Hurdacıdan Bulduğum TV Hop. ve Diğer Parçalar

Başlatan seron, 15 Nisan 2017, 15:40:43

seron

Son zamanlarda hurdacılarla iyi geçinmeye başladım. :D

Geçen defa gayet hatırı sayılır bir toroid trafoyu 5TL'ye alınca bazı arkadaşlar "elini mi öptün?" diye sormuştu. Elini veyahut başka bir yerini falan öpmedim ;). Hurdacılar trafo, hoparlör, vesair elektronik ürünlerin kıymetini pek bilmezler. Bakırı için parçalarlar. Bu nedenle sorarken 1-2Tl vereceğimi sanıyorlar. "BEŞŞŞŞŞŞ TEEEE LEEEE!" deyince de kabul ediyorlar.

Bu defa gelen hurdacı Elinde parçalanmış bir TV, birkaç ıvır zıvır, pastan kirden imdaat diye bağıran bir buzdolabı ile goca bir çanak anten ile geldi.
TV'nin kenarından sarkan hoparlörü görünce ani bir manevra ile benden evvel davranmak isteyen komşumuzun önüne geçtim ve diğerinin olup olmadığını sordum.  :))

VAR!

İyi. İki adet max. 10Watt TV hoparlörü için 5TL verdim.
Bu arada, moda oldu. Birşey aldım mı 5TL'ye alıyorum. Yani 5TL-10kuruş olursa olmuyor. Abi sana 3TL olur derse yine vazgeçiyorum. İlla 5TL olacak arkadaş. :D  :D  :D

Komşu ise bir adet 2+1 den çıkma ampli kartı ile bu karta bağlı 20Watt Woofer aldı.
Kartın ne durumda olduğunu bilmiyorum. Fakat 50K pot özellikle parçalanmış. Trafosunun 220V girişi özenle yolunmuş. Bu nedenle elimdeki trafoya bağlayarak testler yapacağım. Sizin de bir görmenizi istedim.

Yorum yapmak isteyen yapabilir. Resimler ektedir; görebilmek için giriş yapmalısınız.

seron

Tekrar merhabalar.
Az evvel eve geçici olarak uğrayıp cihaza güç verdim.
Dip ses alabiliyorum. Fakat giriş kısmına hiçbirşey bağlamadım. Parmağımla sinyal girişine dokunduğumda cırıltı-pıtırtı gelmiyor. Kırık potun içinde parmağımla dokunduğum zaman AC hum duyuyorum.
Potansiyometre 50K stereo(6 bacaklıymış kırmışlar). Elimde 50K varmış zaten ama stereo değil. Ola ki böyle hurda parçalardan bulabilirsem yenileyip tekrar deneyeceğim. Bu defa ses girişine sinyal uygulayacağım. Sonucu paylaşırım.

Mustafa281

Alıntı yapılan: seron - 15 Nisan 2017, 19:07:39Tekrar merhabalar.
Az evvel eve geçici olarak uğrayıp cihaza güç verdim.
Dip ses alabiliyorum. Fakat giriş kısmına hiçbirşey bağlamadım. Parmağımla sinyal girişine dokunduğumda cırıltı-pıtırtı gelmiyor. Kırık potun içinde parmağımla dokunduğum zaman AC hum duyuyorum.
Potansiyometre 50K stereo(6 bacaklıymış kırmışlar). Elimde 50K varmış zaten ama stereo değil. Ola ki böyle hurda parçalardan bulabilirsem yenileyip tekrar deneyeceğim. Bu defa ses girişine sinyal uygulayacağım. Sonucu paylaşırım.

Abi o kartın aynısı bende de var 2+1 ses sistemi kartın üzerinde Tda2822M var tiz çıkışını veren ha birde Tda2025B var o da bass çıkışı yapıyor hani şu meşhur çay entegresi  ;D lakin o Tda2025B fazlasıyla ısınır ve sesi bozar o yüzden iyi soğutmalısın ki iyi bas versin ama o hoparlörler o sistem için uygun değil zaten o hoparlörler yüksek omajlı olduğu için pek işine de yaramazlar.

pwm.c

seron sizin hurdacıların kıyak adammış. bizim Ankara'dakileri hiç sorma. ya yenisinden pahalı fiyat istiyorlar yada içinden altın çıkıyor diye elektronik devreleri satmıyorlar :)
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

seron

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 15 Nisan 2017, 23:36:52Abi o kartın aynısı bende de var 2+1 ses sistemi kartın üzerinde Tda2822M var tiz çıkışını veren ha birde Tda2025B var o da bass çıkışı yapıyor hani şu meşhur çay entegresi  ;D lakin o Tda2025B fazlasıyla ısınır ve sesi bozar o yüzden iyi soğutmalısın ki iyi bas versin ama o hoparlörler o sistem için uygun değil zaten o hoparlörler yüksek omajlı olduğu için pek işine de yaramazlar.
Mustafa elinde stereo pot varsa... :D 
üzerindeki soğutucu yeterli gelmezse büyütürüm. Zaten kullanımlık değil. Çalıştırsam da kutu lazım biliyorsun. Kutulama da başlı başına bir dert. O nedenle ses iyi mi diye bakıp bir kenara koyacağım. TV hoparlörleri eğer uymazsa başka bir yerde kullanırım.
Elimde birkaç tip hoparlör var. Onları depoluyorum sırası gelince kullanırım. 45W hop var lazım mı ;)  :D

Alıntı yapılan: pwm.c - 16 Nisan 2017, 01:18:48seron sizin hurdacıların kıyak adammış. bizim Ankara'dakileri hiç sorma. ya yenisinden pahalı fiyat istiyorlar yada içinden altın çıkıyor diye elektronik devreleri satmıyorlar :)
aman! sakın uyandırma adamım :) buradakilerden biraz ürün depolayayım da, sonra uyansınlar.

Mustafa281

Alıntı yapılan: seron - 16 Nisan 2017, 11:57:07Mustafa elinde stereo pot varsa... :D 
üzerindeki soğutucu yeterli gelmezse büyütürüm. Zaten kullanımlık değil. Çalıştırsam da kutu lazım biliyorsun. Kutulama da başlı başına bir dert. O nedenle ses iyi mi diye bakıp bir kenara koyacağım. TV hoparlörleri eğer uymazsa başka bir yerde kullanırım.
Elimde birkaç tip hoparlör var. Onları depoluyorum sırası gelince kullanırım. 45W hop var lazım mı ;)  :D
aman! sakın uyandırma adamım :) buradakilerden biraz ürün depolayayım da, sonra uyansınlar.
Abi devreden memnunum sorun yok sende memnun kalırsın ama bende de 50K stereo yok mono var istersen yollayabilirim ama mono yani işine yaramaz  :D

seron

Sağol kalsın mono bende de var. çalıştırabilirsem bir PC power supply kutusuna montajlayıp kenara koyacağım zaten. O kadar mesarife gerek yok.

Mustafa281

Alıntı yapılan: seron - 16 Nisan 2017, 13:47:50Sağol kalsın mono bende de var. çalıştırabilirsem bir PC power supply kutusuna montajlayıp kenara koyacağım zaten. O kadar mesarife gerek yok.
Stereo pot yanılmıyorsam 2 Te-Leeee civarında idi zaten bu memlekette yokluk günüdür pazar günü o yüzden sen elindeki devreyle fazla oynama abi şimdilik o konuştuğumuz devreye yönel en iyisi o  8)

seron

Yok adamım bu aralar şımardım 8)  :))
Bu kartları halledeyim MADE IN YAMYAM olan karta gelecek sıra ;)
Ne demişler? "Fazla ampli göz çıkarmaz" ::) neyse böyle değildi galiba ama olsun.

Mustafa281

Alıntı yapılan: seron - 16 Nisan 2017, 13:52:45Yok adamım bu aralar şımardım 8)  :))
Bu kartları halledeyim MADE IN YAMYAM olan karta gelecek sıra ;)
Ne demişler? "Fazla ampli göz çıkarmaz" ::) neyse böyle değildi galiba ama olsun.
yardımcı olabileceğim bir konu olursa biliyorsun abi nerde olacağımı  8)   ;D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın