Akü Şarj Cihazı Arıza

Başlatan elevit610, 13 Mayıs 2017, 14:20:06

elevit610

Merhabalar;
Araç aküsü ve ups aküsü şarj etmek için almış olduğum akü şarj cihazı kendi hatamdan arızalandı neden olmuş olabilir Şarj cihazından bahsetmek gerekirse 6v ve 12v iki kademe ayarı bulunmakta ve üzerinde yazdığına göre 1800mAh 6v kademesinde 12v akü bağladığım için arıza yaptı cihazdan memnundum ta ki bozulana kadar birde simetrik trafosu var arıza ondamı diye multimetre ile ölçtüm o sağlam trafoyu söküp şuan ses siteminde kullanıyorum direk bağladım birde karttaki parçaların hemen hemen hepsini tanıyorum fakat sarı olan dikkatimi çekti bu sarı olan eleman nedir? 
cevap verirseniz sevinirim...
Birçok gidenin her biri mutlu ki yerinden,
Birçok seneler geçti dönen yok seferinden!..

Adnancoskun

Alıntı yapılan: elevit610 - 13 Mayıs 2017, 14:20:06Merhabalar;
Araç aküsü ve ups aküsü şarj etmek için almış olduğum akü şarj cihazı kendi hatamdan arızalandı neden olmuş olabilir Şarj cihazından bahsetmek gerekirse 6v ve 12v iki kademe ayarı bulunmakta ve üzerinde yazdığına göre 1800mAh 6v kademesinde 12v akü bağladığım için arıza yaptı cihazdan memnundum ta ki bozulana kadar birde simetrik trafosu var arıza ondamı diye multimetre ile ölçtüm o sağlam trafoyu söküp şuan ses siteminde kullanıyorum direk bağladım birde karttaki parçaların hemen hemen hepsini tanıyorum fakat sarı olan dikkatimi çekti bu sarı olan eleman nedir cevaplarınızı bekliyorum.

işaretlediğiniz eleman,
polimer PTC

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/565883/UNSEMI/JK30-250.html

burada değerleri var,
direnç değeri 10mOHM ile 50 mOHM arasında değişebiliyor.... Sen onu direnç kademesinde  ölçtüğünde kısadevreye yakın bir değer ölçmelisin..

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

elevit610

adnancoskun hocam daha açarsak ne olması lazım bu konularda pek bilgim yok da arızalı parça burda ne olabilir akü dolunca yanan ledi var bu led şarj başlarken sönüyor şarj bittiğnde  yanıyor arızadan sonra aküyü bağlasamda bağlamasamda yanıyor sönmüyor şarj işlemini yapmıyor neden olabilir bu parçadan mı dır ki fazla parçasıda yok olmassa devre kartındaki  tüm parçaları değiştirmeyi düşünüyorum

Adnancoskun

Alıntı yapılan: elevit610 - 14 Mayıs 2017, 21:15:15adnancoskun hocam daha açarsak ne olması lazım bu konularda pek bilgim yok da arızalı parça burda ne olabilir akü dolunca yanan ledi var bu led şarj başlarken sönüyor şarj bittiğnde  yanıyor arızadan sonra aküyü bağlasamda bağlamasamda yanıyor sönmüyor şarj işlemini yapmıyor neden olabilir bu parçadan mı dır ki fazla parçasıda yok olmassa devre kartındaki  tüm parçaları değiştirmeyi düşünüyorum
devrenin tamamını kapsayacak şekilde
Bir alttan
Bir de üstten resim cekebilirmisiniz
Net olsun ama...
O sarı parçaya takılma
Onun değeri yaklaşık kısadevre...

elevit610

adnancoskun hocam arkadaki elemanları unutmuştum arkadakiler nedir açıklayabilirmisiniz?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: elevit610 - 15 Mayıs 2017, 23:47:47adnancoskun hocam arkadaki elemanları unutmuştum arkadakiler nedir açıklayabilirmisiniz?

arka yüzdek R yazanlar direnç
C yazan Kondansatör
IC yazan TL431 regüle entegresi,
3 bacaklı siyah, Muhtemelen o bozulmuştur....

seron

Bence de, orada arıza yapabilecek tek eleman o görünüyor.
Şayet nasıl bağlanacağı biliniyorsa çok ucuza bulunabiliyormuş:
https://www.google.com.tr/?gws_rd=ssl#safe=strict&q=TL431

elevit610

Selam arkadaşlar işim sebebiyle konuyla ilgilenemedimfırsat bulunca  tl431  sormaya gittiğimde ordaki eleman smd elimizde yok isterseniz normal var dedi bende aldım şimdi bunu nasıl bağlarım yardımcı olabilir misiniz?

Adnancoskun

Her ikisinin de datasheet'ine bakman yeterli
Datasheetleri buraya yükle. Gerisi kolay

seron

http://www.st.com/content/ccc/resource/technical/document/datasheet/2d/27/af/41/03/e2/44/8e/CD00000986.pdf/files/CD00000986.pdf/jcr:content/translations/en.CD00000986.pdf
Üçüncü sayfaya gelerek Figure1 ve Figure3'e bakınız. Yardımcı olacaktır.
----------
paintte çizmeye çalıştım Adnan abi baksında sonra madara olmayalım:
(resim ektedir giriş yapmadan görülmez)
NOT: Parça tepetaklak takılmış gibi gözükse de asında bacaklar karta doğru olacak neyin ne olduğunu göstermek için öyle çizdim. yani gri çizgiler parçanın tabanında.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın