km/saat hesaplaması

Başlatan Furkan KELEŞOĞLU, 19 Haziran 2017, 00:05:27

Furkan KELEŞOĞLU

Ustalarım,hocalarım,arkadaşlarım bütün camiaya sesleniyorum şimdi bisikletin giderken saate yaptığı km görmek istiyorum aslında bu bana hobi icin lazım değil başka birşey icin lazım şimdi neler yaptım uğraştım ve buraya geldim bunu anlatayım

- İlk önce mezura ile bisiklet tekerenin etrafını ölçtüm 2 metre 7 santim geldi. 2 metre olarak kabul ettim
-daha sonra araştırmama göre redd röle ile bisiklet tekerenin nekadar döndüğü okunabiliyormuş buda tamamdır.

ŞİMDİ ŞÖYLE BİR FORMÜL KURDUM KAFAMDA  KM=(TKC*TD)/60
TKC= TEKER CAPI
TD=TEKER DEVRI

Şimdi ee sorun ne diyeceksiniz ben sadece bu doğrumudur veya bana önereceğiniz veya böyle yap diyeceğiniz bir formül varmı daha denemedim bu programı bisiklet bu hafta icinde gelicek ama erkenden size danışayım dedim zaten böyle yapıp arabayla pararlel olarak gidip arabadaki dijital gösterge ile benimkini karşılaştırıp arada fark varmı diyede bakacağım ama okadar uğraşmaktansa belki bir Üstadım akıl verir dedim  ;D  ;D  ;D
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: cevat1 - 19 Haziran 2017, 01:41:41Amaç KM ölçmekse, hazır modüller var.
http://lmgtfy.com/?q=bisiklet+km+%C3%B6l%C3%A7er
yok hazır modül olmaz hobi amaclı değil yani ben dijital ekranda göstermesemde olur ben hıza göre algoritmada işler yaptırıcam
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

07 Osman

Sana göre değil belki ama,  akıllı telefonuna (dahili gps modülü olduğunu varsayıyorum)  googleplayden speedometer uygulaması indir tamamdır. Ondan sonra uygulamayı aç ve bisiklette giderken telefonun ekranından kaç km/h ile gittiğini gör.

Örnek: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.valueapps.utilities.speedometer&hl=tr

Flatron

Furkan
PIC lerde timer  diye fonksiyonlar vardır timer larında birkaç ayarlaması vardır.
Yaptıkları iş özetle milisaniyelik sürelerde (Senin örneğinde Reed Rölenin) kaç kere açılıp kapandığının  bilgisini gönderir.Gerisi yol formüllerine göre hızı hesaplatmaktır.
Çapx pi sayısı =teker çevresi
Örnek:
Teker çevresi= 200 cm
1 saniyede gelen sinyal sayısı 2
Saniyede  4 mt gidiyor
3600(bir saat 3600 saniyedir)×4mt=14400 metre/saat
yani 14,4 km/h
gibi
Aşağıdaki linkte Onursamur isimli üyenin mesajında kodlarda var(9.mesaj)
http://www.picproje.org/index.php?topic=28225.0

Koddaki  TMR  Satırı timer  fonksyonu

SEYİRTARİFİ

hocam ben DTMF devresi yapmak istiyorum,, bana bu konuda yardım edebilirmisiniz

alparslanbagriyanik

@Furkan41  Merhabalar hocam, anladığım kadarıyla elinizde iki veri var. Bunlar
  • Tekerleğin yarıçapı [m]
  • Tekerleğin Saniyedeki Devir(Tur) Sayısı , [Hz veya 1/s]
Şimdi , düzgün dairesel hareket prensiplerine göre
Hız  = 2 * π * r * f
Birimleriyle yazılırsa bu ifade km/saate ulaşılabilir. Örneğin yarıçap ( r = 1 metre) , frekans  (f=1 Hz) ve  π=3.14 alınır ve birimleriyle bağıntıda yerine konulursa bakınız ;

Hız = 2* 3.14 * (1 metre) * (1 1/s)
Hız = 6.28 metre/s

m/s ifadesini km/saat e çevirme algoritması aşağıdaki gibidir eğer ilgilenmiyorsan bu linkteki dönüşüm programından yararlanabilirsin.

1 m = 0.001 km
1 saniye = l/3600 saat
Yukarıdaki eşitliği taraf tarafa oranlarsak
1 m/s = 3,6 km/saat

Demek ki metre/s gördüğümüz yeri 3.6 ile çarparsak örneğimizdeki ifade
Hız = 6.28 metre/s
Hız = 6.28* 3.6 = 22,608 km/saat

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın