Pıc basic komut

Başlatan Tristor, 11 Haziran 2017, 02:37:36

Tristor

Üstadların herkese iyi geceler.yine yardımınıza ihtiyacım var.önceki konularda yardımcı olduğunuz için hepinize ayrı ayrı tesekkur ederim.konumuza gelelim.16 f 628 a ile led animasyon devresi yaptım.istediğim gibide oldu.port b nin 5 bacağını çıkış olarak kullandım.5 adet led bağladım ancak 5 ledi ayni anda yakip söndürmeyi beceremedim.bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.sadece komutlari paylaşma şansınız varmı.birde pike şifre koymak istiyorum bu konudada yardımcı olursanız sevinirim.herkese teşekkürler.

Furkan KELEŞOĞLU

Pice şifre koyamazsın ama okunmaya karşı koruyabilirsin sigorta ayarlarını yaparken _CP_ON yazman yeterli olacaktır konuya gelirsek,  pek detaylı anlatmamışsın şöyleki 5 ledi bir transistör eşliğinde sürülüyor ve transistör portb nin 5.bitinden tetikleniyor ise ki böyle düşündüm bir program yazayım

TRISB=0
TRISA=%11111111
PORTB=0
PORTA=0
CMCON = 7
PAUSE  50

BASLA:
PORTB.5 = 1
PAUSE 500
PORTB.5 = 0
PAUSE 500
PORTB.5 = 1
PAUSE 100
PORTB.5 = 0
PAUSE 100
PORTB.5 = 1
PAUSE 100
PORTB.5 = 0
GOTO BASLA
END
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Furkan KELEŞOĞLU

anlamı olsun diyede satırdaki kodların görevlerini yazayım dedim.
 TRISB=0 // PORTB 'NİN TÜM BİTLERİNİ CIKIŞ OLARAK AYARLADIM.
TRISA=%11111111  // PORTA 'NIN TÜM BİTLERİNİ GİRİŞ OLARAK AYARLADIM.
PORTB=0  //PORTB' NİN TÜM BİTLERİNİ RESETLEDİM PORTBNİN İCİNİ TEMİZLEDİM
PORTA=0 //PORTA'NIN TÜM BİTLERİNİ RESETLEDİM PORTA NIN İCİNİ TEMİZLEDİM
CMCON = 7 // 16F268A nın komparatörleri kapatıldı
PAUSE  50 // 50 ms bekle

BASLA:  // ANA PROGRAM BAŞLANGICI
PORTB.5 = 1 // B PORTUNUN 5.BİTİNİ LOJİK 1 YAP
PAUSE 500  // 500 MİLİ SANİYE BEKLE
PORTB.5 = 0  // B PORTUNUN 5. BİTİNİ LOJİK 0 YAP
PAUSE 500  // 500 MİLİ SANİYE BEKLE
PORTB.5 = 1
PAUSE 100
PORTB.5 = 0
PAUSE 100
PORTB.5 = 1
PAUSE 100
PORTB.5 = 0
GOTO BASLA // BASLA ETİKETİNE GİT.
END // PROGRAM SONU.

Tristor

Kardeşim saol yine  döktürmüşsun.allah razi olsun.Ben konuyu tam anlatamadım herhalde.şimdi b portumuzun 5 pinini kullanacam örnek.port b 1 port b 2 diye gidecek. her pine bir adet led  baglayacam.bu beş pine bağlı ledler aynı anda yanıp sönecek.

Furkan KELEŞOĞLU

BASLA ETİKETİ İLE GOTO BASLA KOMUTU ARASINDAKİ KOD SATIRLARINI SİLİP BUNU YAPIŞTIRISAN İSTEDİĞİN ŞEKİLDE CALIŞACAKTIR DEVREN
PORTB.0 = 1
PORTB.1 = 1
PORTB.2 = 1
PORTB.3 = 1
PORTB.4 = 1
PAUSE 500
PORTB.0 = 0
PORTB.1 = 0
PORTB.2 = 0
PORTB.3 = 0
PORTB.4 = 0

Tristor

Tesekkur ederim kardesim saol.enkısa surede deneyecem.cok saol

Furkan KELEŞOĞLU

Deneyip soncucu yazarsan sevinirim , Ayrıca ledlerin yanıp sönme süreleri 500 mili saniye cok hızlı gelirse veya yavaş kendin o komut satırında "PAUSE" nin karşısındaki değeri değiştirerek istediğin gibi ayarlayabilirsin ayrıca sigorta ayarlarını yapmadan kodun hex dosyasını pice yüklersen calışmayacaktır işletim sistemini bilmiyorum 32 bit ve 64 bite göre sigorta ayarları değişiyor eğer sigorta ayarlarını yaptıysan sıkıntı yok fakat yapmadıysan işletim sisteminin kac bit olduğunu söylersen gerekli sigorta ayarlarını buraya yazarım nettede bulabilirsin bulamazsan ben burdan yazarım

veli dayı

portb=%00011111
pause 500
portb=%00000000
pause 500

dersek furkanın yazdığı kodları kısaltmış oluruz.

Tristor

Furkan kardeşime de veli dayiyada yardımcı olan herkese tesekkur ederim saolun.10 numara oldu

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: veli dayı - 15 Haziran 2017, 22:02:10portb=%00011111
pause 500
portb=%00000000
pause 500

dersek furkanın yazdığı kodları kısaltmış oluruz.
evet hocam doğru söylüyorsunuz fakat ben arkadaşın daha iyi kavrayabilmesi icin tek tek portları aktif ettim eğer arkadaş hexadesimal sayı sistemini bilmiyor ise o komut satırlarından birşey anlayamaz her neyse teşşekür ediyorum veli dayıya :D güzel yerden yakalıyor Eylül tuna nedemek biz teşşekkür ederiz.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın