kondansatör ve direnç değerlerini değiştirerek zamanla oynayabiliyorduk. Bu devrede böyle bir şansımız var mı ?

Yusuf usta

https://www.elprocus.com/wp-content/uploads/2013/06/FRIDGE-TIMER.png

bu şemaya bakılırsa sayım hızını ayarlayarak timer süresi ile oynanmaya müsait. fakat datasheet incelemek lazım maximum ne sürede kararlı çalışıyor.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

cevat1

Alıntı yapılan: 07 Osman - 09 Eylül 2017, 18:02:36Bazı hobi olarak yaptığımız basit  devrelerde genelde kondansatör ve direnç değerlerini değiştirerek zamanla oynayabiliyorduk. Bu devrede böyle bir şansımız var mı ?
Evet aynı kural, burada da geçerli.

220K seramik kondansatörü 470(K) nf  ile,  Ledlerin yanındaki 250K trimpotu da  1MΩ trimpotla değiştirirseniz,  1 dk ile 120 dk arası bir zamanlama seçebilirsiniz.

İyi çalışmalar, kolay gelsin...

07 Osman

07 Osman

Peki o zaman,   470 nf  yerine 330 nf,   1 Mohm yerine de 500 k trimpot taksak  ortalama 1 dk ile  60 dk arası ayarlı mı olur devremiz ?

Yada sadece kondansatörü  veya sadece trimpotu değiştirsek  devrede ne türlü bir kararsızlığa sebep olur ?

07 Osman

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 09 Eylül 2017, 21:21:14https://www.elprocus.com/wp-content/uploads/2013/06/FRIDGE-TIMER.png

bu şemaya bakılırsa sayım hızını ayarlayarak timer süresi ile oynanmaya müsait. fakat datasheet incelemek lazım maximum ne sürede kararlı çalışıyor.

Maximum ayarda tam 10 dakikada röle kontaklarını çekiyor.

cevat1

Alıntı yapılan: 07 Osman - 09 Eylül 2017, 18:02:36bana en az 0-30 dakika aralığında çalışan bir devre gerekiyor.

Ledlerin yanındaki 250 KΩ. trimpotu 500KΩ. ile değiştiriniz. 1-30 dakika zamanlama seçebilirsiniz.

07 Osman

Elimde bulunan malzemeler ile bir şeyler yapmaya çalıştım. 250 k trimpotun ayağındaki 10 k  dirence 510k bir direnç daha seri bağladım. Bir nevi sizlerin dediği gibi trimpotun değerini yükselttim. Ve sonuç olarak 26 dakikalık bir zamanlama elde ettim. Bu süre  bana yeter de artar bile. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

keerthana06

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın