pic kit3 ile pic programlama

Başlatan thekme, 27 Haziran 2017, 19:13:33

thekme

Herkese selam bende bir tane pickit3 var.bu kit ile 16f877a ve 16f628 pic lerini programlamlıyorum ama boarda kurunca çalışmıyor mplab kullanıyorum pickit3 ü ve picleri görüyor programlandı diyor ama çalışmıyor.Pic in çalışması için gerekli olan osc mclr felan tamma programda led yakıp söndürme ama çalışmıyor yardımcı olabilecek varmı 
Derin olan kuyu değil, kısa olan iptir.

thekme

biraz uğraşınca birşeyi fark ettim kristalin 1 ucuna dokunuca çalışıyor elimi çekince duruyor kondansatörleri değiştim kristalin bozulduğunu bugune kadar görmedim kristal bozulmuş olabilirmi

Furkan KELEŞOĞLU

16f628 in komparatörleri var eğer pinler dijital kullanılacak ise onların CMCON = 7 KOMUT SATIRINA YAZIP kapatman gerek  evet birde bread boardlardda temassızlık sorunu cok olur büyük bir ihtimalle bundan kaynaklanabilir ayrıca pcb de kendine hazır krsitali filan takılmış oturtturulmuş dişi headerlerla pinler cıkış alabilmeyi kolaylaştıracak bir kart tasalarman gerek arduino tarzında bir nevi bread boardla uğraşmaktan iyidir
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

thekme

Teşekkürler cevap için 628 i yaktım :) onun dahili osc si vardı 877 yi plakete kurdum osc si ile beraber aynı şeyi yapıyor :) sonunda pic ile tüm ilişkimi kesicem yav çok uğraştırıcı :S

harunoztrk

Engüzeli bırak arduino raspberry pilerle uğraş eskide kaldı o pic dönemi  :))

thekme

2 tane arduino var birsuru de kiti felan onlar cok kolayda işte elektronik mühendisi okuduğumdan  onlarida öğreneyim diyorum ama çıldırıyorum neyse teşekkür yorum için ben hocalarima danisim :)

Furkan KELEŞOĞLU

aslında türk girişimcilerinin tasarladığı ve şuan piyasada satışı olan 60 tl fiyatı olan bir pic geliştirme deneme kartı var arduino tarzında fakat daha iyi IOHPHY olması lazım LEZZETLİ ROBOT TARİFLERİ syotube sayfasında incelemesi var arduinonun ıde sinden kod yazılabiliyor yani Basitleştirilmiş C dili bize okulda pic de pic dendi ben arduinoda idim sonra tamamen pice dönünce tökezlemiştim hazıra alışınca gercekten program yazmak bir denetleyicinin yapısını bilmek filan baya şey öğrendim ama yinede sen bilirsin karar senin hangisi kolay geliyorsa birde bende hep olur bir sorun cıkınca uğraşırım olmaz ise bırakırım bir kaç gün sonra yeniden arızaya bakar hemen hatamı fark ederim cok fazla yoğunlaşınca gözden kacıyor problemler hayırlı akşamlar
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın