Bu da benim LM 3886 GAIN CLONE procem.

Başlatan Mr_YAMYAM, 19 Haziran 2017, 23:59:29

Mr_YAMYAM

Yıllardır alışagelmiş olduğum STK power modüllerini, artık bu ürünlerin üretimlerinin olmaması, olanların da oldukça kötü üretim olmasından dolayı bırakmayı düşünüyorum.
Ne yazık ki genel araştırmalarımda çoğu entegrelerin artık hiç te kaliteli olmadığı, kaliteli üretimlerin bulunmasının neredeyse imkansız olduğu anlaşılmıştır. Üstelik transistörlerde bile durumun hiç te içaçıcı olmadığı gözlemlenmiştir.
Bu sebeple kaliteli olarak bulunması zor olsa da, hala üretimde olduğu bildirilen LM 3886 entegresini test etmeye karar verdim.
Çoğu amatör olsun, DIY meraklıları olsun, bu entegre ile yapmış olduğu amplilerden memnun oldukları gözlemlenmiştir.
Doğal olarak ben de bu çıkış katını test etmeye karar vermiş bulunuyorum.
İlk prototip üretimim tamamlanmış olup resimleri aşağıdadır.
[attach]8309[/attach]
[attach]8311[/attach]
[attach]8313[/attach]
[attach]8315[/attach]
Testlerden müspet netice alınması halinde PCB ve teknik dökümanlarımı bu konu altında paylaşacağım.

Adnancoskun

Ellerine sağlık olsun Onur hocam
sonuçları merakla bekliyoruz
Bir küçük soru,
Jumper lar ne için?   :))
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 20 Haziran 2017, 14:25:04Ellerine sağlık olsun Onur hocam
sonuçları merakla bekliyoruz
Bir küçük soru,
Jumper lar ne için?  :))
Jumper'lar Power-GND ile Pre-GND ları birleştirmektedir.
Ön çalıştırma ve test işlemleri için JUMPER bağlı olacaktır.
Şimdi siz diyeceksiniz ki...
''YAHU KARDEŞİM JUMPER ATACAĞINA PCB'den BİRLEŞTİRSEYDİN YA'' ;D
Bir ampli kutu içerisinde ve diğer devrelerle birlikte kullanıldığında, pre state ground'un birleşme noktası değişmektedir. Pre state ground bağlantısı genellikle POT şasesinin ve akabinde ön devrelerin (Ton kontrol, pre-ampli vs.) şaselendiği noktaya yakın yapılmalıdır. Böylece iki farklı ground noktaları arasındaki gerilim farkları devreleri etkilemeyecektir.
Hatırlarsanız sizin de yapmış olduğunuz STK465 li çıkış modülünde de pre-state ground noktası ayrı olup ayrıca şaselenmektedir.

olc technics

Herşey iyi hoşta, neden başlığa Gain Clone yazdığını anlamadım. Gain Clone, Sakura Lab. tarafından üretilen Gain Card'ın amatör odyofil meraklılarının "3000 dolarlık anfi. Acaba sesi nasıl?" diye merak ettikleri, ama fiyatından dolayı yanına yaklaşamadıkları için, alt tarafı entegre anfiye bir dünya para harcadıkları, güç kaynağı, çıkış katı (anfi) ve attenuattor den oluşan bir amfilikatörcük.

Onur abi böyle uyduruk şeylerle uğraşmazdı diye biliyordum. Senin yapacağın ton kontrolünden çıkış katına komple bir anfi. Gain Clone neymiş?

Fiyatları düşürmüşler. İlk çıktıkları zaman çok pahalıydı bunlar.
http://www.sakurasystems.com/reference/gaincard.html

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: olc technics - 21 Haziran 2017, 10:10:00Herşey iyi hoşta, neden başlığa Gain Clone yazdığını anlamadım. Gain Clone, Sakura Lab. tarafından üretilen Gain Card'ın amatör odyofil meraklılarının "3000 dolarlık anfi. Acaba sesi nasıl?" diye merak ettikleri, ama fiyatından dolayı yanına yaklaşamadıkları için, alt tarafı entegre anfiye bir dünya para harcadıkları, güç kaynağı, çıkış katı (anfi) ve attenuattor den oluşan bir amfilikatörcük.

Onur abi böyle uyduruk şeylerle uğraşmazdı diye biliyordum. Senin yapacağın ton kontrolünden çıkış katına komple bir anfi. Gain Clone neymiş?

Fiyatları düşürmüşler. İlk çıktıkları zaman çok pahalıydı bunlar.
http://www.sakurasystems.com/reference/gaincard.html
Benimkisi özenti işte :D  
Forumlarda sıklıkla rastladığım bu ifadenin anlamını dahi bilmiyorum.
Madem insanlar LM3886 ile GAIN CLONE yapıyorlar, ben neden yapmayayım dedim.
Örnek link.
http://forum.diyaudiotr.com/entegreli-guc-yukseltecleri/lm3886-gain-clone-sema-yardimi-t1923.html

Yusuf usta

Usta yüz tane entegre siparişi geçtim.gelsin bakalım iyi çıkarsa devamını senin dediğin gibi pre-ton- ampli ve kutu seklinde paket edeceğim. Yahut direkt cihaz halinde satarım.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 21 Haziran 2017, 23:46:03Usta yüz tane entegre siparişi geçtim.gelsin bakalım iyi çıkarsa devamını senin dediğin gibi pre-ton- ampli ve kutu seklinde paket edeceğim. Yahut direkt cihaz halinde satarım.
Aman usta naapıyorsunuz ;D  
Günümüzde yarı iletkenler beleş denilebilecek fiyata satılıyor olsa da...
Belli kriterleri elde edebilmeniz için başta pasif elemanlar olmak üzere, bazı kalite olmak zorunda olan yarı iletkenler. 
ÖRNEK.
@ozgurece   için tasarlamış olduğum EBU PPM için LM entegreleri. Elimde bulunan eski LM3915 lerin karakteristiğine hiçbir yeni üretim ulaşamadı.
Yeniden tasarlayıp işi halledinceye kadar bir dünya para ve emek harcadım. Sonunda 3$ lık entegrelerle nispeten iyi netice aldım. Orijinal NATIONAL LM3915 ler ise bir ara ingiltereden yaklaşık 12 sterline satılıyordu.
Keza yeni tasarlamış olduğum ampli ön devrelerinde kullandığım LM4562 yi 10$ gibi fiyattan almama rağmen eskilerin yanına bile yaklaşamıyor.
Eskiden ganimet gibi satılan 5 uçlu LOUDNESS  POT'lar günümüzde hayal. Kaldı ki iyi bir ton kontrol için 100K düzgün bir POT bile bulunmuyor.
Ölçü ve ayar için verilen emekler.
Kutulama ve montaj masrafı.
Derken iş ya çıkmaza giriyor, ya da uygun fiyatlı olmuyor. Uygun fiyatlı yapmaya kalkışsak çin üretimlerine benzer bir şey ortaya çıkıyor.
Ben yıllardır yapmış olduğum ürünlerde şunu gördüm.
Eğer pazar payı varsa ve yapılan ürün kalite olarak belli bir seviyenin üzerinde ise, toptan üretime girmek zamanla emekleri karşılıyor.
Ürünün piyasada alternatifi varsa ya daha uygun fiyatlı olmalı ya da üst seviye kaliteli olmalı.
Yoksa yapılan masraflar, emekler boşa..

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Haziran 2017, 01:05:48Aman usta naapıyorsunuz ;D   
Günümüzde yarı iletkenler beleş denilebilecek fiyata satılıyor olsa da...
Belli kriterleri elde edebilmeniz için başta pasif elemanlar olmak üzere, bazı kalite olmak zorunda olan yarı iletkenler. 
ÖRNEK.
@ozgurece   için tasarlamış olduğum EBU PPM için LM entegreleri. Elimde bulunan eski LM3915 lerin karakteristiğine hiçbir yeni üretim ulaşamadı.
Yeniden tasarlayıp işi halledinceye kadar bir dünya para ve emek harcadım. Sonunda 3$ lık entegrelerle nispeten iyi netice aldım. Orijinal NATIONAL LM3915 ler ise bir ara ingiltereden yaklaşık 12 sterline satılıyordu.
Keza yeni tasarlamış olduğum ampli ön devrelerinde kullandığım LM4562 yi 10$ gibi fiyattan almama rağmen eskilerin yanına bile yaklaşamıyor.
Eskiden ganimet gibi satılan 5 uçlu LOUDNESS  POT'lar günümüzde hayal. Kaldı ki iyi bir ton kontrol için 100K düzgün bir POT bile bulunmuyor.
Ölçü ve ayar için verilen emekler.
Kutulama ve montaj masrafı.
Derken iş ya çıkmaza giriyor, ya da uygun fiyatlı olmuyor. Uygun fiyatlı yapmaya kalkışsak çin üretimlerine benzer bir şey ortaya çıkıyor.
Ben yıllardır yapmış olduğum ürünlerde şunu gördüm.
Eğer pazar payı varsa ve yapılan ürün kalite olarak belli bir seviyenin üzerinde ise, toptan üretime girmek zamanla emekleri karşılıyor.
Ürünün piyasada alternatifi varsa ya daha uygun fiyatlı olmalı ya da üst seviye kaliteli olmalı.
Yoksa yapılan masraflar, emekler boşa..

Abi millet anlıyor mu kaliteden ki...
Ses var mi var, tamam...
Kaliteyi bilen adam, sesten anlayan adam da kalkıp elli liraya alacağı amplifikatorden bunu beklemez.

Ben yukarıdaki mesaja tonla düzenleme yapmıştım ne olduysa çıkmamış. Telefondan yazınca oluyor demek böyle aksamalar. Neyse hayırlısıyla hele şu bayram da bitsin bir gezip tozmamiz sona ersin bakarız...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

sametozt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Haziran 2017, 23:59:29Yıllardır alışagelmiş olduğum STK power modüllerini, artık bu ürünlerin üretimlerinin olmaması, olanların da oldukça kötü üretim olmasından dolayı bırakmayı düşünüyorum.
Ne yazık ki genel araştırmalarımda çoğu entegrelerin artık hiç te kaliteli olmadığı, kaliteli üretimlerin bulunmasının neredeyse imkansız olduğu anlaşılmıştır. Üstelik transistörlerde bile durumun hiç te içaçıcı olmadığı gözlemlenmiştir.
Bu sebeple kaliteli olarak bulunması zor olsa da, hala üretimde olduğu bildirilen LM 3886 entegresini test etmeye karar verdim.
Çoğu amatör olsun, DIY meraklıları olsun, bu entegre ile yapmış olduğu amplilerden memnun oldukları gözlemlenmiştir.
Doğal olarak ben de bu çıkış katını test etmeye karar vermiş bulunuyorum.
İlk prototip üretimim tamamlanmış olup resimleri aşağıdadır.
[attach]8309[/attach]
[attach]8311[/attach]
[attach]8313[/attach]
[attach]8315[/attach]
Testlerden müspet netice alınması halinde PCB ve teknik dökümanlarımı bu konu altında paylaşacağım.

Hocam Merhaba,

Bu devrenizi baz alarak " ground prensibine uygun pcb nasıl çizilir ? " sorusunu kendi içimde cevaplamak istiyorum. Onun yanında akılları en çok kurcalayan kablolamaya da değinmek istiyorum. Devrenin alt yüzünden takip edebildiğim kadar ettim.
Pre-state ground noktası için kutu dışında test amaçlı ve kutu içerisine koyulduktan sonra doğru şaseleme noktasını tespit edebilmek adına jumper bıraktığınızı belirtmişsiniz.
Metal bir kutu içerisine devreyi aldığınızı varsayıyorum.

Jumper'ın iptal ve pre devrelerin aynı kutuda olması halinde ;
*** Kutuya bağlanacak RCA konnektörlerinin groundları kutu ile elektriksel irtibatlı mı olmalı yoksa yalıtılmış mı olmalı ?
( Ampli katı besleme devresindeki system zero point kutu ile irtibatlı. )
*** Pre devrelerin oradan alınacak ground bağlantısını blendajlı ses kablosunun blendajı ile mi taşıyacağız ?
( Devrede pre-state ground için şaseye irtibatlanması adına m3 bir delik bırakılmamış. Bu yüzden böyle bir soru oluştu. )

Jumper'ın iptal ve pre devrelerin ayrı kutuda olması halinde ;
*** Kutuya bağlanacak kaynak giriş ve pre devre çıkış RCA konnektörlerinin groundları kutu ile elektriksel irtibatlı mı olmalı yoksa yalıtılmış mı olmalı ?
( Pre devresi besleme system zero pointi kutu ile irtibatlı. )
*** Pre-state ground bağlantısını pre devrelerin olduğu noktadan alacaksak ve bu devreler ayrı kutudaysa , ampli katına bu bağlantıyı direk rca konnektörünün ground bağlantısından alarak mı yapacağız ?
*** Pre devrelerin system zero point'i ile ampli katının system zero point'ini nasıl birleştireceğiz ?

Mr_YAMYAM

Her yükselticide pre satate ground ile power state ground olur.
Power state ground akımı yüksek olduğu için pre st gr noktasından geçmemesi mümkünse bağımsız olarak sistem zero point e ulaştırılması gerekmektedir.
Pre st bölgesi kaynak akımları şasesi olduğu için bu bölgenin akımı çık düşük seviyededir.
Bu sebeple pre devrelerin şaselemesinin ayrı belirlenmiş bir pre state ground noktasına irtibatlanması gereklidir.
[attach type=thumb]11481[/attach]
Bir amplinin giriş jakının şasesi pre state bölgesine irtibatlanmalıdır.
Bir amplinin volüme potunun şasesi pre st ground noktasına irtibatlanmalıdır.
Amplinin giriş devreleri İNVERTİNG ve NON İNV bağlantıları pre st ground noktasına bağlanır.
Bu işin öncelikli prensibi budur.
Böyle bir uygulamanın yapılabilmesi için öncelikli şart SESSİZ bir PRE ST GROUND noktasının belirlenmesi gereklidir.
Buradaki sessiz kavramı doğrudan GÜRÜLTÜSÜZ anlamındadır.
Ancak amatör ve basit tasarımlarda böyle bir noktanın belirlenmesi mümkün değildir. Çünkü çok pahalı ölçü aletleri gerekmektedir.
Bu sebeple benim tasarımlarımda mümkün olan ve hassas ölçümlere gerek duyulmayan montaj planı önerilmektedir.
[attach type=thumb]11483[/attach]

sametozt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Şubat 2019, 17:26:10Her yükselticide pre satate ground ile power state ground olur.
Power state ground akımı yüksek olduğu için pre st gr noktasından geçmemesi mümkünse bağımsız olarak sistem zero point e ulaştırılması gerekmektedir.
Pre st bölgesi kaynak akımları şasesi olduğu için bu bölgenin akımı çık düşük seviyededir.
Bu sebeple pre devrelerin şaselemesinin ayrı belirlenmiş bir pre state ground noktasına irtibatlanması gereklidir.
[attach type=thumb]11481[/attach]
Bir amplinin giriş jakının şasesi pre state bölgesine irtibatlanmalıdır.
Bir amplinin volüme potunun şasesi pre st ground noktasına irtibatlanmalıdır.
Amplinin giriş devreleri İNVERTİNG ve NON İNV bağlantıları pre st ground noktasına bağlanır.
Bu işin öncelikli prensibi budur.
Böyle bir uygulamanın yapılabilmesi için öncelikli şart SESSİZ bir PRE ST GROUND noktasının belirlenmesi gereklidir.
Buradaki sessiz kavramı doğrudan GÜRÜLTÜSÜZ anlamındadır.
Ancak amatör ve basit tasarımlarda böyle bir noktanın belirlenmesi mümkün değildir. Çünkü çok pahalı ölçü aletleri gerekmektedir.
Bu sebeple benim tasarımlarımda mümkün olan ve hassas ölçümlere gerek duyulmayan montaj planı önerilmektedir.
[attach type=thumb]11483[/attach]

Kendi yapacağım sisteme göre yorumlarsam (pre devre ayrı ampli ayrı kutulu) pre devremin ground'u ayrı bir kutuda olacağı için ve yukarıda koyu ile belirttiğim yerdeki yazınıza istinaden şu şekilde yorumluyorum.

Ampli kutusundaki giriş rca jaklarının groundları kutudan yalıtılmış ve ara rca kablo ile pre devrenın çıkış rca jaklarına bağlı olmalıdır. Ampli katında volume potum yok.  Bu durumda jaktan gelen canlı uç ve ground blendajlı bir ses kablosu ile ampli devresinin audio input kısmına girilecek.

Burada şu soru ortaya çıkıyor. Pre katından gelen ground'u audio input kısmında kullandık. Fakat bu audio input kısmımızın baskı devre çiziminde ampli katının ground bağlantısı ile bir irtibatı yok. Doğal olarak ampli katındaki system zero point noktasına da bağlı olmayacak. Bu şekilde ses alınabilir mi ?

Yanlışlarım varsa düzeltmenizi rica ediyorum. Umarım şu sistemi sağlıklı şekilde anlamaya çalışırken sizi de sinir küpü etmiyorumdur :)

Mr_YAMYAM

Tüm ground noktaları bir yerde birleştirilmezse cihaz çalışmayacak veya full gürültü üretecektir.
GROUNDING'in temeli tüm ground noktalarını sıfırlayabilmek yani sıfır potansiyelde olabilmesini sağlayabilmektir.
İki farklı ground bir yerde birleştirilip sıfırlanmazsa, bu iki ground arasında ciddi potansiyel farkları olmaktadır.
Buna örnek arkadaşımızın ampliyi yakmasıdır :D
Alıntı yapılan: gokrtl - 17 Şubat 2019, 13:44:20@Mr_YAMYAM 
Devreyi temizledim. Benim lm1875 e bağladım. Ciyranı verdiğim anda sağdaki lm1875 entegre bomba gibi patladı. Kasayı açtım baktım entegrenin yarısı yok  :D

Abi bu devreyi kapasitif mic alıp daha sonra test edicem. Nette yaptığım araştırma da Şöyle Bir Link buldum. Bir göz atar mısın?
Dinamik mikrofonlar için genelde opamp değil transistör yada lm358 tarzı entegreler kullanılıyormuş.
Benim el mikrofonu 600 ohm, Bağlama piezosu ise 750 ohm. ikisini de tda2003'e direk bağlayıp test ettim. Ses az olsa da geliyor ama tda2003'ün yapım aşamasından kaynaklı gürültü, zıplama, boğulma gibi tonla etken oluyor. Kısacası mikrofona uygun transistör yada entegreli bir ampli kullanırsak iş çözülecek.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8254.90.html
:D

sametozt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Şubat 2019, 18:17:54Tüm ground noktaları bir yerde birleştirilmezse cihaz çalışmayacak veya full gürültü üretecektir.
GROUNDING'in temeli tüm ground noktalarını sıfırlayabilmek yani sıfır potansiyelde olabilmesini sağlayabilmektir.
İki farklı ground bir yerde birleştirilip sıfırlanmazsa, bu iki ground arasında ciddi potansiyel farkları olmaktadır.
Buna örnek arkadaşımızın ampliyi yakmasıdır :D https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8254.90.html
:D

Peekiiii o zaman şöyle yapsak ;
Ampli katındaki giriş rca konnektörlerinin gövdeleri kutu ile irtibatlı olsa , ardından blendajlı kablonun blendajıyla rca'nın ground'unu ampliye girsek ? Sonuçta pre devrenin system zero point'i ile ampli katının system zero pointi birleşmesi gerekiyorsa ve bunu kabloyla yapmaktansa metal kutumuzu kullansak bobin etkisinden minimum şekilde etkileniriz diye düşünüyorum.
Burada da akıllarda bir döngü yaratmış olur muyuz sorusu geliyor :D
Kafamda deli sorular

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sametozt - 26 Şubat 2019, 18:23:48Peekiiii o zaman şöyle yapsak ;
Ampli katındaki giriş rca konnektörlerinin gövdeleri kutu ile irtibatlı olsa , ardından blendajlı kablonun blendajıyla rca'nın ground'unu ampliye girsek ? Sonuçta pre devrenin system zero point'i ile ampli katının system zero pointi birleşmesi gerekiyorsa ve bunu kabloyla yapmaktansa metal kutumuzu kullansak bobin etkisinden minimum şekilde etkileniriz diye düşünüyorum.
Burada da akıllarda bir döngü yaratmış olur muyuz sorusu geliyor :D
Kafamda deli sorular
Eğer amplide başka devreler yoksa JUMPER takılı kalabilir.
Metal ground panel kullanıyorsan hiç sorun olmaz.
Tek dikkat etmen konu giriş jakının şaselenmesidir.
Giriş jakı ayrı bir iletken ile sistem sıfır noktasına bağlanmış ise, veya metal şasenin o bölgede gürültüsü yoksa tek yapacağın blendajlı kablonun ampli giriş tarafındaki şaseyi boşta bırakman olacaktır. NEDEN?
Çünkü amplinin pre state ground noktası güvenli bir şekilde GROUND PANEL'den irtibatlanmıştır.
ÖRNEK ÇALIŞMA:
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5515.0.html

sametozt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Şubat 2019, 18:29:56Eğer amplide başka devreler yoksa JUMPER takılı kalabilir.
Metal ground panel kullanıyorsan hiç sorun olmaz.
Tek dikkat etmen konu giriş jakının şaselenmesidir.
Giriş jakı ayrı bir iletken ile sistem sıfır noktasına bağlanmış ise, veya metal şasenin o bölgede gürültüsü yoksa tek yapacağın blendajlı kablonun ampli giriş tarafındaki şaseyi boşta bırakman olacaktır. NEDEN?
Çünkü amplinin pre state ground noktası güvenli bir şekilde GROUND PANEL'den irtibatlanmıştır.
ÖRNEK ÇALIŞMA:
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5515.0.html

Mevzu şimdi anlaşıldı hocam açıklamalar için çok teşekkürler :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın