Arkadaşlar basit mikrofon bağlantısı nasıl olur

Başlatan enes32, 09 Nisan 2017, 20:46:29

enes32

Öncelikle herkese meraba konumu okuduğunuz için teşekkür ediyorum
Benim bi sunum ödevim var bi konu anlatım videosu çekicem bunun için gereken nerdeyse her şeyi ayarladım bilgisayar programları vs. ancak telefonumla çekicem ve telefon bana 2-3 metre hatta daha fazla uzak mesafede olacak bu yüzden sesimi duyurmak zor youtube'dan izlemiştim basit mikrofon yapımı diye kulaklığın uçlarını kesip mikrofon kısmına sünger takıp olayı bitiriyorlardı ancak telefonla benim aramdaki mesafeye kulaklığın boyu yetmiyo haliyle ve ben kulaklığın kablosunu uzatmak istiyorum elektronikciye gittim resimde göründüğünüz kabloyu verdi çift kanalmış bu işini görür dedi ve mikrofon süngeri aldım kısacası ben bu kulaklığın kablosunu sorunsuz bi şekilde nasıl uzatırım kablonun içini açtığımda kaç tane kablo çıkar birde kablo 5 metre hepsini bağlasam bi sorun olur mu?[attach]8013[/attach][attach]8013[/attach]

asma

Acil olan nedir?
Forumda veya google da arama yaptınız mı?
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,3218.0.html
Kulaklı mikrofon jakının bir dişi bir de erkeğini alıp , satın aldığınız kablonun uçlarına (mevcut jakları keserek) lekimlerseniz, kulaklığınızı bozmdan kullanırsınız. Yaptınız şey uzatma kablosu olur.
Ya da 5m kablonun iki ucuna da dönüştürücü yaparsınız , kabloyu da kesmeden kullanırsınız.
Dönüştürücü:
Telefon tarafına uygun erkek jak ve iki adat dişi stereo jak bağlantısı ile
Kulaklık tarafına uygun dişi jak ve iki dişi stereo jak bağlantısıyla olur.
Bağlatılar linkte gösteriliyor.
Başlık düzenlendi.

enes32

Kusura bakmayın bi an önce yapıp çekmek istiyodum o yüzden acil yazdım sonradan  değiştirmek istedim ama değiştirilcek yeri bulamadim ayrica arastirmalarimi yaptim fakat kafam cok karisti bide dönüştürücü kısmını anlamadım o konuda daha net bi açıklama yapabilir misiniz lütfen çok çok teşekkür ederim

Adnancoskun

Alıntı yapılan: enes32 - 10 Nisan 2017, 11:41:54Kusura bakmayın bi an önce yapıp çekmek istiyodum o yüzden acil yazdım sonradan  değiştirmek istedim ama değiştirilcek yeri bulamadim ayrica arastirmalarimi yaptim fakat kafam cok karisti bide dönüştürücü kısmını anlamadım o konuda daha net bi açıklama yapabilir misiniz lütfen çok çok teşekkür ederim

elektronikçinin size verdiği kablo olur, mesafenin 5 metre olması da problem değil, ancak
o kablonun her iki tarafı erkek jak
kabloyu aldığın elektronikçiye kablo ile git, kulaklığı da yanına al, bu kulaklığı bu kablo ile nasıl uzatırım diye sor
o da sana diyecektir ki,
Al şu erkek dişi dönüştürücü Jakı
yada hemeen orada bir ucunu kesip dişi jak'a bağlayıp verecektir.... Nokta...... :)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Ben şunu anlamaya çalışıyorum:
Ödev mikrofon yapmak değil değil mi?
Yani size bir konuda anlatım yapmanız ve bunu videoya almanız istendi ama ses konusunda sorun yaşıyorsunuz. Yani ben böyle anladım.
O halde mesafenin hiçbir önemi yok.

Telefonunuz net çekim yapabiliyorsa, arkadaşınızdan ya da ailenizden ödünç telefon alıyorsunuz.

Video açekecek telefon uzaktayken siz arkadaşınızın telefonunu elinize alıp ses kayıt yaparak elinizde mikrofon gibi tutaraktan sesinizi elinizdeki mikrofona, görüntüyü de arkadaşınızın elinde/tripod üzerinde duran video kameraya(telefon) kaydettirin.

Herşet bitikten sonra gerek arkadaşınızın telefonundaki sesi, gerekse video çeken kendi telefonunuzdaki videoyu, bir video editörüne aktararak,

Ses ve görüntü kaymasını elle hassas şekilde düzelterek birleştirin, sonra videoyu hocanızın bilgisayarının oynatacağı format ve çözücüler ile export edin.

Olmuyor mu öyle?
Sinema'da da yıllardır kullanılan bir tekniktir bu. Hatta bir program bir film biterken sonda yazılar akarken dikkatinizi çekmiştir:
ses:
Ahmet mehmetoğlu

veya
sesleri alan:
Abuziddin Kıllıbacak

Bu sesleri alan şahıs, yukarıda ayrıca mikrofonlardan ses kaydı alan ve kurgu editörlerine teslim eden şahıstır.
kolay gele.

seron

Alıntı yapılan: asma - 10 Nisan 2017, 12:31:49Seron , ben de çoğunu anlamadım.  :)
Bluetooth mudur ne halttır hazır kulaklık mikrofonlar var. Alıp işini gördükten 5m kablo gibi bir kenara atmana gerek yok.
Ödev değil , sunum için gerekli diye düşünüyorum.  ::)
Eğer öyleyese ne masraf yapmaya, ne de yapmak için uğraşmaya gerek yok. 1+1 telefonla işi çözer, bitirir, teslim eder.
Bir yanıtlasın bakalım ben başlığı görünce el yapımı mikrofon ödevi lazım sandım. bir kutunun içine kömür tozunu doldur iki tane de tel sok ampliye bağla diyecektim. :)

enes32

Resimdede görüldüğü gibi bir dişi bir erkek jack aldik yine 5m fakat bagladiktan sonra yaptigimiz kayıttaki ses hem azaliyo hemde hafif cızırtılı ve boğuk geliyo
kablonun 5 metre olmasından mı acaba yoksa uçlarla mı alakalı?

enes32

seron

Enes o jaklar telefonunla uyumlu değil gibi görünüyor. Bilmeden de birşey demek istemiyorum ama, kablo uzunluğu verimi düşürür mü? evet düşürür. ama kaç metreden itibaren düşürür? bilmiyorum. jakların uyumsuz olmasından olabilir mi? olabilir.
İletime yanıt vermediğine göre yedek telefon işi hoşuna gitmemiş. Ama youtubede dahi bu tekniği kullanan var hemi de ses çok net:
https://www.youtube.com/watch?v=38YaXdqlKko
Adam geliyor eve, premier ile birleştiriyor sesle videoyu, tamamdır cillop.

enes32

Yedek telefon işini düşünüyorum kullandigim program camtasia 9 ve bu işi çok iyi bi sekilde halleder ama bu mikrofon  işi olsa iyi olur size sorum ben şu an ne yapayim ?

Mr_YAMYAM

Olay teknikten uzaklaştığı için ne yazık ki oyuncak satıcıları kazanıyor ;D 
Yine de bir çözümü var. Tabiiki gerçek anlamda işin tekniğine uygun değil. Ancak iş görecektir.
http://urun.n11.com/mikrofonlar/boya-by-m1-yaka-mikrofonu-P88075297
1 adet LR44 pil ile çalışmaktadır. Çünkü kablo mesafesi 6m dir. Bu uzunlukta kablo ön devre olmaksızın mikrofon sinyallerini tam anlamıyla iletemez. Az kayıpla iletebilen kablolar ise öyle pahalıdır ki öneren kişi acımasızca dövülebilirdi :D 

İşin gerçek tekniği ise telefon ile yapılmaz. Telefonlar sadece karşılıklı iletişim kurulması için üretilmiş aygıtlardır.
Bu işin gerçek tekniği KAMERA'lar ile yapılabilmektedir. Yokluktan dolayı cep telefonunun kamerasını kullanmak ise haliyle bazı kısıtlamalar getirmektedir.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Q1NPFqgnFDg

seron

YAMYAM abi,
Anroidli telefonlarla <--->kullanmakta olduğun telefonu karıştırma. ;)
-------
düzeltme:
Enes sen bilirsin. ben aradan çekileyim.
-Kaliteli kablosuz kulaklıklı mikrofonlar var 65-70TL.
-Kabloyu uzattığında bile güzel ses cihazları satılıyor yüzlerce liradan başlıyor, binlerce avroya kadar.
-Cep telefonu ile ayrıca kayıt tekniği var. Arkadaşından ödünç alıyorsun, işin bitince iade ediyorsun. Tost+Ayran ısmarlasan, 10TL bilemedin 15TL.
-Yamyam abinin gösterdiği cihazı daha evvel inceledim. ses çok boğuk ve de çok zayıf geliyor, lanet edersin.
Seç beğen al. Seçim senin. ;)

enes32

Ya benim şu an aklima geldi ben ödev sunum çekimini bizim camide yapicam projeksiyon falan var onlari kullanicam da caminin yaka mikrofonu vardir elbet o mikrofonu telefona taksam çalışır mi ki

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 10 Nisan 2017, 16:57:42YAMYAM abi,
Anroidli telefonlarla <--->kullanmakta olduğun telefonu karıştırma. ;)
Niye ki.
Androidli telefonların dolma saranları da mı çıkmış :))

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 10 Nisan 2017, 17:50:11Niye ki.
Androidli telefonların dolma saranları da mı çıkmış :))
Hey yarabbim sen bana sabun ver. :D
Android'li akılsız telefonlarda yüksek çözünürlüklü HD video kayıt özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle geliştiriciler ses kayıt kalitesine de abanmışlardır. Elimdeki telefondan yaptığım ses kayıt testleri son derece tatminkardır. Daha eski model samsung S3 ve general mobile discovery gibi telefonlarda dahi, şayet uygun bir ses kayıt yazılımı yüklenir de kayıt formatı doğru seçilirse, kullanılabilirliği yüksektir. Haberleri falan izliyorsan bazı gazetecilerin bürokratlara eski model ses kayıt cihazı yerine telefon uzattıklarını görmüşsündür. ;)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 10 Nisan 2017, 18:25:20Hey yarabbim sen bana sabun ver. :D
Android'li akılsız telefonlarda yüksek çözünürlüklü HD video kayıt özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle geliştiriciler ses kayıt kalitesine de abanmışlardır. Elimdeki telefondan yaptığım ses kayıt testleri son derece tatminkardır. Daha eski model samsung S3 ve general mobile discovery gibi telefonlarda dahi, şayet uygun bir ses kayıt yazılımı yüklenir de kayıt formatı doğru seçilirse, kullanılabilirliği yüksektir. Haberleri falan izliyorsan bazı gazetecilerin bürokratlara eski model ses kayıt cihazı yerine telefon uzattıklarını görmüşsündür. ;)
Benim seni iyice sabunlamam lazım ama faydası olmaz.
Senin android tel dediğin 1000-2000TL arasındadır.
Her işi yapar dolma bile sarar.
Ama orta halli denilebilecek bir ses algılayıcısı bile o her işi yapan aleti dövüyo.
http://www.electromiles.com/e-865-dinamik-kablolu-vokal-mikrofon
Öyleyse bu alet hiç satılamaz. Üretici firma iflas bayrağını çeker ve herkes o senin dediğinden kullanır.
Üstelik kameraları söylememe gerek yok sanırım.
Ülen senin android dediğin telefonun HD çekiminden noolacak :))
Al orta seviye olan böyle bir kamerayla video çek.
https://fotografium.com/urun/sony-hxr-nx100-full-hd-video-kamera-9115
Gerçek anlamda profesyonel makinalara girmeyelim.
https://fotografium.com/urun/sony-hvr-s270-profesyonel-full-hd-video-kamera
Ne gereği ve böreği var kardeşim al bir android telefon gör işini :D
Yukarda ne demiştim.
Oyuncak işlerle uğraşmayın. Her işi tekniğine göre yapmaya gayret edin.
Arkadaşımızın işi sadece bir defalık olacağına göre en iyi tavsiye:
Git video kaydı yapan firmalara kirala bir iki saatliğine böyle bir ekipman yap çekimini al dökümanlarını keyfine bak.
Ya da yukardaki 100 küsür TL lik ürün gibi ürünlerle ne çıkarsa bahtıma diyip işini kendin yap.

enes32

Alıntı yapılan: seron - 10 Nisan 2017, 11:56:54Ben şunu anlamaya çalışıyorum:
Ödev mikrofon yapmak değil değil mi?
Yani size bir konuda anlatım yapmanız ve bunu videoya almanız istendi ama ses konusunda sorun yaşıyorsunuz. Yani ben böyle anladım.
O halde mesafenin hiçbir önemi yok.

Telefonunuz net çekim yapabiliyorsa, arkadaşınızdan ya da ailenizden ödünç telefon alıyorsunuz.

Video açekecek telefon uzaktayken siz arkadaşınızın telefonunu elinize alıp ses kayıt yaparak elinizde mikrofon gibi tutaraktan sesinizi elinizdeki mikrofona, görüntüyü de arkadaşınızın elinde/tripod üzerinde duran video kameraya(telefon) kaydettirin.

Herşet bitikten sonra gerek arkadaşınızın telefonundaki sesi, gerekse video çeken kendi telefonunuzdaki videoyu, bir video editörüne aktararak,

Ses ve görüntü kaymasını elle hassas şekilde düzelterek birleştirin, sonra videoyu hocanızın bilgisayarının oynatacağı format ve çözücüler ile export edin.

Olmuyor mu öyle?
Sinema'da da yıllardır kullanılan bir tekniktir bu. Hatta bir program bir film biterken sonda yazılar akarken dikkatinizi çekmiştir:
ses:
Ahmet mehmetoğlu

veya
sesleri alan:
Abuziddin Kıllıbacak

Bu sesleri alan şahıs, yukarıda ayrıca mikrofonlardan ses kaydı alan ve kurgu editörlerine teslim eden şahıstır.
kolay gele.

Galiba bunu yapıcam en mantıklısı bu çünkü

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: enes32 - 10 Nisan 2017, 19:27:56https://tr.aliexpress.com/item/Portable-Clip-on-Lapel-Lavalier-Microphone-3-5mm-Jack-Hands-free-Mini-Wired-Condenser-Microphone-for/32760718077.html?spm=2114.010208.3.2.WAzKj2&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10152_10065_10151_10068_10084_10083_10080_10082_10081_10110_10136_10137_10111_10060_10112_10138_10113_10062_10114_10141_10056_10055_10054_123_10059_10099_10078_10079_10103_10073_10102_10096_10070_10148_10123_10147_10052_10053_10124_10142_10107_10050_10143_10051-10050,searchweb201603_1,afswitch_1,ppcSwitch_4&btsid=19e347b0-1ef6-4ad2-8559-b88b5ec8d724&algo_expid=23eee611-c020-45c5-87d3-ed5dbf6eae38-0&algo_pvid=23eee611-c020-45c5-87d3-ed5dbf6eae38

Peki bu mikrofon nasıl benim sunumuma yetişmez ama ilerde kullanırım
Mesafe tüm kayıt kalitesini öldürecektir. Bu gibi basit ürünler ile de uygun kalitede kayda ulaşamazsın.
Ama profesyonel olmasa da iyi bir çözüm daha var.
Eğer DUBLAJ yapabilirim diyorsan al şöyle bir alet.
http://www.hepsiburada.com/saywin-gh-500-8gb-stereo-usb-digital-ses-kayit-cihazi-p-BDVTNGH500
Bu aleti en yakınına alabilir ve uygun açı ile stereo ses kaydı yapabilirsin. Kayıt süresi uzun değilse WAV formatında yaparsan en yüksek kalitede yapmış olursun.
Sonra bu sesi video formatına göre dönüştürür ve istediğin gibi video üzerine adapte edebilirsin.
Kayıt cihazını da ilerde muhtelif amaçlarla kullanabilirsin.

enes32

Alıntı yapılan: seron - 10 Nisan 2017, 15:10:33Enes o jaklar telefonunla uyumlu değil gibi görünüyor. Bilmeden de birşey demek istemiyorum ama, kablo uzunluğu verimi düşürür mü? evet düşürür. ama kaç metreden itibaren düşürür? bilmiyorum. jakların uyumsuz olmasından olabilir mi? olabilir.
İletime yanıt vermediğine göre yedek telefon işi hoşuna gitmemiş. Ama youtubede dahi bu tekniği kullanan var hemi de ses çok net:
https://www.youtube.com/watch?v=38YaXdqlKko
Adam geliyor eve, premier ile birleştiriyor sesle videoyu, tamamdır cillop.
Bi dostumun amcası elektrikci ve ona sorduk jack ların uyumsuzluğundan olabilir demiş
[10/04 20:39] Amcam: Sanırım senin kulaklık mikrofonlu ama ara kablosu sadece sterio yani üç pini var
[10/04 20:39] Amcam: Sanırım senin kulaklık mikrofonlu ama ara kablosu sadece sterio yani üç pini var
[10/04 22:59] Yusuf : Evet
[10/04 22:59] Amcam: Ozaman ?

seron

Enes hocan senden ses kalitesi, video kalitesi, şudur budur bunlarla ilgili ayrıntı belirtti mi?
Eğer belirtmediyse senin işin "Cenabül Rabbil Alemin"e kalmış.
Ne bizi yoooor ne de kendini. Bak biz elimizden gelenin en iyisini yaptık. Daha anlaşılmayacak birşey yok.

enes32

Tamamdır anladim ben :)
Çekimi bugün akşam yapicaz hayırlısıyla iyi geçer inşaAllahta 100 alirim :))

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın