ASUS P5G41T-M LX Anakart-Tamire değer mi?

Başlatan seron, 07 Ağustos 2017, 19:22:28

seron

Elimde arızalı asus anakart var.
https://www.asus.com/tr/Motherboards/P5G41TM_LX/specifications/

Vaka:
Bu arkadaş açılmıyor. Bizim damat beyin bilgisayarı; bir gün bozulup açılmaz oluyor.
Bilgisayarcıya götürüyorlar ama nafile.
Güç kaynağı bozuk, açılmıyor (hiç tetik almıyor/sökmedim)
Kingston 4GB DDR3 Ram sağlam.
Ekran kartı eski Asus X1300 sağlam.
İşlemci İntel Pentium D - çift çekirdekli 3,4ghz sağlam.
HDD  300GB'lık samsung sağlam.

Arıza:
Anakarta güç veriyorum, üzerindeki yeşil "power on" LEDi yanıyor. Ön panel power butona yanıt vermiyor. Yani hiç başlamıyor.

İnternette bazı videolar izledim ve ankart üzerindeki FET transistöre benzer elemanların test edilip multimetre buzzerinin ötme-ötmeme durumuna göre arızalı olduğuna hükmedilip değiştirilerek çalıştırılan anakartlar gördüm. Güya bu elemanlar güç transistörü imiş, yarım ingilizcemle yanlış anlamadıysam.

Ne dersiniz bu anakartla uğraşayım mı? Elimde hurda anakartlar ve ekran kartları var bunlardan söküp değiştirmeyi deneyebilirim. Sizin düşünceniz nedir?

Anakart üzerindeki şüphelendiğim komponent guruplarını işaretledim ve numaralandırdım. Aşağıdaki resme bakarak hangisi ne yapıyor anlaşılabilir:

Komponentlerin adlarını okumayı unutmuşum. Lazımsa yarın yazabilirim.

Her öneri ve fikre açığım. Kenarda duruyor, çalıştırabilirsem bir işe yarar belki.

Mr_YAMYAM

Anakart üzerindeki mos-fetlerin bozulma ihtimali düşüktür.
Bahsedilen kırmızı yarıiletkenler.
Arızanın ilk temel noktası anakart power buttun donanımıdır.

-Input Devices-
 Power Button
 Power Button
 PS/2+USB Mouse
 Logitech USB Receiver
 Logitech USB Receiver
 HP WMI hotkeys
 HDA ATI HDMI HDMI/DP,pcm : 3=
 HDA Intel Mic
 HDA Intel Line
 HDA Intel Line Out
 HDA Intel Front Headphone

Listede bahsi geçen POWER button, benim anakartta 2 adet bulunmakta imiş. Bu aygıtlar esasen bildiğimiz switch değildir. Butona bastığımızda anakartı çalışabilmesi için ilgili yerleri çalıştıran donanımlardır.
Bir çeşit elektronik açma kapama devresi..

TESLA

bence  hiç uğaşmayaın  internete  koyun arızasını belirtin makul bir fiyata  satın....
Ben  artık insanları anlamaya çalışmaktan vazgeçtim ....
Ve dedim ki , anlamak kolaysa eğer insanlar beni anlasın....

seron

Alıntı yapılan: TESLA - 07 Ağustos 2017, 19:52:41bence  hiç uğaşmayaın  internete  koyun arızasını belirtin makul bir fiyata  satın....
Peki, teşekkürler.
Birkaç yorum daha bekleyeyim, olmazsa bir kenara atayım.

gevv

bir ihtimal 6lı grupda sorun vardır ana kartın güç kaynağı bağlantı soketinin yeşil  renkli kablosunu şaseye kısa devre edin (siyah kablolar)    çalışırsa    r68 yazan bobinlerin ucunda 1.2v ....1.8v  arası  olmalı    fetlerin orta drain uçlarında 12v olmalı   psu çalışmazsa   fetlerden biri veya bir kaçı  arızalıdır      kart üstünde ölçüm sağlıklı değildir yanıltır  ama  fetlerin gate  uclarına  (en sol ilk bacak)  hiç dokunmadan  direkt drain ve source  bacakları buzzer kademesinde ölçülürse arızalı olup olmadıkları anlaşılabilir direkt öter ve susmaz

seron

Merhaba @gevv

Dediğin testleri yaptım. Bazı bilgiler vereyim.

Yeşil-siyahı birleştirmesem bile, güney köprüsü entegresi zamanla ütü gibi ısınıyor.

Yeşil-siyahı birleştirdim ama bir sorun var: Elimde intel soğutucu yok. Yani soket boşta olunca anakartın başlayıp başlamadığını göremiyorum.(işlemci veya diğer çipler hiç ısınmıyor) Dolayısıyla voltaj ölçümlemesi yapamadım. :)

FETleri aynen dediğin gibi elektriksiz kontrol ettim. Fakat cihaz kart üzerinde ne kadar FET varsa hepsinde ötüyor. Ya hepsi bozuk, ya kart üzerinde ölçümün sağlıksızlığından, ya da yanlış ölçüyoruz. Fakat eğer benim yaptığım gibi ölçersem, ölçüm sonuçları yukarıda resimde verdiğim gibi çıkıyor.

Kondansatörlerde şişme yok ama bir sıkıntı var mı diye kontrol etmek istedim. Bu testi Ohm kademesinde ve ters-düz şekilde denedim.
Bazı kondansatörlerin bacakları arası 10ohm
bazıları 5ohm
bazıları 1 ohm ve
özellikle bahsettiğin bobinlerin aralarındaki solid kapasitörler SIFIR OHM yani kısadevre.

Ne dersin atalım mı bu kartı? Soğutucularla kapasitörleri alırım gerisini çöpe atarım? ne dersin?

gevv

işlemci üzerine ufak bir soğutucuda olur fansızda olur..  çalışma testi yapılacak uzun süre çalışmayacak   fetler konusunda  dediğim gibi hasas malzeme elektriği kesip ölçüm yapınca kondansatörde kalan elektrikten bile etkileniyor   ama  her sefesinde sürekli kısa devre vermeside nadir olur en iyisi sıcak hava ile söküp ölç

ama köprünün ısınması iyi değil   anakartın  bağlı olduğu  psu arızalımı acaba?    öyle ise büyük ihtimal psu arızalandığın da  köprüyüde götürmüş olabilir

bence çöpe  atma bazen smd direnç bile lazım oluyor :D 

bu arada  üzerinde ki kolay parçaları aldığında halde bile anakartın 6...8tl  ederi var    adetli olunca kapına kadar gelip alıyorlar    imkan var ise bir köşede dursun     birikince iyi para eder  damlaya damlaya göl hesabı

seron

Tamam abicim sağolasın.
Ben bunu saklıyorum.
(Güç kaynağında sorun yok. arızalı kısım da belli değil.)

kifvet

seron

Alıntı yapılan: kifvet - 10 Ağustos 2017, 17:39:05Muhtemelen o anakart kalıplama istiyor.
Merhaba @kifvet.
Bu anakartın sağlamının şahsımca tahmini 2. el fiyatı 100TL civarında. Deki 120TL olsun. 20 de sen koy 140TL. Ama 140'dan fazla etmez.
Kart LGA 775 pin soketli ve DDR-3.
İşlemci sorun değil buldun bir tane. Ama DDR-3 Ramın adet fiyatını düşün... iki adet 2GB almak lazım.
Adam gibi bir ekran kartı almak lazım... Giriş seviyesi ekran kartları artık son derece dandik oluyor verdiğin paraya yazık. İyisi 350TLden aşağı değil.
Hurda kasa, uyduruk güç kaynağı bulsan... Sen hesapla.
Öyle yapana kadar yeni sistem uydurmak daha mantıklı olur ki zaten bana şu an lazım değil. Şayet çalışırsa elimde Quad işlemci var, "değerlendirebilir miyim ha.." dediydim.
----------------------
Bahsettiğin kalıplama/lehim yenileme işi 100TLden aşağı değil(yukarıdaki yeşil yazıya bak).
Hani 30'a 40'a yaparım diyen biri olsa durmam yaptırırım.
İşte o yüzden hiç ellemeden bir kenara koyacağım. Olaki bir fırsat çıkarsa birşeyler düşünürüz.
Teşekkürler.

kifvet

Onun bende farkındayım @seron
benim burda dile getirmek istediğim şey aslında şu bu tür anakart gibi üzerinde Bga tarzı eleman bulunan ve ısınan makinelerde temizlik termal macun ve fan gibi soğutma sistemlerinin kontrol edilmemesi ve temizlenmemesi nedeni ile kartlar kalıplama yapılacak hale geliyor.Ben bilgisayarı aldığımdan beri üç dört ayda bir bu temizliği yaparım daha bu türlü bir hata almış değilim.ama daha önceki bunu keşfetmedigim dönemlerde bi kaç tane kart telef olmuştu:-)

seron

Evet, macunlama ve temizliğe ben de dikkat ederim. Özellikle havalandırma konusunda çok titizim. Kasalarımın içi tertemiz ve takviye fanlar bağlıdır. Buralar çok sıcak olduğu için sık sık ısı denetimi de yapıyorum. zaten oyun oynamam. Daha çok ses edit, video edit, ms office ile metin yazma, videolara altyazı hazırlama gibi sistemlerimi fazla kasmayan gündelik işler.
Fakat bu kart benim değildi. Üzerindeki çalışan parçaları aldım kullanıyorum. Zamanında hunharca kullanılmış.

Orion69

Güney köprüsü çok ısınıyordu sistem saçmalıyordu bende elden çıkarmıştım hatırlıyorum o kartı mümkünse elden çıkar dosdum ;)

seron

Alıntı yapılan: Orion69 - 11 Ağustos 2017, 21:41:47Güney köprüsü çok ısınıyordu sistem saçmalıyordu bende elden çıkarmıştım hatırlıyorum o kartı mümkünse elden çıkar dosdum ;)
Bu gece saç kurutucusuyla sıcak hava üfleticem. Youtube'da çok manyak videolar gördüm kurtarma şansı yüzde 50 diyorlar.
Bu arada bilgimiz olsun:
http://www.donanimmerkezi.com/anakart-tamiri-resimli-anlatim-11144.html
Hangi çipin ne işe yaradığı anlatılmış taa 2008de. Kart eski olsa da işe yarar bilgiler bunlar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın