Eski Masaüstü PC Hoparlör HUM Sorunu

Başlatan seron, 08 Nisan 2017, 13:49:47

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 09 Nisan 2017, 18:39:33Şimdi bak şöyle izah edeyim.
Benim elimdeki cihaz bu.

Ben de şöyle izah edeyim.
Her cihazın belli bir karakteristiği vardır.
Her entegrenin belli bir gücü ve kapasitesi vardır.
Sendeki ÇAY entegresi takribi 1W gücünde olup verebileceği bellidir.
Özgürdeki entegre 5W civarı gücünde olup verebileceği bellidir.
Bendeki STK465 30W gücünde olup verebileceği şeyler bellidir.
PEKALA BİZLER NE YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ.
Bozuk bir cihazı tamir edip ne çıkarsa o şekilde kullanıyormuyuz? (Senin yapmış olduğun gibi)
Yoksa bozuk cihazı hem tamir edip hem de verebileceğinin en iyisini almaya mı çalışıyoruz.?
Bir cihazdan en yüksek verimi (Karakteristiği) alabilmek başlı başına mühendislik gerektirir. Ama ben burada sizlerden mühendislik hesapları yapmanızı istemiyorum. Sadece tecrübelerime dayanarak şu iki direnci sök yerine şunları bağla, ilaveten de şunları tak diyebilirim.
Haa oldu mu? Güle güle kullan. Olmadı mı? Nerede hata yapmışız şu değerlerimiz yanlışmış. Sök o malzemeleri yerine şunları tak olay bitti.
Ben özgür için anlatımlarımı yaparken o evde harıl hurul uğraştı. Sana olayı anlatmaya çalışırken bile sen ''Benim bassa ihtiyacım yok'' diyerek kestirip attın.
Bu modifiye bass yükseltme modifiyesi değildir. Temel anlamda frekans karakteristiği düzeltmesi ve kazanç belirleme unsurlarıdır. Bu unsurlar bir cihazın kalite faktörünü inanılmaz değiştirmektedir.
(Tatilde benim ÇAY amplimi zaten dinlemiştin)

seron

Yahu ben çalışmadım mı? :D
Hum sorunu olan bir cihazın Humunu bastırdım kapattım, yardım edenlere de teşekkür ettim. iki gündür ev dandini yuvası oldu hala dağınık.
Ben açıkçası hiçbirşey anlamadım.
Dövüyon mu seviyon mu :o  ???  ::)  :-[  :-X  :-\  :'(  :o
Yahu madem birşeyler yapılacaksa yapalım diyorum işte.
Yapılacaktı niye söylemedin.
Özgürle arkaplanda yazışıp birşeyler yapıyorsunuz benim haberim yok. Nereden bileyim ben birşeyler yapılması gerektiğini veya önemli olduğunu.
Yav yamyam amca yine çocuk moduna girdin. boşver ortam bozulmadan meseleyi kapatalım. ben bu 5W hop takılmış 1W entegreli ampliden memnunum. Allah! gavga etmeden şu ampliyi onarayım da konuyu kazasız belasız kapatayım diyordum yine şanzumandan sesler gelmeye başladı. :D
Neyse neyse. sen canını sıkma. Ben bu haliyle idare ederim sen sıhhatine bak.

Mr_YAMYAM

Bak gurban.
Önce senin hum sorununu halletmemiz lazımdı.
Arkasından sen demeliydin ki...
Aaabi bu anfi de ÇAY entegreli. Modifiye ederek senin amplin gibi kaliteli ses elde edebilirmiyiz?
Sen trafoyu çekiçledin, kondansatörü değiştirdin cihazı kapattın. Sonra da benim bassa ihtiyacım yokki dedin ve bıraktın.
Demekki daha iyi bir ses istemiyorsun. Mevcut ses seni tatmin ediyor.
O halde ben ne diyebilirim.

seron

İşte ben de onu diyorum.
Ben
"Aaabi bu anfi de ÇAY entegreli. Modifiye ederek senin amplin gibi kaliteli ses elde edebilirmiyiz?"
demem gerektiğini bilmiyordum. Yani olabilirliği var mıyok mu hiç aklıma dahi gelmedi.
Ne zamanki özgürle özelden görüşüp işi bitirdiğinizi anladım, o zaman farkına vardım ki, herşeyi toplayıp evden dönmüş idim.
Yani ortada bir sorun yok.
---------
benim elimde özelliklerini hatırlamadığım yığınlarca komponet var.
Yahu seron, yap. Yaptığına değecektir dersen yaparım. Yani yukarıda onu demek istedim sana. E resimler de orda? bakar bakar aha şunu değiştir dersin, elimde o parçadan varsa değiştiririm. Yoksa dursun. Ben yapmam demedim. İş olmuş bitmiş, benim yeni haberim oluyor. Böyle bir gerliştirme imkanı vardıysa, madem konuya katılım yapıldı, sorarsın burada, ben de görürüm, abi bunu ben de yapamaz mıyım diye sorarım, yaparım. Önemli bir sır mı dönüyor da, burada sorulmuyor?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 09 Nisan 2017, 19:13:45İşte ben de onu diyorum.
Ben
"Aaabi bu anfi de ÇAY entegreli. Modifiye ederek senin amplin gibi kaliteli ses elde edebilirmiyiz?"
demem gerektiğini bilmiyordum. Yani olabilirliği var mıyok mu hiç aklıma dahi gelmedi.
Ne zamanki özgürle özelden görüşüp işi bitirdiğinizi anladım, o zaman farkına vardım ki, herşeyi toplayıp evden dönmüş idim.
Yani ortada bir sorun yok.
---------
benim elimde özelliklerini hatırlamadığım yığınlarca komponet var.
Yahu seron, yap. Yaptığına değecektir dersen yaparım. Yani yukarıda onu demek istedim sana. E resimler de orda? bakar bakar aha şunu değiştir dersin, elimde o parçadan varsa değiştiririm. Yoksa dursun. Ben yapmam demedim. İş olmuş bitmiş, benim yeni haberim oluyor. Böyle bir gerliştirme imkanı vardıysa, madem konuya katılım yapıldı, sorarsın burada, ben de görürüm, abi bunu ben de yapamaz mıyım diye sorarım, yaparım. Önemli bir sır mı dönüyor da, burada sorulmuyor?
Bak iyi dinle.
Yapalım demesi gereken kişi sensin. Yapalım diyebilmen için ise elindeki amplinin sesini beğenmemen lazım.
Biz hum sorununu bile bilimsel olarak çözmüş sayılmayız. Çünkü anlatımlarına göre az da olsa hum sesi varmış.
Önce işi tam anlamıyla ciddiye çekip bu işi onur ve gurur meselesi yaparsan yardımcı olabilirim.
Yani en ince detaya varıncaya kadar inceleme ve hesaplama yapmalıyız.
Ama hum sorunu önemli değil dersen..
Önceki resimlerinde entegre kazanç dirençlerini göremiyordum. (Özgürün amplisinde hemen görülmüştü) Önce bu dirençleri bulacağız. Değerlerine bakacağız. Hesapları ben yaptıktan sonra sana şunları değiştir diyeceğim iş bitecek.

seron

Peki tamam.
Ben yarın sana daha iyi ışıklı resim getirmeye çalışayım.
Hum sorunu aslında kondansatör ile çözülebiliyor. 2200'ü taktıktan sonra paralel 16V 6800uF buldum çatırdatarak onu değdirdim, hum effect SIFIRA İNDİ. yani kondansatörle çözülebiliyorsa da elimdeki böyük kondansatörü buna harcamak istemediğimden kapattım.
Şayet elimde senin hesabına göre komponent yoksa modifikasyondan vazgeçeceğim. Çünkü daha evvel de dediğim gibi böyle gayet şipirdek.

Mr_YAMYAM

Senin meseleyi araştırırken Ahmed Yerlinin resmine denk geldim.
Hemen çaldım ve burada yayınlıyorum.
[attach]8009[/attach]

Bu da diğer bir uygulama.
[attach]8011[/attach]
İşte burada araştırma meselesi var.
Alıntı yapılan: seron - 09 Nisan 2017, 19:25:11Peki tamam.
Ben yarın sana daha iyi ışıklı resim getirmeye çalışayım.
Hum sorunu aslında kondansatör ile çözülebiliyor. 2200'ü taktıktan sonra paralel 16V 6800uF buldum çatırdatarak onu değdirdim, hum effect SIFIRA İNDİ. yani kondansatörle çözülebiliyorsa da elimdeki böyük kondansatörü buna harcamak istemediğimden kapattım.
Şayet elimde senin hesabına göre komponent yoksa modifikasyondan vazgeçeceğim. Çünkü daha evvel de dediğim gibi böyle gayet şipirdek.
İki resim arasındaki farkları gözle ve senin amplinde hangisi yapılmış öğren.
Senin amplinde 6 ve 11 nolu bacaklarda direnç yoksa kapat cihazını kullan. Eğer varsa değerini ölç ve yerlerini belirle.

seron

ozgurece

Onursal Hocam aslında bu küçük Pc hoparlörlerinde tweter için yerler var oraya da minik hoparlör taksak tam olur. :D

Mr_YAMYAM

Göstermelik takabilirsin.
Ama diğer hoparlöre bağlantı yaparsan sesi bozabilir de.
Bu yüzden iyi kalite bir kondansatörle seri bağlanarak takılmalıdır.

seron

-------------------------------------------------
BİLGİ:
aşağıda anlattığım şeyler dün gece telefonla YAMYAM ustayla görüşmemiz neticesinde yanıttır.
TEA2025B'nin feedback bacaklarına bağlantılı elemanlarla oynayarak ideal ses kalitesini yakalamaya çalışıyoruz.
-------------------------------------------------

Onur ağabey,
Yaptığım denemelerde çuvalladım.
Sebep, sözünü dinlememiş olmam. :D

Hoparlörlerin kabloları çok kısa olduğundan bilgisayara yetiştiremedim. Çalıştığım ortamda deneme yapabilmek için bir ses kaynağı şart idi. bende cep teleonumdan bir stereo yayın bularak seti telefonuma bağlamak hatasına düştüm.

Aynen bahsettiğin gibi, elimdeki kondansatörleri sırayla denedim. En son 104 mercimek ile daha temiz mis gibi bir ses geldiğini farkettim.
Tamam diyerek, iki FEEDBACK kanalına da bunlardan birer tane lehimledim.

Kutuyu kapattım bilgisayarın yanına döndüm ve de bağladım. Sesi açtım... Aaaaboooooov :o  :-[ rezalet :'(  :'(  :'(
Ses telefonla dinlediğimden çok daha ince ve istediğim seviyenin dışına çıkmış.
Tekrar sökmedim, yattım. Bugün nasip olursa C'leri sökeceğim. Onun yerine (yav rakamı hatırlamıyorum >:( ) bir aşağı değerde olanı takıp denemeyi sürdüreceğim.

Haa, yukarıda boşver gerek yok demiştim.
DOLUVER-GEREK VAR. :D
Böyle oynaya oynaya ideal bir ayarı yakalayana kadar uğraşacağım. Bu defa bilgisayara takıp senin wav' lardan deneyeceğim.

seron

Merhaba YAMYAM ağabey ve arkadaşlar.
Entegrenin 6 ve 11 uçları ile oynamaktan vazgeçtim. Denediğim parçalar olumsuz etkiliyor.
473 ile fark hiç hissedilmezken 104 ile tiz sesler tavan yapmakta ve beni rahatsız etmektedir.
Dirençlerle yaptığım köprü ise, kazancı normalin çok üzerine çıkardığından,...
Bu haliyle kullanmak üzere yeniden kutuyu kapattım.
-----------
Bu başlıkta ses sistemlerindeki hum effect'i bastırmak için besleme devresindeki kondansatörün büyütülebileceğine bir tık attık.
Elbette düzgün bir regüle devresi kurularak da bu hum tamamiyle bastırılabilirdi. Bu ifadenin de kenarına soru işareti koyduk.(denemediğimiz için).

Konuya katılan ve yardım eden herkese teşekkür ederim.
Şimdilik bu konuyu kapatalım.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın